Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asimilare stagiu CECCAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asimilare stagiu CECCAR


8 replies to this topic

#1 marlen_dud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Onesti

Postat 10 September 2006 - 08:17 PM

V-as ruga sa imi raspundeti la niste intrebari referitoare la stagiul CECCAR.
Concret, sunt in anul II de stagiu la contabili autorizati cu studii medii, iar anul acesta mi-am luat licenta in "Contabilitate si informatica de gestiune".
Prima intrebare: In situatia de fata, nu ar trebui sa trec la grupa stagiarilor contabililor autorizati cu studii superioare?
A doua intrebare: Intentionez ca anul viitor sa dau examenul de acces la profesia de expert contabil. Ce se intampla cu stagiul de 2 ani, chiar de 2 ani si jumatate, nu se va asimila (macar partial) stagiului pentru experti contabili?
Daca este sau a fost cineva intr-o situatie similara, sau cineva cunoaste foarte bine regulamentul CECCAR, va rog foarte mult sa imi raspundeti. Va multumesc.



#2 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 11 September 2006 - 07:00 AM

Si eu am intrebat la ceccar acelasi lucru.
Stagiul nu il mai faci inca odata. Vei da doar examenul de acces si cel de final. Succes




#3 iftimi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 04 January 2007 - 11:16 AM

sunt stagiar anul 3, are cineva referatele,ce stiti de examenul de aptitudini,vreau si eu citeva studii de caz.
adresa mea mili333@email.ro multumesc



#4 gaberina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 February 2007 - 09:42 PM

Vezi postareamarlen_dud, la Sep 10 2006, 10:17 PM, a spus:

V-as ruga sa imi raspundeti la niste intrebari referitoare la stagiul CECCAR.
Concret, sunt in anul II de stagiu la contabili autorizati cu studii medii, iar anul acesta mi-am luat licenta in "Contabilitate si informatica de gestiune".
Prima intrebare: In situatia de fata, nu ar trebui sa trec la grupa stagiarilor contabililor autorizati cu studii superioare?
A doua intrebare: Intentionez ca anul viitor sa dau examenul de acces la profesia de expert contabil. Ce se intampla cu stagiul de 2 ani, chiar de 2 ani si jumatate, nu se va asimila (macar partial) stagiului pentru experti contabili?
Daca este sau a fost cineva intr-o situatie similara, sau cineva cunoaste foarte bine regulamentul CECCAR, va rog foarte mult sa imi raspundeti. Va multumesc.
Daca ai fi fost stagiar la contabili autorizati cu studii superioare s-ar fi asimilat stagiul dar nu mai mult de doua semestre, dar asa vei lua totul da la capat cu examen de acces la expert contabil si cu stagiu alti trei ani, apoi examen de aptitudini.



#5 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 30 April 2007 - 12:05 PM

Sunt foarte aglomerata si nu am avut timp sa ma informez suficient...de cand e musai ca sit financiare si bilantul sa fie intocmite de persoane cu studii superioare economice?Eu sunt stagiar la contabili autorizati cu studii superioare in anul I(aveam doar 4 ani si 6 luni vechime,nu am putut da la experti).Se tot vehiculeaza ca trebuie orice firma sa aiba macar un expert contabil,pe noi stagiarii de la CCSS ne-au asimilat automat.Intrebarea mea este:sunt considerat expert, doar dupa ex. de aptitudini,nu?Pana atunci ,care sunt limitele mele<ce pot sa fac si ce nu?Si mai am o intrebare :daca voi avea un copil,ma afecteaza cu ceva faptul ca in perioada de stagiu voi fi in concediu ingrijire copil,sau poate chiar la finalul stagiului?Exista vreun impediment?Rog persoanele care se recunosc in postarea mea sa se pronunte,macar pareri.Multumesc.



#6 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2007 - 09:08 AM

Mi s-a spus de la CECCAR ca daca am vechime in firma de conta inscrisa in Tablou de minim 3 ani obtine derogare de la cei 3 ani de stagiu. Asa este ? mai este cineva in aceasta situatie ? cum se procedeaza ?



#7 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 September 2007 - 08:54 PM

Dar daca nu am decat 2 ani si jumatate ???



#8 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2007 - 06:21 PM

de vechime in firma de conta ? sau la ce te referi ? daca ai doar 2 ani jumate vechime in firma de conta si ai promovat examenul de acces, ti se echiva;eaza dpar 2 ani jumate din stagiu.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 July 2008 - 07:19 PM




#9 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 September 2007 - 07:09 PM

Deci se echivaleaza cu stagiu.Multumesc pentru raspuns.
Nu am dat accesul anul acesta pentru ca m-am inscris la master, insa sper ca la anul sa o fac, si eram curioasa daca mai trebuie sa fac cei 3 ani de stagiu in conditiile in care am mai bine de 2 ani si jum.lucrati intr-un cabinet de conta afiliat CECCAR.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL