Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONCEDIU MEDICAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


CONCEDIU MEDICAL

27 replies to this topic

#21 NEGOITESCU DRAGOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABIL

Postat 16 November 2006 - 10:28 AM

Legea spune ca daca cm depaseste 30 zile nu se mai plateste somaj 1% pentru ce depaseste. :angry:
INTREBARE: se refera la zile lucratoare sau calendaristice ? eventual daca se poate si o lege unde se specifica.
Multumesc anticipat.



#22 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 16 November 2006 - 01:26 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 15 2006, 03:54 PM, a spus:

Permite-mi un amendament,
*la pasul 2: in functie de data la care va intra in vigoare legea 399 (cu statele lunii noiembrie- zic eu sau din 2007) societatea suporta doar primele 5 zile calendaristice indiferent de nr de angajati. Numaratoarea zilelor lucratoare se face ca si pana acum.
*la pasul 5: cas angajator se plateste si concediul medical suportat de firma si se calculeaza la fel ca cas 9.5% doar procentul fiind diferit : 19.65% ( adica salariul minin pe economie garantat in plata * zile zile lucratoare * 19.65% / nr zile lucratoare in luna)

ms pt atentionare :angry:

ramy



#23 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 November 2006 - 02:07 PM

Vezi postareaNEGOITESCU DRAGOS, la Nov 16 2006, 10:28 AM, a spus:

Legea spune ca daca cm depaseste 30 zile nu se mai plateste somaj 1% pentru ce depaseste. :angry:
INTREBARE: se refera la zile lucratoare sau calendaristice ? eventual daca se poate si o lege unde se specifica.
Multumesc anticipat.



Parerea mea...calendaristice, deoarece suspendarea contractului de munca de drept in cazul concediilor medicale se face atunci cand concediile medicale depasesc 30 de zile calendaristice.



#24 MATEI OANA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 November 2006 - 08:41 AM

Salut!!!...dc imi zici de unde-ai scos legea nr 399 poate te cred :angry: :thumb_yello:

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 17 November 2006 - 08:01 PM




#25 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 November 2006 - 09:16 AM

monitorul oficial, programe de legislatie, prieteni, cunostinte :cool: :good:



#26 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 17 November 2006 - 12:47 PM

Pt. angelica_b:
Sa ai grija sa nu depaseasca cele 21 de zile la externare, pentru ca FNUASS nu se va plati indemnizatia ce revine lui din acel CM. Mai bine sa duca inapoi CM la doctor si sa corecteze pana la max 21 zile, iar pentru restul zilelor sa intocmeasca un nou CM poate sa fie si continuare dar sa fie separat caci nu se vor inapoia banii daca nu este completat corect CM.



#27 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 17 November 2006 - 01:43 PM

Uite aici gaesti legea : http://www.conta.ro/forum/index.php?s=&...st&p=106264
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#28 zeno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Codlea

Postat 17 November 2006 - 01:56 PM

Mie mi-a spus de la CAS Brasov ca nu se aplica inca L 399 ,se fac propuneri la parlament sa se aplice doar de la 01.ian.2007,sau din noi.2006.Inca nu se stie nimic sigur.






Tot n-am inteles de ce sunt atentionata cu "avertisment " ! Poate ma lamureste si pe mine cineva ,cu ce am gresit ?

Aceasta postare a fost editata de zeno: 17 November 2006 - 01:59 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL