Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ordine de compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

ordine de compensare

82 replies to this topic

#1 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 April 2006 - 08:53 AM

Buna ziua,

am cateva neclaritati si am nevoie de ajutorul dvs.
eu am emis doua OC din luna februarie care intradevar exempl.meu albastru a fost semnat si stampilat de ei.
intrebarea mea este urmatoarea:firma x nu trebuia sa-mi emita un OC?
daca da, este vre-o problema daca inregistrez acel OC in contab.in luna aprilie?

cu respect,
Violet A.S.



#2 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 27 April 2006 - 09:42 AM

ca si regula generala la orice compensare tb sa ai un exemplar albastru emis de tine si unul rosu emis de partener.
insa multe firme lucreaza doar cu un ordin la fel am si eu ceva clienti care nu au oc si lucram numai pe cel emis de mine
nu este problema sa-l contabilizezi in luna aprilie (daca ai lucrat cu cfr sau gazul compensari stii ca se initia intr-o luna si se finaliza dupa o juma de an.




#3 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 April 2006 - 09:50 AM

sa inteleg ca nu este nici-o problema daca nu mi-au trimis si OC emis de ei?
adica lucrez decat pe al meu,nu?


MULTUMESC



#4 erica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2006 - 09:56 AM

Referitor la ordine de compensare am o intrebare.Pentru o compensare cu o firma mare (si oarecum renumita) am rugat respectiva firma sa emita doar ea OC deoarece eu nu mai aveam ,respectiva firma mi-a emis un OC initiator respectiva firma, si un OC (din acelasi carnet de OC cumparat pe respectiva firma) initiator firma mea.Ce spune-ti vi se pare corect? :smt120



#5 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 27 April 2006 - 10:13 AM

si eu am "imprumutat" altora sau in imi se vindeau oc intr-o veselie. parerea mea ca este mai bine sa lucrezi cu 2 oc mai ales daca sumele sunt mari. oc sunt inseriate si cu regim special. trebuie trecute in fisele de magazie cu regim special. dar este in regula sa accepti compensarea ca atare.



#6 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 May 2006 - 03:00 PM

ana-op a spus:

ca si regula generala la orice compensare tb sa ai un exemplar albastru emis de tine si unul rosu emis de partener.

Ai putea sa-mi spui unde este scrisa acesta "regula generala" ? Am citit si eu undeva acest lucru, dar din pacate nu mai stiu unde.
Multumesc



#7 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 29 June 2006 - 11:23 AM

De unde se poate achizitiona ordin de compensare?
lasliebudai@yahoo.com

Adaugat la Jun 29 2006, 03:24 PM

Stie cineva? De unde se poate achizitiona ordin de compensare?
lasliebudai@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:42 PM
lipire 2 posturi




#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 June 2006 - 02:27 PM

mai intreaba o data



#9 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 02:37 PM

imprimeria nationala



#10 daiab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 June 2006 - 03:52 PM

erica a spus:

Referitor la ordine de compensare am o intrebare.Pentru o compensare cu o firma mare (si oarecum renumita) am rugat respectiva firma sa emita doar ea OC deoarece eu nu mai aveam ,respectiva firma mi-a emis un OC initiator respectiva firma, si un OC (din acelasi carnet de OC cumparat pe respectiva firma) initiator firma mea.Ce spune-ti vi se pare corect? :smt120


da, de unde....!!!!!
nu este corect



#11 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 July 2006 - 11:42 AM

Formularele de OC se pot cumpara de la Bucuresti de la Imprimeria Nationala iar in provincie de la anumite magazine care desfac formulare cu regim special(au regim special OC -urile). Este obligatoriu sa se emita de catre ambii parteneri (fiecare initiaza compensarea creantei detinute asupra partenerului comercial) si mai exista si un Proces verbal de compensare care este obligatoriu. Acum cateva zile a fost Garda la un partener al meu cu care am facut o compensare initiata de mine si l-a amendat pt ca nu a initiat si el desi eu il avertizasem . A venit si la mine si le-am aratat notificarea prin care le-am solicitat sa emita la randul lor compensarea si au spus ca e OK. Toate instructiunile le gasiti in HG 685/23.08.1999.
iuliana



#12 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 August 2006 - 04:54 PM

Buna! Stiu ca a fost super discutat acest subiect dar eu tot nu inteleg unde anume scrie ca eu, ca si agent initiator trebuie sa pastrez exemplarul albastru al ordinului de compensare ? Am citit aproape toate discutiile de pe forum si legile care au fost indicate dar nu am gasit nicaieri (poate nu am fost atenta cand am citit) sa se specifice ce exemplar ramane la agentul initiator.
Va rog mult daca puteti sa imi spuneti exact in ce lege si eventual in ce articol scrie acest lucru. Multumesc!



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 August 2006 - 05:00 PM

gandeste-te ca ar fi chitante, ce exemplar opresti ?



#14 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 August 2006 - 10:31 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 8 2006, 06:00 PM, a spus:

gandeste-te ca ar fi chitante, ce exemplar opresti ?
Multumesc Septimiu ca mi-ai raspuns!
Daca le-as considera chitante (emise de mine), mi-as opri rosu (asa cum fac de mult timp cu ordinele de compensare), dar citind toate discutiile de pe forum legate de OC am vazut ca se pastreaza exemplarul albastru emis de initiator... Problema e ca as vrea sa vad un text din lege unde scrie clar ce exemplar tb sa opresc eu ca sa clarific aceasta problema. Poate ma ajuti tu, te rog?
Multumesc!



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2006 - 11:45 AM

unde au fost discutiile despre OC s-a dat si lextul de lege... oricum trebuie sa opresti exemplarul rosu



#16 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 August 2006 - 11:54 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 9 2006, 12:45 PM, a spus:

unde au fost discutiile despre OC s-a dat si lextul de lege... oricum trebuie sa opresti exemplarul rosu
Ok! O sa iau din nou discutiile sa le citesc. Merci mult de tot!



#17 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 August 2006 - 02:37 PM

referitor la OC:
-eu am tot emis OC dar partenerii carora le-am trimis nu mi-au emis si ei OC.
-ce pot sa fac sa nu am probleme cu garda?avand in vedere faptul ca sunt ceva parteneri care nu mi-au emis ,iar aceste Oc sunt foarte vechi?
:blink:



#18 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2006 - 04:37 PM

Pai daca nu ai si de la ei, nu inseamna ca ai facut compensarea...tu ai initiat-o dar nu ti s-a raspuns...mai insista cu ei.Poate merge...

Aceasta postare a fost editata de Sakura: 24 August 2006 - 04:38 PM




#19 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2006 - 10:19 PM

din cate stiu initiatorul opreste exemplarul albastru, iar destinatarul pe cel rosu.
si mie imi pare anapoda, dar nu comentez mai mult.
Madalina



#20 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 25 August 2006 - 08:45 AM

Mi se par o tampenie OC..eu ma compensez cu chitante :)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL