Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legea 656/2002 combaterea spalarii banilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Legea 656/2002 combaterea spalarii banilor

131 replies to this topic

#81 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 27 June 2007 - 02:23 PM

...banuiesc ca societatile cu asociat unic, care nu au un contabil angajat, sau pe cineva care sa se ocupe de aceasta problema, se desemneaza pe ei insisi, nu??



#82 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2007 - 06:10 PM

Eu am desemnat la toate firmele pe administrator, care de regula este si asociat ... O fi gresit?




#83 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 29 June 2007 - 02:20 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jun 20 2007, 04:21 PM, a spus:

Imi raspunde cineva...e ok asa cum m-am gandit eu??...va rog frumos.... :lostit (13):


Vezi postareamirela 0702, la Jun 20 2007, 04:21 PM, a spus:

Imi raspunde cineva...e ok asa cum m-am gandit eu??...va rog frumos.... :celb (6):

Fisiere atasate


O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#84 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 June 2007 - 03:20 PM

ok...merci frumos...am citit ce ai atasat tu, dar asta nu-mi raspunde la intrebarea mea....



#85 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2007 - 08:51 AM

Solutia ta e buna daca patronul este de acord.Pentru banca nu-ti trebuie contract legalizat ( mie nu mi-a trebuit ).Tranzactiile facute intre conturile lui le va raporta banca, daca e cazul.
salut!



#86 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 July 2007 - 10:34 AM

merci mult... :celb (6): ...de nevoie va fi....am impresia ca in acest topic nu avem voie sa postam intrebari... :lostit (13): ...sorry...



#87 claudel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 July 2007 - 08:05 PM

Vezi postareacristina5859, la Jun 15 2007, 08:38 PM, a spus:

intr-un alt topic deschis in urma cu niste luni, s-a discutat exact aceeasi chestiune si dupa indelungi discutii s-a ajuns la concluzia ca, toate persoanele juridice ar trebui sa-si desemneze o persoana de legatura cu Oficiu (asa numitul ofiter de legatura ) care sa raporteze tranzactiile suspecte , tot din cauza literei K !!!

chiar un coleg de-al nostru sugera ideea ca, vom fi o tara de turnatori !!! :lostit (13):

eu am intrebat la Oficiu si mi s-a spus ca inclusiv societatile care nu au inceput activitatea tr sa depuna decizia cu persoana desemnata. Scutite sunt numai societatile aflate in procedura de lichidare/dizolvare. Decizia se depune ori de cate ori este inlocuita persoana desemnata.



#88 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 July 2007 - 07:25 AM

Vezi postareadannad001, la Jun 27 2007, 02:09 PM, a spus:

Vezi postareamirela 0702, la Jun 27 2007, 12:43 PM, a spus:

Poate ma lamureste cineva...raspunzandu-mi la o intrebare ipotetica:

1.06.2007 - incasare imprumut 25.000 lei
10.06.2007 - incasare imprumut 15.000 lei
15.06.2007 - incasare imprumut 30.000 lei
20.06.2007 - restituire imprumut 12.000 lei
23.06.2007 - incasare imprumut 20.000 lei
27.06.2007 - restituire imprumut 25.000 lei


Poate sa-mi spuna cineva cum si cand raportez si ce raportez???? :lostit (13): ...asta in situatia in care ar fi asa cum s-a discutat pe forum...adica in termen de 24 de ore sa raportez sumele cumulat.....presupunem ca este vorba despre aceesi persoana....




Suna la Oficiu si prezinta fix exemplul de mai sus.Sunt curios ce spun.

Si mai tare ar fi cu adresa scrisa.

Am trimis un mail fix cu acest exemplu, si iata raspunsul pe care l-am primit: (care oricum nu prea are mare legatura cu exemplul pe care l-am dat si cu rezolvarea pe care o asteptam):


Exemplar unic
Către,


„MIRELA 0702” <miredo0702@yahoo.com>


Având in vedere e-mail – ul dumneavoastră, înregistrat la Oficiul Național de Prevenire si Combatere a Spălării Banilor cu nr. 3886/27.06.2007, vă comunicăm următoarele:

In conformitate cu prevederile art. 3 alin.(6) din Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea și sancționarea spălării banilor, precum și pentru instituirea unor măsuri de prevenire și combatere a finanțării actelor de terorism, cu modificările și completările ulterioare, entitățile reglementate in cuprinsul art. 8 din Legea nr. 656/2002 vor raporta Oficiului, in cel mult 24 de ore, efectuarea operațiunilor cu sume in numerar, in lei sau in valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul in lei a 10.000 euro, indiferent dacă tranzacția se realizează prin una sau mai multe operațiuni legate intre ele.
In accepțiunea Oficiului Național de Prevenire si Combatere a Spălării Banilor, prin sintagma „operațiuni legate între ele” se ințeleg acele operațiuni aferente unei singure tranzacții decurgând dintr-un singur contract comercial sau înțelegere comercială între două sau mai multe părți și a căror valoare este fragmentată în tranșe mai mici de 10.000 euro sau echivalent, atunci când acestea sunt derulate prin casieria proprie și sunt efectuate în cursul aceleiași zile.
Intervalul de timp ce trebuie luat în considerare pentru ca tranzacțiile cu sume in numerar, in lei sau in valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul in lei a 10.000 euro, precum și operațiunile care sunt considerate ca fiind “legate între ele” să facă obiectul unei raportări către O.N.P.C.S.B. este de cel mult 24 de ore.


Președintele Oficiului Național de Prevenire si
Combatere a Spălării Banilor

Adriana Luminița Popa



:vio (33):




"atunci când acestea sunt derulate prin casieria proprie și sunt efectuate în cursul aceleiași zile"... :celb (6):



#89 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 July 2007 - 09:06 AM

Mirela, parerea mea ar fii ca raspunsul primit are legatura cu exemplul dat de tine.
Incerc sa redau cu un exemplu ceea ce am inteles eu din raspunsul primit de tine.

La un imprumut trebuie incheiat un contract intre cele doua parti (persoana fizica si societate) - cel putin eu asa am procedat la toate imprumuturile facute de asociat . Daca contractul are valoare in lei mai mare decat echivalentul a 10.000eur, sa zicem 50.000lei si incasarea sumei se face in cursul aceleasi zile cu o chitanta, sau mai multe... cu siguranta trebuie raportat.

In exemplul tau exista numai incasari sub 10.000eur... daca exista contracte de imprumut pe fiecare din acele sume... cred ca nu e cazul sa fie raportate, fiind sub pragul dat de lege.

Concluzia mea ar fii ca trebuie facute contracte pe sume mai mici de 10.000eur.... dar este doar parerea mea.
Sper ca m-am facut inteleasa!
Poate se pronunta si alte persoane care au avut astfel de tranzactii.
O zi buna!



#90 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 July 2007 - 09:42 AM

...multumesc frumos. :celb (6):

Poate ca raspunsul are legatura...insa eu as fi asteptat un raspuns concret, adica as fi vrut sa existe cineva care ...pe baza exemplului meu (tinand cont de faptul ca tranzactiile se refera la un singur contract, cu aceeasi persoana) sa-mi spuna clar cand anume si ce sume sa raportez...Problema este ca in contractul meu nu este specificata o suma, ci se specifica ca asociatul poate imprumuta firma in functie de nevoile acesteia...insa, intradevar solutia data de tine cu contracte mai mici de 10.000 euro mi se pare super...numai ca va trebuie sa fac, cred...cate 2 pe luna.... :lostit (13): ...multumesc...



#91 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 05 July 2007 - 10:14 AM

Vezi postareamirela 0702, la Jul 5 2007, 08:25 AM, a spus:

"atunci când acestea sunt derulate prin casieria proprie și sunt efectuate în cursul aceleiași zile"... :lostit (13):
=1)...
si 2):"daca decurg din contracte sau intelegeri comerciale..."-nu stiu daca aici se includ, de exemplu si sumele depuse temporar de catre asociatul unic la dispozitia propriei sale firme , reprezentate tot de catre el..-,dar sa zicem ca DA,in acest caz respectivul asociat probabil poate fi suspectat de spalare de bani (obtinuti ilicit..), prin propria sa firma numai in acele zile in care suma 'spalata' depaseste 10000 de euro??,si in rest poate spala linistit- daca isi face contracte pe sume mai mici..dar tot la cate doua zile.....Dar atunci si sumele depuse sau/si incasate prin banca de catrea acelasi asociat ,pot avea aceeasi sursa ilicita...ma rog,...Daca vrei sa cauti logica ,sensul ,in toata aceasta tevatura,se pun destul de multe semne de intrebare.Sau cel putin eu mi le pun.Revenind la mailul si cazul ipotetic - concret -la care a raspuns mai mult sau mai putin pe intelesul tuturor Oficiul ...in cauza,putem spune ca "ramane cum am stabilit"!-adica eu am inteles ca se raporteaza sumele care :cumulate in cursul aceleiasi zile si se refera la aceeasi tranzactie/contract,ating sau depasesc plafonul amintit.
Iar in viitor cred ca ar fi mai sanatos daca sumele mai maricele ar fi derulate prin banci.Depunerile sau retragerile de numerar la si de la banci nu sunt plafonate,iar dupa aceea problema raportarii sumelor devine problema bancilor.



#92 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 05 July 2007 - 10:41 AM

ca raportare, este suficient sa trimit pe fax si sa am ok-ul de trimitere fax? sau trebuie sa solicit si numar de inregistrare?



#93 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 05 July 2007 - 11:15 AM

Vezi postareamirela 0702, la Jul 5 2007, 10:42 AM, a spus:

...pe baza exemplului meu (tinand cont de faptul ca tranzactiile se refera la un singur contract, cu aceeasi persoana) sa-mi spuna clar cand anume si ce sume sa raportez...Problema este ca in contractul meu nu este specificata o suma, ci se specifica ca asociatul poate imprumuta firma in functie de nevoile acesteia...insa, intradevar solutia data de tine cu contracte mai mici de 10.000 euro mi se pare super...numai ca va trebuie sa fac, cred...cate 2 pe luna.... :lostit (13): ...multumesc...
Dupa cate am inteles ,in cazul tau e vorba de un contract cadru-dar eu asa stiu ca trebuie sa existe pentru fiecare suma imprumutata un contract separat prin care se specifica de fiecare data suma si ca este sau nu purtatoare de dobanda - si procentul dobanzii daca e cazul, precum si modalitatea si termenul de rambursare .In plus,cu ocazia unui control al garzii fin.,am fost atentionati ca, in cazul depunerii de numerar la dispozitia societatii din partea asociatilor ,suma trebuie depusa la banca cu aceasta specificare,mai ales daca asociatul percepe si dobanzi pentru aceste imprumuturi..Si asa am si facut de atunci,chiar daca nu s-a perceput dobanda.Pe extrasul de cont si pe foaia de varsamant apare numele persoanei fizice (=asociatul care imprumuta firma). Dupa care,daca ai nevoie de suma respectiva in casa, se ridica numerarul de la banca. Rambursarea sumei de catre firma catre asociat se poate face prin casa ,esalonat sau integral,(in care caz apare insa obligativitatea raportarii daca se depaseste limita dec10000 eur), sau tot prin banca (asa am facut eu),tot pe numele persoanei care a facut si depunerea.Aici insa intervine problema unor cheltuieli in plus,comisioanele bancare pentru ridicari de numerar,in cazul tau ar fi cam multe,nu?Dar ar merita, in cazul in care nu este nevoie in mod continuu de alimentarea disponibilului de casa cu lichiditati si rambursari saptamanale in functie de lichiditatile existente.



#94 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 July 2007 - 03:11 PM

multumesc cristina, pana la urma la varianta cu banca m-am gandit si eu...si nu se pune problema ch cu comisioanele. Am discutat deja cu sefu' si , in principiu, isi va depune banii in contul personal, iar de acolo va imprumuta firma prin virament din contul sau...o seara frumoasa!



#95 alphaconcept

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 July 2007 - 09:24 PM

Sal

nu-mi spui si mie ce a decis instanta in cazul mai de sus?te rog mult ca si eu sunt patit



#96 alphaconcept

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 July 2007 - 09:39 PM

Vezi postareacristib, la Oct 9 2006, 11:05 PM, a spus:

As dori sa va supun atentiei inca un caz interesant: creditarea societatii de catre asociati!

Nu stiu cati au prin balante solduri de peste 10.000 EUR (echivalent lei) dar eu unul am...si am fost avertizat ca, cf. legii, este operatiune de peste 10.000 EUR, chiar daca e compusa din mai multe operatiuni in 3 ani, si trebuia anuntata in momentul in care a depasit plafonul.

Se pare ca cineva a si luat amenda pe chestia asta [creditare pt achizitie masina neanuntata= amenda]...este in proces si sunt curios ce va decide instanta.

Alte pareri despre cazul creditarii..??

P.S. Toate operatiunile sunt efectuate prin casieria societatii!!!!!


sal!

sti cumva ce a decis instanta in cazul de mai sus?



#97 Alina Popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 11 July 2007 - 10:25 AM

Buna ziua
asa cum bine se observa legea este interpretabila . Si eu am trimis un mail la oficiu si mi-au spus ca se declara " sumele care depasesc suma de 10000 euro - INTR-O ZI , incasate prin casierie .
Eu am avut o situatie de acest gen si a trebuit sa declar la oficiu . Pt a fi sigura , m-am urcat in masina si am mers personal .
Acolo am completat raportul (care este si pe site-ul lor ) si am primit si numar de inregistrare .
Deasemenea - poate ma repet - dar e mai bine zic eu :Orice firma , indiferent de activitate , cifra de afaceri etc , este obligata conform legii sa desemneze persoana care va pastra legatura cu oficiul si va raporta orice tranzactie de peste 10000 euro , intr-o zi .

Pt Mirela 0702 - in cazul exemplului dat de tine , nu trebuiesc raportate sumele prezentate .
Daca insa suma dintr-o zi depaseste 33000 ron , sau ma rog cat e cursul euro in ziua respectiva , e necesar sa declari .

Si inca o informatie : este obligatoriu ca persoanele din firma sa fie instruite cu privire la legea pt spalarea banilor . Exista un formular de NORME INTERNE , in care se precizeaza tot ce aveti nevoie . Fiecare angajat trebuie sa semneze acest formular ca a luat la cunostinta .

Cam atat .
O zi buna



#98 Kyana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 July 2007 - 10:51 PM

Vezi postareaota, la Jun 25 2007, 02:41 PM, a spus:

Vezi postareavalentinaB, la Jun 25 2007, 02:17 PM, a spus:

Eu nu am declarat din urma....am avut Garda in control si mi-a spus ca de acum sa fac asa....

Conf. celor spuse de "LAZAR OANA...orice firma din Romania, indiferent de natura si volumul activitatii) trebuie sa desemneze o persoana de contact cu Oficiul National privind prevenirea si Combaterea Spalarii banilor din Bucuresti.............."sau ma insel ?
Tranzactiile supecte peste 10.000 euro(cumulat) se anunta in 24 ore ,conf. unei proceduri interne....
:lostit (13): ...sau asa ceva.


As avea si eu o intrebare URGENTA : Referitor la Legea Nr. 656/2002 pentru prevenirea și sancționarea spălării banilor, as avea rugamintea sa-mi specificati care este persoana raspunzatoare din cadrul unei firme care trebuie sa duca la indeplinire prevederile acestei legi, in speta - care este compartimentul care trebuie sa se ocupe de desemnarea unei persoane din cadrul firmei, asa cum se specifica in art. 14 alin.1.

Multumesc



#99 Kyana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 July 2007 - 08:04 AM

Nimeni nu isi da cu parerea? ...Va rog .....



#100 Alina Popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 17 July 2007 - 01:23 PM

Juridic






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL