Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mijloace fixe

50 replies to this topic

#1 mikyg

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 February 2005 - 10:33 PM

aparatele de aer conditionat in ce grupa de mijloace fixe le inegistram=214???
ce facem cu mijloacele fixe de natura obiectelor de inventar pe caree inca le mai avem in evidenta
multumesc mikyg



#2 cristinacpl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 28 February 2005 - 12:20 AM

Da, aerul conditionat pe 214.




#3 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 February 2005 - 09:06 PM

pana la 15 mil. lei este obiect de inventar, dupa suma asta este mijl. fix.



#4 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 01 March 2005 - 09:30 AM

Bine dar si un computer care se foloseste 3 ani de ex si are valoarea de 5 mil lei e tot obiect de inventar ?



#5 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 01 March 2005 - 09:38 AM

Poate fi orice...atata timp cat are valoare sub 15 milioane, este obiect de inventar.



#6 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 01 March 2005 - 09:41 AM

Merci , si la mine tot asa figureaza dar am vrut sa mai aud pareri.



#7 lucia_manda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 01 March 2005 - 10:46 AM

daca am cumparat un autoturism la mana a doua, cum ii calculez durata de viata ( este mijloc fix, valoare 22 mil)?
in monitor ptr autoturisme este o durata de viata cuprinsa intre 2 si 4 ani.



#8 lucia_manda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 02 March 2005 - 12:24 PM

este din 96



#9 petro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 02 March 2005 - 01:42 PM

Am achizitionat un calculator, in valoare de ~17.000.000. Imi puteti spune in ce clasa a mijloacelor fixe il incadrez si cu ce durata de amortizare?
Multumesc mult



#10 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 02 March 2005 - 03:02 PM

Clasa 2.2.9 = 2-4 ani
LAURA JUNC



#11 Ariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 183 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 02 March 2005 - 08:28 PM

ai achizitionat numai unitatea centrala sau si monitor. daca da, atunci de ce nu le treci separat si vor intra la materiale de natura obiectelor de inventar



#12 STEFAN ALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:MEDIAS

Postat 07 March 2005 - 05:21 PM

Daca la preluarea contabilitatii unei soc.com. nu am gasit nici un registru al mijloacelor fixe si am doar valoarea din balanta, cum pot proceda pentru reconstituirea acestui registru?



#13 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2005 - 07:02 PM

Nu ai de ales . Cauta in acte !



#14 m_adriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 April 2005 - 10:27 AM

Am cumparat un mijloc fix la mana a doua,se pot deduce cheltuieli de amortizare reprezentand 20% din valoarea de intrare ,la punerea in functiune si, se poate amortiza intr-un numar mai mic de ani decit durata normata prevazuta?

Multumesc
adriana



#15 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2005 - 02:14 PM

Se poate aplica prevederile art. 24(12) din odul fiscal.
Atentie! Aceasta facilitate a fost abrogata incepand cu 1 mai 2005.
In legatura cu perioada de amortizare, eu stiu ca se poate constitui o comisie tehnica si care sa hotarasca perioada in care poate sa mai functioneze acel mijloc fix.
Prin urmare, din punct de vedere fiscal deduci 20% la punerea in functiune urmand ca restul de 80% sa il amortizezi linear pe perioada stabilita de comisie.
apf



#16 Mika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2005 - 02:35 PM

m_adriana a spus:

Am cumparat un mijloc fix la mana a doua,se pot deduce cheltuieli de amortizare reprezentand 20% din valoarea de intrare ,la punerea in functiune si, se poate amortiza intr-un numar mai mic de ani decit durata normata prevazuta?

Multumesc

Conform OU nr.24/2005, pt.modificarea si completarea legii nr.571/2003 priv. Codul fiscal, art.24, alin.12 va avea urmatorul cuprins:"Contribuabilii care au investit in mijloace fixe amortizabile sau brevete de inventie amortizabile si care au dedus cheltuieli de amortizare reprezentant 20% din valoarea de intrare a acestora conform prevederilor legale, la data punerii in functiune a mijlocului fix sau a brevetului de inventie, pana la data de 30 aprilie 2005 inclusiv, au obligatia sa pastreze in patrimoniu aceste mijloace fixe amortizabile cel putin o perioada egala cu jumatate din durata lor normala de utiilizare. In cazul in care nu sunt respectate prevederile prezentului alineat, impozitul pe profit se recalculeaza si se stabilesc dobanzi si penalitati de intarziere de la data aplicarii facilitatii respective, potrivit legii."

Tu ai cumparat mijlocul fix la valoarea reziduala. Trebuie sa-l inregistrezi in contabilitate pe o perioada egala cu durata normala de functionare minus perioada in care a fost folosit de firma care ti l-a vandut.



#17 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2005 - 03:56 PM

" In cazul mijloacelor fixe achizitionate cu durata normala de utilizare consumata, pentru care se cunosc datele de identificare( data punerii in functiune, durata normala de utilizare ramasa) recuperarea valorii de intrare se face pe durata normala de functionare ramasa." Altfel se face comisie tehnica sau se apeleaza la un expert tehnic independent.



#18 LUNGU MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 18 July 2005 - 12:18 PM

Buna ziua,
Imi puteti spune si mie cum pot afla durata normata la geamuri termopan?
Multumesc



#19 LUNGU MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 18 July 2005 - 12:19 PM

Buna ziua,
Imi puteti spune si mie cum pot afla durata normata la geamuri termopan?
Multumesc



#20 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 July 2005 - 01:59 PM

:shock: :D :lol:
de cand a devenit geamul termopan mijloc fix ??? :lol:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL