Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PENALITATI FACTURI FURNIZORI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PENALITATI FACTURI FURNIZORI

6 replies to this topic

#1 mimi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:dorohoi
  • Interests:financiar-contabilitate

Postat 15 September 2006 - 10:05 AM

Am un furnizor care imi tot incaseaza aiurea facturile, desi pe op scrie clar pentru care facturi au fost facute platile. El sustine ca imi incaseaza majorari si penalitati pentru facturile platite , care sunt prevazute in contract, dar nu au fost facturate nicicand. Voi ce credeti este corect? Ma pot inregistra cu ele fara sa mi le factureze? Are el dreptul sa ma incaseze in acest fel?
Multam pentru raspunsuri



#2 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 15 September 2006 - 10:19 AM

In nici-un caz nu poti accepta asa ceva. In primul rand trebuie sa-ti demonstreze modul de calcul al penalitatilor. Care este suma penalitatilor??Chiar daca sunt prevazute in contract esti convinsa ca modul lui de calcul este corect??
Pentru inregistrare in contabilitate ai nevoie de un document-factura de penalitati pe care poti sa o accepti sau nu in functie de situatie.




#3 mimi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:dorohoi
  • Interests:financiar-contabilitate

Postat 15 September 2006 - 10:28 AM

De calculat sunt calculte corect, pentru ca pe fiecare urmatoare factura descrie modul de calcul al majorarilor, fara ca aceste sume sa fie prinse in totalul facturilor. Si eu ma gandeam ca ar trebui facturate ca sa le pot plati. Multumesc pentru raspuns titza!



#4 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 15 September 2006 - 12:26 PM

Referitor la penalitati eu zic sa analizezi si L469/2002 MO 529/19.07.2002

Art. 3. - (1) Părțile contractante au obligația efectuării tuturor plăților la data scadenței, stabilită conform contractelor.
(2) Părțile contractante vor organiza evidența obligațiilor de plată pe scadențe, potrivit contractelor.
Art. 4. - (1) În contractele încheiate părțile contractante vor prevedea ca, în cazul neîndeplinirii în termen de 30 de zile de la data scadenței a obligațiilor prevăzute la art. 3 alin. (1), debitorii să plătească, în afara sumei datorate, penalități pentru fiecare zi de întârziere.

Eu inteleg ca numai dupa 30 zile de la data scadentei se platesc penalizari. Asa ca...poate penalizarile tale mai pot fi reduse.



#5 mimi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:dorohoi
  • Interests:financiar-contabilitate

Postat 15 September 2006 - 01:22 PM

Eu nu contest faptul ca trebuie sa platesc anumite penlitati pentru ca am intarziat la plata unor facturi, ci doar faptul ca acestea nu sunt facturate. Mi se pare normal sa fie facturate. Apoi voi putea analiza numarul de zile de intarziere pentru care au fost calculate, voi putea contesta suma penalitatilor. Dar cum pot sa-i conving sa-mi faca factura pentru ele, pot sa dau citire din vreun act normativ?



#6 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 15 September 2006 - 02:03 PM

Vezi postareamimi, la Sep 15 2006, 02:22 PM, a spus:

Eu nu contest faptul ca trebuie sa platesc anumite penlitati pentru ca am intarziat la plata unor facturi, ci doar faptul ca acestea nu sunt facturate. Mi se pare normal sa fie facturate. Apoi voi putea analiza numarul de zile de intarziere pentru care au fost calculate, voi putea contesta suma penalitatilor. Dar cum pot sa-i conving sa-mi faca factura pentru ele, pot sa dau citire din vreun act normativ?

Legea 82/1991 ( a contabilitatii ) - Art.6 ( 1 ) : Orice operatiune economico financiara efectuata se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document care sta la baza inregistrarilor in contabilitate , dobandind astfel calitatea de document justificativ .



#7 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 September 2006 - 04:50 PM

Ar trebui sa existe totusi si un contract semnat in acest sens!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL