Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
auditare bilant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


auditare bilant

4 replies to this topic

#1 ury

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 January 2005 - 10:16 PM

stie cineva, va rog, daca pentru o micro trebuie auditat bilantul de catre un auditor (pleonasm!) daca a depasit 50.000 euro cifra de afaceri ....si daca nu daca pot semna eu balanta, bilant, desi nu am cunostinte de specialitate, dar ma descurc sa le fac (am invatat singur) avnd in vedere ca desi am depasit 50.000 este vorba de cateva facturi de cumparare (100) dar cu valoare mare si cateva facturi de vanzare tot cu valoare mare (100) pentru tot anul.

va multumesc



#2 micky1978

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2005 - 05:05 PM

La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata în compartimente distincte, care nu au personal calificat încadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 si care au înregistrat o cifra de afaceri anuala de pâna la echivalentul în lei a 50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
Daca conditiile de mai sus nu sunt indeplinite, trebuie gasita o solutie pentru conducerea contabilitatii de persoane autorizate, conform legii. Asta inseamna, probabil, contractarea persoane juridice sau fizice care sa certifice sau angajarea unei persoane care sa aiba studii economice superioare si raspunda împreuna cu personalul din subordine (daca acesta exista) :twisted: de organizarea si conducerea contabilitatii, în conditiile legii.




#3 ury

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2005 - 09:20 AM

multumesc mult



#4 anvio

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 30 January 2005 - 12:20 PM

auditarea bilantului se face la per jur prev de art28 (2) din lg 82/91 rep cu intrare in vig la 17/01/2005(cele ca aplica reg cont cf stndardele inter) ,cit si in cazul fuzionarii ,divizariisau incet activ.la soc com cu cifra de afac mai mare de 50000euro intocm situatiilor financiare anuale treb certificate de pers (fizice sau juridice) autorizatecf og65./94



#5 ury

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 February 2005 - 06:28 PM

multumesc anvio






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL