Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


deplasare externa


255 replies to this topic

#61 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2008 - 09:33 AM

Decontezi biletele de tren, diurna si ii dai pentru fiecare noapte petrecuta acolo o suma care e specificata in tabelul cu diurnele externe, in functie de tara in care a fost.



#62 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 24 April 2008 - 01:17 PM

Am si eu mare rugaminte la voi!
Poate cineva sa ma ajute in ceea ce priveste diurna in strainatate..am tot cautat si nu gasesc nicaieri raspuns la problema mea.
Am acordat diurna conform legii pentru Polonia, am decontat facturile de cazare separat plus combustibilul care a fost consumat in tara pana la vama si invers. Problema mea e ca am facturi si bonuri din tarile prin care a trecut de cazare de masa si de combustibil si diverse si nu stiu daca la astea deduc tva la factura si la bonuruile de combustibil pe care le voi inregistra si nici daca le scad din diurna acordata sau separat...masa am inteles intra in diurna nu-i mai dau bani pe ea!
Multumesc celor care imi vor raspunde!

ramy



#63 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 April 2008 - 01:22 PM

Vezi postareaMariucaLuca, la Apr 23 2008, 10:33 AM, a spus:

Decontezi biletele de tren, diurna si ii dai pentru fiecare noapte petrecuta acolo o suma care e specificata in tabelul cu diurnele externe, in functie de tara in care a fost.

stie cineva pt germania/austria cat e limita decont cazare fara factura pe noapte?



#64 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2008 - 01:58 PM

S-au mai introdus cateva categorii, dar nu si asociatii.

Codul fiscal:
[...]
e) cheltuielile de transport și cazare în țară și în străinătate, efectuate de către salariați și administratori, precum și pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;
[...]
Norme metodologice
27. Calitatea de administrator rezultă din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare/mandat. În sensul art. 21 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal, persoanele fizice asimilate salariaților cuprind și:
a) directorii care își desfășoară activitatea în baza contractului de mandat, potrivit legii;
b) persoanele fizice rezidente și/sau nerezidente detașate, potrivit legii, în situația în care contribuabilul suportă drepturile legale cuvenite acestora.
__________
Pct. 27, Titlul II, a fost modificat prin art. I lit. B pct. 7 din H.G. nr. 1579/2007.
Normă metodologică din 22/01/2004
Dragos



#65 AndreiM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 April 2008 - 10:43 AM

Buna,

Stiti cumva de reducerea diurnei cu 20% dupa 16 zile calendaristice, petrecute in afara tarii? E vreo lege romaneasca ce sustine reducerea ei? Sau tine doar strict de politica companiei..

Multumesc,
A.



#66 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 01 May 2008 - 09:18 AM

Buna,

dupa stiinta mea nu exista nici o prevedere in acest sens. Daca ai primit asa o informatie din firma, e politica lor. :pullhair:



#67 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2008 - 12:33 PM

Nu exista limitare , asta tine de politica interna a firmei



#68 florins

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 May 2008 - 01:55 PM

Salut
Am o microintreprindere cu un angajat si platesc impozit pe venit 2.5%.
Am mai multe intrebari.
1.Care este diurna maxima neimpozabila pt deplasari in USA si Romania. Si cum se impoziteaza ce depaseste acest prag?
2.La firma la care am lucrat inainte, in deplasari daca nu stateam la hotel firma mai imi dadea inca 50euro/zi peste diurna. Cum este acoperit legal acest procedeu? si care este suma maxima pe care o pot da, pt ca as vrea sa fac acelasi lucru la firma mea.
Multumesc,
Florin



#69 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 13 May 2008 - 11:12 AM

2 salariarti ai firmei au fost plecati la un targ in strainatate,au adus bonuri de taxi si de masa.Cum procedez,le dau diurna si aceste bonuri sant nedeductibile?Si stiu ca s-a discutat mult dar le pot da diurna 2,5 *nivelul diurnei si este deductibil daca firma are profit?



#70 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2008 - 11:53 AM

Daca dai diurna nu mai inregistrezi bonurile. Nu mai exista conditia cu profitul.
Art. 21. - (3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
b) suma cheltuielilor cu indemnizația de deplasare acordată salariaților pentru deplasări în România și în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice;
Cod Fiscal

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:04 PM

Dragos



#71 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 13 May 2008 - 12:21 PM

Pentru acordarea a 2,5*nivelul legal al diurnei trebuie intocmit ceva act intern sau nu trebuie nimic?Si daca a plecat directorul general in strainatate si nu am ordin de deplasare cu stampila pentru ca a mers la ceva expozitie,este valabila delegatia fara stampila?



#72 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2008 - 12:51 PM

Pai se face dispozitie de plata pentru a scoate banii din casa.
Ordin de deplasare sau delegatie sunt de fapt acelasi lucru. Delegatia fara stampila nu dovedeste nimic, dar poti anexa la ea bilet avion ceva... sa reiasa ca angajatul s-a deplasat in interesul firmei.
Vezi Nomenclator din 14/12/2004

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:05 PM

Dragos



#73 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 13 May 2008 - 01:04 PM

Mersi,am bilete de avion :thumbup:



#74 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 14 May 2008 - 05:28 PM

Buna,

pentru un administrator care nu este salariat, plecat in delegatie externa - plafon cazare 150 euro, se poate acorda 75% din aceasta suma daca s-a cazat intr-o unitate care nu poate da factura.

Multumesc!



#75 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 16 May 2008 - 12:39 PM

Buna
Poate sa imi spuna cineva daca pentru a acorda diurna pentru deplasari interne si externe trebuie sa am o decizie de acordare semnata de administratorul firmei sau e suficient sa acord in baza legislatiei in vigoare (HG 1860/2006 pt intern si HG 518/1995 pt extern).

Multumesc mult



#76 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 16 May 2008 - 12:50 PM

Foloseste "CAUTARE" si gasesti cam tot despre diurna, delegatii.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 16 May 2008 - 12:50 PM




#77 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 May 2008 - 01:27 PM

Pentru proiectele finantate din fonduri ext nerambursabile se cer decizii de acordare obligatoriu (asa vor cei de la Ministerul Integrarii) in rest n-am facut decizii de felul asta.



#78 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 19 May 2008 - 07:34 AM

Noi am facut decizii doar acolo unde diurna acordata era peste limita de 2,5 ori fata de nivelul celei de la bugetari, in cazul diurnei interne. In cazul diurnei externe am facut decizie la o firma care a decis sa se acorde un anumit nivel al diurnei, care insa nu era nici cel de la bugetari dar nici 2,5 ori bugetara, ci undeva intre.



#79 Daniel-Mircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 10:17 AM

Directorul meu a plecat in delegatie la o expozitie in Germania pe 28 aprilie si a revenit pe 2 mai. Nu a ridicat avans si a depus decontul care include: diurna, catalog expozitie, transport local si protocol. Ma gandesc sa inregistrez decontul la 30 aprilie astfel:

% = 4281.analitic
625 diurna aprilie (35 x 2,5 x 3 / 2 - cazarea si masa au fost suportate de partenerul extern)
471 diurna mai (35 x 2,5 x 2 / 2 - cazarea si masa au fost suportate de partenerul extern)
604 catalog expozitie
624 transport local
623 protocol,

urmand ca in luna mai sa inregistrez 625 = 471 diurna mai, iar la plata decontului: 4281.analitic = 5314 (si, mai mult ca sigur, o diferenta de curs valutar).
Mai trebuie sa inregistrez in aprilie 624 = 471 deoarece biletul de avion a fost cumparat si achitat in luna februarie dar nu cred ca trebuie sa apara ceva in decont.
Deoarece sunt la prima operatiune de acest fel, orice sugestie/critica/confirmare este bine-venita.
Exista un termen pentru plata decontului ?
Multumesc



#80 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 04:08 PM

DACA angajatul a depus decontul in luna mai, cum aveai de unde sti la aprilie ce documente vei primi? pana la primirea decontului, anterior plecarii in delegatie se poate inregistra eventual avansul acordat.
plata decontului se efectueaza, de regula, la data predarii documentelor justificative. daca nu sunt bani suficienti in casierie, se achita diferentele la momentul la care exista numerar.
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL