Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sold banca creditor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

sold banca creditor

sold creditor banca
4 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2016 - 09:43 AM

Buna dimineata, va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:
1. la 31.12.2015 soldul ct.5121 este creditor din lipsa banilor pentru retinerea comisioanelor. Est correct ca soldul sa ramana asa la bilant si balanta de la 31.12.2015?
2. Am analitic la ct.5311 si vreau sa nu mai lucrez cu analitic in 2016. Ce inregistrari sa fac ca sa mut sumele din 5311.1 in 5311?
Ar fi gresit ca intr`o zi din dec. sa fac 4551=5311.1 astfel ca soldul sa fie 0 apoi 5311=4551 cu suma identica?
Multumesc



#2 kamtech

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 27 January 2016 - 09:50 PM

1. Din moment ce soldul (creditor) reprezintă realitatea este corect sa aveţi sold creditor, adică să datoraţi ceva băncii.

2. Daca faceti aşa cum aţi scris mai sus (adică 4551=5311.1 şi 5311=4551) veţi avea un rulaj în casa (şi în 4551) care nu reprezinta realitatea (deoarece prin casa nu a trecut nici un ban, in timp ce in contabilitatea dumneavoastra a intrat şi a iesit o anumită sumă, ceea ce nu este adevărat).
Nu ar fi o tragedie, dar mai elegant ar fi să faceti o operaţiune care nu alterează rulajul, de exemplu, presupunănd că soldul este de 100 lei,
5311.01 = 581 = -100 lei (100 lei în roşu)
5311 = 581 = 100 lei.
Rulajul în acest caz, pentru ambele conturi implicate, ar fi 0 :-)




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2016 - 10:30 PM

Buna seara, va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2020 - 02:10 PM

Vezi postareamihaci, la 28 February 2020 - 10:41 AM, a spus:

... in cazul unei descoperiri de cont, nu exista extras separat, cum este corect: soldul negativ al ct.5121 sa ramana negativ la 31.12.2019 sau 5121=5191 cu suma negativa la 31.12.2019 si 5191=5121 la 01.01.2020? Sunt pareri diferite si nu stiu cum e corect:
1. in prima varianta, ``512`` este bifunctional dar 5121 este cont de activ, in plus, cum s-ar intocmi bilantul?
2. pe ce baza ar ramane soldul 5121 zero, nu exista document justificativ si cum se completeaza Procesul verbal de inventariere banca, sold extras diferit de sold 5121 din balanta.

Multumesc

Despre contul 512 si 5121, ai perfecta dreptate: cf OMFP 1802/2014, ct. 512 (cont sintetic de gradul l) este bifuctional, in timp ce conturile 5121, 5124 si 5125 (sintetice de gradul ll) sunt de activ, ceea ce mie nu mi se pare in regula !! E ca si cum ai accepta ca intregul e complet, in timp ce elementele componente sunt doar pe jumatate, adica daca de la 3 perechi de pantofi ai numai pantoful stang, nu inseamna ca per total ai 3 perechi de pantofi complete, stangul si dreptul fiecarei perechi.

Extras OMFP 1802/2014

51. Conturi la bănci
512. Conturi curente la bănci
5121. Conturi la bănci în lei (A)
5124. Conturi la bănci în valută (A)
5125. Sume în curs de decontare (A)

unde :
Contul 512 "Conturi curente la bănci"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența disponibilităților în lei şi valută aflate în conturi la bănci, a sumelor în curs de decontare, precum şi a mişcării acestora.
Contul 512 "Conturi curente la bănci" este un cont bifuncțional.
Soldul debitor reprezintă disponibilitățile în lei şi în valută, iar soldul creditor creditele primite.

Se pare ca functiunea contului 5121 bifunctional s-a schimbat incepand cu 01.01.2006 cand a devenit doar de activ, cu specificare expresa (A). Pana atunci (am scormonit legislatia, de curiozitate) si nu am vazut referiri speciale pt 5121,5124 si 5125, cum sunt acum. Scrie doar la 512 ca este ct bifunctional si atat (bifunctional e si acum), de unde se intelegea ca si conturile incluse erau la fel.

In general, parerea mea este ca daca in bilant conturile vizate sunt cele sintetice de gradul ll, atunci listezi si balanta la ct sintetice de gradul ll si faci bilantul luand soldul conturilor dupa acea balanta si dupa functiunea conturilor respective.
Daca in bilant ai conturile sintetice de gradul l, atunci listezi si balanta la ct sintetice de gradul l si faci bilantul luand soldul conturilor dupa acea balanta si dupa functiunea conturilor respective.
Deci, cum e in bilant, asa treci conturile !

In bilant F10 ti se cere ct 512 si, culmea, tocmai am testat si poti trece chiar pe activ suma cu minus la rd 8. Daca nu vrei sa ramai cu sold negativ, mie mi se pare mai bine sa-l inchizi printr-un cont de pasiv, iar 5191 cred ca e potrivit fiind tot un cont din clasa bancara.

La unele programe de conta (nu stiu daca la toate) exista posibilitatea ca la balanta pe conturi sintetice de gradul l sa poti bifa si desfasurarea pe ct sintetice de gradul ll pt unele ct. Eu asa procedez acolo unde am nevoie de ct sintetice de gr. ll, dar vreau sa am balanta in rest la gr l - dupa cum cere formularul din sit. financiare.
De ex., dai listare cu sintetice de gr l, iar ct 431 bifezi optiune de listare si cu sintetice de gr ll si o sa-ti apara si ct 4311,4312,... asa cum iti cere formularul de bilant.



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2020 - 04:30 PM

Multumesc pentru raspuns.
Am ales varianta cu 5191, ct 5121 este de activ, bifunctional a fost cu multi ani in urma, exista si aici discutia prin anul 2006 despre ce alegem: armonizarea cu CEE sau imaginea fidela. Am citit zeci de pareri, opinii, explicatii aici si pe diverse forumuri si aleg varianta cu 5191 pentru ca nu stiu cum sa poate fi cont de activ cu minus. In opinia mea, daca contul este de activ, atunci soldul este 100 si nu -100. -100 este de fapt creditor. Programul de conta imi permite sa fac 5121 bifunctional si sa apara cu sold creditor, dar in planul de conturi este A, activ si nu bifunctional.
Asa cum ati scris, 5121, 5124, 5125 sunt fiecare de activ, dar 512 bifunctional......greu de inteles
``Imaginea fidela`` nu prea mai este fidela caci una am in extrasul de cont si altul e soldul 5121 in balanta, adica 0 si nu minus. In plus, ct 5191 se foloseste la credite pe termen scurt cand banii intra in cont si exista extras separat, ceea ce nu este cazul de fata.
Problema este ca banca va verifica bilantul si sper sa nu aiba obiectii.
Multumesc mult si o seara frumoasa!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL