Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
productie agricola - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

productie agricola

21 replies to this topic

#1 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 16 October 2006 - 11:30 AM

O soc. are pamant in arenda. Infiinteaza lucrari agricole in anul 2005 - cultura de Fl.Soarelui si cultura de Grau. Cheltuieli pentru infiintare total 25.000 RON.
In anul 2006 valorifica ce a recoltat, obtine o productie mai mica decat cea scontata si vinde total 20.000 RON fara TVA.
Care sunt inregistrarile contabile in aceasta situatie, de la infiintare cultura si pana la recoltare ?
Ma poate ajuta cineva ? Am cautat in arhiva si nu am gasit nimic. Va multumesc mult.
P.S. Societatea este micro.



#2 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 17 October 2006 - 04:50 PM

[quote name='mariusoana' date='Oct 16 2006, 12:30 PM' post='103769']
O soc. are pamant in arenda. Infiinteaza lucrari agricole in anul 2005 - cultura de Fl.Soarelui si cultura de Grau. Cheltuieli pentru infiintare total 25.000 RON.
In anul 2006 valorifica ce a recoltat, obtine o productie mai mica decat cea scontata si vinde total 20.000 RON fara TVA.
Care sunt inregistrarile contabile in aceasta situatie, de la infiintare cultura si pana la recoltare ?
Ma poate ajuta cineva ? Am cautat in arhiva si nu am gasit nimic. Va multumesc mult.
P.S. Societatea este micro.

Ma poare ajuta cineva ? Am nevoie de aceste inregistrari .
Va rog frumos! Va multumesc.




#3 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 13 March 2007 - 01:27 PM

Vezi postareamariusoana, la Oct 16 2006, 01:30 PM, a spus:

O soc. are pamant in arenda. Infiinteaza lucrari agricole in anul 2005 - cultura de Fl.Soarelui si cultura de Grau. Cheltuieli pentru infiintare total 25.000 RON.
In anul 2006 valorifica ce a recoltat, obtine o productie mai mica decat cea scontata si vinde total 20.000 RON fara TVA.
Care sunt inregistrarile contabile in aceasta situatie, de la infiintare cultura si pana la recoltare ?
Ma poate ajuta cineva ? Am cautat in arhiva si nu am gasit nimic. Va multumesc mult.
P.S. Societatea este micro.
pentru productia neterminata ai facut 331=711 unde ai acumulat toate cheltuielile pina la vinzare.cind vinzi producia fac 711=331 25.000 ron 345=711.20.000 ron 411=%
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#4 astroia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 18 July 2007 - 10:06 AM

stie cineva daca impozitul pe profit pt.soc.care au ca obiect de activitate cultivarea cerealelor, se declara anual? mie asa mi-au zis de la fiante dar mi se pare cam ciudat. va trebui sa calculez impozitul doar la sf.anului si pana atunci nu mai trebuie trecut pe decl.100??????????



#5 floyd

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 August 2008 - 06:42 PM

Are cineva o monografie contabila pentru agricultura? Eventual sa o trimiteti la florin_popescu11@yahoo.com. Multumesc anticipat!



#6 sizinuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 04 August 2008 - 02:13 PM

Vezi postareaiulica.56, la Mar 13 2007, 02:27 PM, a spus:

Vezi postareamariusoana, la Oct 16 2006, 01:30 PM, a spus:

O soc. are pamant in arenda. Infiinteaza lucrari agricole in anul 2005 - cultura de Fl.Soarelui si cultura de Grau. Cheltuieli pentru infiintare total 25.000 RON.
In anul 2006 valorifica ce a recoltat, obtine o productie mai mica decat cea scontata si vinde total 20.000 RON fara TVA.
Care sunt inregistrarile contabile in aceasta situatie, de la infiintare cultura si pana la recoltare ?
Ma poate ajuta cineva ? Am cautat in arhiva si nu am gasit nimic. Va multumesc mult.
P.S. Societatea este micro.
pentru productia neterminata ai facut 331=711 unde ai acumulat toate cheltuielile pina la vinzare.cind vinzi producia fac 711=331 25.000 ron 345=711.20.000 ron 411=%
impozitul se declara anual, nu mai tb trecut in decl 100 deoarece faci decl 101



#7 marian80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:bacau

Postat 10 August 2008 - 08:52 PM

trebuie sa faci o cinstea mare ..daca vrei o monografie ctb la prod agricola
sunt un morman de acte primare de facut.....inainte de a inregistra prod neterminata.....
=))
marian80



#8 petro71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 11 August 2008 - 08:29 AM

Daca ai o monografie contabila pt agricultura(inclusiv documentele ce treb intocmite) poti sa o afisezi te rog si pe site?Multumesc



#9 cristi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 11 August 2008 - 07:09 PM

Ceau , si eu am o firma in agricultura , sunt noua in domeniu , daca aveti ceva legat de aceasta nu ezitati sa-mi trimite-ti pe adresa cristina_p83@yahoo.com . Va multumesc pentru ajutor



#10 sizinuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 14 August 2008 - 07:58 PM

O soc. are pamant in arenda. Infiinteaza lucrari agricole in anul 2005 - cultura de Fl.Soarelui si cultura de Grau. Cheltuieli pentru infiintare total 25.000 RON.
In anul 2006 valorifica ce a recoltat, obtine o productie mai mica decat cea scontata si vinde total 20.000 RON fara TVA.
Care sunt inregistrarile contabile in aceasta situatie, de la infiintare cultura si pana la recoltare ?
Ma poate ajuta cineva ? Am cautat in arhiva si nu am gasit nimic. Va multumesc mult.
[/quote]
1)6022,6028,6024=401 25000
331=711 25000, eventual 331.1 fl soarelui si 331.2 grau
2) 411=701 20000
345=331 25000
711=345 25000



#11 Madi_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 21 August 2008 - 09:01 AM

si pe mine ma intereseaza mai multe despre ce doc trebuiesc intocmite, declaratii etc.Multumesc tare mult



#12 gheorghe.laurentiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 September 2008 - 07:09 PM

Vezi postareamarian80, la Aug 10 2008, 09:52 PM, a spus:

trebuie sa faci o cinstea mare ..daca vrei o monografie ctb la prod agricola
sunt un morman de acte primare de facut.....inainte de a inregistra prod neterminata.....
=))
Daca ai o monografie de asta, mai mult actele primare decat inregistrarile contabile, discutam si de cinste :thumbup: .
Daca esti disponibil, te astept sa discutam la adresa "gheorghe.laurentiu@gmail.com"
Sunt foarte interesat, asa ca astept cat mai urgent un raspuns. :tongue:



#13 miha 77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 September 2008 - 07:52 PM

Si pe mine m-ar interesa o monografie in agricultura.Daca are cineva , va rog trimiteti si la adresa " crysiuly@yahoo.com"



#14 marian80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:bacau

Postat 17 September 2008 - 08:19 PM

va cred ca aveti vointa....
si eu as dori mura in gura.....o monografe contabila pe agricultura..dar eu pt asta m-am trezit un an de zile la 4 dimineata si ajungeam acasa la 8 seara...si mai vreti monografie pe site?!?!?!?
frunza_marian@yahoo.com
mail .....
marian80



#15 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 October 2008 - 01:36 PM

Vezi postareamarian80, la Sep 17 2008, 09:19 PM, a spus:

va cred ca aveti vointa....
si eu as dori mura in gura.....o monografe contabila pe agricultura..dar eu pt asta m-am trezit un an de zile la 4 dimineata si ajungeam acasa la 8 seara...si mai vreti monografie pe site?!?!?!?
frunza_marian@yahoo.com
mail .....


bravo Marian! :thumbup:
totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#16 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 15 October 2008 - 11:29 AM

Cand societatea nu obtine productie necesara pebtru acoperirea cheltuielilor de infiintare trebuie sa faca vreun proces verbal in care sa arate motivul ?
sau exista alta varianta ? :thumbup:



#17 abeona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 19 October 2008 - 05:39 PM

Vezi postareamarian80, la Sep 17 2008, 10:19 PM, a spus:

va cred ca aveti vointa....
si eu as dori mura in gura.....o monografe contabila pe agricultura..dar eu pt asta m-am trezit un an de zile la 4 dimineata si ajungeam acasa la 8 seara...si mai vreti monografie pe site?!?!?!?
frunza_marian@yahoo.com
mail .....

Draga Marian , daca ai avut amabilitatea sa spui ca ai o astfel de monografie, cred ca te-ai sacrificat asa de mult inseamna ca ai si o experienta pe care sa o impartasesti si altora. Daca aceasta monografie poate fi pretuita te rog sa o faci si vor veni si ofertele.
Astept si eu aceasta monografie pe adresa liliana_abeona@yahoo.com cu multumirile de rigoare.
In mod special ma intereseaza partea cu cresterea animalelor.
Bafta tuturor

Ma intereseaza si pe mine daca sti inregistrarile contabile care se aplica la o ferma de melci.
Multumesc anticipat.
liliana_abeona@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 07:26 PM




#18 soris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 November 2008 - 09:11 AM

salut

daca nu indraznesc prea mult, as dori si eu pe mail o monografie contabila pentru o ferma agricola...multumesc mult...
radusorinioan@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de soris: 27 November 2008 - 09:12 AM




#19 europolis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ialomita
  • Interests:muzica

Postat 05 January 2009 - 06:48 PM

Am urmatoarea situatie- o soc. imi aduce borderouri de achizitie fl. soarelui iar la plata scrie compensare grau. Eu am zis ca trebuie sa intocmeasca factura pt fiecare corespondent care primeste grau in schimbul la fl. soarelui. Gresesc??? Fara document ce sa compensez??? Mai ales ca sunt persoane fizice si achizitioneaza fara TVA iar firma este platitoare de TVA si vinde cu TVA.
Astept raspuns urgent cu mii de multumiri
europolis



#20 bogdanghel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 15 October 2009 - 04:50 PM

Vezi postareamarian80, la Sep 17 2008, 09:19 PM, a spus:

va cred ca aveti vointa....
si eu as dori mura in gura.....o monografe contabila pe agricultura..dar eu pt asta m-am trezit un an de zile la 4 dimineata si ajungeam acasa la 8 seara...si mai vreti monografie pe site?!?!?!?
frunza_marian@yahoo.com
mail .....




Buna! ma intereseaza si pe mine monografie pt agricultura, pentru ca soc la care lucrez se reprofileaza. Adresa mea de mail este gabriela_anghel23@yahoo.com. Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL