Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


deplasare externa


255 replies to this topic

#201 dani77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 14 July 2009 - 02:44 PM

Merci frumos de raspuns!
Deci de ce ma temeam nu scap, adica tinut de capul patronului sa FACA contract cu cealalta firma! Valoarea chitantelor este egala cu cea a facturii. Azi inchei situatia.
Daca mai apare ceva nu va suparati ca va mai intreb, da?
:lostit (13):
Dana



#202 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 July 2009 - 08:26 PM

nu ne suparam, bafta si spor la treaba!




#203 carmen.miron

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 July 2009 - 09:11 PM

In legatura cu decontarea diurnei pentru deplasarile externe ma poate lamuri si pe mine cineva la ce curs valutar EURO - LEI se calculeaza decontul ( 1. atunci cand se preda decontul sau 2. atunci cand se efectueaza plata deplasarilor externe ).

As fi foarte recunoascatoare daca m-ati lamuri cu aceasta dilema. :lostit (13):

Multumesc! :smile:



#204 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 July 2009 - 09:43 AM

la data platii deplasarilor externe; de regula e aceeasi cu data predarii decontului.
daca banii se dau in avans, atunci la data depunerii decontului



#205 dani77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 16 July 2009 - 05:56 PM

Buna seara!
Din pacate am ramas blocata aici....
Inregistrez factura aia ca incasata in casa, apoi scot din casa prin 625, nu? Si cu impozitul pe venit? Cum scap eu de banii aia pe care nici nu i-am vazut, dar pasemite sa fie vreun venit (au fost toti cheltuiti de firma aia pentru cheltuielile mele). Of m-am zapacit de tot! :lostit (13):
Poate nu este asa cum am zis eu? Adica sa ii scot direct din casa fara nici o incasare?

Multumesc frumos de ajutor
Dana



#206 *ivonne*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 03 September 2009 - 07:48 AM

buna ziua!

stie cineva care ar fi cuantumul deductibil al diurnei pentru angajatii incadrati cu 2 ore in cazul unei deplasari in Italia? se considera diurna integrala? adica nr.zile*35E*2.5 sau acest calcul e doar pentru norma intraga? logic ar fi ca si pt. cei 2 ore sa fie la fel(indiferent cat timp lucraza tot atata mananca intr-o zi,nu? :lostit (13): )dar....



#207 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 September 2009 - 04:54 PM

atasez aici tot documentul cu legislatia despre diurna, inclusiv externa+tarife.
Daca exista modificari legislative, dupa oct 2008, va rog sa le atasati aici.

Fisiere atasate





#208 *ivonne*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 10 September 2009 - 11:39 AM

multumesc frumos pentru documentatie. insa nu am gasit exact ceea ce ma intereseaza. ma gandesc ca legislatia nu clarifica acest aspect cu diurna pt. un angajat cu timp partial (2 ore...nu este functia de baza).sa inteleg ca ceea ce nu e interzis prin lege este permis nu? deci pot deconta 35*2.5 euro/zi.... :biggrin: . chiar nu s-a intalnit nimeni cu acest gen de situatie?

Aceasta postare a fost editata de *ivonne*: 10 September 2009 - 11:39 AM




#209 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2009 - 01:10 PM

Nu am avut asa o situatie ,dar eu ma gandesc asa: Faci PV AGA unde se stipuleaza ca pt. rezolvarea .....este delegat d-l X ,iar pt. delegatie se va acorda 70 eur/zi diura .



#210 Lupan Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare
  • Interests:contabilitate, stiinte economice

Postat 17 September 2009 - 02:37 PM

Ma poate ajuta si pe mine cineva?
Lucrez la o firma la care administratorul a fost plecat in Germania pentru cateva zile. la intoarcere mi-a adus mai multe bonuri fiscale pentru combustibil. Pot sa pun pe cheltuieli aceste bonuri? La plecare nu avea nici un ordin de deplasare.
Administratorul nu are carte de munca.
Multumesc celor care imi vor raspunde.



#211 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 September 2009 - 10:53 AM

Fara documente nu (ordin de deplasare, raport de activitate etc).



#212 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 October 2009 - 08:48 PM

Am muncitori care sunt in Italia la munca. Diurna lor reprezinta x EURO. Patronul nu scoate bani EURO din banca, ci in lei si isi cumpara valuta de la casa de schimb valutar, pe care ii da apoi muncitorilor pe delegatii. Este posibil? Pot sa am casa in valuta? Sau e ok cat de cat solutia urmatoare: fac creditare societate cu suma in EURO, acord diurna EURO, sold 0. E vorba de cca 5000EURO.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 09 October 2009 - 08:50 PM




#213 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 09 October 2009 - 09:48 PM

Sigur ca da, se tine registru de casa in valuta.
Every thing happens for a reason.



#214 *ivonne*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 10 October 2009 - 10:28 AM

intrabare:

avem diferite bonuri si bonulete de la cei intorsi din delegatie (combustibil ,taxe de drum,cazare etc) ....facem decontul si rezultatul este sa zicem ...1000Euro.
inregistrarea in contabilitate se poate face 625=542--1000 E* cursul din ziua primirii decontului? sau in contab trebuie luat fiecare bonulet si factura in parte si decontata separat cu 625=542? :lostit (13):

multumesc anticipat tuturor celor care raspund pe acest forum.



#215 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 24 October 2009 - 05:00 PM

Seful a plecat in ieres personal in strainatate.Sumele in valuta utilizate din contul firmei sunt in acest caz cheltuieli nedeductibile?Sau le pot trece pe cheltuieli de protocol ?As putea considera sumele avansuri luate si apoi pe dispozitie de incasare sa le incasez in caserie? :pullhair:



#216 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 24 October 2009 - 08:25 PM

Pai depinde de discutia cu seful, daca iti inapoiaza banii, faci avans si restituire avans. Daca nu, le poti baga in 623, urmand sa impozitezi la sf anului daca depasesti cota legala.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2010 - 12:54 AM




#217 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 25 October 2009 - 08:23 AM

Merci Danutzaa...Asa m-am gandit si eu.....Tocmai aveam nevoie de niste bani in caserie si i-am considerat avansuri....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2010 - 12:54 AM




#218 eyleen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 January 2010 - 12:40 PM

Buna ziua,
Sunt noua pe acest forum si desi am studiat legislatia si discutiile de aici referitoare la deplasarile in tara sau in strainatate, tot nu am reusit sa ma lamuresc. :pullhair:
Va prezint succint situatia pe care trebuie sa o rezolv, cu rugamintea de a ma ajuta daca puteti.
Administratorul firmei la care lucrez este spaniol. Firma are sediul in Romania. Administratorul (care este si asociat) a facut diverse deplasari in Spania pe banii firmei.
Nu a primit avans, banii i-a cheltuit folosind cardul de credit al firmei.
Intreb:
Beneficiaza de diurna, cheltuieli de transport, cheltuieli de cazare?
Daca da sunt deductibile sau nu?
Cum fac decontul (daca este cazul) in lei sau valuta?
Cum inregistrez in contabilitate? :frusty:
Va multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de eyleen: 08 January 2010 - 12:43 PM




#219 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2010 - 01:03 PM

Citeaza

...am studiat legislatia si discutiile de aici referitoare la deplasarile in tara sau in strainatate, tot nu am reusit sa ma lamuresc.

Eu unul nu te cred.

Citeaza

Beneficiaza de diurna, cheltuieli de transport, cheltuieli de cazare?
Da

Citeaza

Daca da sunt deductibile sau nu?
Da

Citeaza

Cum fac decontul (daca este cazul) in lei sau valuta?
In lei.

Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.
(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri și:
e) cheltuielile de transport și de cazare în țară și în străinătate, efectuate pentru salariați și administratori, precum și pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;
Codul fiscal

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 11:07 PM

Dragos



#220 eyleen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 January 2010 - 02:36 PM

poate ca nu ma crezi dar am studiat si legislatia si am citit destul ca sa inteleg.
Nelamurirea mea era: daca administratorul firmei care este persoana STRAINA beneficiaza de toate acestea (se incadreaza in legislatia in vigoare).
Multumesc pentru raspuns :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 April 2010 - 11:08 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL