Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ONG - Contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


ONG - Contabilitate


88 replies to this topic

#81 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 04 March 2014 - 11:36 AM

buna ziua,
pt un ONG fara scop patrimonial, care totusi la sfarsitul anului a obtinut un excedent, cum pot repartiza acest excedent?

daca ar fi fost un srl, profitul l-as fi repartizat pe dividende, asa tinand cont ca nu are scop patrimonial, iar banii au fost utilizati pt achizitii de echipament sportiv si participari la competitii sportive, care e inregistrarea de utilizat?
multumesc
oana_toma



#82 Veronique

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 06 March 2014 - 04:13 PM

Buna ziua,
Sunt noua in domeniul contabilitatii si am cateva nelamuriri: am un bon fiscal (incarcare cartela telefonica) se face NIR si bon de consum? dar in cazul bonului fiscal cu rechizite, hartie de xerox, fructe, etc.? Cum ma scad cu acestea?
Orice indrumare e bine-venita.

Firma este un ONG, care cumpara lucruri pe bon fiscal fara factura, pe care pe doneaza dupa o perioada de timp. Ar trebui sa fac NIR la bonul fiscal, iar apoi un bon de consum in momentul donarii. Nu-i asa?




#83 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 March 2014 - 10:52 PM

Nu mai cumparati fara factura. La factura de marfa faceti nir. Inregistrare contabila 3028 = 401
Apoi pe baza procesului verbal de donatie, scadeti din gestiune si treceti pe cheltuieli. Inregistrarea 6582 = 3028
Achizitia de servicii (incarcarea electronica) cu factura o treceti direct pe cheltuieli (fara nir).



#84 aurora.a

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 November 2015 - 06:56 PM

Buna seara, poate cineva sa ma sfatuiasca cum pot inregistra contributia proprie a unui ONG la un proiect cu fonduri externe? Multumesc



#85 iuliannistor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 23 November 2015 - 05:09 PM

Care sunt metodele legale de introduce in patrimoniul unui ONG bunuri mobile (echipamente=obiecte de inventar)?
Momentan o persoana fizica doreste sa doneze cateva echipamente si de aici apare intrebarea. Multumesc



#86 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 November 2015 - 08:05 PM

Modul cum se face raportarea financiara pentru un finantator difera de modul cum se inregistreaza in contabilitea ong-ului o anumita factura. In contabilitatea ong-ului inregistrati toata factura sau daca valoarea e data prin mai multe facturi, le inregistrati pe toate, dar cand pregatiti documentatia pentru decontare la finantator, luati in calcul parti din toata valoarea care sa corespunda contributiei finantatorului si contributiei proprii.
La final, cand veti primi si ultimii bani din partea finantatorului, o sa vedeti ca raman neacoperite de acea suma care va fi venit pentru ong doar contributia proprie. Pentru a acoperi cheltuielile ce revin ong-ului, inregistrati diferite venituri.
Daca e nevoie de detalii, va rog sa formulati mai amplu.



#87 kate5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2015 - 08:47 AM

Faceti un contract de sponsorizare sau donatie.



#88 misailescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 January 2023 - 10:30 PM

Vezi postareaDan I., la 10 May 2012 - 11:46 PM, a spus:

Incasarile se fac tot pe baza de contracte, cu Dispozitie de Incasare, sau direct in cont, fara alte doc.


Se poate vă rog să îmi confirmați dacă am înțeles bine că în cazul când un ONG(care nu face nici un profit) și primește o sponsorizare de la o firmă direct în cont, mai e nevoi de contract scris sau alt document scris?

Vă mulțumesc

Aceasta postare a fost editata de misailescu: 10 January 2023 - 10:31 PM




#89 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2023 - 02:12 PM

Am raspuns la celalalt topic ! :smile:

Cf regulamentului, pe acest forum nu este permisa postarea aceleasi probleme in mai multe topice.
Nu-i nimic, ti-am spus doar ca sa stii, plus ca oricum raspund(em) doar la unul dintre mesaje, asa ca devine inutila postarea repetata.

Revenim cu discutia dincolo, da ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL