Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deplasare externa


255 replies to this topic

#1 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2006 - 12:30 AM

Buna,
M am angajat la o firma care isi trimite angajatii in deplasari externe ptr prezentari programe,ec
Va rog mult ajutati ma..contabila care a fost, a rupt definitiv legatura cu firma si refuza orice colaborare,firma mai are si un contract cu o alta firma de contabilitate,gen "arhiva externa"
( care mai mult incurca)si dosarele se pastreaza la ei...si nici unii nu stiu sa mi dea un raspuns clar...
Va rog mult ajutati ma si spuneti mi ce acte se intocmesc...cum se procedeaza cu diurna...deplasarea e in cehia si am citit ca e 35 de euro minima..dar nu am inteles cu plafonul..etc
Multumesc din suflet tuturor celor care imi vor raspunde

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 July 2009 - 09:40 AM




#2 DianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 07 October 2006 - 10:14 AM

si eu am exact aceeasi problema... nu gasesc nici nivelul de diurna zilnic pt extern... off :(

daca cineva e in stare sa ne ajute... eu cel putin v`as fi recunoscatoare

am cautat legea care se refera la diurna, am inteles ca e H.G. nr.161/1994 , dar nu o gasesc spre vizualizare...
:wacko:

mersic de ajutor ;)

i should have used the search button...
aici e topicul care trateaza diurnele
http://www.conta.ro/.../about3332.html

sper ca iti va fi de ajutor :)




#3 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 07 October 2006 - 11:16 AM

HG 518/1995 cu modificarile si completarile ulterioare.
Da, diurna pentru Cehia este 35 EUR
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#4 sithcont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2006 - 10:39 PM

atentie!

diurna este de 35 EUR pt institutiile bugetare. pt societati private, deductibilitatea este limitata la 2,5 * nivelul maxim admis (adica 2,5 * 35 EUR). Ceea ce depaseste - cheltuiala nedeductibila.
Pentru asta exista si un format specific de decont de cheltuieli extern. Nu-l am la dispozitie acum dar daca e nevoie de el imi spuneti si il atasez.

Aceasta postare a fost editata de sithcont: 11 October 2006 - 10:42 PM

N. Popa



#5 IRINA05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 11 October 2006 - 10:53 PM

Daca ai posibilitate, te rog ataseaza acel decont de cheltuieli.
Iti multumesc anticipat.



#6 sithcont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2006 - 10:58 PM

incerc maine ... daca uit cumva, reamintiti-mi printr-un mail scurt la sithcont@gmail.com
N. Popa



#7 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 October 2006 - 01:17 AM

Vezi postareasithcont, la Oct 11 2006, 11:39 PM, a spus:

atentie!

"diurna este de 35 EUR pt institutiile bugetare. pt societati private, deductibilitatea este limitata la 2,5 * nivelul maxim admis (adica 2,5 * 35 EUR). Ceea ce depaseste - cheltuiala nedeductibila.
Pentru asta exista si un format specific de decont de cheltuieli extern. Nu-l am la dispozitie acum dar daca e nevoie de el imi spuneti si il atasez."
HG 436/2002,care modifica HG 518/1995,reglementeaza drepturile si obligatiile personalului roman trimis in strainatate pt.misiuni temporare,nu are nici o legatura cu nivelul diurnei pt.deplasarile in tara. Deci,valoarea diurnei este una si aceeasi pentru oricine,bineinteles conform grilei care departajeaza categoriile de diurne I si II.(omul de rand se incadreaza in categoria I).

Vezi postareanicoleta_c, la Oct 7 2006, 01:30 AM, a spus:

Buna,
M am angajat la o firma care isi trimite angajatii in deplasari externe ptr prezentari programe,ec
Va rog mult ajutati ma..contabila care a fost, a rupt definitiv legatura cu firma si refuza orice colaborare,firma mai are si un contract cu o alta firma de contabilitate,gen "arhiva externa"
( care mai mult incurca)si dosarele se pastreaza la ei...si nici unii nu stiu sa mi dea un raspuns clar...
Va rog mult ajutati ma si spuneti mi ce acte se intocmesc...cum se procedeaza cu diurna...deplasarea e in cehia si am citit ca e 35 de euro minima..dar nu am inteles cu plafonul..etc
Multumesc din suflet tuturor celor care imi vor raspunde
Nicoleta,daca nu ai reusit intre timp sa te documentezi,trimite-mi o adresa de mail si iti voi transmite legislatia legata de aceasta problema.



#8 sithcont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2006 - 07:43 AM

decont extern
Insa:
In primul rand, pe ea nu cred ca o intereseaza HG mentionat de tine, ci HOTARÂREA Nr. 43 din 24 iulie 1995, privind drepturile banesti ale salariatilor institutiilor publice si regiilor autonome .... republicata o data si modificata de vreo cateva ori ...
In al doilea rand, incepand cu 01.09.2001, prin OG 53/2001, pentru determinarea diurnei admisa legal, se aplica o cota de 2,5 la nivelul stabilit pentru institutiile publice.
In al treilea rand, in Codul Fiscal la capitolul impozit pe profit, in cazul cheltuielilor cu deductibilitate limitata se inscrie si "suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari în România si în strainatate, în imita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice"

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 06:59 PM

N. Popa



#9 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 12 October 2006 - 09:13 AM

Ai uitat sa spui ca societatea trebuie sa fie pe profit ca sa poti deduce cheltuiala in limita a 2,5 ori nivelul legal pentru institutiile publice.

Asta pana la 1 ianuarie cand vor intra in vigoare modificarile la Codul Fiscal si de atunci nu mai este obligatoriu ca societatea sa aiba profit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 06:59 PM

Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#10 sithcont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2006 - 09:17 AM

ok, de acord!
N. Popa



#11 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2006 - 10:54 AM

Multumesc frumos de ajutor.Cu ajutorul vostru am deslusit "misterul".fiind si prima data,eram oripilata..sa nu gresesc....etc..
Multumesc mult ..

In cele din urma,am dat diurna in lei,contravaloarea a 5 zile de deplasare,,,deci..5*35..cursul bnr...ca asa se facea inainte...fiind noua,ce sa mai comentez...apoi cand au venit cu decontul am facut pentru diferenta ...o dispozitie de plata ..ca domnii au cheltuiti mai mult ....tot in lei la curs bnr...si in contabilitate am trecut..diurna deductibila -diurna 35*5 pe toate zilele /lei si ca diurna nedeductibila diferenta..si am terminat.e bine?eu m am uitat in urma si am gasit in practica fostelor contabile...
Lucrul pe care nu l am inteles este acela cu "2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile
publice"...adica...am voie sa dau o diurna de 2.5 mai mare/zi decat ex:35 euro pentru cehia? ..si s o trec ca fiind deductibila?
Va multumesc oricum pentru ajutorul acordat..
Adresa mea de mail este :nicolletac@yahoo.com. :blush:



#12 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 16 October 2006 - 12:45 PM

da, diurna este deductibila in limita a de 2,5 ori limita admisa prin lege, adica 2,5 x 35 = 87,5 eur.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 06:59 PM

Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#13 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2006 - 09:30 AM

deci..daca eu le am dat diurna legala ..35 euro*5 zile la plecare si cand s au intors au au cheltuit mai mult decat le am dat...voi putea sa trec ca deductibila diferenta pana la 2.5*35/zi?si restul ca nedeductibila?
multumesc de raspuns



#14 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 19 October 2006 - 10:46 AM

DOAR DACA AI INREGISTRAT PROFIT.

Parca s-a mai spus....
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#15 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 19 October 2006 - 11:11 AM

PT CHINA CARE este suma diurnei?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#16 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 19 October 2006 - 12:31 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Oct 19 2006, 09:30 AM, a spus:

deci..daca eu le am dat diurna legala ..35 euro*5 zile la plecare si cand s au intors au au cheltuit mai mult decat le am dat...voi putea sa trec ca deductibila diferenta pana la 2.5*35/zi?si restul ca nedeductibila?
multumesc de raspuns

Cum adica au cheltuit mai multa diurna???
Diurna, este a salariatului care pleaca in deplasare si face ce vrea cu ea, mananca, se plimba...etc. Daca ii ajunge bine daca nu treaba lui. Se poate da 2,5 x diurna legala daca ai profit.
Cheltuielile de cazare, transport, se deconteaza separat cu factura, bilete de avion, tren, etc.
Masa nu se deconteaza (chiar daca vine cu chitante) deoarece are diurna. Se deconteaza insa de obicei micul dejun deoarece majoritatea hotelurilor de afara au in pret inclus micul dejun.



#17 gepeto

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:United States of Europe

Postat 19 October 2006 - 12:38 PM

Vezi postareamony23, la Oct 19 2006, 12:11 PM, a spus:

PT CHINA CARE este suma diurnei?


China

- Daily allowances:
I - 27USD/day
II - 43USD/DAY
- Accomodation allowances:
I - 90USD/DAY
II - 180USD/DAY
Salut Prieteni



#18 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 19 October 2006 - 12:39 PM

Vezi postareamony23, la Oct 19 2006, 11:11 AM, a spus:

PT CHINA CARE este suma diurnei?

38 USD cf Hot 1162/23.07.2004 MO 695/08.06.2004



#19 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 20 October 2006 - 09:25 AM

Si eu am o nelamurire in legatura cu cazarea la deplasarile externe. Pentru Anglia plafonul de cazare I este 150 euro. Ai mei calatori ;) s-au cazat la particular si nu am document justificativ ptr aceasta cazare. Cum ar fi corect sa inregistrez? Ma gandeam la 2 variante: inregistrez 150 euro/ zi deductibil si ii pun sa intocmeasca o declaratie pe propria raspundere ca au platit 165 euro/zi(din care le decontez doar 150 euro)sau le decontez 75% din plafon(adica 112.50 lei). Cine ma ajuta sa ma hotarasc cum e corect?



#20 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 20 October 2006 - 10:40 AM

In cazul asta poti sa deduci pe cheltuiala 75 % din cazare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:00 PM

Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL