Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ordine de compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

ordine de compensare

82 replies to this topic

#41 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 October 2006 - 04:25 PM

Nu scrie nicaieri.
Doar ca asa au procedat cei mai multi la "indrumarea" neofociala a celor de la IMI.
Ca la noi: unu arunca piatra si alti zece se chinuie sa o scoata.



#42 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 27 October 2006 - 06:32 PM

Vezi postareaaikido, la Oct 27 2006, 04:51 PM, a spus:

Mie mi se pare aiurea, e ca si cum emiti factura si tu pentru ce vinzi, dar mai emite si clientul tau o alta factura, asa, ca sa existe documente in dublu (triplu-cvadruplu etc) exemplar.
Este,intr-adevar aiurea,dar vine de la IMI,asa cum a spus si Marian. Si culmea,astfel procedeaza si firmele foarte mari,Sel,Carr,deci daca nici ei nu se abat,noi ce sa mai zicem?




#43 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 27 October 2006 - 07:25 PM

E logica chestiunea ca fiecare sa emita un set de OC,indiferent ca scrie sau nu,asa dupa cum se tot discut. Pt. Aikido: comparatia nu trebuie facuta cu facturile,ci cu chitantele,pt. ca OC este un document de stingere a datoriilor,deci si tu emiti "chitanta" ca dovada ca al tau client si-a achitat datoria ,si furnizorul emite "chitanta" ca sa dovedesti tu,ca ti-ai achitat datoria.Mai mult decat corect !!! :wink:



#44 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 30 October 2006 - 10:36 AM

Nu prea cred...e mai mult decat gresit.
Pentru ca pe OC emis de una din parti (initiator)sunt scrise facturile ambelor parti, deci si contrapartida compensarii, iar celalalt prin semnarea/stampilarea OC-ului e de acord cu compensarea.
Nu este nici obligatoriu, nici logic sa emita ambele parti OC (este o dublare a inregistrarii, practic).
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#45 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 October 2006 - 11:46 AM

Nu ai dreptate.Unii scriu pe ordinul de compensare facturile ambelor parti .Nu este total gresit,pt.ca nu este impotriva legii sa faci asta. Dar OC trebuie privit ca un OP.Borderoul datoriilor stinse,care este pe verso-ul OC contine coloanele: Nr.fact,Data,Val.facturata,val.compensata.
Fiecare trece pe OC pe care il intocmeste ca initiator,facturile pe care le achita,exact ca pe un OP. Daca ar achita prin banca,fiecare ar face un OP,nu?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:46 PM




#46 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 30 October 2006 - 11:48 AM

Din cate stiu eu pe verso la OC se scriu facturile pe care agentul initiator le achita partenerului de compensare(furnizorului);celalalt partener unde scrie facturile ce le achita(la randul lui) ?
Ganditi-va si la circuitele de compensare in 3, 4...n, unde primul din circuit ajunge de incaseaza de la ultimul;in acest caz pe baza la ce se face inregistrarea contabila?
Daca compensarea nu se face la aceeasi valoare cum evidentiezi diferentele?
In esenta compensarea este un troc, cat imi dai atat iti dau, implica egalitatea sumelor.
Parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 30 October 2006 - 11:50 AM




#47 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 October 2006 - 12:04 PM

Pai asta este deja ceva mai complicat,in aceste situatii se intocmeste un proces verbal in care este trecut tot circuitul si fiecare va avea atasat la OC si un ex.din acel PV. Pe baza acestui docum.si a OC poti face inreg.in contabilitate si poti sti ce datorii trebuie sa stingi si ce creante ai incasat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:46 PM




#48 ina78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 30 October 2006 - 04:19 PM

Pe verso fiecare trece facturile pe care le "achita" cu acea compensare. Compensarea se face pe 10.000 Ron, pe verso trec X facturi care sa insumeze cei 10.000 (eventual partial dintr-o factura, exista si aceasta posibilitate).

Se fac in dublu exemplar, lucru logic de altfel, cred eu, pentru ca fiecare "stinge" o datorie, iar verso ordinului "explica" acest lucru. Si in financiar cind operezi compensarea, o scazi de la clienti si de la furniozori. (respectiv rosu / albastru, fiecare exemplar).



#49 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 30 October 2006 - 07:13 PM

Vezi postareaGAMA, la Oct 30 2006, 01:04 PM, a spus:

Pai asta este deja ceva mai complicat,in aceste situatii se intocmeste un proces verbal in care este trecut tot circuitul si fiecare va avea atasat la OC si un ex.din acel PV. Pe baza acestui docum.si a OC poti face inreg.in contabilitate si poti sti ce datorii trebuie sa stingi si ce creante ai incasat.


Eu fac PV si la o compensare "simpla", deci numai 2 participanti. De obicei se fac 2 randuri de OC, fiecare participant fiind si initiator si destinatar, practic. Deci eu dau OC cu facturile pe care le "platesc" si primesc OC cu facturile pe carte le "incasez", exact ca si cum ar functiona "chitanta contra chitanta". Daca partenerul nu are OC, trec pe versoul OC-ului meu si facturile pe care ar trebui sa le treaca el, facand rubrici separate si mentionand faptul ca el nu are OC, bineinteles el semneaza si stampileaza si la mentiune. Practic e si logic ca sa fie OC diferite. De asta iti dai seama mai ales cand faci compensari multiple (la mine maximul de pana acum au fost 15 participanti din 6 judete, iar circuitul s-a inchis la cca 3 saptamani de la initiere, noroc ca nu eu am fost "organizatorul" :angry: ).

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 30 October 2006 - 07:14 PM

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#50 albinutabv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 01 November 2006 - 02:43 PM

Salutare,
Stie cineva daca compensarile in euro se supun acelorasi reguli ca cele in lei?...ma refer la valoarea compensata.... Mentionez ca este vorba o firma de transport international de marfuri.
Multumesc anticipat
alee



#51 Pesk

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 November 2006 - 01:55 PM

buna tuturor in primul rand
am citit postarile de la acest topic dar totusi sunt nelamurit. am mai intrat si pe alt forum care avea subiect de discuie OC-urile, am citit si rascitit HG685/23.08.1999 si nu stiu inca cum se completeaza corect si legal aceste ordine.
desi sunt destule postari la acest topic rog persoanele care au un raspuns sa-l posteze dar sa faca referire si la actul legislativ din care reiese acel raspuns.
multumesc pt intelegere!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:47 PM




#52 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 08 November 2006 - 12:21 AM

Nici nu o sa gasesti undeva instructiuni de completare,formularul iti cere singur tot ceea ce trebuie sa completezi. Fiecare parte implicata completeaza un OC. in 2 ex-rosu,albastru. In cel completat de tine- esti "agentul economic initiator"(deci semnezi si stampilezi in prima casuta alba de pe fata formularului,pe ambele exemplare).Pe verso vei trece facturile pe care le achiti cu acest OC(il poti considera un ordin de plata). In partea de jos-verso,semnezi si stampilezi si la rubrica "Inspector de compensare initiator".Trimiti ambele ex.partenerului,acesta va semna si stampila pe fata OC,in casuta a doua-"Agentul economic destinatar" si pe verso,in partea de jos,la "Inspector de compensare destinatar". Dupa care iti va returna ex.albastru,impreuna cu ambele ex.ale OC intocmit de el,unde va completa exact invers de cum ai coimpletat tu,iar pe verso va trece facturile pe care trebuie el sa ti le achite,pentru stingerea reciproca a datoriilor. Vei confirma prin semnatura si stampila pe OC-ul lui,de data aceasta fiind tu agentul destinatar,iti vei pastra ex.rosu si-i trimiti inapoi ex.albastru al OC intocmit de el.La nota contabila 401=4111,vei atasa cele 2 formulare(albastrul tau si rosul lui). Cam asta e.Cuvintele sunt multe,dar daca te uiti la OC cu atentie,este mult mai simplu decat pare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:47 PM




#53 Pesk

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 November 2006 - 11:51 AM

modul de completare sa spunem ca l-am inteles in mare. problema e ca lucrez si cu firme mari la nivel national si nici ei nu au impus anumite cerinte la acesteOC-uri. de exemplu multe firme lucreaza cu un singur set de oc-uri. astfel firma initiatoare trece atat facturile lui cat si pe ale mele care fac obiectul compensariisi la ea se reintoarce exemplarul albastru (si nu au avut nici o problema cu garda pana acum), dar altii au cerut sa initiez si eu un oc tot pe aceleasi facturi din simplul motiv ca asa li s-a sugerat (impus )cand au avut control. asta nu am resuit sa inteleg pt ca in HG685/23.08.1999 nu este mentionat acest lucru, iar cu IMI pana acum nu am avut de-a face.
multumesc pt intelegere

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:48 PM




#54 anaida792000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 November 2006 - 11:26 AM

problema e ca nu mai inteleg nimic din aceste ordine de compensare.care exemplar se pastreaza???????am sunat la IMI...ei zic ca initiatorul pastreaza exemplarul albastru...am sunat la asistenta contribuabililor...ei zic ca se pastreaza exemplarul rosu...stiu o firma care a luat amenda pt ca a pastrat exemplarul albastru...deci...oameni buni...scrie undeva negru pe alb care exemplar se patreaza...?????????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:48 PM




#55 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 01 December 2006 - 10:41 AM

MAI INTREB SI EU O DATA!
Nu pot avea o compensare mai mare de 10000 lei?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:48 PM




#56 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 01 December 2006 - 11:10 PM

CE INSEAMNA imi?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#57 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 01 December 2006 - 11:30 PM

Vezi postareamony23, la Dec 2 2006, 01:10 AM, a spus:

CE INSEAMNA imi?
Institutul de Management și Informatică din cadrul Ministerului Industriei și Comerțului -care monitorizeaza datoriile nerambursate la scadență ale contribuabililor, persoane juridice, în vederea diminuării blocajului financiar și a pierderilor din economie.(datorii sau creanțe mai vechi de 30 de zile și care au o valoare mai mare de 100 milioane lei ).

Vezi postarealauramino, la Dec 1 2006, 12:41 PM, a spus:

MAI INTREB SI EU O DATA!
Nu pot avea o compensare mai mare de 10000 lei?
Categoric-NU



#58 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 02 December 2006 - 10:18 AM

Gama poate imi dai si mie o sugestie, te rog?
Am primit un Pv de compensare scris de mana pentru suma de 17000 ron.Ce fac in acest caz?



#59 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 02 December 2006 - 12:23 PM

Atit tu,cat si partenerul(client,sau furnizor),va procurati ordine de compensare cu regim special(sa nu ma intrebi de unde,ca nu stiu din ce oras esti,vei afla singur(a).
Dupa care,veti face doua ordine de compensare,mai ales daca aveti norocul sa fie trecute pe cel scris cu manuta,mai multe facturi. Nu va fi o pb.sa le separati,dar faceti asa,pt.ca altfel,si unul si celalalt,aveti o pb.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2008 - 03:49 PM




#60 teea22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 April 2007 - 03:39 PM

am si eu o intrebare.
Lucrez cu OC in mod curent.Niciodata n-am facut un ordin de compensare mai mare de 9.999 lei RON ca sa evit cozile interminabile de la bursa.Intrebarea mea este: daca am un client cu care trebuie sa compensez de ex 18.000 ron pot sa fac 2 ordine de compensare de valori pana in 9999 ron cu aceeasi data ..sau nu am voie sa depasesc valoarea de aceasta/zi/partener cu care compensez?(ca sa evit mersul al bursa)
daca exista vreo lege cu privire la asta va rog mult sa-mi spuneti si mie care sete.Mesi.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL