Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl.mijl.transport - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl.mijl.transport

21 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 22 January 2005 - 06:08 PM

unde declar mijloacele de transport care le am pe firma?pana la ce data?sunt in sector2.
de la adm.financiara m-au trimis la locala in Avrig si de la locala inapoi la financiara... :(



#2 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 22 January 2005 - 06:19 PM

La Directia de taxe si impozite a Sectorului 2.




#3 dcarmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:TG-JIU

Postat 23 January 2005 - 07:33 PM

pana la data de 31 ianuarie :)



#4 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2005 - 03:28 PM

se declara la DITL S2 - de pe Grigore Moisil pana la data de 31.01.2005



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2005 - 03:39 PM

Doar auto care nu sunt in leasing. Pt. ele, taxa se plateste de catre firma de leasing.

Text extras din: Codul Fiscal 2003 - Codul Fiscal al României

(3) În cazul unui mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar, taxa asupra mijlocului de transport se datoreaza de locator.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2005 - 03:40 PM

sogardro a spus:

se declara la DITL S2 - de pe Grigore Moisil pana la data de 31.01.2005

Pe unde e adresa asta, te rog mult ?
Formularul il iau de la ei ? Pot si de pe www.e-guvernare.ro ?



#7 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2005 - 05:30 PM

Formularul ti-l dau ei;Grigore Moisil=Stadion Dinamo-bd.Lacul Tei-a 11-a
strada pe stanga spre Lacul Tei-extras din Pagini aurii-n-am stiut cum sa te ajut altfel;aveti grija ca trebuie sa duceti copie CUI si balanta la 31.12.2004(analitica-sa vada "mijlocul de transport"acolo);am zis sa va spun,pentru ca nu prea mai este timp sa mergi acolo,sa afli ,sa te intorci.....



#8 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2005 - 05:43 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

sogardro a spus:

se declara la DITL S2 - de pe Grigore Moisil pana la data de 31.01.2005

Pe unde e adresa asta, te rog mult ?
Formularul il iau de la ei ? Pot si de pe www.e-guvernare.ro ?

Este in apropiere de caminul ASE-ului din Tei. In intersectia cu pricina tramvaiul face stanga catre Lacul Tei, iar tu ca sa ajungi la DITL S2 mergi inainte aprox. 300 metri.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2005 - 06:12 PM

Care tramvai ? Nu prea stiu zona... Daca vin din Baneasa, stii cumva cu ce ajung acolo ?
Mercic.



#10 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2005 - 06:22 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

Care tramvai ? Nu prea stiu zona... Daca vin din Baneasa, stii cumva cu ce ajung acolo ?
Mercic.

Daca vii din Baneasa trebuie sa iei autobuzul 282 de la Arcul de Triumf pana la camin ASE - Tei (prima statie facuta in dreptul Circului).

Sper sa te descurci.



#11 LAURA DODA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 26 January 2005 - 06:28 PM

Ma bag si eu in seama , desi ..... voi sinteti din Bucuresti iar eu din Timisoara si... mai ales,..... cate marii atatea palarii....
La noi au cerut copie dupa cartea de identitate a autovehiculului, in schimb nu au cerut balanta.....

Si , ar mai fi ceva, sa nu uitati de declaratia privind taxa de firma si reclama!



#12 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2005 - 06:38 PM

balanta la declaratia de mijloc de transport???? Mie nu mi-au cerut balanta...CUI-ul da...Decklaratia da...dar restul nu... ??? :?: :!:

ps: sunt din Bucuresti



#13 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2005 - 06:53 PM

Da,balanta,sector 6;dau in gat sa le dau balante;mai am si la sector trei unul,dar vad ca nu cere,desi i-am spus de declaratie;ce sa zic,chiar si in acelasi oras pot fi mai multe marii cu palarii diferite;eu cand am auzit prima data (acum doua saptamani-un client constiincios a vrut sa scape repede de problema) am facut legatura cu ordonanta aia(nu va suparati ca nu o stiu pe de rost) care spune sa anuntam fiscul inainte sa vindem activele societatii;



#14 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2005 - 11:01 AM

arret a spus:

Da,balanta,sector 6;dau in gat sa le dau balante;mai am si la sector trei unul,dar vad ca nu cere,desi i-am spus de declaratie;ce sa zic,chiar si in acelasi oras pot fi mai multe marii cu palarii diferite;eu cand am auzit prima data (acum doua saptamani-un client constiincios a vrut sa scape repede de problema) am facut legatura cu ordonanta aia(nu va suparati ca nu o stiu pe de rost) care spune sa anuntam fiscul inainte sa vindem activele societatii;

articoul din ordonanta despre care vorbesti s-a abrogat (iti spun sigur)...deci nu ma obliga nimeni sa duc balanta sa vada mijloacele de transport...declaratia se face pe propria raspundere..e treaba mea ce declar; in cazul unui control eu voi fi cel care va raspunde de ceea ce am declarat



#15 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 January 2005 - 02:22 PM

Din cate stiu eu a fost abrogat articolul referitor la control si nu la instiintarea fiscului despre vanzare;nu vreau sa te supar,dar astazi mi-a cerut balanta pentru depunerea declaratiei;mai mult,ce sa zic....



#16 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2005 - 02:48 PM

:)

DITL-ul tot erai obligat sa-l anunti, deoarece nu poti sa vinzi fara viza lor pentru al scoate de la rol. Politia nu face radierea sau inmatricularea nici unui autovehicul fara viza celor de la DITL.

Corect ar fi sa-ti cerara balanta pentru declararea valorii caladirilor si nu a mijloacelor de transport.



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2005 - 04:11 PM

Multumesc mult, sogardro! Am gasit locul, dar ce era acolo...n-aveai unde s-arunci un ac.
Insa, BUCURIE MARE !!! SE POATE TRIMITE PRIN POSTA CU CONFIRMARE DE PRIMIRE !!! :P Am scapat de coada !!!
Mi-au cerut numai o copie dupa CUI pt. decl. care are NUMAI mijl. de transport.
ATENTIE: nu se face decl. pt. mijl. de transport luate in leasing! O va face firma de leasing pt. ca ei platesc taxa de transport.

Numai bine.



#18

  • Guests

Postat 27 January 2005 - 10:51 PM

am depus astazi declaratia la sect.2 si mi-au cerut:balanta 31.12.2004,lista mijl.fixe,copie taloane,copie cui si am stat sa o inregistrez la 3 cozi(la inspector,la registratura si inapoi la inspector)
bafta si nervi de otel



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2005 - 10:32 AM

Mai, sa fie... Eu ma fost ieri la sediul din Grigore Moisil, nr. 12, am luat formularul si am cerut detalii inspectoarei de la ultimul ghiseu pe stanga. Mi-a zis ca-mi trebuie numai decl. si copie dupa CUI, daca masina este inreg. la ei deja. Era. Am aflat de la o prietena ca se poate trimite si prin posta, am sunat la DITL sect. 2, nr. de tel. 242.08.82 si mi s-a confirmat ca decl. + CUi se poate trimite prin posta cu confirmare de primire. Eu am trimis-o asa.



#20

  • Guests

Postat 28 January 2005 - 11:07 AM

Va rog mult, stie cineva pentru sectorul 3 unde trebuie depusa declaratia? Sau, daca o primesc prin posta cu confirmare de primire, adresa? Si ce mai cer, pe langa declaratie (balanta? copie talon?)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL