Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
taxe mediu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 25

Salt la continut


taxe mediu

505 replies to this topic

#481 judith

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:SM

Postat 25 July 2006 - 10:38 AM

Taxa de mediu se calculeaza pentru masinile firmelor, la orice consum, sau e legat de o anumita cantitate a combustibilului consumat?

Multumesc
CHEI



#482 Madi_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 25 July 2006 - 12:58 PM

Inca o nelamurire...am citi pe site ca se poate plati taxa de mediu si la cec...pt a evita comisionul bancar care...costa ct nu face...am mers la o unitate cec...care pauza.nici nu a auzit de asa ceva.e cineva din cta care a platit la CEC?




#483 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 July 2006 - 01:00 PM

[quote="corina cernea"]pana la urma cum ati depus declaratia pt noxe pt 2002-2005 ? lunar?[/quote
eu stiu ca taxa pt ambalaje se depune pt perioada 2002-2005, combustibilul se calculeaza incepand cu luna ian 2006



#484 corina cernea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 July 2006 - 01:41 PM

nu se depune si combustibilul pentru perioada 2002-2005?



#485 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 July 2006 - 02:23 PM

"corina cernea" a spus:

nu se depune si combustibilul pentru perioada 2002-2005?

nu



#486 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 July 2006 - 02:57 PM

mai citeste o data legea veche a fondului de mediu



#487 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 July 2006 - 07:52 PM

am stat azi 2 ore la coada sa depun declaratiile. au cod de bare, asa ca nu mai trebuie discheta si oricum nu exista optiunea de salvare pe discheta.



#488 Louise

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2006 - 04:26 PM

:D Vorbind despre termenul de depunere a declaratiilor pt emisiile de poluanti in atmosfera provenite de la surse mobile

In Ordinul 546 scrie asa :

INSTRUCŢIUNI
de completare şi depunere a formularului "Declaraţie privind
obligaţiile la Fondul pentru mediu"

CAPITOLUL I
Completarea formularului "Declaraţie privind obligaţiile
la Fondul pentru mediu"

" În coloana "Denumirea obligaţiei bugetare" se înscrie denumirea obligaţiei de plată la bugetul Fondului pentru mediu, potrivit legislaţiei în vigoare, datorată în perioada de raportare.
În cazul taxelor cu termen de declarare şi de plată semestrial sau anual, obligaţiile de plată se completează la Declaraţia privind obligaţiile la Fondul pentru mediu aferentă lunilor iunie şi decembrie ale anului respectiv (de exemplu:
- pentru taxele pentru emisiile de poluanţi în atmosferă provenite de la surse mobile, obligaţiile de plată aferente perioadei ianuarie-iunie 2006 se înscriu în declaraţia lunii iunie 2006, cu termen de declarare până la data de 25 iulie 2007 :blush: inclusiv; "


si mai jos la capitolul III


" Termenele de declarare a obligaţiilor la Fondul pentru mediu sunt prevăzute în actele normative în vigoare, astfel:
3. Semestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni din semestrul următor pentru semestrul precedent, pentru obligaţiile de plată reprezentând: [u] :blush: - taxele pentru emisiile de poluanţi în atmosferă, provenite de la surse mobile, datorate de operatorii economici, în cuantumul prevăzut în anexa nr. 1 la Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 105/2006. "


Ce spuneti de asta ????? :blink:



#489 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 28 July 2006 - 09:33 AM

am descarcat si programul si fisierul .xls de pe afm.ro. in continuare ma uit ca vitelul al poarta noua. unde ce si cum tb sa completez pt autoturisme. atat am. si sa iau fiecare bon sa vad cati L de benzina s-au cumparat in ultimele 6 luni???? pai pt 1500 L mi-a iesit o taxa de 0.28 de plata. ce sunt astia? ron???adik am de plata 2800 lei vechi? am gasit contul de plata, adresa unde se depune declaratia..... dar cum sa completez declaratia in programelul facut de acelasi ICON... asta nu stiu. ma uit ca curca-n lemne. pls help me!!!!



#490 marlen_dud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Onesti

Postat 28 July 2006 - 10:24 AM

Stiu ca m-am "trezit" destul de tarziu, dar ma poate ajuta cineva cu niste informatii?
Noi, cei din provincie, unde depunem declaratia? La Bucuresti? Si daca da, pe ce adresa? Care este contul in care se vireaza aceasta taxa, caci am vazut pe forum doar conturi din Bucuresti? Noi , cei din provincie, in ce cont trebuie sa viram aceste sume?
Astept un respuns cat mai urgent, daca se poate, caci si asa e destul de tarziu..... Va multumesc din suflet !



#491 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 28 July 2006 - 10:36 AM

Scrie pe afm.ro, pagina principala, spre capatul de jos.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#492 andrei.birtoc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Deva

Postat 28 July 2006 - 10:43 AM

[de fapt de ce nu se poate da jos fisierul? stie cineva?



#493 andrei.birtoc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Deva

Postat 28 July 2006 - 01:11 PM

Vezi postareaandrei.birtoc, la Jul 28 2006, 10:43 AM, a spus:

[de fapt de ce nu se poate da jos fisierul? stie cineva?
I-mi cer scuze nu am fost atent



#494 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 28 July 2006 - 01:25 PM

ma puteti lamuri si pe mine va rog?
in "norme" scrie ca sunt obligati la plata taxei pt anvelope asa: operatorii economici,importatorii si producatorii.
adica daca eu nu sunt nici importator nici producator mai platesc taxa .
cand am citit prima data am inteles ca nu , doar impotatorii si producatorii, dar citind mai cu atentie cred ca e vb de toti operatorii care vand anvelope.
oare asa este ?daca e asa e de rau pt mine



#495 Daniela Salageanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 August 2006 - 08:09 PM

AS DORII DACA A-TI PUTEA SA IMI TRIMTETI CAREVA PROGRAMUL IN XLS PT CALCULUL NOXELOR, PE ADRESA DE MAIL salageanudaniela@yahoo.com .TREBUIE DECLARAT DIN IANUARIE 2006 PANA ACUM?

Aceasta postare a fost editata de Daniela Salageanu: 02 August 2006 - 08:11 PM




#496 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 August 2006 - 08:39 PM

http://www.conta.ro/...showtopic=16119



#497 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 02 August 2006 - 11:23 PM

sau http://www.afm.ro/ve...tati_calcul.php
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#498 emy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 09 August 2006 - 03:03 PM

:( Obligatia de a depune aceasta declaratie, daca a existat de atata timp, cum de eu si multi altii am aflat abia zilele trecute, dupa aparitia normelor metodologice?
Pt o societate care consuma la greu combustibil, probabil ca trebuie sa incep sa depun si eu declaratii... Intrebarea mea: Sa fac acum o declaratie pt sem I 2006, si pe 25. 08.2006 pt iulie? Nu prea inteleg, m-a luat prin surprindere...



#499 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2006 - 03:18 PM

daca te-ai informa citind legislatie nu te-ar mai lua prin surprindere
fa declaratia pt dem I vezi daca ti-o primeste
pt iulie nu depui daca ai doar combustibil de la masini



#500 teodora49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:a sti, a impartasi informatii, a te consulta cu ceilalti, a comunica...

Postat 09 August 2006 - 07:15 PM

dragilor, am citit mai atent in ordin si termen maxim de depunere este 25 iulie....2007 !!!!! Asa ca avem timp..mai cititi, poate n-am inteles eu bine, dar pentru cei cu surse mobile de emisie...este termen pana in 25 iulie 2007, mai ult ca sigur...pentru anul 2006 sau sem I 2006... :wub:
[color=#FF0000]sa aveti o zi buna !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL