Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legea 656/2002 combaterea spalarii banilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Legea 656/2002 combaterea spalarii banilor

131 replies to this topic

#121 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2008 - 11:04 AM

societatea care imprumuta - creditorul - are voie sa faca aceasta operatiune, este autorizata pentru tranzactii de genul asta? Eu am intalnit situatia aceasta dar sub forma unei asocieri in participatiune (insa banii s-au virat prin banca, deci nu am avut obligatia raportarii).
Madalina



#122 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 12 March 2008 - 09:15 AM

Conform Normelor privind prevenirea si combaterea spalarii banilor fiecare entitate trebuie sa stabileasca proceduri de control intren, precum si un program continuu de pregatire a personalului.
Ati stabilit voi asa ceva?Ne puteti trimite si noua ca model?

Va multumesc.




#123 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 March 2008 - 12:35 PM

Asta am facut noi la firma:

Fisier atasat  adresa_Oficiu_model.doc   30.5K   647 downloads
Fisier atasat  decizie_numire.doc   20K   518 downloads
Fisier atasat  proceduri_model.doc   46K   554 downloads



#124 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 25 March 2008 - 10:26 AM

creditarile intre doua societati de regula se pot face doar daca au stipulat in actul constitutiv acest lucru sau daca sunt societati legate intre ele, de ex. firma mama- firma "fiica" :pullhair: , sau daca vreunul dintre asociati are parti sociale in ambele.
aceste transferuri de creditare societate este de preferat a fi facute prin banca, mai ales daca sumele depasesc 10.000 euro. nu cred ca pt un comision de 5,6, 7 lei, merita sa-ti bati capul, cel putin esti linistit si banca face raportarea.

pt creditari intre doua SC: cel mai bine faceti asa. OP cu explicatie avans marfa, urmand ca "la scadenta" sa se faca OP cu explicatie returnare avans marfa. astfel scapi si de contracte si de raportari.



#125 ana lugojana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 06 May 2008 - 08:35 AM

:thumbup:

A aparut O.U. 53/2008 din 21.04.2008 privind modificarea si completarea Legii nr.656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, precum si pentru instituirea unor masuri de prevenire si combatere a finantarii actelor de terorism. M.O. partea I nr.333 din 30.04.2008. Actul a intrat in vigoare pe 30.04.2008. "Persoanele desemnate potrivit art 14 alin 1 vor raporta Oficiului in cel mult 10 zile lucratoare, efectuarea operatiunilor cu sume in numerar in lei sau in valuta a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 15000 euro indiferent daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni ce par a avea o legatura intre ele."





#126 Aura_B.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 May 2008 - 06:32 PM

Vezi postareaana lugojana, la May 6 2008, 09:35 AM, a spus:

:thumbup:

A aparut O.U. 53/2008 din 21.04.2008 privind modificarea si completarea Legii nr.656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, precum si pentru instituirea unor masuri de prevenire si combatere a finantarii actelor de terorism. M.O. partea I nr.333 din 30.04.2008. Actul a intrat in vigoare pe 30.04.2008. "Persoanele desemnate potrivit art 14 alin 1 vor raporta Oficiului in cel mult 10 zile lucratoare, efectuarea operatiunilor cu sume in numerar in lei sau in valuta a caror limita minima reprezinta echivalentul in lei a 15000 euro indiferent daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni ce par a avea o legatura intre ele."



Buna seara!

Am si eu o intrebare:daca eu ca persoana fizica am imprumutat o societate cu o suma mai mare de 15000 eur trebuie sa declar respectiva operatiune in momentul in care voi primi banii inapoi sau trebuia sa declar inainte...

Multumesc!



#127 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 May 2008 - 06:49 PM

te regasesti in legea respectiva ca pers fizica?



#128 Sandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 July 2008 - 07:10 PM

In anul 2006 am creditat firma cu 42000lei, bani care au fost utilizati pt achizitionarea unei masini de la o pers. fizica. Bineinteles ca nu am raportat operatiunea si ma intreb ce sa fac, sa raportez acum sau sa o las moarta avand in vedere ca unora dintre voi le-au fost innapoiate raportarile care erau trimise cu intarziere. Stie cineva daca exista vreun termen de prescriere pt nedepunerea instiintarii de efectuare a tranzactiei de peste 10000 euro.
apropo vad ca nu mai trebuie sa raportam in 24 ore ci in 10 zile si ca suma care peste care se instiinteaza nu mai e 10000 euro ci 15000 euro.



#129 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 10 August 2008 - 06:05 AM

eu am o alta nelamurire: in lege spune ca trebuie raportate transferurile externe in si din conturi, mai mari de 15.00 euro. dar nu sunt lamurita cine trebuie s-o faca, firma sau banca?



#130 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2008 - 11:26 AM

leila, se ocupa banca de tranzactiile derulate prin intermediul ei, indiferent ca este vorba de lei sau valuta.
Madalina



#131 edena.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2008 - 09:10 AM

Ati vazut asta?
http://www.onpcsb.ro/pdf/INFORMARE.pdf
Nimic fara Dumnezeu



#132 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 September 2008 - 01:58 PM

Da. O stim. Dar, desi s-a mai publicat pe forum, vad ca discutiile se poarta tot in spiritul "raportarii".
Eu una, inteleg ca daca nu mai desemnam persoana care sa se ocupe cu aplicarea prevederilor actului normativ, nu ne mai ocupam de aplicarea lui.
Nu?! Sau cum?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL