Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
locuinta de serviciu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


locuinta de serviciu

9 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2006 - 01:56 PM

dragilor,

am urmatoarea problema : o firma din Bucuresti are 2 asociati si un angajat din provincie. se poate inchiria o locuinta de serviciu pt. ei ? logic ar fi sa "da" ! legea ce zice ?? pai, eu am gasit astea :

(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
...
c) contravaloarea folosintei locuintei de serviciu sau a locuintei din incinta unitatii, potrivit repartitiei de serviciu, ..............
f) contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul intre localitatea in care angajatii isi au domiciliul si localitatea unde se afla locul de munca al acestora, la nivelul unui abonament lunar, pentru situatiile in care nu se asigura locuinta sau nu se suporta contravaloarea chiriei, conform legii;

(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
..........
l) cheltuielile pentru functionarea, intretinerea si repararea locuintelor de serviciu situate in localitatea unde se afla sediul social sau unde societatea are sedii secundare, deductibile in limita corespunzatoare suprafetelor construite prevazute de legea locuintei, care se majoreaza din punct de vedere fiscal cu 10%. Diferenta nedeductibila trebuie recuperata de la beneficiari, respectiv chiriasi/locatari;

(11) Amortizarea fiscala se calculeaza dupa cum urmeaza:
.......
g) pentru locuintele de serviciu, amortizarea este deductibila fiscal pana la nivelul corespunzator suprafetei construite prevazute de legea locuintei;


ALTCEVA ???

va multumesc :D



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2006 - 02:30 PM

mai, dragilor, chiar asa v-am incuiat ?? :D de nu ziceti o parere, ceva...

nimeni nu stie acest subiect ?? eu nu cred ... :P




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 August 2006 - 02:42 PM

Uneori vi se raspunde in minute, alteori in ore, zile, saptamani sau niciodata. Motivele pentru care nu primiti raspuns la un topic pot fi 3:
- ati descris subiectul atat de bine, ati dat dovada de atata stiinta si indemanare incat nimeni nu se simte destul de la inaltime pentru a va raspunde.
- ati descris subiectul atat de prost, ati dat dovada de atata nestiinta incat nimeni nu vrea sa se chinuie sa va lumineze, avand in vedere ca este foarte clar ca nu mai e nici o speranta.
- ati deschis un topic cu un subiect deja dezbatut in alta parte, si faptul ca nu ati folosit functia de cautare e numai si numai vina Dvs."

:lol: :lol: :lol: :rolleyes:



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2006 - 03:14 PM

si tu care zici ca s-ar potrivi aici ?? :P

vezi ca ai folosit un text pt. care nu ai acordul proprietarului... incalci legea drepturilor de autor, se poate ??



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 August 2006 - 04:00 PM

ma apuca plansu... vedeti ca si citatele din lege sunt supuse dreptului de autor, aveti acordul acestuia de a le posta pe forum ?

oricum treaba cu citatele din legi e o problema asupra dreptului de autor, speram sa nu ne dea nimeni in judecata

p.s. cred ca e motivul numarul 1 :lol:



#6 yna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 26 August 2006 - 04:21 PM

eu cred ca ar trebui sa faci un contract de inchiriere cu proprietarul casei (daca ii convine pt ca trebuie sa-l inregistreze ) iar apoi poti sa inregistrezi si facturile de chltuieli



#7 sentis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2006 - 10:13 AM

As mai adauga doar cateva aspecte din Legea locuintei 114/1996 republicata:
"Art.2 d) Locuință de serviciu : Locuință destinată funcționarilor publici, angajaților unor instituții sau agenți economici, acordată în condițiile contractului de muncă, potrivit prevederilor legale. "
deci acorzi locuinta de serviciu daca e prevazut in contractul de munca.
Iar legat de deductibilitatea cheltuielilor am intalnit doar un caz in care societatea care tinea contabilitatea nu a vrut sa le inregistreze decat nedeductibile (chiria, intretinerea si utilitatile) desi in baza contractului de inchiriere se inregistrase si punctul de lucru, dar banuiesc ca motivul a fost legat de neprecizarea in contractul de munca a acordarii locuintei de serviciu.
Si cotele de suprafata de la care se face calculul deductibilitatii (tot din legea locuintei):
Suprafețe minimale
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Persoane/ Camere/ Cameră Dormi- Loc de Bucătărie Încăperi Spații de Suprafața Suprafața
familie locuință de zi toare luat masa sanitare depozitare utilă construită
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
nr. nr. m2 m2 m2 m2 m2 m2 m2 m2
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 1 18,00 - 2,50 5,00 4,50 2,00 37,00 58,00
2 2 18,00 12,00 3,00 5,00 4,50 2,00 52,00 81,00
3 3 18,00 22,00 3,00 5,50 6,50 2,50 66,00 102,00
4 3 19,00 24,00 3,50 5,50 6,50 3,50 74,00 115,00
5 4 20,00 34,00 3,50 6,00 7,50 4,00 87,00 135,00
6 4 21,00 36,00 4,50 6,00 7,50 4,50 93,00 144,00
7 5 22,00 46,00 5,00 6,50 9,00 5,00 107,00 166,00
8 5 22,00 48,00 6,00 6,50 9,00 5,50 110,00 171,00
----------------------------------------------------------------------------------------------------------



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2006 - 02:41 PM

multumesc mult, sentis :D

si tie, yna ! evident ca se face contract cu proprietarul si se va inregistra la fisc ...



#9 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 21 September 2006 - 05:11 PM

Am si eu o problema.
Firma cu sediul social in Provincie. Are locuinta de serviciu in Bucuresti unde are contract de inchiriere. Chiria esre de 300 euro/luna. Este vreo limita ca si cheltuiala deductibila?

Multumesc
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#10 marina gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 21 September 2006 - 09:06 PM

Vezi postareaMarinna, la Sep 21 2006, 06:11 PM, a spus:

Am si eu o problema.
Firma cu sediul social in Provincie. Are locuinta de serviciu in Bucuresti unde are contract de inchiriere. Chiria esre de 300 euro/luna. Este vreo limita ca si cheltuiala deductibila?

Multumesc
In Codul Fiscal nu sunt prevazute limite de deductibilitate in ceeace priveste cheltuiala cu chiriile.In practica ,inspectorii fiscali verifica validitatea contractului de inchiriere(viza notariala,inregistrare la Administratia Financiara) Daca contractul de inchiriere este ok cheltuiala este deductibila fara probleme. :rolleyes:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL