Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intrebare ref la cartile de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intrebare ref la cartile de munca

24 replies to this topic

#1 alchimie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2006 - 06:44 PM

Buna ziua!
As avea si eu o mica problema si as fi tare bucuroasa daca m-ati putea ajuta.
Situatia este urmatoarea : la firma unde lucrez eu, persoana care se ocupa de cartile de munca are si dreptul de a le completa pentru ca are acel curs facut la ITM.La inceputul anului 2006, firma a marit salariile pe cartea de munca la toti angajatii.Colega mea nu a facut acte aditionale pentru fiecare persoana in parte, chiar daca marirea de salariu era diferita de la om la om.Ea spune ca a facut un tabel nominal pe care l-a dus la ITM, insa ea nu are un exemplar din acel tabel.Ea a inscris marirea de salariu in cartea de munca, insa nu are nici un document la baza.Este corect?Eu am mai tot intrebat pe la diverse surse si toti mi-au spus ca nu este corect.Dar ea sustine ca asa este bine si directorul firmei chiar a crezut-o.
Puteti sa imi spuneti si mie, va rog, daca este corect asa, macar sa stau linistita.
Va multumesc.



#2 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 August 2006 - 08:48 PM

Nu inteleg de ce esti tu nelinistita? :glare:
Daca e hotarare de guvern de marire...merge cu lista!

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#3 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 31 August 2006 - 08:58 PM

daca inspectorul de la ITM a certificat corectitudinea inregistrarilor efectuate in cartile de munca de catre colega ta, problema este rezolvata. corect sau nu nici nu mai conteaza. tu incerci sa-ti sapi colega sau care e ideea?
chiar daca nu are un exemplar al tabelului vizat de ITM isi poate face oricand o copie de pe exemplarul lor.

Aceasta postare a fost editata de nicole33: 31 August 2006 - 08:59 PM




#4 alchimie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2006 - 07:23 AM

Tocmai asta e ideea, ca in cartile de munca nu este nici o stampila a ITM-ului si nici ea nu are stampila chiar daca are acel curs facut.Iar mariea de salariu s-a facut in mod diferit de la un anajat la altul, deci faza cu tabelul nominal nu era valabila.Din cate stiu eu tabelul se foloseste atunci cand se mareste salariul minim pe economie sau cum a fost atunci cu denominarea.
Aceasta situatie a iesit la iveala atunci cand colegul meu a fost la sa isi faca un credit la HVB, iar cei de acolo i-au cerut pe lanaga copia dupa cartea de munca si copie dupa act aditional cu stampila ITM-ului.Faza interseanta este ca scumpa nostra colega a spus ca are toate actele aditionale inregistrate si ca nu este nici o problema.Si cand colo, nu era nimic!Intr-un final, colegul meu a reusit prin multe relatii, logiiic, sa inreg acel act aditional la ITM si sa obtina imprumutul.Iar inspectorul de acolo, altul decat cel care se ocupa de firma noatra, i-a spus clar ca asa ceva nu este corect si ca trebuie inregistrat fiecare act aditional in parte, si ca suntem pasibili de amenda.
Si nu am nici un interes sa o sap, doar ca activitatea ei ne afecteaza pe toti, nu?Toti angajatii, adica vreo 50.
Pe de alta parte, daca ar fi sa plec ar trebui sa ma car cu intregul tabel de 50 de angajati dupa mine??? :unsure:

Va multumesc pt raspunsuri.



#5 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 September 2006 - 08:01 AM

poate sa-si faca copie dupa acel tabel care a fost vizat la Itm.
cel mai corect era sa faca act aditional pentru fiecare angajat in parte dar este ok si asa.Sfatul meu este sa mearga acum sa-si faca copie dupa acel tabel,nu se stie niciodata"Nu lasa pe maine ce poti face astazi".
oricum nu inteleg de ce esti tu nelinistita s-au vrei sa-ti sapi colega? ;)



#6 alchimie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2006 - 09:15 AM

Violeta, sper ca ai glumit cu sapatul,nu? :)
Nu de alta, dar acum e toamna, e vremea culesului, nu al sapatului :D
Oricum, va multumesc pt raspunsuri,sper totusi sa fie corect asa.



#7 Lili Dardac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tulcea
  • Interests:resurse umane, management, contabilitate

Postat 02 September 2006 - 01:50 PM

Buna alchimie,
In primul rand se fac decizie de marire a salariului nu acte aditionale, si se fac ptr fiecare salariat in parte care primeste marire de salariu.
daca colega ta a facut decizie nominal, cu tabel, trebuia sa scrie conform hotararii societatii, si cate o xeroxocopie din acel " tabel" inregitrat la ITM, si stampilat se ataseaza la dosarul de personal al fiecarui salariat de pe acea lista, ba mai mult si salariatul primeste o xerocopie, urmand ca si in cartea de munca dupa operare de catre colgea ta, sa semnze ITM-ul ptr certitudine date.
Sper ca te-am lamurit, si sunt convinsa ca nu vrei sa-ti sapi colega, doar ca ar trebui sa fie mai responsabila colega ta, sa-i transmiti asta din partea mea..
cu bine,
lili



#8 alchimie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2006 - 05:02 PM

Oo, multumesc tare mult de raspuns!Asa ma gandeam si eu ca este corect.Si tocmai pentru ca nu a fost destul de responsabila, sau poate informata, i-a creat o multime de probleme colegului meu.Aprobarea creditului depindea de acea copie dupa actul aditional cu marirea, cu stampila ITM-ului, binenteles.Si uite asa, dupa greselile altora platim noi.Intr-un final el a reusit sa rezolve problema pentru credit, insa colega noastra refuza sa faca ceva, incluziv sa faca o copie dupa acel tabel cu toti angajatii, de la ITM.
Asta este :angry:
Multumesc mult pentru toate raspunsurile.



#9 alchimie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2006 - 01:31 PM

He-he!In sfarsit, a iesit si adevarul la iveala!Colega mea a recunoscut ca nu inregistrat nimic la ITM, si ca acel tabel nominal cu toti angajatii la care ea nu avea o copie nici macar nu exista!Adica nu e nimic la ITM inregistrat in afara de state.Explicatia : cand a fost ea in luna ianuarie la ITM, inspectoarea care se ocupa de noi i-a spus ca nu are timp sa inreg atatea acte aditionale si sa vina alta data!Si de atunci nu s-a obosit sa mai mearga cu actele acolo.Intr-un final, a promis ca o sa inregistreze tot.Asta, dupa ce eu si colegul meu ne-am agitat cu un lucru care nu era de datoria noastra; in plus ea era o persoana in care aveam f mare incredere, dar a ales minciunica drept solutie.
Asta e.Multumesc inca o data pt raspunsuri.



#10 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 September 2006 - 01:54 PM

Deci a rezolvat cazul: ideea era s-o prinda cu mata in sac pe colega asa cum banuiam toti ... :D
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#11 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 September 2006 - 04:53 PM

tipic romanesc. ne uitam prea mult peste gard in curtea vecinului.



#12 alchimie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2006 - 12:18 PM

Mda, vad ca deja v-ati format o parere, scopul meu era sa imi sap colega de la resurse umane ca obtin oare ce? :blink:
Poate imi spuneti voi, ca eu nu stiu.Si nu ma uit in curtea vecinului, doar ca activitatea ei ne afecteaza pe toti.Vorbim de cartile de munca, nu de o inregistrare gresita in contabilitate, pe care o poti storna luna viitoare.Si nu mi se pare corect sa suport eu consecintele doar pentru simplul fapt ca cineva nu isi ia in serios meseria.Si cel mai bun exemplu este colegul meu care era pe aporoape sa nu primeasca creditul din cauza acestei greseli "minore"!Si daca a reusit sa rezolve, oricum l-a costat timp, bani si nervi!Sotia lui trebuia sa nasca, iar alerga pe la ITM sa rezolve problema ca sa isi ia creditul. Voua vi se pare corect sa platiti pentru greselile altora? :angry: Mie nu.
Despre asta era vorba, nu de sapat colega si nici prins cu mata in sac.Ati fost rautaciosi!



#13 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 06 September 2006 - 12:59 PM

Vezi postareaalchimie, la Sep 6 2006, 01:18 PM, a spus:

Si nu mi se pare corect sa suport eu consecintele doar pentru simplul fapt ca cineva nu isi ia in serios meseria.
Iti dau dreptate.....
nicol



#14 emy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 06 September 2006 - 01:11 PM

Citeaza

nu isi ia in serios meseria[/b].
Si mie mi se pare normal sa-ti vari putin nasul in treaba altuia, in cazul asta si ca membru al echpei dar si ca persoana afectata direct! Ma bucur ca s-a rezolvat! Eu imi doresc sa ma corecteze altii cand gresesc, dar de multe ori nu se implica nimeni, ca e treba mea, nu?



#15 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 September 2006 - 02:21 PM

hai mai ca am glumit si noi...ajunge cu offtopicul :P
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#16 alchimie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2006 - 06:46 PM

Ma bucur ca am fost inteleasa intr-un final :rolleyes:
Este normal sa gresim, ca oameni suntem, dar si dupa aceea trebuie sa cascam bine ochii!Din greseli invata omul, si mai ales din ale lui :D
Multumesc si o seara buna tuturor!



#17 cleo18

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:Galati

Postat 06 September 2006 - 08:44 PM

Din cate stiu eu, la ITM se depun acte aditionale la contractele de munca, exact sub denumirea asta "acte aditionale", si nu sub forma de decizii sau alte chestii....daca nu faceti asa, la un posibil control pot aparea probleme. ;)



#18 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 07 September 2006 - 10:46 AM

Vezi postareacleo18, la Sep 6 2006, 09:44 PM, a spus:

Din cate stiu eu, la ITM se depun acte aditionale la contractele de munca, exact sub denumirea asta "acte aditionale", si nu sub forma de decizii sau alte chestii....daca nu faceti asa, la un posibil control pot aparea probleme. ;)
act aditional depui la itm in termen de 5 zile in 3 exemplare unul pt angajator, unul pt angajat si unul pt itm in cazul modificarii functiei, salarului de baza sau a timpului de lucru al salariatului.in cazul in care salarul da baza e cel minim pe tara si modificarea e de la minim la minim (exemplu in mai ac de la 330 la 370) depui un borderou. eu una am fost certata ca am facut acte aditionale pt modificarea salarului minim la minim.
nimeni nu gandeste pentru tine



#19 cleo18

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:Galati

Postat 08 September 2006 - 06:43 AM

Daca imi zici ca ti s-a intamplat asa....nu stiu ce sa mai cred. Inseamna ca depinde de judet. Si eu am depus la unele societati (mai mari) un tabel cu modificarea salariului cfm Contractului de munca la nivel national, dar la fel, sub denumirea de act aditional centralizator, si char itm-ul m-a sfatuit asa....

:)



#20 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 08 September 2006 - 07:10 AM

"Art.17 alineat(4). Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alineatul (2) in timpul executarii contractului individual de munca imoune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 15 zile de la data incunstiintarii in scris a salariatului, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare rezulta ca posibila din lege sau din contractul colectiv de munca aplicabil"
NB: la al.2 sunt insirate elementele constitutive ale contractului individual de munca.
In concluzie, se face ACT ADITIONAL pentru orice modificare a contractului individual si tabel pentru acele alinieri la sal. minim, ca eu tot nu pot intelege cum naiba pot sa fie 30 oameni itr-o societate cu acelasi sal si acela minim!
Decizie se face NUMAI la incetarea activitatii.
Garantez 100% cele afirmate.
iuliana






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL