Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ord. 35/2006 - vector fiscal nou ? decl. 010 ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Ord. 35/2006 - vector fiscal nou ? decl. 010 ?

131 replies to this topic

#41 caiutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2007 - 08:43 PM

Vezi postareaHENI, la Jan 29 2007, 08:31 PM, a spus:

31.12.2007 sau 31.01.2007?
La Timisoara se depune 010 pana in 31.01.2007 pentru declararea si plata contributiilor aferente veniturilor din salarii la trimestru.
Aceasta declaratie se depune de societatile definite ca microintreprinderi CONFORM LEGII 346/2004, adica societatile care au pana la 9 angajati si cifra de afaceri de pana la 8 milioane euro.Concluzie: o societate poate sa fie micro conform L.346 si platitoare de imp.profit conform Codului fiscal.



#42 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 January 2007 - 08:49 PM

sunt curios pe ce baza legala cer noua 010... modelul vechi nu a fost modificat




#43 caiutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2007 - 09:13 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 29 2007, 08:49 PM, a spus:

sunt curios pe ce baza legala cer noua 010... modelul vechi nu a fost modificat
E o nebunie! Nu exista 010 noua. Se declara pe cele vechi cu improvizatii "europene", gen scris cu pixul "la trimestru"!



#44 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 January 2007 - 09:43 PM

prin ce zona a tarii ?



#45 caiutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2007 - 09:55 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 29 2007, 09:43 PM, a spus:

prin ce zona a tarii ?
Timisoara



#46 sanclaudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Motru-GORJ

Postat 29 January 2007 - 10:05 PM

Nu sunt din timisoara,dar confirm ca finantele timis se pare ca stiu de aceasta reglementare
"Gandirea nu costa nimic."



#47 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2007 - 10:20 PM

Conform textului de lege de mai sus, o intreprindere cu 15 salariati, dar CA = 150000 euro si active = 100000 euro e microintreprindere? "Si" -ul ala din text imi spune ca ambele conditii trebuiesc indeplinite. Sau cum e?
Julia S



#48 caiutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2007 - 10:36 PM

Vezi postareajulia607, la Jan 29 2007, 10:20 PM, a spus:

Conform textului de lege de mai sus, o intreprindere cu 15 salariati, dar CA = 150000 euro si active = 100000 euro e microintreprindere? "Si" -ul ala din text imi spune ca ambele conditii trebuiesc indeplinite. Sau cum e?
Pentru incadrare in categorie trebuie indeplinite cumulativ conditiile.Ex.: pt.microintreprindere-pana la 9 angajati si cifra de afaceri de 2 mil.euro. Daca una din conditii nu este indeplinita se trece la urmatoarea categorie.



#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2007 - 12:00 AM

Vezi postareacaiutza, la Jan 29 2007, 08:43 PM, a spus:

Concluzie: o societate poate sa fie micro conform L.346 si platitoare de imp.profit conform Codului fiscal.
la asta ma gandeam si eu :lostit (13):

l. 346/2004, ART. 4
(1) Intreprinderile mici si mijlocii se clasifica, in functie de numarul mediu anual de salariati, in urmatoarele categorii:
a) pana la 9 salariati - microintreprinderi;
b) intre 10 si 40 de salariati - intreprinderi mici;
c) intre 50 si 249 de salariati - intreprinderi mijlocii.
pai, intre 40 si 50 de salariati, ce sunt ??? daca am 45 de salariati unde ma incadrez ?? :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 30 January 2007 - 12:22 AM




#50 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 January 2007 - 12:26 AM

Mersi, deci intru la micro, cu raportari trimestriale.
Julia S



#51 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 30 January 2007 - 12:28 AM

:good:



#52 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 January 2007 - 12:34 AM

cred ca aveti versiunea veche de lege :lostit (13):

Art. 4. - (1) Întreprinderile mici și mijlocii se clasifică, în funcție de numărul mediu anual de salariați și de cifra de afaceri anuală netă sau de activele totale pe care le dețin, în următoarele categorii:
  • a) microîntreprinderi - au până la 9 salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale de până la 2 milioane euro, echivalent în lei;
  • b) întreprinderi mici - au între 10 și 49 de salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale de până la 10 milioane euro, echivalent în lei;
  • c) întreprinderi mijlocii - au între 50 și 249 de salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă de până la 50 milioane euro, echivalent în lei, sau dețin active totale care nu depășesc echivalentul în lei a 43 milioane euro.

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 30 January 2007 - 12:34 AM




#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2007 - 12:44 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Jan 30 2007, 12:34 AM, a spus:

cred ca aveti versiunea veche de lege :lostit (13):
se prea poate, dragule :biggrin: am luat-o de pe net, dand o cautare cu google... dar faza cu dif de 10 salariati cred ca tot ramane, fie ea in faza initiala a legii... probabil :pullhair:

sar'naaaa pt. corectie !
................................................................................
..........
AM UNIT TOPICURILE priv. prevederile decl./platii trimestriale.

DECI : voi vb de declarare trimestriala, dar eu vad numai PLATA trimestriala... de unde ati tras voi concluzia ca se SI decl. trimestrial ??
poate doar de aici :
" (8) Contribuabilii prevăzuți la alin. (7) au obligația să declare impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii până la termenul de plată." , dar asta nu exclude declararea lunara ...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 30 January 2007 - 01:13 AM




#54 laura-alina spinoche

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Mangalia

Postat 30 January 2007 - 07:28 AM

se pare ca exista un comunicat pe portalul ANAF din data de 26.01.2007 unde se confirma mai in detaliu prevederile og35/2006
laura



#55 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 30 January 2007 - 08:00 AM

Deci sa inteleg ca chiar daca societatea mea este platitoare de impozit pe profit dar are pana la 9 angajati si cifra de afaceri mai mica de 2 mil. euro ma incadrez la micro si depun declaratii si contributii salariale trimestrial ?



#56 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2007 - 08:08 AM

Da si trebuie sa-ti schimbi vectorul fiscal prin depunerea 010 pana la 31.01.2007.



#57 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 30 January 2007 - 08:53 AM

Cum adica !!! Daca sint platitor de impozit pe profit, am mai putin de 9 salariati si cifra de afaceri, sa zicem, 3.8 miliarde, trec la impozit pe venit ?????? Unde scrie ??? Au innebunit ? :lostit (13):
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#58 Neouber

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 30 January 2007 - 09:09 AM

Ramai plataitior de impozit pe profit, dar cu raportarea trimestriala a tuturoro impozitelor si contributiilor...nu confunda impozitarea pentru micro cu statutul de micro..ar pierde statul daca a r pune 3% la toti
Daca intelegi mai mult de 20 % din ceea ce spun inseamna ca m-am exprimat gresit



#59 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 30 January 2007 - 09:16 AM

Mersi pt. precizari. Am avut o saptamina ( cea trecuta ) grea si simt ca ma depasesc anumite evenimente !!! La atitea schimbari cu cite vin guvernantii peste noi.......iti vine sa iti iei cimpii !!! :lostit (13):
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#60 Neouber

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 30 January 2007 - 09:22 AM

Intrebare..mai e un topic similar care s-a unit cu acesta..are cineva tot textul de lege, pentru ca s-ar putea ivi o problema..s-a cam vorbit de plata contributiilor nu si de declararea lor, cel putin mie nu prea mi-a sarit in ochi, desi tre sa recunosc, nu am citit chiar tot topicul...ar fi bine sa avem textu'..inca o chestie..eu am un Ocol Silvic, care e constituit ca ONG, dar care desfasoara strict activitati economice..pai daca declara anual, toate impozitele si contributiile , se aduna sume de-i sar capacele, basca mai intra si cu TVA la luna de anul acesta
Daca intelegi mai mult de 20 % din ceea ce spun inseamna ca m-am exprimat gresit






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL