Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BILANT 30.06.06 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


BILANT 30.06.06

14 replies to this topic

#1 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2006 - 02:20 PM

Va rog sa-mi spuneti bilantul pt 30.06.06 pana cand se poate depune ? MULTUMESC MULT !



#2 minea_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:constanta

Postat 05 September 2006 - 02:33 PM

termenul a fost 15.08.06




#3 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2006 - 02:43 PM

Si cat e amenda ? Se mai poate face ceva ? Multumesc !



#4 minea_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:constanta

Postat 05 September 2006 - 03:06 PM

art 42 lg 82/1991 dupa ultima republicare (14.01.2005) amenda intre 300 ron si 4000 ron.



#5 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 05 September 2006 - 04:20 PM

Vezi postareaminea_simona, la Sep 5 2006, 04:06 PM, a spus:

art 42 lg 82/1991 dupa ultima republicare (14.01.2005) amenda intre 300 ron si 4000 ron.
" Nu-i chiar asa de negru dracul ",si avand in vedere ca este vb.de bilanul la 30.06.2006,sigur vor fi mai indulcenti.Eu am pe cineva care nu a depus la timp bilantul la 31.12.2005,;a primit somatie de plata a amenzi,asa cum s-a spus mai sus 4000 ron iar cand l-a dus ,cei de la ADM l-au tolerat cu conditia sa isi achite datoriile la Buget....deci.....bafta.



#6 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 05 September 2006 - 07:06 PM

In cat timp a primit somatia?
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#7 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 13 September 2006 - 10:08 AM

Daca de la ultimul bilant (31.12.2005) pana la 30.06.2006 firma nu a avut activitate,la 30.06.2006 se face bilant sau se depune declaratie?
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 September 2006 - 12:14 PM

bilant
ca in declaratie se scrie "nu a avut activitate de la infiintare"



#9 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 14 September 2006 - 11:17 AM

Mersi tare mult pentru raspuns.
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#10 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 07 November 2006 - 02:50 PM

Am si eu o intrebare in legatura cu depunerea bilantului la 30.06.2006... va rog tare mult daca stiti ceva sa-mi spuneti si mie ce e de facut.
Firma a fost infiintata in aprilie 2006, nu e microintreprindere pt ca nu indeplinea conditia cu un angajat (neavand de fapt nici un angajat). In luna mai a facut o singura tranzactie, in luna iunie a depus declaratiile, de tva aferent acelei tranzactii-pe care l-a si platit- si de impozit pe profit pe 0 dupa care, omul, a vazut ca nu merge treaba a hotarat sa o suspendeze dar pt ca erau prea mari costurile cineva l-a sfatuit sa ramana cu ea asa fara nici o activitate sa depuna declaratiile de tva si impozit pe profit trimestriale pe 0 pana o sa decida sa o puna din nou in functiune. Zis si facut, numai ca nu a depus nici pana azi bilantul la data de 30.06.2006. Ce e defacut in cazul asta? Am inteles ca la Registrul comertului nu se mai depune bilantul la 30.06.2006 ci numai ala de sfarsit de an dar la Finante trebuia depus. Risca vreo amenda? Are ceva daca il duce impreuna cu cel de la sfarsitul anului? va rog frumos daca aveti sugestii sa-mi raspundeti sunt tare ingrijorata. Va multumesc anticipat
ramy



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2006 - 04:12 PM

citeste mai sus ...........

si :
(2) Amenda pentru neîndeplinirea obligației prevăzute la art. 41 pct. 2 lit. e) este de la 10.000.000 lei la 30.000.000 lei, dacă perioada de întârziere pentru întocmirea și depunerea situațiilor financiare periodice este cuprinsă între 15 și 30 de zile lucrătoare, și de la 15.000.000 lei la 45.000.000 lei, dacă perioada de întârziere depășește 30 de zile lucrătoare.

platesti in 48 ore, ai 1/2 din amenda data, de obicei = 1/2 din minim, in cazul tau = 7.5 mil. lei vechi

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 07 November 2006 - 04:30 PM




#12 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 10 November 2006 - 08:43 AM

:angry: multumesc pt raspuns Inseamna ca tb sa-l depuna cat mai repede Dar oare nu se poate face nimic ca sa scape??? Adik ma gandesc si eu ca omu' e la inceput nu a avut de unde sa stie si nici macar nu a avut cine sa il faca, nu a gasit contabil. Eu stiu... sa scape doar cu un avertisment.... :thumb_yello:
ramy



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2006 - 04:56 PM

Vezi postareaCodreanu Ramona Daniela, la Nov 10 2006, 08:43 AM, a spus:

Adik ma gandesc si eu ca omu' e la inceput nu a avut de unde sa stie si nici macar nu a avut cine sa il faca, nu a gasit contabil.
nu te gandesti bine, Ramona, ca sa ti-o spun elegant, iar faza cu "nu a gasit contabil" e de tot rasul, te sfatuiesc cu tarie sa nu o folosesti ca argument, mai ales la Adm. Fin.
ce s-a intamplat cu actele contabile ale firmei... e cu totul altceva, hai sa fim seriosi !!

nu te supara, te rog ... :biggrin: , dar asta cu "nu a gasit contabil" e f. tare !
fratilor, suntem pe cale de disparitie si eu nu stiu ??? :angry:



#14 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 16 November 2006 - 02:01 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Nov 10 2006, 04:56 PM, a spus:

Vezi postareaCodreanu Ramona Daniela, la Nov 10 2006, 08:43 AM, a spus:

Adik ma gandesc si eu ca omu' e la inceput nu a avut de unde sa stie si nici macar nu a avut cine sa il faca, nu a gasit contabil.
nu te gandesti bine, Ramona, ca sa ti-o spun elegant, iar faza cu "nu a gasit contabil" e de tot rasul, te sfatuiesc cu tarie sa nu o folosesti ca argument, mai ales la Adm. Fin.
ce s-a intamplat cu actele contabile ale firmei... e cu totul altceva, hai sa fim seriosi !!

nu te supara, te rog ... :biggrin: , dar asta cu "nu a gasit contabil" e f. tare !
fratilor, suntem pe cale de disparitie si eu nu stiu ??? :angry:



nu ma supar deloc, Otilia. chiar iti multumesc ca te-ai implicat sa ma ajuti cu raspunsuri, dar, problema reala este ca nu noi suntem pe cale de disparitie, ci omul nu are bani deloc - e "vai de capul lui" pe romaneste si nu a vrut sa accepte nici o oferta de la nici un contabil pt ca i se parea enorm cat ii cereau contabilii aia pe luna. Nu avea omu' de unde sa stie ce inseamna contabilitatea si ce repercusiuni are daca nu isi rezolva actele la timp. Si mie sincer chiar imi e mila de el. S-a gandit si el sa deschida o societate ca poate face ceva in viata (si nici macar cu societatea asta nu face nimic ca nu mai are nici o activitate - nu are clienti). Cu salariul de nimic pe care il ia ca si muncitor de abia ii ajunge sa se descurce. numai ca "a scapat de dracu' si a dat de tata-su" si as fi vrut sa il ajut intr-un fel. Problema mea e ca eu nu am depus niciodata bilanturi. e primul bilant pe care l-am facut in viata mea si nu stiu care si cum sunt mersurile pe la finante. Sper sa fie bine si sa rezolve. O sa vad saptamana urmatoare ce face.... Oricum, iti multumesc pt ajutor si pt promptitudine :thumb_yello:
ramy



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2006 - 02:44 PM

draga Ramona, esti o draguta ca vrei sa-l ajuti... :biggrin: si asta am inteles de la inceput.

in legatura cu totala lui ignoranta in ceea ce priveste constituirea, functionarea si inchiderea unei firme, te rog sa nu te superi pe mine, dar asta tine de altceva si implica un minimum de neuroni ... sa nu se intereseze chiar deloc-deloc de cum stau lucrurile, mi se pare de nedescris si tu stii asta f. bine.
din pacate, mai toate greselile se platesc intr-o forma sau alta si f. rare sunt cazurile in care unii scapa fara a suporta consecintele propriilor greseli.

iti doresc numai bine.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 November 2006 - 02:45 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL