Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

absolventa de facultate
162 replies to this topic

#101 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 20 February 2011 - 07:55 PM

Sal all! am citit postarile voastre si nu stiu ce sa cred! Eu am 40 de ani, inginer chimist la baza! acum sunt in ultimul an la ASE specializare contabilitate si informatica de gestiune! fara falsa modestie, sunt... the best in grupa mea, asta pt k sunt foarte tipicara si ii toc marunt pe profi. totusi... multa teorie si practica ioc! daca incerci sa pricepi ceva si ii intrebi, majoriatea spun ca practica ne va lumina! :thumbup: daaaar cum sa avem curaj sa ne apucam de treaba cand nu stii de unde sa te apuci???
Eu voiam sa va intreb, dupa ce termin, dupa licenta, care sunt pasii de urmat pt a putea sa tii contabilitate acasa? si, daca nu esti expert contabil, poti semna bilantul? stiam ca inainte, daca aveai un contract de minim 1 ora cu firma respectiva, puteai semna bilantul.Acum mi-a zis cineva ca nu mai este asa! Imi poate spune cineva... fara sa rada de mine... cum stau treburile? Si mai mult, dupa ce termin, ce trebuie sa fac pe a deveni autorizat? Sper sa imi raspundeti, si in acest sens va multumesc anticipat! :wink:



#102 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2011 - 03:16 PM

mady,

fol. fct de cautare fiindca
- toate intrebarile tale au deja raspunsurile pe forum (drept de semnatura, examene..)
- este obligatorie inainte de a posta

citeste regulamentul, te rog !




#103 mady90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 24 February 2011 - 01:17 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 21 2011, 03:16 PM, a spus:

mady,

fol. fct de cautare fiindca
- toate intrebarile tale au deja raspunsurile pe forum (drept de semnatura, examene..)
- este obligatorie inainte de a posta

citeste regulamentul, te rog !
imi cer scuze! cum am spus sunt noua pe forum. am citit f bn regulamentul, asta nu inseamna totusi ca ma descurc foarte bine! o sa incerc sa fac cum ai spus, dar cu aici topicul era vreau sa fiu contabil, de unde incep? m-am gandit ca e ok! :(



#104 daniela dogaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 April 2011 - 11:25 AM

Buna,
Am terminat de curand un curs de contabilitate(pana sa fac acest curs lucram ca asistent manager , dar ma ocupam si cu contabilitatea primara a firmei) si as dori sa stiu ce ar trebui sa fac mai departe pentru a putea profesa ca si contabil?
Facultatea pe care am terminat=o nu are legatura cu domeniul financiar.



#105 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2011 - 01:15 PM

va trebui sa lucrezi in domeniu, din ce in ce mai implicata !!

intai consolideaza-ti cunostintele de conta primara teoretica, cu practica efectiva
apoi va fi necesar sa treci la o etapa superioara de pregatire, fie printr-un curs de conta avansata, fie printr-un mentor care sa te invete efectiv mai mult decat conta primara, insa iti va fi utila si o noua diploma fiindca pt a dovedi unui angajator ca meriti sa te cheme la interviu pt postul de contabil cu studii medii (neavand studii economice superioare) sunt necesare diplome de absolvire cursuri de conta (cea primara - pe care o ai deja + avansata - pe care n-o ai inca)
dupa aceea vei dovedi ce stii, la testare.

mult succes :thumbup:



#106 al3x_dmt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 June 2011 - 11:21 PM

Buna ziua!

As dori sa stiu care sunt pasii ce trebuie facuti pt a deveni contabil autorizat

Este nevoie de facultate pt asta?

Mentionez ca am terminat un curs de contabilitate si am dobandit un certificat de contabilitate computerizata.

Mi-e de ajuns cu acest curs urmat si certificatul obtinut?

Multumesc frumos



#107 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 June 2011 - 11:24 PM

contabil autorizat ceccar, vezi site ceccar



#108 refreshmints

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 June 2011 - 01:12 PM

Buna ziua.
Imi permit sa va deranjez cu o intrebare( sper ca postez bine). In cazul in care sunt admis ptr stagiul de contabil autorizat, pot sa prestez servicii contabile ca si pfa (neavand studii economice,ci un curs de contabilitate), imi permite asta statutul stagiarului, sau numai dupa 3 ani voi putea face asta?
Multumesc frumos.



#109 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 June 2011 - 10:47 PM

dupa 3 ani, bineinteles. Un medic are voie sa te trateze cand e student anul I la medicina? pentru info cauta ceccar



#110 natalias

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 July 2011 - 11:23 PM

buna, mi-ar place si mie sa muncesc in acest domeniu, dar mai intai as vrea sa stiu ce sanse am...eu am terminat facultatea la mate-info in 2007 dupa care am facut un curs de contabilitate in 2010 si mi-a placut si mai mult...acum as vrea sa stiu daca ma pot angaja doar cu acest curs, ca si contabil bineinteles, sau ma gandeam sa dau la master la contabilitate, ma ajuta mai mult? sau e tot aia? pt ca eu am intrebat un contabil si mi-a zis ca ori cu master ori doar cu acest curs nu pot profesa ca si contabil decat daca fac o perioada de trei ani de stagiatura...care sunt pasii dupa acest curs pt a deveni contabil?si daca nu va supara intrebarea... cam cati bani se pot castiga din contabilitate? va multumesc anticipat...



#111 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2011 - 04:19 PM

un curs de contabilitate te ajuta sa tii doar contabilitatea primara a unei firme, in cel mai fericit caz pana la balanta, insa nici vorba de mai mult.
spun asta pe baza informatiilor venite de la cei care au urmat un astfel de curs si care, oricat s-au straduit sa invete acolo, nu au reusit sa primeasca informatiile necesare pt mai mult de atat.

contabilitatea este o meserie pretentioasa, plina de responsabilitati ! ea poate fi foarte riscanta daca o practici fara sa o stapanesti fiindca, in afara de brambureala generata firmei, amenzile primite de la diverse institutii ale statului pot fi considerabile si se pot aplica direct persoanei fizice vinovate, asa ca poti ramane "in chiloti" daca faci vreo mare gogonata prin acte si firma nu vrea sa suporte paguba produsa de activitatea ta defectuoasa !

ma socheaza ca poti face master in contabilitate fara sa fi facut o facultate de contabilitate (ce D-zeu se intampla in tara asta ??? :ohmy2: )

dreptul de semnatura completa (inclusiv bilant) ti-l da absolvirea cu diploma de licenta a unor studii economice + angajarea ca economist/contabil sef sau acreditarea CECCAR.
la ora actuala, mai poti tine conta la firme cu CA < 35.000 euro, avand incheiata doar o conventie civila cu firma respectiva, DACA esti economist !
deci, oricum o iei, tot la licenta de economist ajungi pt a tine conta completa (balanta si bilant) !!

problema mare ramane totusi angajarea ulterioara, in conditiile in care iata ca inclusiv studiile economice superioare nu iti mai ofera baza minima necesara practicarii imediate a acestei meserii, macar la un nivel minim acceptabil pt un asemenea prag al studiilor.
deci, daca nu ai un loc de munca asigurat ulterior (firma lu' tata, etc ..) riscul de a fi somer cu studii economice superioare este cat se poate de real si deloc de neglijat fiindca cel putin la ora actuala (in conditii de criza) angajatorul nu mai e dispus sa angajeze decat oameni care stiu bine ce au de facut, aducandu-i profitul dorit in timp f scurt si fara complicatii.

cum practica e marele "cui in talpa" al noilor absolventi de "economice", eu cred ca trebuie sa iti asiguri mai intai acest spate = locul unde sa inveti practic aceasta meserie.
exista 2 cai principale de a obtine sigur acest lucru :
1. "firma lu' tata", dupa cum am mai zis
2. sa-ti incepi studiile universitare in timp ce deja lucrezi la o firma de conta sau in conta primara a unei firme (aici te ajuta cursul absolvit)
daca aceste 2 cai iti lipsesc, atunci dupa absolvirea facultatii ramai la mana sortii, adica va trebui sa fii f norocoasa sa te primeasca un angajator fara sa ai experienta practica necesara, insa chiar si pt. asta va trebui sa-l convingi ca esti o persoana deosebit de serioasa si profesionista, poate chiar sa accepti conditii de angajare sub nivelul tau de pregatire general si sub nivelul financiar asteptat. :sad:

personal, daca as fi la inceputul unui astfel de drum (minim absolventa de liceu cu bac-ul luat) si nu as avea la dispozitie "firma lu' tata", atunci as prefera fara discutie var. 2, adica :
- as face urmatoarele cursuri de scurta durata :
* un curs de conta primara - ca mai mult tot nu se poate pt inceput,
* unul de resurse umane,
* unul de operare PC - daca mai e nevoie
* si chiar unul de secretariat - ca sa stiu sa intocmesc corect orice documente uzuale intr-o firma - fara sa am nevoie de ajutorul unei terte persoane
- apoi m-as angaja intr-o firma de conta sau in orice alta firma, dar sa fie una serioasa, unde as dovedi ca sunt o persoana demna de incredere si f. profesionista, astfel incat angajatorul sa-mi dea de lucru din ce mai complicat pe conta si RU, ca sa pot invata din ce in mai mult.
- in caz de forta majora, leger as putea tine temporar locul secretarei, doamnei de la RU sau chiar colegei mele de la contabilitate, iar asta nu ar ramane neobservat de catre patron/director, consolidandu-mi pozitia in firma.
- PARALEL cu munca in firma, as urma o facultate economica si asta s-ar plia perfect pe ce muncesc deja, deci imi va fi mult mai usor sa parcurg si sa inteleg materia economica, iar cand as absolvi nu s-ar mai pune prbl. angajarii, ba chiar as putea avea gata creata posibilitatea avansarii profesionale.
- de acolo inainte, doar cerul este limita - vb "poetului" englez (only sky is the limit)

sigur ca pt toate astea va trebui cativa ani sa am o viata cel putin echilibrata, daca nu chiar spartana, fiindca efortul depus va fi major ca intensitate si durata, insa beneficiile obtinute imi pot asigura o cariera frumoasa pt toata viata, cu venitul lunar necesar unui trai decent si chiar mai mult, mai ales daca la un moment dat voi fi in stare sa stau pe propriile picioare dpv profesional, adica sa lucrez in calitate de prestator de servicii - fie cu acreditare CECCAR si/sau ITM -pt IRU, fie cu CIM-uri cu timp partial (care imi dau un statut mai putin rigid decat un singur CIM cu timp complet de 8 h/zi) fie cu conventii civile acolo unde acesta forma este admisa.

dar asta e doar parerea mea ... :smile:



#112 natalias

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 August 2011 - 10:54 PM

[quote name='Otilia Alupei' timestamp='1311862779' post='243363']
iti multumesc din suflet pt parerea si sfaturile tale...



#113 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2011 - 10:15 PM

cu drag si toata bunavointa :smile:



#114 JolieCont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Piata Muncii

Postat 02 November 2011 - 05:46 PM

Am sa incerc sa sintetizez putin raspunsurile:

Absolventii de facultate cu profil economic AU drept de semnatura la bilant cu conditia incheierii unui contract de munca (fie el si cu timp partial). Pana in momentul cand legislatia nu va dispune altceva, aceasta metoda este posibila.
Deci, stimati absolventi de facultate, nu e nevoie sa fiti experti contabili sau contabili autorizati sa puteti semna bilant. Trebuie doar sa aveti un contract de munca incheiat si binenteles sa va cunoasteti bine meseria.

Expertii contabili pot intocmi situatiile financiare (bilantul) cu un contract de prestari servicii. Datorita raspunderii (mai ridicata in cazul expertilor) si a taxelor pe care acestia le platesc pentru ca sunt inscrisi in tabloul CECCAR, tariful pentru aceste operatiuni trebuie sa fie mai mare...

Contabilii autorizati pot semna bilant doar daca au studii economice superioare (exista contabili autorizati CECCAR care nu au terminat o facultate de profil economic. Ei nu au drept de semnatura la bilant).

Cei care nu au terminat o facultate de profil, dar au un liceu economic (atestat de contabil) sau care au urmat un curs de contabilitate autorizat pot tine contabilitatea unei firme pe baza contractului de munca pana la nivel de balanta (nu doar contabilitate primara cum spun altii). Aceste persoane nu au drept de semnatura la bilant.

In alta ordine de idei:
nu contest valoarea practicii in aceasta meserie. Dar daca in alte meserii putem sa ne perfectionam "la locul de munca", in contabilitate nu e asa! Trebuie sa avem o baza teoretica solida sa putem intelege corect fenomenele economice.

Succes!
Succes!
JolieCont



#115 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 12 November 2011 - 11:34 AM

Scuzele mele , dar dacă a conduce contabilitatea firmei până la întocmirea balanței, mai pricep, deși de multe ori am auzit eu unul încă nu am reușit să pricep ce înțelegeți prin "contabilitate primară" ?!
Adică , recunosc chiar am auzit și pe unii patroni zicând că dumnealor au asigurată conducerea contabilității primare, aceasta fiind făcută, întocmită de nevastă, ori de fiica sa sau de feciorul său, iar în cazul altor patroni de către secretară , sau mai poți știi, chiar de amantă. La o discuție concretă, unii patroni vin cu precizarea că au asigurată întocmirea ștatelor de plată, chiar și facturarea este rezolvată, au și Registrul de casă condus, zilnic, cronologic, și exhaustiv, corect, la zi. Iar persoana care le face pe toat acestea întocmește și depune la fisc și Decontul de TVA ,D.300, sau/și chiar și celelalte declarații și deconturi, D.100, D.112, D.390, sau D.392 ori D.394 ș.a.m.d. Mai nou sigur că le conduce și REVISAL-ul fără să întâmpine vreo greutate ori opreliște sau obstrucționare.
Și atunci ?! -'ntreb eu, de la mine ce mai vreți ?! Păi dacă vreți să vă uitați peste aceste cifre, documente, și să faceți tot ce trebuie până la balanță ori /și bilanț! "Știți n-aș vrea să am probleme mai târziu cu finanțele ! Că ... sigur, cu ceilalți (care ceilalți ?!) chiar că mă descurc și singur! " -mai adaugă, patronul în cauză.
Deci ... de fapt cum e ? Cine îi conduce "contabilitatea primară" ce anume îi face ?!
Eu unul am avut ocazia ca să văd chiar balanțe contabile și bilanțuri întocmite AIUREA, și când am spus că nu le pot certifica prin semnare ... pur și simplu ... pentru că se vede de la o poștă că sunt greșite, , mi-au fost luate, și duse altcuiva, care ... i-a semnat și ștampilat.
Deși spre exemplu la 5311 avea sold creditor, la 401 sold debitor sau la 411 un rulaj și sold debitor neregăsit, corelat cu veniturile firmei. Sau dacă mă uitam pe 641 și 645, pe de o parte , și conturile 421, 431, 437 și 444, constatam că nu sunt reflectate egalitățile ori proporțiile corecte, legale. Ș.a.m.d.
Deci cum e ?!
De unde și până unde se poate considera cineva un contabil începător ?! Primar ?! Și ... pe ce bază ?!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 12 November 2011 - 11:40 AM




#116 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 November 2011 - 10:05 PM

Vezi postareaMares Stefan, la 12 November 2011 - 11:34 AM, a spus:

Scuzele mele , dar dacă a conduce contabilitatea firmei până la întocmirea balanţei, mai pricep, deşi de multe ori am auzit eu unul încă nu am reuşit să pricep ce înţelegeţi prin "contabilitate primară" ?!
Dictionar contabil conta.ro:
contabilitate primara : inregistrarea documentelor primare in conturile aferente operatiunilor unei companii

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 12 November 2011 - 10:06 PM




#117 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 November 2011 - 12:00 PM

Că unor le place "teoria" ştiu de mult, că altora le place "definirea termenilor", de asemenea. Numai că vedeţi dvs. "contabilitatea primară" parcă se cunoaşte de toţi. Aplici programul informatic, indici felul, numărul şi data documentului, respectiv fie conturile corespondente creditoare sau debitoare, fie toată formula completă, eventual complexă, şi document cu document ... te trezeşti că ai înrregistrat TOT!
Întri în meniu şi ceri: EFECTUAREA ÎNCHIDERII LUNARE, se face.
O validezi, şi ceri BALANŢA , o primeşti, după caz şi o printezi. Şi de acum ai tot.
Ceri, Fişa Contului ... , o primeşti, ceri Jurnalul X de la data de .... până la data de ..., o primeşti.
Şi fie ceri BILANŢUL fie întroduci datele balanţei în programul de BILANŢ,şi .., ai şi BILANŢUL!
Şi cel care a asigurat conducerea evidenţei contabile primare, chiar se-ntreabă Cine mai are nevoie de ...un contabil ?! Fie el şi expert!
Adică după mine " vreau să fiu contabil, de unde să-ncep" , parafrazând pe Lexiroxi, aş spune că de la ... dicţionar.
Adică să pricepi ce este un cont, ce semnifică fie debitul, fie creditul, ori soldul?
Fie debitor, fie creditor!
Sau chiar şi-n funcţie că acel cont ar fi ... de activ ... sau ... de pasiv, sau poate chiar bifuncţional!
Şi continuând cu toate cuvintele, noţiunile, categoriile economice, expresiile , care pentru cei nefamiliarizaţi cu ele ne fac ... de nepătruns, de neînţeles, nişte ... străini!
Ei, da , cifrele imortalizate de contabilul "primar" mai trebuie să fie şi pricepute, înţelese, şi ... judecate!
Dacă ... sunt corecte.
Şi dacă mai sunt ori nu de efectuat nişte operaţiuni!
Fie şi numai pur contabile, fie că ... de competenţa administratorilor ori proprietarilor.
Etc.etc.etc.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 13 November 2011 - 12:05 PM




#118 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 November 2011 - 02:24 PM

În dicţionarul conta.ro. eu am găsit, printre altele , următorul text:
"contabilitate: înregistrarea documentelor primare în conturile aferente operaţiunilor unei companii" - evident o definiţie cam incompletă. dar nicidecum dată contabiltăţii primare.
Deci cuvântul primară nicidecum nu figurează după expresia contabilitate şi drept urmare stimată Lexiroxi, citarea dvs. din dicţionar cu modificarea - adăugirea - făcută este INADMISIBILĂ!
Da, nici eu nu am respectat regulile citării, dar modificările mele sunt menite să evidenţieze, despre ce vorbim!
Cât despre cei care vor să devină contabili, să conducă evidenţe contabile de la A la Z-t, sau numai anumite secţiuni ale acesteia , pot întreba cu încredere, probabil că cineva se va găsi să dea şi răspunsuri competente, fără substraturi primare, secundare ori terţiare!



#119 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 November 2011 - 08:16 PM

scuze ptr. omisiunea linkului
http://www.conta.ro/...%20primara.html"]http://www.conta.ro/...%20primara.html

http://www.conta.ro/...ra.php?litera=c"]http://www.conta.ro/...ra.php?litera=c
Contabilitate : stiinta economica, ce are ca obiectiv principal inregistrarea operatiunilor efectuate intr-o intreprindere, a rezultatelor acestora, in vederea determinarii randamentului si utilitatii economice a activitatii desfasurate.
contabilitate primara: inregistrarea documentelor primare in conturile aferente operatiunilor unei companii
contabilitate sintetica :oglindeste mijloacele,sursele si procesele economice in expresie valorica sub aspectul continutului lor.
Contabilitatea de gestiune :denumita si analitica sau interna ale carei obiective fundamentale suntá: furnizarea tuturor informatiilor care pot contribui la determinarea analitica a costurilor, a preturilor de vanzare si la controlul rentabilitatii lor, furnizarea informatiilor necesare controlului conditiilor interne de exploatare.

nu merg linkurile directe, dar da o cautare eventual cu google

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 13 November 2011 - 08:24 PM




#120 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 November 2011 - 11:36 PM

Scuzele mele, dar chiar cineva va rămâne cu impresia că amândoi am învăţat contabilitatea de pe Google,
Eu sigur nu!
Eu am învăţat că această disciplină chiar se vrea şi este ştiinţă care are obiect şi are metodă.
Dar am mai învăţat că este un instrument, o metodă de reflectare în exprimare bănească a tuturor activităţilor social-economice, care trebuiesc finanţate şi ...decontate.
Şi dacă cuiva îi place sistematizarea categorisirea ori structurarea ,atunci trebuie să se priceapă că nu se poate concepe contabilitatea ca primară, secundară, ori terţiară, ci doar eventual ca un tot ce se poate împărţi pe felii . Astfe3l deosebim contabilitatea capitalurilor proprii şi atrase, a imobilizărilor, a stocurilor, a decontărillor, respectiv a cheltuielilor şi venititurilor, de unde ne-ntoarcem prin rezultate ...la contabilitatea capitalurilor.
De asemenea am mai auzit de contabilitate de angajamente sau de contabilitatea trezoreriei ori de contabilitatea de gestiune.
Că cineva ... pe Google ... a simplificat expresia de contabilizare ori evidenţă contabilă condusă pe bază de documente primare, justificative, în contabilitate primară, o consider greşită, sinonimă cu cele uzate de cei care popularizează ştiinţele! Prost.
Şi ca să ne-nţelegem, în contabilitate sunt documentele primare justificative, şi documente derivate, contabile, ceea ce cred că toţi cei implicaţi de mult le ştim.
După cum ştim că există reglementări privind forma, titlul, conţinutul şi circulaţia documentelor justificative prin care sunt consemnate diverse operaţiuni economice, fie că sunt ori nu contabilizate.
După cum există şi reglementări privind organizarea şi conducerea contabilităţii , bazată pe înregistrarea contabilă a operaţiunilor economice consemnate în documentele primare justificative legal întocmite şi certificate pentru realitate, legalitate, oportunitate şi dispunere prin semnătură de persoanele implicate.
Deci ... cel puţin noi, profesioniştii contabili să stăpânim conţinutul şi corecta utilizare a termenilor folosiţi.
Nu de alta dar un contabil trebuie să ştie dacă-n mapa cu documentele primare justificative le-a primit pe toate sau nu!
Adică este inpardonabil să accepţi scuza că în "contabilitatea primară" au fost înregistrate toate documentele primare, doar că ...spre exemplu, de extrase de cont s-a uitat, ori operaţiile prin bancă de plăţi ori încasări fie-n lei fie-n valută, reflectate în extrasele băncii nu au toate anexate ... documente justificative.
Sau că amortizarea pe ce bază să înregistrăm?! Sau unde-i documentul justificativ privind impozitele şi taxele ori/şi contribuţiile datorate, calculate, de contabilizat , dacă nu au fost nici declarate, nici plătite ?!
Etc.etc.etc.





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL