Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

absolventa de facultate
162 replies to this topic

#141 Daniela...

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 February 2015 - 01:15 PM

Buna ziua, va scriu pt ca am nevoie de ajutorul dvs...Am oportunitatea de a ma angaja pe un post de contabil mentionez ca am terminat doar liceul economic cu specializarea contabilitate..Ce sanse credeti ca am in conditiile in care ma pricep practic zic eu la a tine o contabilitate primara...Oare mai trebuie esa fac altfel de cursuri de contabilitate ? Mentionez ca intentionez sa fac o Facultate cu specific economic...Ma puteti ajuta?



#142 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2015 - 10:27 AM

pana la facultate (care, oricum, iti ofera un morman de teorie si f putina practica) poti face niste cursuri de perfectionare - avand in vedere ca ai absolvit un liceu economic si spui ca te pricepi la conta primara - asta ca un update...

in rest, lucru efectiv in meserie e cel care iti va aduce cele mai multe cunostinte / experienta, deci angajeaza-te pe post de contabil sau asistent contabil, chiar si part-time daca nu gasesti altfel.

succes ! :smile:




#143 Daniela...

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 February 2015 - 02:14 PM

Multumesc pt sfatul acordat ...am de gand pana in sept oct la inscrierea la facultate sa fac niste cursuri de perfectionare...eu sunt din giurgiu stiti cumva? treb sa le fac neaparat la bucuresti... ma puteti ajuta?



#144 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2015 - 06:53 PM

nu, nu trebuie sa le faci la Bucuresti, neaparat !
cauta pe net, sunt multe firme care organizeaza aceste cursuri in toata tara..
nu conteaza numele firmei, ci ceea ce se preda.



#145 Daniela...

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 February 2015 - 10:24 AM

Otilia Alupei am gasit sa fac cursurile de contabilitate primara la bucuresti ,este aproape de mine la 60 km, ce parere ai ?
am vazut acolo si alte cursuri gen contab financiara, contab informatizata, fiscalitate; dupa parerea ta ar treb sa le fac si pe celelalte dupa ce l temin pe cel de contab primara.

Iti multumesc pt raspunsurile rapide parerea ta conteaza pt mn.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 February 2015 - 12:41 PM
eliminare reclama neautorizata




#146 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2015 - 12:46 PM

in primul rand, te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti - ai incalcat, deja, regulile de postare (reclama/ link neautorizat la firma cu cursurile + scris stil chat).

legat de intrebari, cu cat inveti mai mult, cu atat e mai bine pt tine, insa contabilitatea financiara si mai ales fiscalitatea sunt mult peste nivelul contabilitatii primare.

mult succes !



#147 Daniela...

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 February 2015 - 02:08 PM

Imi pare rau nu mi am dat seama ...voi citi regulamentul...Nu am vrut sa deranjez .Multumesc !



#148 Daniela...

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 February 2015 - 07:32 PM

Buna ziua..daca ma puteti ajuta sa mi spuneti ce drepturi as avea daca as face un curs de contabilitate financiara..mentionez ca sunt cu studii medii ..multumesc




#149 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2015 - 11:40 AM

ca functie, eu zic ca nu ai nici un drept in plus fiindca pt. a sari pe o treapta superioara e nevoie de studii superioare (facultate) sau vechime in munca (mai ales daca lucrezi la stat unde se tine cont de vechime, obligatoriu, la salariu).
eventual ca bani sa ai un mic avantaj, adica ai putea obtine un salariu un pic mai mare, dar (sincer) ma indoiesc de asta mai ales in zilele noastre ...

sa fiu in locul tau, eu as lucra linistita numai contabilitate primara, timp in care as urma cursurile unei facultati de specialitate si chiar ar fi deajuns de facut simultan fiindca vei fi solicitata destul de mult.



#150 Daniela...

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 16 February 2015 - 03:45 PM

Multumesc mult pt parerile dvs...de sapt viitoare incep un curs de contabilitate primara si in toamna incep o facultate de specialitate...



#151 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2015 - 04:42 PM

Doamne, ajuta ! :smile:



#152 Daniela...

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 February 2015 - 10:49 AM

Doamne ajuta! Multumesc!!! Am sa va tin la curent cu tot ceea ce fac ...



#153 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2015 - 09:10 PM

da, astept vesti ! :smile:

iti tin pumnii si iti doresc bafta multa, draga contabil junior, fiindca tu si altii ca tine sunteti sunteti cei ce ne veti continua munca prin firme.

personal, ma bucur ca aveti minimum de responsabilitate incat sa intrebati ceea ce nu stiti in loc sa faceti prostii prin acte.



#154 Daniela...

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 March 2015 - 01:50 PM

Cum v am promis ca va tin la curent, va pot spune ca am terminat cursul de contabilitate primara. Va multumesc ca mi ati acordat puterea necesara de incredere in mine... pana in toamna cand ma voi inscrie la facultate am de gand sa mai fac cursul de contabilitate financiara...sa dea Domnul :biggrin2: ...Si vroiam sa va mai intreb ceva ...as vrea sa ma inscriu la o facultate cu specializarea Contabilitate dar sincer va spun mie frica de mor de matematica si am vazut ca este una din materiile din primul an......si ma gandeam nu as putea sa fac facultatea cu specializarea in economie doar sa evit matematica asta ?... :sad:...ce parere aveti ...dupa terminarea facultatii de conta am inteles ca trebuie sa dau examen pt expert contabil e adevarat? dar dupa terminarea facultatii de economie mai pot da examen de expert contabil?multumesc mult....



#155 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2015 - 02:21 PM

Felicitari pt absolvirea cursului de conta primara !

Matematica e fundamentala pt meseria de contabil si asta nu pt ca te invata mai mult decat cele 4 operatiuni de baza in calcule, ci fiindca iti dezvolta f mult gandirea logica, analitica - iti va merge mintea mai repede si mai bine.

Cat priveste calitatea de expert contabil, poti da examen dupa orice facultate economica. Probabil ca sunt diferente la echivalari stagiu (sau poate nu), s-a scris prin forum destul de mult (vezi sectiunea de examene).
In mod cert este o calificare superioara daca tratezi cu seriozitate tot acest proces de invatamant; in caz contrar, vei ingrosa randurile expertilor care, dpv profesional, nu sunt cu nimic mai buni decat economistii cu experienta.

De asemenea, calitatea de expert iti va permite sa iti faci PFA sau firma de conta, ceea ce inseamna ca poti fi independenta in viata profesionala.
Daca nu te deranjeaza sa fii angajata (salariata), atunci poti lucra f bine si ca economist cu ctr. de munca, eventual sa ai mai multe ctr. de munca (timp partial) cu mai multe firme ca sa nu depinzi doar de un angajator care sa te "joace" cum vrea el fiindca stie ca e greu sa renunti la un job - insa, daca ai si alte angajamente, orice "boss" isi controleaza atitudinea pt ca este constient ca poti pleca fara multe discutii.

Atentie ca CECCAR (institutia care te patroneaza ca expert contabil) te taxeaza destul de mult (taxe fixe pt diverse + procent din venituri) si nu face mai nimic pt banii astia - zic cei mai multi experti contabili.

Cauta pe forum si vei gasi multe discutii pe tema asta, de aceea nu mai insist aici repetand ceea ce deja s-a spus.

Mult succes !



#156 Daniela...

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 17 March 2015 - 12:47 PM

Multumesc mult, Otilia!!!



#157 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2015 - 03:56 PM

Cu drag ! :smile:



#158 Radamiruna14

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 September 2015 - 02:25 PM

Buna ziua, avand studii medii (liceul economic) pana unde pot sa fac contabilitatea in cadrul unei firme? Din cate am inteles as putea face contabilitatea pana la bilant? Asa este? Pot fi angajata pe post de contabil avand doar liceul de specialitate absolvit (diploma de contabil statistician)? Sunt angajata in acea firma ca functionar economic, schimba ceva daca voi fi angajata ca si contabil? Va multumesc !



#159 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2015 - 03:03 PM

DA, poti tine contabilitatea pana la nivel de bilant.
ai drept de semnatura pana la balanta inclusiv, daca esti angajata pe functia de contabil.
angajarea pe post iti da vechime 'oficiala' in meserie si asta te poate ajuta in cariera cata vreme iti doresti sa profesezi in acest domeniu o per. mai lunga.

succes ! :smile:



#160 Carm3n01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 September 2015 - 03:18 PM

Buna ziua! Sunt angajata ca asistent manager la o societate si tin evidenta contbila pana la bilant, insa studiile mele sunt pe alt domeniu.
Doresc sa ma inscriu maine la facultatea de stiinte economice domeniul finante banci -forma invatamant ID dar doresc sa fac in acelasi timp si masteratul la zi -buget in acelasi domeniu, pe baza diplomei de licenta din primul domeniu-facultate.
Cum ma sfatuiti, este o alegere buna sa urmez ambele o data ?

ce ma sfatuiti sa aleg, pt a ocupa un post de economist-contabil, sa aleg domeniul finante banci sau domeniul contabilitate, si sa merg pe aceeasi linie licenta+master ?

Va multumesc, astept un raspuns cat mai prompt





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL