Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ord. 35/2006 - vector fiscal nou ? decl. 010 ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Ord. 35/2006 - vector fiscal nou ? decl. 010 ?

131 replies to this topic

#21 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 11 August 2006 - 02:52 PM

multumim
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#22 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 August 2006 - 12:57 PM

e o chestie interesanta ca microintreprindere conform legii 645/2004 este societatea care are pana in 9 salariati, cifra de afaceri pana in 8 milioane de epuroi si sunt independente :lol:
deci nu este vorba de microintreprinderile din codul fiscal :unsure:




#23 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 August 2006 - 01:07 PM

Stai linistit Septimiu ca vor veni si Ordonantele de rectificare a rectificarii!



#24 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 August 2006 - 01:10 PM

ce dovada de optimism si incredere :lol:
p.s. legea e 346... sa modifice cineva acolo

p.s. 2... e am scris mai sus e legea veche... actualizat zice asa:
Art. 4. - (1) Întreprinderile mici și mijlocii se clasifică, în funcție de numărul mediu anual de salariați și de cifra de afaceri anuală netă sau de activele totale pe care le dețin, în următoarele categorii:
a) microîntreprinderi - au până la 9 salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale de până la 2 milioane euro, echivalent în lei;



#25 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 24 August 2006 - 03:11 PM

Ai pile ???????? de poti sa atasezi :angry: :angry:
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#26 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 30 August 2006 - 10:49 AM

Pct.12 intra in vigoare de la 01.01.2007.
[/quote]

Asa este.
In ce priveste plata si declararea trimestriala a datoriilor legate de salarii (declararea catre catre fisc, nu si catre somaj,cas,sanatate, itm) se va face de carte microintreprinderile definite conform legii 346/2004 ceea ce este diferit de microintreprinderile definite prin Codul fiscal.
Legea 346/2004 defineste microintreprinderile ca fiind unitatile pina 9 salariati si cifra de afaceri sub 2 mil euro.
Codul fiscal zice intre 1-9 salariati , pina la 100000 Euro cifra de afaceri , etc.
Parerea mea este ca platitorii trimestriali vor fi nu numai micriontreprinderile conf Cod Fiscal ci si cele platitoare de inpozit pe profit care indeplinesc conditiile Legii 346/2004
Legat de microintreprinderi, am inteles din noul Cod Fiscal ca daca ai peste 50% activitate de consultanta si management nu poti fi micro din 2007.
Ce ziceti?



#27 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 August 2006 - 12:35 PM

buna dimineata :lol:
e cam veche treaba :lol:... asa scrie in codul fiscal asa este



#28 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 04 September 2006 - 11:55 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 30 2006, 01:35 PM, a spus:

buna dimineata :lol:
e cam veche treaba :lol:... asa scrie in codul fiscal asa este

cand am depus bilanturile la 31.12.2005,am mai vorbit despre definirea microintreprinderilor cf legii 346.Eram cu depunerea pe ultima suta si v-am atras atentia ca microintreprinderile sunt de doua feluri dpdv al modului de impozitare-platitoare de imp.pe venit micro si platitoare de imp.pe profit.Multi mi-au raspuns ca tr sa privim lucrurile numai dpdv al codului fiscal.Eu am depus bilanturile pe format simplificat,fara note atat pt microintreprinderile platitoare de imp pe venit cat si pt cele platitoare de imp.pe profit.Definitia data micointr.de codul fiscal este definitia referitoare la modul de impozitare.Definitia data de legea 346 este definitia MICRO care trebuie unanim acceptata de toate actele normative.Nu am avut nicio problema la depunerea bilanturilor,cei de la Craiova s-au desteptat in ultimul moment si le-au primit.
Vad ca si acum unii se cramponeaza de definitia din codul fscal cand este vorba de modul de virare si declarare a contributiilor.Desi scrie clar in aceasta modificare a codului de procedura fiscala ca este vorba de definitia din legea 346?
Chiar daca incepand cu 01.01.2007 modul de impozitare MICRO-3% din venituri va disparea,odata cu aderarea,MICROINTREPRINDERILE nu vor disparea,vor fi cele definite cf.legii 346 si,daca nu se mai modifica
modificarea,pt aceste intreprinderi vom vira si declara trimestrial contributiile la salarii,ceea ce va fi SUPER

modifica



#29 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2007 - 11:25 AM

Ce se intampla cu Declaratiile catre CASMB, CNPAS, somaj etc., se depun in continuare lunar?
Dar despre comisionul ITM ce stiti?



#30 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 January 2007 - 03:32 AM

momentan lunar
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#31 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 26 January 2007 - 06:22 PM

COMUNICAT DE PRESA

Referitor la termenele de depunere a declaratiilor privind impozitele si contributiile aferente veniturilor din salarii, Serviciul Comunicare și Relații Publice din cadrul Agenției Naționale de Adminstrare Fiscală va transmite următoarele:


Incepand cu 1 Ianuarie 2007 s-au modificat termenele de depunere a declaratiilor privind impozitele si contributiile aferente veniturilor din salarii si implicit termenele de plata, pentru:


§ contribuabilii care fac parte din categoria microintreprinderilor definite conform Legii nr. 346/2004;

§ persoanele fizice care desfasoara activitati independente,

§ asociatii, fundatii sau alte entitati fara scop patrimonial, cu exceptia institutiilor publice.


In acest sens s-a reglement, prin exceptie de la dispozitiile legale in vigoare privind declararea si plata – majoritatea din Codul fiscal – , ca microintreprinderile, astfel cum sunt definite de Legea nr.346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si persoanele fizice care desfasoara activitati independente, sa depuna declaratiile fiscale si sa efectueze platile trimestrial, iar asociatiile, fundatiile sau alte entitati fara scop patrimonial, cu exceptia institutiilor publice, anual.

Masura a fost aprobata prin Ordonanta Guvernului nr. 35/2006 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, publicata in Monitorul, Partea I , nr.675 din 7.09.2006, si a avut ca scop eficientizarea administrarii impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului general consolidat, in sensul reducerii cheltuielilor de administrare a unor contribuabili cu contributie bugetara nesemnificativa, tinand cont de asemenea si de interesele contribuabililor, si anume simplificarea poverii obligatiilor de declarare si plata a impozitelor.

SURSA: portalul ANAF
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#32 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2007 - 10:23 AM

Oare va tb sa depunem o alta Notificare cu cifra de afaceri si cu nr de salariati ca sa vada daca ne incadram in categ micro?
Sau de unde vor stii ei daca ne incadram sau nu pana la depunerea bilantului?
Am intrebat la "asistenta contribuabili sect 1: "nu stim de nici o notificare pana in prezent dar mai reveniti"; sect 3: (Adm. F):"pai daca sunteti micro ati depus cifra de af. (eu): Nu, este vorba de micro cf L346! (Adm. f): pai tot 100.000 euro este! (eu): Nu, este de 2 mil euro! (Adm. F): Nu se depune alta notificare deocamdata."
Ce parere aveti?
Am vorbit cu cineva de la Dir de control si se plangea ca nu le asigura materiale informative sau acces la internet si nici taining privind modificarile aparute si trebuie sa-si cumpere carti sau sa roage diversi contribuabile sa le listeze CF si normele si ca ii verifica daca stau pe teren pana la 4.30! Si unii chiar trebuiau sa mai cerceteze problema pe care o cotrolau la acel moment daca aveau neclaritati si acasa dupa aceasta ora. Ca sa vezi ce greu e! Si sa nu mai comentam cu ce comision pleaca de la un control! Voi cu ce va alegeti dupa ce terminati o lucrare de cateva zile?
Noua cine ne asigura toate astea? Cred ca ar trebui sa ne plangem si noi: cati bani cheltuiesc cei ce nu au acces la un program legislativ sau internet? Si in plus multi dintre noi se instruiesc in afara programului stand si cautand si citind pana seara tarziu in loc sa stam mai mult cu copii nostri. In plus tot noi suntem sanctionati cand se trezesc ei in ultima clipa ca trebuia depus 010 pana pe 25.01.2007 pt firmele care au dpasit 100.000euro (tot sect 3!) si cica e cu amenda daca depui dupa 25 chiar daca in CF scrie 31.01 sau la 30 zile de la modif!!!!



#33 Neouber

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 29 January 2007 - 05:33 PM

Le dau cu legea in cap..scrie 31.01. daca tin eu bine minte..eu maine ii trimit pe toti..am vreo 5..relatez dupa aia ce discutii au avut loc
Daca intelegi mai mult de 20 % din ceea ce spun inseamna ca m-am exprimat gresit



#34 Neouber

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 29 January 2007 - 05:36 PM

Pai daca luam micro ca fiind cele sub 250 salariati, sub 2 mil euro cifra de afaceri si nu mai stiu cat active, 98 % din firmele de acre ma ocup ar intra la prevederea asta cu declararea si plata trimestriala..
Totusi cred ca e vorba de cele cu pana la 9 salariati, 100000 euro CA...idei ceva, vad ca nu prea e interesata lumea?!
:lostit (13):
Daca intelegi mai mult de 20 % din ceea ce spun inseamna ca m-am exprimat gresit



#35 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 29 January 2007 - 06:48 PM

in legea 346/2004 scrie clar:
Art. 4
(1)Întreprinderile mici și mijlocii se clasifică, în funcție de numărul mediu anual de salariați, în următoarele categorii:
a)până la 9 salariați - microîntreprinderi;
b)între 10 și 40 de salariați - întreprinderi mici;
c)între 50 și 249 de salariați - întreprinderi mijlocii.
(2)Termenii microîntreprindere, întreprindere mică și întreprindere mijlocie, precum și termenul derivat întreprinderi mici și mijlocii vor fi utilizați în toate reglementările, statisticile și alte documente oficiale emise de către autorități sau instituții publice.

cred ca s-au gandit si ei sa mai simplifice treaba noastra :lostit (13):



#36 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 29 January 2007 - 06:56 PM

scuze...aceea nu era ultima forma a actului...am citat mai jos forma actualizata:
Intreprinderile mici si mijlocii se clasifica, in functie de numarul mediu anual de salariati si de cifra de afaceri anuala neta sau de activele totale pe care le detin, in urmatoarele categorii:
a) microintreprinderi - au pana la 9 salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta sau detin active totale de pana la 2 milioane euro, echivalent in lei;
:lostit (13):



#37 sanclaudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Motru-GORJ

Postat 29 January 2007 - 07:39 PM

Se pare ca toate firmele care sunt microintreprinderi vor tb.sa depuna 010 pana la 31.12.2007!Depunerea decl.100 se va depune trimestrial,plata obligatiilor faCAndu-se la salarii tot trimestrial.
POATE STITI MAI MULTE!
"Gandirea nu costa nimic."



#38 HENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 29 January 2007 - 08:31 PM

31.12.2007 sau 31.01.2007?



#39 sanclaudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Motru-GORJ

Postat 29 January 2007 - 08:37 PM

SCUZE: TERMEN DE DEPUNERE 31.01.2007
"Gandirea nu costa nimic."



#40 maca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 29 January 2007 - 08:41 PM

daca ne poate ajuta cineva cu un model de Declaratie 010 nou, si daca nu cer prea mult nu in format PDF






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL