Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contracte civile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contracte civile

9 replies to this topic

#1 jesica dragomir

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 January 2005 - 12:02 PM

ciao! am si eu o intrebare :pentru persoanele care conduc evidente contabile dar au deja o norma de munca intreaga in alta parte se pot face "contracte civile" daca da ce cuprind ele? daca nu, in ce fel trebuie sa fie angajata aceasta persoana ?

in alta ordine de idei s-au mai schimbat si alte cote pt datoriile la bugetul de stat in afara de impozitul pe salar si micro?



#2 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2005 - 01:18 PM

eu stiu pesoane care tin contabilitatea pe baza ctr civile...dar e cu ??? pentru ca teoretic aceste ctr se fac pe o perioada limitata de timp/ activ accidentale....

s-a schimbat fd de risc si accidente




#3 jesica dragomir

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 January 2005 - 02:03 PM

multumesc pt raspuns.
totusi o persoana care tine evidente contabile acasa pt firmele prietenilor si are un alt loc de munca trebuie sa fie angajat intr-un anume fel la societatea la care ii tine evidenta?



#4 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2005 - 02:36 PM

daca vrea sa semneze actele respective...si sa raspunda cf legii......

sau altfel spus...firma ar trebui sa se hotarasca daca vrea sa o plateasca "la negru' sau nu...



#5 jesica dragomir

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 January 2005 - 02:39 PM

ok mersi



#6 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2005 - 10:35 AM

buna
am si eu o mare nelamurire cu aceste contracte
cica impozitul este de 10% si veniturile nu se globalizeaza
unde se inregistreaza aceste contracte si care este temeiul legal al lor este ciudat avand in vedere ca cota de impozit este de 10% deci mai mica de 16% cat este la salariu



#7 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2005 - 02:35 PM

da cautare conventii civile pe forum,ai raspunsuri pentru intrebarea ta;



#8 Elena-Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 19 May 2005 - 04:18 PM

contractele civile sau conventiile civile se inregistreaza la administratia financiara.Se completeaza in doua exemplare.Se plateste 10% si 6.5%



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 May 2005 - 09:36 AM

Elena-Alina a spus:

contractele civile sau conventiile civile se inregistreaza la administratia financiara.Se completeaza in doua exemplare.Se plateste 10% si 6.5%

In ce scop le inregistrezi la Adm. fin? Care este temeiul legal?



#10 Elena-Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 20 May 2005 - 09:47 AM

sincer nu stiu dar eu ieri tocmai venisem de la administratia financiara un am cerut detalii despre astfel de contracte si mi s-a spus clar ca le inregistrez la ei unde imi vor da declaratia 020

Daca mint inseamna ca m-au mintit si ei






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL