Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare factura storno - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare factura storno

21 replies to this topic

#1 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 20 September 2006 - 12:39 AM

am citit pe forum despre stornare dar tot nu am inteles ceva
emit unui client factura cu marfa
ma descarc cantitativ
cum ma inregistrez cu marfa primita de la client prin factura storno?ma refer cantitativ, in special. :wub:
valoric am inteles,dar ce fac cu cantitatea care imi reintra in gestiune? si la ce pret fac intrarea?
ma lamureste si pe mine cineva?
multumesc anticipat :wub:



#2 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 20 September 2006 - 01:14 AM

Fie ii faci vanzare cu minus (cantitatile specificate la pretul din factura, normal, ca n-ai decat un singur pret), fie ii faci receptie (NIR)... depinde ce-ti permite programul, sau cum preferi sa-ti pastrezi clientul, numai in "client" (vanzare cu cantitate"-": 3021 = 401 cu valoare pe "-" (automat! qxp), scade creanta de incasat de la client)/ (nir: iti creezi datorie catre un furnizor, care de fapt ti-e client, si care probabil nu-ti va da nici un ban! deci va trebui sa compensezi printr-un doc. partenerul...)

Suna haotic?! Asa ma si simt! Sper ca ai inteles esentialul! Eu introduc la desc. gest. (fact. vanz) semnul minus la cantitate...
Mult succes!




#3 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 20 September 2006 - 07:22 AM

daca el iti returneaza marfa vanduta initial, trebuie sa o faca cu un aviz de expeditie.. Pe baza acelui aviz tu te incarci in gestiune cu marfa respectiva ( ATENTIE : la costul la care au iesit din gestiune) si emiti factura de storno care va anula ca efect factura initiala (cele 2 facturi adunate vor da 0).
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#4 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 20 September 2006 - 09:24 AM

Mai bine taie tu factura de rosu, asa eviti inregistrari multiple si nu te mai complici.



#5 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 20 September 2006 - 12:15 PM

Daca clientul care a cumparata marfa este din alta localitate de pilda ( sau la doar 500 m de depozitul furnizorului ) , este firesc ca , la returnarea ei sa emita aviz de insotire , altfel se poate trezi cu marfa confiscata de un eventual control in trafic .
Furnizorul se reincarca cu marfa pe baza acelui aviz , intocmind bineinteles NIR si emite clientului factura de storno .
Cum lucreaza programele de contabilitate privitor miscarea stocurilor , e alta poveste .
Corect si legal , circuitul documentelor este acesta , Ronaldo are dreptate .



#6 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 20 September 2006 - 12:27 PM

**** Nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen, sau ironic-ofensator.
Nu este permis atacul la persoana . ****

by the way cum ramane cu avizul care logic ar trebui sa fie urmat de o factura de intrare din moment ce i se face si un NIR :D

Aceasta postare a fost editata de Andreea`: 23 September 2006 - 10:11 AM




#7 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 20 September 2006 - 12:33 PM

Pe avizul respectiv se va inscrie specificatia " marfa returata , nu se factureaza " .



#8 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 20 September 2006 - 12:48 PM

Vezi postareaggf, la Sep 20 2006, 01:33 PM, a spus:

Pe avizul respectiv se va inscrie specificatia " marfa returata , nu se factureaza " .

Bine ggf , dar daca ar fi asa atunci marfa ta la care ii faci nir va ramane in 408, spune-mi te rog cum faci , marfa ta va intra practic de 2 ori, 1 data cu avizul a doua oara cu factura in rosu

Vezi postareaggf, la Sep 20 2006, 01:15 PM, a spus:

Daca clientul care a cumparata marfa este din alta localitate de pilda ( sau la doar 500 m de depozitul furnizorului ) , este firesc ca , la returnarea ei sa emita aviz de insotire , altfel se poate trezi cu marfa confiscata de un eventual control in trafic .
Furnizorul se reincarca cu marfa pe baza acelui aviz , intocmind bineinteles NIR si emite clientului factura de storno .
Cum lucreaza programele de contabilitate privitor miscarea stocurilor , e alta poveste .
Corect si legal , circuitul documentelor este acesta , Ronaldo are dreptate .

Am uitat sa te intreb in legatura cu clinetul persoana fizica , ce se intampla atunci?
ca la asta Ronaldo nu a explicat nimic :)



#9 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 20 September 2006 - 12:58 PM

Din OMF 1177/1998 privind aplicarea prevedirilor art 1) alin (4) si (10) paragraful 2 din HG 831/1997

AVIZ DE ÎNSOŢIRE A MĂRFII
(cod 14-3-6A)


Formular cu regim special de tipărire, înseriere şi numerotare.
Tipărit în blocuri cu câte 150 de file, formate din 50 de seturi a câte trei file, în culori diferite - albastru, exemplarul 1, roşu, exemplarul 2, verde, exemplarul 3.
1. Serveşte ca:
- document de însoţire a mărfii pe timpul transportului;
- document ce stă la baza întocmirii facturii;
- dispoziţie de transfer al valorilor materiale de la o gestiune la alta, dispersate teritorial, ale aceleiaşi unităţi;
- document de primire în gestiunea cumpărătorului sau în gestiunea primitoare din cadrul aceleiaşi unităţi în cazul transferului.
2. Se întocmeşte în trei exemplare de către unităţile care nu au posibilitatea întocmirii facturii în momentul livrării produselor, mărfurilor sau altor valori materiale, datorită unor condiţii obiective şi cu totul excepţionale, făcându-se menţiunea "Urmează factura".
În cazul transferului de bunuri între gestiunile aceleiaşi unităţi patrimoniale dispersate teritorial, avizul de însoţire a mărfii va purta menţiunea "Fără factură".
Se emite, pe măsura livrării, de către compartimentul desfacere, care semnează pentru întocmire.
Pe avizul de însoţire a mărfii, emis pentru valori materiale trimise pentru prelucrare la terţi sau pentru vânzare în regim de consignaţie, se face menţiunea "Pentru prelucrare la terţi" sau "Pentru vânzare în regim de consignaţie", după caz, etc.
În celelalte situaţii decât cele prevăzute mai sus se face menţiunea cauzei pentru care s-a întocmit avizul de însoţire a mărfii şi nu factura.
3. Circulă:
• la furnizor:
- la delegatul unităţii care face transportul sau al clientului, pentru semnare de primire (exemplarul 1);
- la compartimentul desfacere, pentru înregistrarea cantităţilor livrate în evidenţele acestuia şi pentru întocmirea facturii (exemplarele 2 şi 3);
- la compartimentul financiar-contabil, ataşat la factură (exemplarul 3);
• la cumpărător:
- la magazie, pentru încărcarea în gestiune a produselor, mărfurilor sau altor valori materiale primite, după efectuarea recepţiei de către comisia de recepţie şi după consemnarea rezultatelor (exemplarul 1);
- la compartimentul aprovizionare, pentru înregistrarea cantităţilor aprovizionate în evidenţa acestuia (exemplarul 1);
- la compartimentul financiar-contabil, pentru înregistrarea în contabilitatea sintetică şi analitică, ataşat la factură (exemplarul 1).
În cazul valorilor materiale prelucrate la terţi, pe exemplarul respectiv se face menţiunea "Din prelucrare la terţi".
4. Se arhivează:
• la furnizor:
- la compartimentul desfacere (exemplarul 2);
- la compartimentul financiar-contabil, ataşat la exemplarul 3 al facturii (exemplarul 3);
• la cumpărător:
- la compartimentul financiar-contabil, ataşat la exemplarul 1 al facturii (exemplarul 1).



Nu intotdeauna avizul de insotire este urmat de factura .
NIR ul se intocmeste de catre magazioner si va servi ca document justificativ a reintrarii marfurilor respective in gestiunea depozitului .
La contabilitate , se va inregistra doar factura storno .

Repet , nu am idee cum lucreaza programul de gestiune a stocurilor la firma colegei/colegului care a deschis problema . La mine de pilda , este un modul diferit , in asemenea situatii operatiunea nu genereaza un articol contabil ci face modificari doar la nivelul fiselor de magazie .



#10 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 20 September 2006 - 01:07 PM

ggf , insist.... este corect sa intocmesti documente justificative pe care sa nu le inregistrezi in contabilitate?cum ramane cu persoanele fizice?



#11 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 20 September 2006 - 01:20 PM

Avizul de insotire este un document care justifica circulatia bunurilor materiale intre doua gestiuni si nu o oparatiune contabila ! . In toate cazurile , chiar si in cele in care avizul este urmat de factura , nu avizul sta la baza inregistrarii in contabilitate !

Vanzarea catre persoane fizice este o vanzare cu amanuntul , pentru care nu se intocmeste factura ci bon fiscal . Returarea unui produs catre magazin de catre o persoana fizica , presupune reincarcarea gestiunii valorice a magazinului , stiut fiind ca la vanzarea cu amanuntul gestiunea stocurilor se tine valoric sau cel mult cantitativ- valoric la pret de vanzare cu amanuntul ) .



#12 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 20 September 2006 - 01:25 PM

**** Nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen, sau ironic-ofensator.
Nu este permis atacul la persoana . ****



Exemplu : Soc. A vinde Societatii B o marfa X la pretul de 100 lei (excludem TVA in exemplul nostru pt. simplificarea explicatiei). Costul la care A il avea pe X in gestiune este de 80 lei. Ulterior Soc. B returneaza articolul X si va primi o factura de storno de la Soc. A.

In contab. Soc A (Furnizorul) :
1. La vanzare : aviz de expeditie (daca exista) : 607 = 371 -> 80 lei si
factura de vanzare : 411 = 707 -> 100 lei. daca nu exista aviz de la Soc. A la Soc. B se fac ambele inreg. pe baza facturii de vanzare.
2. La primirea avizului de returnare a marfii de la Soc. B : 607 = 371 -> -80 lei
3. La intocmirea facturii de storno : 411 = 707 -> -100 lei.

In contab. Soc. B (Clientul) :
1. la Cumparare : pe baza avizului : 371 = 408 -> 100 lei
factura de cump : 408 = 401 -> 100 lei
daca nu exista aviz, ci doar factura de cump. se face direct 371 = 401 -> 100 lei
2. La emiterea avizului de returnare de la Soc. B : 371 = 408 -> -100 lei
3. La primirea facturii de storno de la Soc. A : 408 = 401 -> -100 lei

Cu amendamentul ca de obicei Soc. B nu prea inreg. pct. 2 (asta asa ca o practica) si la pct. 3 face de fapt direct 371 = 401 -> -100 lei pe baza facturii de storno (dar 100% corect e in cei 3 pasi aratati mai sus).

Problema vanzarii la pers. fizice: normal ca acestea n-au de unde sa emita aviz. In cazul asta se face un proces-verbal de predare-primire semnat de ambele parti in care se consemneaza articolul ce se returneaza, pretul, motivul returnarii ... Pe baza acestuia Soc. A emite factura de storno si isi inregistreaza in contabilitate la fel ca mai sus, doar ca documentul care va sta la baza returnarii in gestiune nu va fi avizul, ci procesul-verbal de predare-primire.

**** Nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen, sau ironic-ofensator.
Nu este permis atacul la persoana . ****

Aceasta postare a fost editata de Andreea`: 23 September 2006 - 10:14 AM

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#13 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 20 September 2006 - 01:34 PM

Vezi postareamadata, la Sep 20 2006, 02:07 PM, a spus:

ggf , insist.... este corect sa intocmesti documente justificative pe care sa nu le inregistrezi in contabilitate?cum ramane cu persoanele fizice?

La persoanele fizice nu ai voie sa faci vinzare decit din magazine si nu emiti factura ci bon fiscal.In magazine nu se face retur.
vivi



#14 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 20 September 2006 - 01:53 PM

@ggf
Nu e chiar asa, se intocmesc facturi pe persoana fizica stii asta doar, iar daca storno s-ar face doar cu aviz asa cum spui tu nu s-ar putea face retur unui client persoana fizica, pe de alta parte avizele se inregistreaza ca doar nu selectam noi ce documente introducem si ce nu ...si apropo , nu stiu daca are importanta dar storno asa cum spun eu fac cele aproape 40 de firme care isi fac contabilitatea prin firma cu care colaborez si eu, nimeni niciodata la nici un control nu a avut nici o problema in leg cu asta


@Ronaldo
:D nu ca s-ar fi specificat daca discutam despre vanzare engross sau endetail...

Aceasta postare a fost editata de Andreea`: 23 September 2006 - 10:20 AM




#15 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 20 September 2006 - 01:56 PM

N-am afirmat nici o clipa ca storno se face cu aviz !
Se poate intocmi factura catre persoana fizica , insa o persoana fizica ce vrea sa retureze un bun catre magazin , sigur il duce la magazin cu masina personala , are factura in dinti si lista cu injuraturi la adresa magazinului pregatita .
In speta de fata insa , nu era vorba de persoana fizica .

**** Nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen, sau ironic-ofensator.
Nu este permis atacul la persoana . ****



Toate cele bune !

Aceasta postare a fost editata de Andreea`: 23 September 2006 - 10:21 AM




#16 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 20 September 2006 - 02:09 PM

Si da am o problema in a intelege raspunsul "Cu amendamentul ca de obicei Soc. B nu prea inreg. pct. 2 (asta asa ca o practica)"
imi faci monografia vanzarii etc dar nu raspunzi concret cum este posibil sa nu prea inregistrezi...sau cum a spus ggf nu se inregistreaza deloc; in ceea ce priveste clientii repet nu s-a pus problema regimulu de vanzare ci doar a inregistrarii returului

@ggf
uite sincer de azi dimineata am sunat si expertul si am facut sedinta pe aceasta tema , dar sincer iti spun eu pana azi nu am auzit asa ceva si daca experienta mea de catziva ani nu e relevanta a lui si a restului echipei este. Atata tot...

Aceasta postare a fost editata de Andreea`: 23 September 2006 - 10:23 AM




#17 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 20 September 2006 - 02:23 PM

@madata
ti-am zis doar cum fac ALTZII in practica, n-am zis ca este corect !!! CITESTE ATENT !

**** Nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen, sau ironic-ofensator.
Nu este permis atacul la persoana . ****

Aceasta postare a fost editata de Andreea`: 23 September 2006 - 10:25 AM

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#18 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 20 September 2006 - 02:38 PM

**** Nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen, sau ironic-ofensator.
Nu este permis atacul la persoana . ****

Aceasta postare a fost editata de Andreea`: 23 September 2006 - 10:28 AM




#19 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 20 September 2006 - 02:39 PM

Mai am ceva de adaugat
Daca Soc. B (clientul) are sediu in Bucuresti si trebuie sa returneze marfa societatii A (furnizorul) care are sediu in Timisoara de exemplu, daca nu se intocmesete aviz, marfa aia circula pe acest drum FARA NICI UN ACT ??

Aceasta postare a fost editata de Andreea`: 23 September 2006 - 10:28 AM

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#20 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 20 September 2006 - 02:44 PM

Aici este vorba despre altceva,dar tu stii bine asta e vorba de transportul marfii si faci aviz pentru asta nu pentru ca face el retur ci pentru ca pur si simplu are nevoie de document insotitor, logic .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL