Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT DIVIDENDE 5%?????!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


IMPOZIT DIVIDENDE 5%?????!!!!

51 replies to this topic

#1 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 20 January 2005 - 01:06 PM

Sa vezi si sa nu stii ce sa mai crezi: www.bloombiz.ro


Videanu promite mentinerea taxei pe dividende la nivelul lui 2004!



#2 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2005 - 01:21 PM

auzit. vazut reportaj realitatea tv azi dimineata.
asteptam lege....




#3 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 20 January 2005 - 03:39 PM

n-ar fi rau deloc..
cluj napoca



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2005 - 05:52 PM

Eu am inchis deja 2004 la o micro cu profit si i-am calc. iar ei au si virat ieri cei 10% impozit, ca tot aveau bani si vroiau sa-i scoata ! vreo 508 mil - 10% impozit ~ 450 mil. Alte belele acum ...
... PUTEAM SA LE FI DAT SI BILANTUL AZI... mai modificam pe naiba...



#5 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2005 - 12:26 PM

foarte rau!

ce, le stricau cele 50 de mil pana luna viitoare pe 25?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2005 - 12:35 PM

danae a spus:

foarte rau!

ce, le stricau cele 50 de mil pana luna viitoare pe 25?

Nu cred ca iti inteleg mesajul ! Ce vrei sa spui ?

Cea fost foarte rau in faptul ca am inchis anul fiscal 2004 pe 18.01.2004, conform legislatiei in vigoare, mai ales ca modificarile la codul fiscal fusesera deja emise si nu cuprindeau schimbarea imp. pe dividende ? E vina mea ca iar schimba art. de lege asa tarziu ? E gresit ca au vrut sa-si ridice dividendele cat mai repede si sa fie la zi cu platile la taxe? Ce motiv real as fi putut invoca pt. a-i opri atata vreme cat aveau si banii si baza legala ? De ce sa mai fi asteptat ?



#7 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2005 - 12:52 PM

Oti...aceleasi intrebari le-am avut si eu pe cap ... dar i-am amanat si le-am zis sa mai astepte...pentru din cate am observat eu: daca platesti taxele devreme, nu-i bine...daca le platesti tarziu iar nu-i bine....si cum azi te culci cu o lege si maine te trezesti cu aceeasi lege dar amendata de 3 ori...cred ca e mai bine sa mai asteptam...

:( :?


ce este bine ...e ca tu le-ai terminat contabilitatea...si esti gata de bilant. Daca este sa se modifice legea...au platit in avans pentru la anu' (ma gandesc eu...) http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2005 - 01:37 PM

Draga mea Inhgeras, nu ca n-as avea solutii ma tem eu, pot face cerere de compensare cu tva de plata de ex. - firma e curata, are cateva facturi de prestari sevicii (proiecte arhitectura) dar de mai mare valoare, nu mi-e teama de control si nici nu e mare lucru de controlat. Sunt suparata ca as fi putut depune si bilantul, daca tot eram gata cu conta si ca sa-mi iau de-o grija, iar pe asta cum il mai modificam ??? S-au publicat modificarile codului fiscal la inceputul acestui an, nu puteau sa includa atunci si aceasta modificare pt. 2004 ? Asta-i durerea mea ... si ca, daca se revine la impoz. de 5% - lucru f. bun de altfel - mai am ceva de facut in plus pe la AFP, si asta din cauza ca EI nu dau modif. la timp...

O zi rodnica.



#9 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2005 - 02:29 PM

otilia, zau asa! pai am spus eu ca e rau ca ai terminat treaba si ei si-au luat banii?

rau e ca au platit impozitul cand puteau sa o faca peste o luna!

sunt rea? :evil:

iarta! :P



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2005 - 03:35 PM

Eu le-am spus ca pot plati daca vor si ei au vrut fiindca aveau si banii necesari si dorinta de a scapa de o grija. N-am avut nici o baza legala pt. a le amana plata. Tot suma aia era de plata si peste 1 luna, conform legislatiei actuale.

O zi buna, Dana.



#11 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 21 January 2005 - 03:48 PM

Ma enervez si eu ca Oti si pe drept cuvant!
Si eu am terminat inchiderile.Ce "agiutza" ii apuca sa tot schimbe,oare nu se poate da Cod fiscal la inceput de an si schimbarile ce intervin sa le dea de la anul sau macar din 01.07 a.c. :evil: :evil:
Oare pana cand "cine-i harnic si munceste ,ori ii prost ,ori innebuneste? :evil: :evil: :evil:



#12 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 January 2005 - 10:27 PM

Va necajiti degeaba;cine e videanu si cine e realitatea tv?eu nu cred ca au sa-l ia in seama nici colegii lui de guvernare;asteptam sa vedem daca sunt in stare sa renunte la niste venituri la buget;eu am inteles ca peste tot in lume,statul isi ia impozitele la procentul care este in vigoare la data platii si,nu la data evidentierii datoriei;chiar,pana cand noi (contabilii-ca vad ca numai noi avem dureri de cap si cand facem bine si cand gresim)vom mai face slalom pin iresponsabila asta de legislatie?



#13 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 January 2005 - 11:09 AM

In Adevarul de ieri?? cred.., era scris ca se va merge totusi pe 10% pt 2004. Doar dividendele repartizate inainte de anul 2004 si neridicate vor fi cu 5%.

Asteptam normele, dar nu cred ca o sa ne lase cu 5%!!!



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2005 - 03:08 PM

Atentie:
Am vorbit din nou la DGFP si am aflat ca:

1. imp. pe dividende chiar s-ar putea modifica
2. repartizarea profitului se face dupa depunerea bilantului, cf. OG 306/2002:

Text extras din: Reglementare 2002 - reglementĂŁri contabile simplificate, armonizate cu directivele europene

4.89. - Dividendele repartizate detinatorilor de instrumente de capitaluri proprii, propuse sau declarate dupa data bilantului, precum si celelalte repartizari efectuate din profit, nu trebuie recunoscute ca datorie la data bilantului, în acest sens, sumele reprezentând dividende, respectiv, varsaminte la buget, precum si participarea salariatilor la profit sunt evidentiate în rezultatul reportat, urmând ca, dupa aprobarea de catre adunarea generala a actionarilor sau asociatilor a acestor destinatii, sa fie reflectate în conturile corespunzatoare de datorii.

Asa ca nu conteaza daca stii cum vrei sa repartizezi profitul chiar de pe 03.01.2005, trebuie sa o faci dupa depunerea bilantului. Desi textul de lege nu zice "SE VOR PROPUNE SI DECLARA DUPA DATA BILANTULUI" ci doar "propuse si declarate dupa data bilantului", adica doar pt. cei care nu s-au hotarat inca, trebuie interpretat ca o obligatie indiferent daca stii sau nu, inainte de data depunerii bilantului, ce vrei sa faci cu profitul.
Prin urmare, e obligatoriu sa facem 129=117 si dupa depunerea bilantului, pe baza hot. AGA, 117 = 457
Anii trecuti, adica bilanturile pe 2002 si pe 2003, a mai fost primite cu 129=457, deci fara utilizarea lui 117, dar anul asta in mod sigur NU. Ca s-au trezit dupa 2 ani, lasand astfel loc la interpretarea pe care v-am spus-o, asta nu mai conteaza. Unde mai pui ca la depunere trebuia sa prezinti si acesta hot. AGA de repartiz. a profitului alaturi de raportul administratorului. Asa am facut (+ hot. AGA) si am predat bilanturile fara probleme. De anul asta nu mai merge !!!
De aceea zicea cineva ca nu i-a primit bilantul pe 2004 fara ct. 117.
3. Normele de inchidere a anului 2004 nu au aparut, asa ca STATI PE LOC CU INCHIDEREA.
4. danae a avut dreptate ASA ESTE si baza legala e cea de mai sus!

Imi fac datoria de onoare de a-mi recunoaste eroarea, ii multumesc si ii cer scuze Danei ! .
Din fericire, in cazul meu dividendele nu s-au ridicat inca si i-am anuntat sa nu le ridice, chiar daca am declarat in decl 100 si ei au platit impozitul aferent, pana nu depun bilantul care sa fie cu inreg. in ct. 117.
Va trebui sa fac rectificativa la decl. 100 pe dec. 2004.



#15 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 January 2005 - 03:57 PM

otilia, iti mai spun odata ca n-am nici-un merit! problema mea nu era cu ridicare dividendedelor ci cu plata impozitului inainte de termenul de 25 ale lunii urmatoare :oops: pt ca sunt impotriva sa dai bani statului chiar si cu cateva zile inainte :oops:

chiar nu am nici-un merit asa ca nu ai de ce sa-ti ceri scuze!

tu ai meritul sa descoperi explicatia pe care am cautat-o de am ametit! chiar nu intelegeam de ce nu pot sa iau div inainte de depunerea bilantului! multumesc, ca tare am mai cautat! cat traieste omul invata!

interesant e insa cu modificarea ca asta parea ingropata definitiv incepand de ieri!



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2005 - 04:08 PM

Se pare ca NU e ingropata fiindca patronatele cer INSISTENT o cota de 5% imp. pe dividende ! Ca o vor obtine sau nu, inca nu se stie ! Asta mi-au spus astazi de la finante, ceea ce difera binisor de "sigur-sigur 10%"-ul de datile trecute (alte 2 telefoane pe subiect, date anterior in cursul lunii).



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2005 - 04:19 PM

Am fost intrebata si de unde stiu cum sa inchid 2004 de vreme ce normele de inchidere nu au aparut !!! Intrebarea mea a fost de unde stiu eu dupa 18.01.2005 ca vor mai apare norme daca nu au aparut pana la acea data ? Nu a fost obligatoriu sa apara norme de inchidere in fiecare an, spre ex. cel putin pt. 2003 nu am avut alte norme fata de 2002. De ce nu au fost emise pana acum, cat sa mai asteptam ca e si asa destul de tarziu? de ce nu le-au dat odata cu OG 138 s-au imediat dupa ? Raspunsul a fost ca noua echipa de la finante abia a venit si ca mai e timp pana la termenul de depunere. Ca patronii ar vrea sa-si ridice dividendele, asta nu mai conteaza. Zic eu, ca o concluzie: n-au decat sa astepte, ce se grabesc asa, nu ? :( Ce daca sunt banii lor si au si numerarul disponibil prin cont ? :x Trebuie sa asteptam normele de inchidere, nu ? :cry:



#18 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 January 2005 - 05:01 PM

carcotasa cum sunt :evil:

data bilantului este data depunerii la administratie? de ce, unde scrie? daca ma duc la notar si imi da "data certa" de ce nu ar fi bine?

nu va enervati, intreb si eu asa :evil: de rea!



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2005 - 06:05 PM

Data Adm. Fin. Dar ce e cu acea "data certa" ? F. interesant !



#20 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 January 2005 - 06:28 PM

datarea certa e o certificare de catre notar a faptului ca la data respectiva actul exista in forma respectiva. nu e o autentificare!
mie mi-a fost sugerata ca o forma mai ieftina pt contractul de comodat pt ca pe notar nu-l intereseaza CE scrie in act ci ca actul exista!
definitia e a mea, nu stiu cum suna cea oficiala dar asa am inteles eu

oricum, am intrebat la banca si ei nu-ti dau nimic fara bilant cu stampila la af. am intrebat ce se intampla daca il depui prin posta si :( nu am capatat raspuns.

:idea: acum chiar ma intreb de unde pisici stiu ei care este valoarea dividendelor de distribuit din bilant si balanta la 31.dec, ma refer la cei de la banca?

tu vorbesti la telefon cu cineva cunoscut sau ca orice contribuabil "fericit"?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL