Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
delegatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


delegatie

8 replies to this topic

#1 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 September 2006 - 02:05 PM

Buna ziua,
va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine intr-o problema si anume:
-seful meu ,impreuna cu doi colegi de ai mei au fost plecati in strainatate.Ambii colegi au primit 200 euro diurna.
Nu stiu cum sa procedez:
-fac disp de plata pe aceasta suma?pentru fiecare in parte?
Vreau sa specific faptul ca toate chelt.facute sunt trecute pe un singur decont.
va rog ajutati-ma sunt si eu la inceput si nu m-am lovit de asa ceva.



#2 minea_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:constanta

Postat 29 September 2006 - 02:17 PM

in baza delegatiei stampilate de catre unitatea sau ce o fi la care au fost delegati+ copie pasaport cu vizele de intrare/iesire din tara, tai dispozitie de plata individual.




#3 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 September 2006 - 02:39 PM

ordinul de deplasare nu este stampilat decat de firma noastra,insa sunt atasate toate chelt.pe care le-au facut(cazare etc).
-are ceva daca fac disp de plata doar pe seful meu,s-au trebuie sa fac dispp.de plata pt fiecare in parte?



#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 29 September 2006 - 03:26 PM

lipsaa stampilei de la firma unde au fost in delegatie, inseamna ca se poate spune, ca de fapt n-au fost acolo in delegatie...
dispozitia de plata faci pe numele celui care scoate banii...
daca n-au fost avansuri, si exista doar o singura delegatie pe seful tau, poti sa atasezi toate facturile si chitantele la ordinul lui si sa-i decontezi lui cheltuielile(ceea ce nu cred, ca indemnizatia pentru deplasare-deleg se acorda pentru toti muncitorii care au fost in delegatie, fara ordin de delegatie nu poti acorda)
daca insa au fost luate si avansuri pentru decontare... alta poveste :)
Bea



#5 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 September 2006 - 03:50 PM

asa am facut,adica am facut DP pe seful meu pt ca el a scos banii din banca,am atasat toate cheeltuielile(fact.hotel,taxe,etc) la decontul lui ,deasemenea vizele de intrare /iesire ,dar ce ma fac pt ca nu am stampila pe odinul de deplasare.
dvs ce ma sfatuiti sa fac?



#6 minea_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:constanta

Postat 29 September 2006 - 04:00 PM

cei de la finante sunt intelegatori in privinta stampilei , dar unii dintre ei iti vor cere ceva documentatie cu privire la obiectivul delagarii : ex o corespondenta de afaceri , o invitatie ............. ceva de genul asta.



#7 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2006 - 09:38 PM

Decont cod 14-5-5 (pt. deplasari externe) pt. fiecare in parte



#8 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 October 2006 - 10:39 AM

Doina ,imi poti trimite si mie acest decont cod 14-5-5 pe adresa violett2006,eu nu am gasit.
imi cer scuze pt deranj



#9 jean_bill

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Radauti

Postat 03 October 2006 - 09:36 AM

Imi spuneti, va rog, si mie care este valoarea diurnei in tara si care este in strainatate?
Multumesc pentru intelegere






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL