Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plati furnizori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plati furnizori

19 replies to this topic

#1 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 18 September 2006 - 03:56 PM

Poate puteti sa ma ajutati va rog mult.
Eu firma A am incheiat un contract de suinchiriere cu firma B
Firma A are de plata chiria firmei B in suma de 7000 RON.
Firma B imi spune ca are conturile blocate de FISC si nu poate face plati prin banca si ma roaga sa fac platile pentru chirie in contul furnizorilor lui.
Imi puteti spune daca este corect sa fac aceste plati?
vivi



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 September 2006 - 06:06 PM

Nu este corect.
Dar, se poate folosi un bilet la ordin, emis de platitor, girat de firma b si predat furnizorului.




#3 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 19 September 2006 - 01:56 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Sep 18 2006, 07:06 PM, a spus:

Nu este corect.
Dar, se poate folosi un bilet la ordin, emis de platitor, girat de firma b si predat furnizorului.
Imi poti da o baza legala?Ceva cu care sa-mi pot sutine punctul de vedere in fata juristului care spune ca este corect.
vivi



#4 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 19 September 2006 - 03:37 PM

HELP
vivi



#5 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 20 September 2006 - 07:37 AM

nu stiu exact unde scrie, dar sa-ti dea juristul ala istetz baza legala unde scrie ca este corect sa se faca o asemenea plata.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#6 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 20 September 2006 - 10:36 AM

Vezi postareaRonaldo, la Sep 20 2006, 08:37 AM, a spus:

nu stiu exact unde scrie, dar sa-ti dea juristul ala istetz baza legala unde scrie ca este corect sa se faca o asemenea plata.
El imi spune ca este corect tocmai pentru ca nu scrie nicaieri.
Eu am propus sa faca un contract (ceva in genul la contractul de factoring) dar zice ca nu este nevoie ca totul este legal.

Mai astept pareri poate s-a mai intilnit cineva cu asa ceva.
vivi



#7 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 September 2006 - 10:57 AM

Vezi postareavrinceanu, la Sep 20 2006, 11:36 AM, a spus:

El imi spune ca este corect tocmai pentru ca nu scrie nicaieri.

Cum sa fie corest cand face o plata fara justificare. Fara nici o baza. Ce anume plateste? Are firma vreo datorie la acei furnizori? Are o factura, un contract, ceva? Nu ?



#8 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 20 September 2006 - 10:58 AM

Vezi postareavrinceanu, la Sep 18 2006, 04:56 PM, a spus:

Poate puteti sa ma ajutati va rog mult.
Eu firma A am incheiat un contract de suinchiriere cu firma B
Firma A are de plata chiria firmei B in suma de 7000 RON.
Firma B imi spune ca are conturile blocate de FISC si nu poate face plati prin banca si ma roaga sa fac platile pentru chirie in contul furnizorilor lui.
Imi puteti spune daca este corect sa fac aceste plati?
Poti folosi metoda de girare a unui BO sau CEC este perfect legala,altfel n-ar mai fi pe spatele formularului de CEC scris mare GIRANT.Oricum tu nu ai de facut decat sa-i emiti CEC-ul iar girarea propriu zisa o va face el, B-ul la care te refereai :) asa ca o poti folosi cu succes :)



#9 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 20 September 2006 - 11:15 AM

normal ca e ok daca tu emiti cec-ul sau bo direct catre furnizorul tau. daca el decide sa-l gireze mai departe nu mai e problema ta. nu e corect insa sa platesti tu direct in contul furnizorilor lui.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#10 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 20 September 2006 - 11:40 AM

Problema esta ca s-a facut o plata cu OP in acest fel si eu vreau sa am o acoperire legala in momentul unui control.
vivi



#11 camix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:constanta

Postat 25 September 2006 - 02:48 PM

Citeaza

Problema esta ca s-a facut o plata cu OP in acest fel si eu vreau sa am o acoperire legala in momentul unui control.
Ce explicatii au fost scrise pe OP? La firma la care lucrez se folosesc astfel de plati, iar la explicatii se scrie "Plata in contul S.C....".Nici auditorii, nici controlul fiscal nu au avut de obiectat.
camix



#12 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 25 September 2006 - 03:14 PM

Vezi postareacamix, la Sep 25 2006, 03:48 PM, a spus:

Citeaza

Problema esta ca s-a facut o plata cu OP in acest fel si eu vreau sa am o acoperire legala in momentul unui control.
Ce explicatii au fost scrise pe OP? La firma la care lucrez se folosesc astfel de plati, iar la explicatii se scrie "Plata in contul S.C....".Nici auditorii, nici controlul fiscal nu au avut de obiectat.
Plata in contul SC ....
Problema este ca eu nu am relatii contractuale cu firma in contul careia i-am platit.
vivi



#13 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 25 September 2006 - 03:18 PM

controlul fiscal n-a descoperit chestia asta pt. ca pe ei nu-i interesa problema asta. astia se uita la impozite, la TVA si la altele asemenea. asta nu inseamna insa ca e corecta operatiunea (pentru ca e evident ca nu este).
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#14 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 26 September 2006 - 10:41 AM

Vezi postareaRonaldo, la Sep 25 2006, 04:18 PM, a spus:

controlul fiscal n-a descoperit chestia asta pt. ca pe ei nu-i interesa problema asta. astia se uita la impozite, la TVA si la altele asemenea. asta nu inseamna insa ca e corecta operatiunea (pentru ca e evident ca nu este).
Sint constienta ca nu este corect ,tocmai de aceea v-am cerut ajutorul cu o baza legala ceva.
Mai demult am avut un control la alta firma de la Politia Economica si stiu ca au controlat si platile cu OP catre furnizori dar nu stiu in baza carei legi.
vivi



#15 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 26 September 2006 - 02:23 PM

Nu poti plati cu OP catre o persoana cu care nu ai nici o relatie comerciala. Stiu ca se mai practica si ca se mai inchide cate un ochi, dar nu este corect si nu exista nici un temei legal pentru acest procedeu. Am intalnit astfel de situatii si am procedat la plata folosind CEC sau BO catre furnizorul meu iar acesta le-a girat furnizorilor lui, ocolind astfel contul bancar blocat de MF.
Iata care este cea mai simpla explicatie fata de incorectitudinea procedurii:
- esti datoare furnizorului A suma X
- platesti furnizorului B(care nu este al tau ) suma x
- furnizorul A nu recunoaste ca i-ai platit suma X( sa nu ti se para absurd, lucrez de multi ani si am vazut multe, ..............)
- furnizorul A deschide actiune in instanta ca nu l-ai platit
- nu poti demonstra in instanta ca ai stins datoria deoarece atat pe OP cat si in extrasul de cont bancar figureaza furnizorul B, cu care nu ai nici o treaba
Cred ca ai inteles si sper sa-i faci si pe partenerii tai sa inteleaga.
iuliana



#16 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 26 September 2006 - 02:57 PM

Multumesc pentru raspuns.O sa vad ce pot sa fac ca ei tot nu inteleg si oricum platile sint facute.
vivi



#17 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 26 September 2006 - 02:58 PM

Vezi postareavrinceanu, la Sep 26 2006, 11:41 AM, a spus:

Vezi postareaRonaldo, la Sep 25 2006, 04:18 PM, a spus:

controlul fiscal n-a descoperit chestia asta pt. ca pe ei nu-i interesa problema asta. astia se uita la impozite, la TVA si la altele asemenea. asta nu inseamna insa ca e corecta operatiunea (pentru ca e evident ca nu este).
Sint constienta ca nu este corect ,tocmai de aceea v-am cerut ajutorul cu o baza legala ceva.
Mai demult am avut un control la alta firma de la Politia Economica si stiu ca au controlat si platile cu OP catre furnizori dar nu stiu in baza carei legi.
Ma gandeam ca ai putea transforma chestia asta in ceva legal, ca deocamdata e ....varza :) plateste lui A ce trebuia platit sa nu fii restanta.Plateste-i prin BO sau CEC daca esti dragutza ca sa le poate gira, daca nu atunci nu e problema ta ca el are probleme cu banca , nu te poate obliga decat in baza unui contract sa-i platesti cash, doar daca este specificat in contrat iti poate impune....iar in legatura cu B , care e furnizor pentru A , fa ceva:ai putea sa iei leg cu ei si sa vezi daca poti cumpara ceva de la ei in baza acelei sume , macar sa va recuperati banii si-n felul asta plata ta pentru ei va deveni o plata in avans si va avea o baza legala, e o solutie si asta.Eu am patit ceva similar in sensul ca am primit bani degeaba, si i-am returnat.Deci ia legatura cu B, tu direct ! si e posibil sa rezolvi ceva, pentru ca acea firma A nu-mi nspira deloc incredere ..... ;)



#18 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 26 September 2006 - 03:00 PM

ar merge sa rezolvi problema asta daca ai un contract de cesiune de creanta intocmit inainte de data platii intre cele 3 parti. Firma ta este debitorul cedat, furnizorul A este creditorul cedent (cel care cedeaza creanta), iar furnizorul B este creditorul cesionar (cel care preia creanta).
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#19 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 26 September 2006 - 03:17 PM

Vezi postareaRonaldo, la Sep 26 2006, 04:00 PM, a spus:

ar merge sa rezolvi problema asta daca ai un contract de cesiune de creanta intocmit inainte de data platii intre cele 3 parti. Firma ta este debitorul cedat, furnizorul A este creditorul cedent (cel care cedeaza creanta), iar furnizorul B este creditorul cesionar (cel care preia creanta).
Multumesc mult cred ca asa o sa fac.
vivi



#20 lidia_rai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 26 September 2006 - 08:47 PM

Si eu am avut la firma astel de probleme cu OP la ordin. Ca sa am totusi un act legal am cerut de fiecare data o ordonare a platii din partea beneficiarului direct a sumei, de genul:
" Pentru urgentarea decontarilor intre terti va rugam sa platiti suma de.... in contul SC... care are contul deschis la banca... cod IBAN.....).
Dupa ce fac plata le trimit si eu o adresa : " Conform adresei nr.../.... va informam ca la solicitarea dv. am platit suma de ... in contul... cu OP nr...din data de.... (vezi copie anexata ), drept urmare va rugam sa inregistrati in contabilitate plata facuta!"
Pana acum nici un control nu mi-a facut necazuri in privinta asta!
Am avut chiar si un proces in care OP la ordin nu au putut fi contestate si au fost acceptate ca proba.
Stiu ca cel mai corect ar fi cu BO sau CEC, dar de multe ori tertii nu accepta girarea de documente de la firme necunoscute, caci in caz de refuz e mai complicat sa-ti recuperezi banii.
O alta solutie la problema ta directa ar fi sa-ti factureze chiria bilunar si atunci valoarea fiind mai mica de 5000 poti plati cu numerar!!! :lol:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL