Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
societate nou-nouta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


societate nou-nouta

13 replies to this topic

#1 cleo18

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:Galati

Postat 21 July 2006 - 03:17 PM

Am mare nevoie de ajutor, ca cei de la Finante m-au bagat in ceata..
societate cu J din 31.03.2005, vectorul fiscal declarat in 03.04.2006, neplatitoare de impozit salarii, contributii.. , 16% profit, tav trimestrial, pana pe data de 31.06 nu desfasoara activitate. Pana acum au fost achitate facturi cu constiturea, niste dosare medicale, salopete de lucru, cateva cheltuieli.
Intreabarea mea a fost la finante, ce depun? unul mi-a zis ca trebuie declaratie pe propria raspundere ca nu am avut activitate si bilantul pe 0, altul mi-a zis ca nu-mi primeste nimic daca nu declar deschiderea activitatii... (defapt ce inseamna deschiderea? sa depun 010 cu impozit pe salarii?), altcineva mi-a zis sa fac bilantul numai cu cheltuielile de constituire si tva de recuperat?

SUNT DISPERATA!! VOI CUM ATI PROCEDAT?



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 21 July 2006 - 03:22 PM

cleo18 a spus:

Pana acum au fost achitate facturi cu constiturea, niste dosare medicale, salopete de lucru, cateva cheltuieli.

Dupa mine , asta inseamna ca ai desfasurat activitate .
Ar trebui depusa declaratia 100 , declaratie 300 si bilant .




#3 cleo18

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:Galati

Postat 21 July 2006 - 03:26 PM

ok, chiar daca nu am salarariati?
nici macar pct de lucru deschis si declaratie ca la sediu nu desfasoara activitate



#4 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2006 - 03:53 PM

Daca ai si alte cheltuieli decat actele de constituire se cheama ca ai activitate. Si in cazul asta, trebuie sa depui toate cele, adica:
1. pana la 25.07.2006 declaratia 100 (pe 0 daca nu ai angajati) si 300, cu TVA de recuperat atat cat iti iese din facturi (de recuperat ca ma gandesc ca n-ai emis nici o factura, bon fiscal...)
2. pana la 15 august, bilantul, pe care la cata activitate ai, o sa-ti ia 10 min. sa-l faci.



#5 cleo18

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:Galati

Postat 21 July 2006 - 05:08 PM

Mi se pare corect ce mi-ai spus.
Multumesc frumos.
Luni ma duc cu toate astea... sa vedem ce iese



#6 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 July 2006 - 10:41 PM

Dar pt o societate chiar nou nouta: CUI din 29.06.2006 dar cu data eliberarii certificatului de inregistrare 03.07.2006, cheltuieli doar de constituire, platitoare de impozit pe profit si TVA trimestrial si care in perioada urmatoare (5-6 luni) nu va desfasura nici un fel de activitate, ce trebuie sa depun?

Va multumesc mult!!!



#7 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 July 2006 - 04:09 AM

Va rog din suflet sa-mi spuneti daca (dupa cautari intense pe site pana la ora asta) am inteles corect %:

1- se ia in calcul data iregistrarii vectorului fiscal, adica 03 iulie 2006

2- se depune decl. 010 in termen de 30 zile, cu scoatere din evidenta la plata imp. si contrib. aferente salariilor (pana la prima angajare)

3- se depun decl.100 (cu val. 0) si decl. 300 (cu val. TVA-ului de recuperat aferent chelt. de constituire) pt. trim. III, pana pe 25 oct. 2006

4- se inreg. in conturi rulaje pe 456, 1011, 1012, 512, 201, 5311, 4551

5- amortizarea chelt. de constituire incepe odata cu inregistrarea primei facturi de venituri

Imi cer scuze ca am reluat un subiect foarte dezbatut, dar v-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde!!! :oops:



#8 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2006 - 07:13 AM

cleo18 a spus:

Am mare nevoie de ajutor, ca cei de la Finante m-au bagat in ceata..
societate  cu J din 31.03.2005, vectorul fiscal declarat in 03.04.2006, neplatitoare de impozit salarii, contributii.. , 16% profit, tav trimestrial, pana pe data de 31.06 nu desfasoara activitate. Pana acum au fost achitate facturi cu constiturea, niste dosare medicale, salopete de lucru, cateva cheltuieli.
Intreabarea mea a fost la finante, ce depun? unul mi-a zis ca trebuie declaratie pe propria raspundere ca nu am avut activitate si bilantul pe 0, altul mi-a zis ca nu-mi primeste nimic daca nu declar deschiderea activitatii... (defapt ce inseamna deschiderea? sa depun 010 cu impozit pe salarii?), altcineva mi-a zis sa fac bilantul numai cu cheltuielile de constituire si tva de recuperat?

SUNT DISPERATA!! VOI CUM ATI PROCEDAT?

daca nu a fost declarata ca platitoare de imp pe salarii NU se depune decl 100 pe zero. decl 100 se depune pe zero in sit in care esti platitoare de contrib salarii si nu ai in perioada respectiva sal, altfel NU o depui deloc



#9 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2006 - 07:19 AM

jaina a spus:

Va rog din suflet sa-mi spuneti daca (dupa cautari intense pe site pana la ora asta) am inteles corect %:

1- se ia in calcul data iregistrarii vectorului fiscal, adica 03 iulie 2006

2- se depune decl. 010 in termen de 30 zile, cu scoatere din evidenta la plata imp. si contrib. aferente salariilor (pana la prima angajare)

3- se depun decl.100  (cu val. 0) si decl. 300 (cu val. TVA-ului de recuperat aferent chelt. de constituire) pt. trim. III, pana pe 25 oct. 2006

4- se inreg. in conturi rulaje pe 456, 1011, 1012, 512, 201, 5311, 4551

5- amortizarea chelt. de constituire incepe odata cu inregistrarea primei facturi de venituri

Imi cer scuze ca am reluat un subiect foarte dezbatut, dar v-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde!!! :oops:

e bine ce ai spus, cu 2 observatii :
1. daca o scoti din evidenta la plata imp. si contrib. aferente salariilor (pana la prima angajare) atunci decl 100 NU o mai depui pe zero deloc. cand o sa ai angajati faci vectorul 010 si de-abia deatunci poti depune pe zero sau cu sume. Decl 100 se depune pe zero cand esti in evidenta cu aceste contrib dar in perioada resp nu ai sal, adica esti in evidenta dar nu faci 010 de scoatere din evidenta si nu ai sal. in rest, NU depui deloc.

2. chlt de const se pot amortiza si inainte sa ai prima fct de venit



#10 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 July 2006 - 09:36 PM

Multumesc mult!



#11 Mari-Slobozia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 July 2006 - 09:19 AM

Vezi postareacleo18, la Jul 21 2006, 03:17 PM, a spus:

Am mare nevoie de ajutor, ca cei de la Finante m-au bagat in ceata..
societate cu J din 31.03.2005, vectorul fiscal declarat in 03.04.2006, neplatitoare de impozit salarii, contributii.. , 16% profit, tav trimestrial, pana pe data de 31.06 nu desfasoara activitate. Pana acum au fost achitate facturi cu constiturea, niste dosare medicale, salopete de lucru, cateva cheltuieli.
Intreabarea mea a fost la finante, ce depun? unul mi-a zis ca trebuie declaratie pe propria raspundere ca nu am avut activitate si bilantul pe 0, altul mi-a zis ca nu-mi primeste nimic daca nu declar deschiderea activitatii... (defapt ce inseamna deschiderea? sa depun 010 cu impozit pe salarii?), altcineva mi-a zis sa fac bilantul numai cu cheltuielile de constituire si tva de recuperat?
SUNT DISPERATA!! VOI CUM ATI PROCEDAT?


Buna,

cu ceva de genul acesta m-am confruntat si eu. In primul rand, firma este deschisa in 2005, deci, cu siguranta, facturile de constituire sunt in 2005.Toate documentele pe care le ai in 2005 trebuie sa le inregistrezi in contabilitate cu data fiecaruia dintre ele, sa le centralizezi pe luni( banuiesc ca pe martie 2005).In mod normal trebuia sa fie depusa la Administratia Financiara o declaratie conform careia se instiinta ca nu are activitate firma, si intr-adevar firma trebuia sa depuna bilant la fiecare termen stabilit de lege(semestrial sau anual).Bilantul, dupa cum stim cu totii se completeaza dupa ultima balanta-iunie sau decembrie.
Ar fi trebuit sa mergi luna de luna-chiar daca nu aveai activitate- cu balanta care cuprindea cheltuielile de constituire, capitalul social, banca , eventual casa etc (ce rezulta din inregistrarea actelor tale de infiintare si a documentelor prin care s-au achizitionat bunuri necesare activitatii firmei-toate inregistrarile).Pe baza balantei trasai bilantul.
Daca nu ai procedat asa, si pt ca firma e deschisa in 2005, iar acum se va depune bilant pe 2006, fa-ti balantele la 2005, si trece in bilantul actual elementele(rulajele) din balanta 31.12.2005 pe rubrica solduri initiale( aici se preiau in mod normal datele din bilantul 31.12.2005), iar pe rubrica urmatoare cele din balanta iunie 2006.

Mi s-a intamplat si mie, si asa m-au ghidat cei de la Administratia Financiara. Si nu am avut probleme la bilant.

O zi buna,
Sporulete.



#12 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 31 July 2006 - 08:13 PM

Vezi postareacleo18, la Jul 21 2006, 04:17 PM, a spus:

Am mare nevoie de ajutor, ca cei de la Finante m-au bagat in ceata..
societate cu J din 31.03.2005, vectorul fiscal declarat in 03.04.2006, neplatitoare de impozit salarii, contributii.. , 16% profit, tav trimestrial, pana pe data de 31.06 nu desfasoara activitate. Pana acum au fost achitate facturi cu constiturea, niste dosare medicale, salopete de lucru, cateva cheltuieli.
Intreabarea mea a fost la finante, ce depun? unul mi-a zis ca trebuie declaratie pe propria raspundere ca nu am avut activitate si bilantul pe 0, altul mi-a zis ca nu-mi primeste nimic daca nu declar deschiderea activitatii... (defapt ce inseamna deschiderea? sa depun 010 cu impozit pe salarii?), altcineva mi-a zis sa fac bilantul numai cu cheltuielile de constituire si tva de recuperat?

SUNT DISPERATA!! VOI CUM ATI PROCEDAT?
firma e infiintata in 2005 sau in 2006? chiar daca e vorba de anul 2006 tot trebuie sa depui bilant la 30 iunie, avand si alte cheltuieli in afara celor de constituire. bilantul nu va fi pe zero, decat poate la venituri in contul de profit si pierdere, dar va fi f. usor de facut.



#13 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2007 - 08:49 AM

firma este infiintata pe 28 dec 2006 . inca nu am ajuns niciunde cu ea. ce trebuie depus pentru luna decembrie? 100 , 300? ...bilant ? pls help



#14 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 16 January 2007 - 12:25 PM

Vezi postareafirjinia, la Jan 16 2007, 08:49 AM, a spus:

firma este infiintata pe 28 dec 2006 . inca nu am ajuns niciunde cu ea. ce trebuie depus pentru luna decembrie? 100 , 300? ...bilant ? pls help

Bilant :nu....se face declaratie de neactivitate(vezi si postarile anterioare),100 si 300...depinde de cum v-ati declarat:platitor de TVA sau nu,platitor de imp.pe profit sau micro,etc.
Sa aveti minte!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL