Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


deplasare externa


255 replies to this topic

#221 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2010 - 02:46 PM

Se incadreaza, daca legislatia nu exclude nerezidentul se prezuma ca il include.
Dragos



#222 eyleen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 January 2010 - 02:55 PM

multumesc mult :pullhair:




#223 diana123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 January 2010 - 12:48 PM

Imi puteti spune si mie daca asigurarea de sanatate pentru o deplasare externa se inregistreaza tot pe 625?

Multumesc



#224 Vin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 February 2010 - 12:55 PM

As dori sa stiu daca avansul pentru diurna se poate da salariatului direct pe cardul lui personal prin transfer bancar (deci nu se da cash), urmand ca eventualele diferente sa fie date cash in urma regularizarii decontului la intoarcerea acestuia in tara. Eventual i se pot da lunar avansuri pe card in ideea ca acesta a prelungit sederea lui in strainatate? Multumesc



#225 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 15 February 2010 - 03:14 PM

Daca un salariat pleaca o luna in Germania ii pot da ca avans deplasare 5000 euro?De obicei se cazeaza la persoana fizica si la cazare acor 150euro*75%.e ok?
ddd



#226 hurduc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 16 February 2010 - 10:55 PM

Pentru un salariat care pleaca in Japonia timp de 14 zile....diurna este 7500 yeni *14zile *2.5?
Pot sa fac dispozitia de plata pentru diurna in yeni inainte de a pleca?
Multumesc



#227 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2010 - 01:11 AM

da, dar o faceti in lei la cursul bnr



#228 laura@salina.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 22 February 2010 - 01:47 PM

va rog sa-mi spuneti cum se fac inregistrarile contabile privind decontarae externa,mai exact diferentele de curs valutar.
De exemplu:
avans :1000 usd curs 2.7 lei
cheltuieli deplasare 930 usd
cum se fac inregistrarile daca se alimenteaza valuta pe un card al firmei?
542=5314 2700 lei(1000*2.7)
cursul din data decontarii = 2.8 usd

625=542 2604lei (930*2.8)

542=765 100 lei (2.8-2.7*1000usd avans)

cum inregistrez diferentele de curs pentru diferenta de restituit?
Dupa cum prevede legea ar trebui sa calculez diferente de curs :

5314 % 196 lei(70usd *2.8)
542 189lei(70usd*2.7)
765 7lei(2.8-2.7 * 70usd)

Dar in acest caz nu se mai inchide contul 542

Aceasta postare a fost editata de laura@salina.ro: 22 February 2010 - 01:56 PM




#229 Kiss Noemi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 13 March 2010 - 05:49 PM

Buna tuturor,
Am o factura de cazare din Ungaria de la un hotel de 4 stele de 80000 forinti ( din care tva aprox 12000 fornti).
Numai 50% din valoarea facturii de cazare se poate deconta? Si cu cealalta jumatate ce fac? Si recuperarea tva-ului numai pt.50% din val.facturii o pot face?



#230 GEORGESCU CATALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 April 2010 - 05:45 PM

Buna ziua,
Am si eu o intrebare si cine poate sa ma ajute, am angajat cu timp de lucru partial, cheltuiala cu deplasarea in tara si strainatate este deductibila fiscal?
Multumesc frumos
CU STIMA



#231 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 April 2010 - 10:01 AM

Am primit un mail important pentru cei care au delegare si detasare in strainatate. Il atasez aici.

Fisiere atasate





#232 Daniel1001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 May 2010 - 08:42 PM

Buna tuturor,

Am fost trimis in delegatie in Italia in ultimul an de 4 ori de catre firma.

Niciodata nu mi-a fost inmanata diurna legala, de 35 euro/zi, ci doar o mica suma de bani reprezentand:
- in RO, transportul catre Otopeni, tur-retur;
- IT, transport de la aeroport;
- mici sume de bani 10-20 euro, ce mai ramaneau, din care imi mai luam mancare in aeroport.

In schimb, la destinatie mi-a fost asigurata mancarea de catre firma din Italia.
Mai exact la mic dejun nimic, la pranz mi se oferea 10 euro (de catre firma din IT, bonul il aduceam lor) sa ma duc in oras sa mananc, iar seara eram cazat la o ruda a patronului si mancam acolo. Mentionez ca patronul e administrator atat la firma din Ro cat si la cea din IT.

Din ce am citit in lege privind acordarea diurnei, ar trebui sa inteleg ca firma la care sunt angajat ar fi trebuit sa imi asigure pe langa cazare si transport, si diurna de 35 x nr. de zile deplasare, care acestia ar fi trebuit sa-i cheltui pe hrana si alte cheltuieli personale, iar la intoarcere restul banilor sa imi revina tot mie.

Deci, luand un exemplu clar, intr-o delagatie de 5 zile, n-am cheltuit decat maxim 20 euro din banii firmei din RO, deci daca primeam diurna legala ar fi trebuit ca 35x5-20=145 euro sa imi revina mie. Ceea ce a cheltuit firma din Italia, acei 10 euro pe zi, au fost decontati de catre ei, nu cred ca au de ce sa se scada din acesti 35/zi.

Ceea ce vreau acum e sa incerc sa-mi recuperez acesti bani, am vreo 30 de zile. Patronul nu e dispus sa imi platesca si cred ca o sa ajung sa fac o reclamatie la ITM. E ok, as putea avea vreo sansa sa rezolv ceva?

Multumesc, sper ca s-a inteles toata povestioara :)

Aceasta postare a fost editata de Daniel1001: 31 May 2010 - 08:43 PM




#233 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 31 May 2010 - 11:12 PM

nu ai nici un pic de dreptate; citez: "diurna de 35 x nr. de zile deplasare, care acestia ar fi trebuit sa-i cheltui pe hrana si alte cheltuieli personale, iar la intoarcere restul banilor sa imi revina tot mie" si "la destinatie mi-a fost asigurata mancarea de catre firma din Italia"
Mai citeste o data legea sa te lamuresti! Banii se dau pt acoperirea costurilor de transport, cazare, masa. Tu ai primit cazare, transport si masa, acum mai vrei "bani personali"?!
Ca sa nu mai spun ca asta trebuia sa o spui la plecarea in delegatie, nu dupa: "in ultimul an de 4 ori"
Incearca la bugetari, daca esti membru PD-L cred ca primesti (fara rautate!).

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 31 May 2010 - 11:14 PM




#234 Daniel1001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 June 2010 - 12:50 AM

- Din asta am scos:

ART.45. - Salariatii unitatilor trimisi in delegatie in tara sau in strainatate, vor beneficia
de urmatoarele drepturi:
a) decontarea cheltuielilor de transport, asigurare si a costului cazarii, potrivit conditiilor
stabilite prin contractele colective de munca la celelalte niveluri;
b) diurna de deplasare al carei cuantum se stabileste prin negociere la nivel de ramura,
grupuri de unitati sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele
normative ce se aplica la institutiile publice.

Eu constat ca a si b sunt doua lucruri complet diferite, diurna nu include cazare si transport.

Am putea sa o luam si logic. Chiar daca firma imi da maximul diurnei de 2.5 ori limita ar insemna
vreo 87 euro pe zi, din care sa platesc un hotel 40-50 euro, transport 10, si 3 mese pe zi cu
27?? nu prea cred...sa nu mai zic de Romania cu 32.5 lei, unde te delasezi, cazezi, mananci tu
cu banii astia?

- <<Ca sa nu mai spun ca asta trebuia sa o spui la plecarea in delegatie, nu dupa: "in ultimul an de 4 ori">>
Nu te-ai lovit pana acum de "nu-ti convine, esti liber"?

- mai scriu si maine ca e prea tarziu...



#235 gotto

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 June 2010 - 11:48 PM

Vezi postareaDaniel1001, la Jun 1 2010, 12:50 AM, a spus:

- Din asta am scos:

ART.45. - Salariatii unitatilor trimisi in delegatie in tara sau in strainatate, vor beneficia
de urmatoarele drepturi:
a) decontarea cheltuielilor de transport, asigurare si a costului cazarii, potrivit conditiilor
stabilite prin contractele colective de munca la celelalte niveluri;
b) diurna de deplasare al carei cuantum se stabileste prin negociere la nivel de ramura,
grupuri de unitati sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele
normative ce se aplica la institutiile publice.

Eu constat ca a si b sunt doua lucruri complet diferite, diurna nu include cazare si transport.

...


In mod sigur firma s-a scazut in contabilitate cu diurna ta (adica minim 35 eur pe zi... poate ajunge si 2,5 X 35 eur pe zi, daca firma e pe profit). Acesti bani nu reprezinta cazare, masa sau transport. Chiar daca ai totul asigurat, ai dreptul la diurna.

Nu stiu daca la ITM trebuie indreptata reclamatia, poti incepe acolo, insa ce pot sa te asigur e ca nu are importanta ca esti la a 4-a sau la a 5-a deplasare si abia acum faci sesizarea. Poti sa reclami si delegatii de anul trecut, daca ai avut. Nu trebuie sa faci dovada faptului ca ai plecat, exista inregistrari contabile si de personal ce vor fi verificate. Iar daca ai norocul ca diurna sa se fi alocat si "cineva" a semnat in locul tau ca a ridicat banii, atunci o sa recuperezi foarte repede banii tai. Sa nu-ti fie teama sa declari daca descoperi o falsa semnatura. Este una din cele mai mari greseli pe care un angajator o poate face...



#236 gotto

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 June 2010 - 12:08 AM

sry, double post

Aceasta postare a fost editata de gotto: 21 June 2010 - 12:13 AM




#237 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 23 August 2010 - 06:57 AM

Buna ziua,

v-as ruga frumos sa-mi spuneti daca in conformitate cu art. 2. din legea 118/2010 nivelul minim al diurnei externe scade de la 35 euro (UE) la 26,25 euro si pentru societatile private.

Art. 2
(1) Se reduc cu 25% urmatoarele drepturi de natura salariala de care beneficiaza personalul din cadrul autoritatilor si institutiilor publice, indiferent de modul de finantare al acestora:
a) cuantumul drepturilor reprezentand salarizarea in valuta si alte drepturi in valuta si in lei ale personalului trimis in misiune permanenta in strainatate si, respectiv, ale personalului roman trimis in strainatate pentru indeplinirea unor misiuni cu caracter temporar, prevazute in Anexa nr. V/3 la Legea-cadru nr. 330/2009 si in Hotararea Guvernului nr. 837/1995 cu privire la criteriile de salarizare in valuta si celelalte drepturi in valuta si in Lei ale personalului trimis in misiune permanenta in strainatate, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv in Hotararea Guvernului nr. 518/1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului roman trimis in strainatate pentru indeplinirea unor misiuni cu caracter temporar, cu modificarile si completarile ulterioare;

Va multumesc anticipat



#238 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 September 2010 - 07:05 PM

Vezi postareaeyleen, la Jan 8 2010, 01:40 PM, a spus:

Buna ziua,
Sunt noua pe acest forum si desi am studiat legislatia si discutiile de aici referitoare la deplasarile in tara sau in strainatate, tot nu am reusit sa ma lamuresc. :lnr (1):
Va prezint succint situatia pe care trebuie sa o rezolv, cu rugamintea de a ma ajuta daca puteti.
Administratorul firmei la care lucrez este spaniol. Firma are sediul in Romania. Administratorul (care este si asociat) a facut diverse deplasari in Spania pe banii firmei.
Nu a primit avans, banii i-a cheltuit folosind cardul de credit al firmei.
Intreb:
Beneficiaza de diurna, cheltuieli de transport, cheltuieli de cazare?
Daca da sunt deductibile sau nu?
Cum fac decontul (daca este cazul) in lei sau valuta?
Cum inregistrez in contabilitate? :laugh:
Va multumesc mult.

[font="Arial Black"]Deci ce document tb intocmit pt ca aceste cheltuieli cu deplasarea externa sa poata fi inregistrate in contabilitate?Ordin de deplasare in lei?
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#239 betty_

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2010 - 11:29 AM

Vezi postareaDaniel1001, la May 31 2010, 10:42 PM, a spus:

Buna tuturor,

Am fost trimis in delegatie in Italia in ultimul an de 4 ori de catre firma.

Niciodata nu mi-a fost inmanata diurna legala, de 35 euro/zi, ci doar o mica suma de bani reprezentand:
- in RO, transportul catre Otopeni, tur-retur;
- IT, transport de la aeroport;
- mici sume de bani 10-20 euro, ce mai ramaneau, din care imi mai luam mancare in aeroport.

In schimb, la destinatie mi-a fost asigurata mancarea de catre firma din Italia.
Mai exact la mic dejun nimic, la pranz mi se oferea 10 euro (de catre firma din IT, bonul il aduceam lor) sa ma duc in oras sa mananc, iar seara eram cazat la o ruda a patronului si mancam acolo. Mentionez ca patronul e administrator atat la firma din Ro cat si la cea din IT.

Din ce am citit in lege privind acordarea diurnei, ar trebui sa inteleg ca firma la care sunt angajat ar fi trebuit sa imi asigure pe langa cazare si transport, si diurna de 35 x nr. de zile deplasare, care acestia ar fi trebuit sa-i cheltui pe hrana si alte cheltuieli personale, iar la intoarcere restul banilor sa imi revina tot mie.

Deci, luand un exemplu clar, intr-o delagatie de 5 zile, n-am cheltuit decat maxim 20 euro din banii firmei din RO, deci daca primeam diurna legala ar fi trebuit ca 35x5-20=145 euro sa imi revina mie. Ceea ce a cheltuit firma din Italia, acei 10 euro pe zi, au fost decontati de catre ei, nu cred ca au de ce sa se scada din acesti 35/zi.

Ceea ce vreau acum e sa incerc sa-mi recuperez acesti bani, am vreo 30 de zile. Patronul nu e dispus sa imi platesca si cred ca o sa ajung sa fac o reclamatie la ITM. E ok, as putea avea vreo sansa sa rezolv ceva?

Multumesc, sper ca s-a inteles toata povestioara :)

Conform H 518/1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului român trimis în strãinãtate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar, beneficiezi de transport,cazare si diurna.
Daca cazarea iti este asigurata nu mai primesti bani pt ea, iar daca ai si masa asigurata beneficiezi de 50% din diurna stabilita.

H 518/1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului român trimis în strãinãtate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar, beneficiezi de transport,cazare si diurna.

" Art. 8. -
(1) Personalul trimis în strãinãtate, în conditiile prezentei hotãrâri, beneficiazã de 50% din diurna stabilitã pentru tara în care are loc deplasarea, potrivit categoriei în care se încadreazã, în cazul în care cheltuielile pentru masã se suportã de cãtre partenerii externi."

Deci, trebuia sa beneficiezi de diurna de 35 Euro*50% = 17.50 Euro/zi.

Firma nu este obligata sa-ti acorde diurna maxima de 2,5 x limita legala.



#240 betty_

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2010 - 11:41 AM

Vezi postareagotto, la Jun 21 2010, 01:48 AM, a spus:

Vezi postareaDaniel1001, la Jun 1 2010, 12:50 AM, a spus:

- Din asta am scos:

ART.45. - Salariatii unitatilor trimisi in delegatie in tara sau in strainatate, vor beneficia
de urmatoarele drepturi:
a) decontarea cheltuielilor de transport, asigurare si a costului cazarii, potrivit conditiilor
stabilite prin contractele colective de munca la celelalte niveluri;
b) diurna de deplasare al carei cuantum se stabileste prin negociere la nivel de ramura,
grupuri de unitati sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele
normative ce se aplica la institutiile publice.

Eu constat ca a si b sunt doua lucruri complet diferite, diurna nu include cazare si transport.

...


In mod sigur firma s-a scazut in contabilitate cu diurna ta (adica minim 35 eur pe zi... poate ajunge si 2,5 X 35 eur pe zi, daca firma e pe profit). Acesti bani nu reprezinta cazare, masa sau transport. Chiar daca ai totul asigurat, ai dreptul la diurna.

Nu stiu daca la ITM trebuie indreptata reclamatia, poti incepe acolo, insa ce pot sa te asigur e ca nu are importanta ca esti la a 4-a sau la a 5-a deplasare si abia acum faci sesizarea. Poti sa reclami si delegatii de anul trecut, daca ai avut. Nu trebuie sa faci dovada faptului ca ai plecat, exista inregistrari contabile si de personal ce vor fi verificate. Iar daca ai norocul ca diurna sa se fi alocat si "cineva" a semnat in locul tau ca a ridicat banii, atunci o sa recuperezi foarte repede banii tai. Sa nu-ti fie teama sa declari daca descoperi o falsa semnatura. Este una din cele mai mari greseli pe care un angajator o poate face...

Sunt doua lucruri diferite, dar ti-a scapat art. 8 din H 518/1995 care prede ca in cazul in care masa se suporta de catre partenerii externi sau este platita de catre angajator, angajatul beneficiaza numai de 50% din diurna.

Plafonul de cazare se acorda la nivelul prevazut pentru fiecare tara in care are loc deplasarea stipulat in anexa la H.G. 518/1995.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL