Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sold negativ la banca? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


sold negativ la banca?

31 replies to this topic

#21 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 06 March 2008 - 04:23 PM

Mi-au adus extras de cont-banca cu suma pe minus la 31.12.2007(o firma care nu are activitatea dar din cauza comisioanelor de labanca e cu minus). Ce fac ? trec suma in 473? Nu prea merge, cred, ca imi apare in bilant 473 cu sold, dar si 5121 sa fie cu minus in bilant parca tot nu e bine! Voi cum procedati, ca nu cred ca cineva n-a avut asa ceva! :tongue:



#22 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 March 2008 - 08:37 AM

Vezi postarealucis, la Mar 6 2008, 04:23 PM, a spus:

Mi-au adus extras de cont-banca cu suma pe minus la 31.12.2007(o firma care nu are activitatea dar din cauza comisioanelor de labanca e cu minus). Ce fac ? trec suma in 473? Nu prea merge, cred, ca imi apare in bilant 473 cu sold, dar si 5121 sa fie cu minus in bilant parca tot nu e bine! Voi cum procedati, ca nu cred ca cineva n-a avut asa ceva! :tongue:
incearca cu 5191. chiar am avut asa ceva si intreband la finante asta a fost raspunsul lor.




#23 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 07 March 2008 - 08:53 AM

Multumesc mult de raspuns :tongue:



#24 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 07 March 2008 - 08:54 AM

Contul 512"conturi curente la banci' este bifunctional, soldul debitor reprezinta disponibilitatile in lei si valuta, iar soldul creditor , creditele primite.
Il lasi asa, reglementarile contabile permit sold creditor. De verificat in programul tau de conta cum ai definit acest cont , poate este de activ si de aceea iti face sold cu minus , ar trebui sa-ti faca sold creditor, nu debitor cu minus .



#25 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 07 March 2008 - 09:10 AM

Vezi postareaacciza, la Mar 7 2008, 09:54 AM, a spus:

Contul 512"conturi curente la banci' este bifunctional, soldul debitor reprezinta disponibilitatile in lei si valuta, iar soldul creditor , creditele primite.
Il lasi asa, reglementarile contabile permit sold creditor. De verificat in programul tau de conta cum ai definit acest cont , poate este de activ si de aceea iti face sold cu minus , ar trebui sa-ti faca sold creditor, nu debitor cu minus .
Multumesc! Asta era: de activ si-mi dadea in balanta debitor cu minus. l-am definit bifunctional si acuma e creditor cu plus.Mersi mult :wink:



#26 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 March 2008 - 09:30 AM

cred ca ai facut vreo linie de creditare la banca, adica ai luat bani cu imprumut de la banca. Numai in acest fel se poate ca soldul contului 5121 sa fie creditor.



#27 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 10 March 2008 - 10:14 AM

N-am facut nici un fel de linie de credit!! :laugh: Mai zic o data: nu s-au depus bani suficienti pe cont ca sa acopere comisioanele de administrare-cont si m-am pomenit la 31.12.2007 cu sold negativ in banca. Idea este sa-mi dati un sfat ce fac? Il las asa in bilant cum este, cea ce mi se pare cel mai corect, ca e imagine fidela, sau trec acel sold in alt cont, sau sa urmez sfatul de mai sus: sa fac contul 5121 nu activ ci bifunctional si atunci imi apare in balanta sold creditor? Vreau sa stiu cum e cel mai corect sa procedez in asemenea caz? :tongue:



#28 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 10 March 2008 - 10:57 AM

5121 bifunctional, asa este corect, si ma mira tareeee ca banca a acceptata descoperire de cont... fara sa te anunte inspectorul ca nu-ti ajung banii? Nu am mai auzit! Buna banca! Ce banca este?
iuliana



#29 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 10 March 2008 - 11:02 AM

Iuliana eu am mai vazut: la BRD , la Unicredit Tiriac... La fel nu mi se pare corect, dar asta este! :tongue:



#30 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2008 - 11:11 AM

Mai nou ,5121 nu mai este bifunctional ,asa ca inchide-l odata .
incearca (alege) 518 care este Bifunct. 5186(dob de platit)
sau 473



#31 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 10 March 2008 - 11:35 AM

Contul 512 a fost si este bifunctional. Nu ai ce face decit sa-l lasi asa, descoperit de cont , asa este si soldul din extrasul de banca cu care , cf legii contabilitatii trebuie sa-l compari la inventarierea patrimoniului. In bilant asa se trece, la rd corespunzator, impreuna cu alte solduri de conturi de lichiditati,. Orice ai face asupra lui ca inregistrare, fie ca il muti in 473 sau in alt cont :
1. nu mai respecta principiile inventarierii
2. va trebui sa stornezi la urmatorul extras de cont pe care il vei primi ., pentru ca nu vei avea acelasi sold cu extrasul de banca , si in fapt ,e o inreg fictiva, in lipsa de documente .
Ca sa scapi de astel de situatii : fie depui la banca o suma suficienta pentru ca banca sa aiba de unde sa incaseze comisioanele de administrare lunare , fie depui cit este in ultimul extras si inchizi contul, daca tot nu ai operatiuni pe el.
PS. Sint situatii absolut normale, dar . pe mine cel putin, bancile m-au atentionat , pentru ca in astfel de cazuri se calculeaza dobinzi .



#32 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 10 March 2008 - 11:39 AM

Va multumesc mult pentru efort :wink:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL