Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cumparare autoturism in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cumparare autoturism in valuta

4 replies to this topic

#1 ninica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 24 October 2006 - 11:33 AM

va rog sa ma ajutati!
nu prea e locul meu aici.sunteti toti niste profesionisti.eu sunt o diletanta.
cum inregistrez (pas cu pas) achizitionarea unui auto dacia in leasing?
am un aviz de plata intre Automobile Dacia si Auto Trading in val de 7102 euro
si un bon de comanda avand acelasi pret de 7102 euro si in care este trecut avansul de 1416 euro. euro are cursul 3.5298 lei.
alta problema care nu prea isi are locul aici!
am inregistrat un imprumut in euro in 5121.am transformat valoarea in lei la cursul din momentul dobandirii creditului si la sfarsit m-am trezit ca au mai ramas ceva banuti in cont.
stiu ca am facut o prostie mai mare ca mine!
cum pot s-o repar?
vrea sa va spun ca firma este e sotului meu,iar eu, cu studii economice m-am bagat ca musca in lapte sa-i tin eu evidenta!
am facut numai prostii!
ajutati-ma, va rog!



#2 ninica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 24 October 2006 - 03:01 PM

Vezi postareaninica, la Oct 24 2006, 01:33 PM, a spus:

va rog sa ma ajutati!
nu prea e locul meu aici.sunteti toti niste profesionisti.eu sunt o diletanta.
cum inregistrez (pas cu pas) achizitionarea unui auto dacia in leasing?
am un aviz de plata intre Automobile Dacia si Auto Trading in val de 7102 euro
si un bon de comanda avand acelasi pret de 7102 euro si in care este trecut avansul de 1416 euro. euro are cursul 3.5298 lei.
alta problema care nu prea isi are locul aici!
am inregistrat un imprumut in euro in 5121.am transformat valoarea in lei la cursul din momentul dobandirii creditului si la sfarsit m-am trezit ca au mai ramas ceva banuti in cont.
stiu ca am facut o prostie mai mare ca mine!
cum pot s-o repar?
vrea sa va spun ca firma este e sotului meu,iar eu, cu studii economice m-am bagat ca musca in lapte sa-i tin eu evidenta!
am facut numai prostii!
ajutati-ma, va rog!
AAA!! SI MAI AM O FACTURA IN LEI INTRE FIRMA DE LEASING SI SOCIETATE ,REPREZENTAND AVANSUL DE 40%.CARE TVA IL SCAD DE PE AVIZ,TVA=UL TOTAL, SAU DE PE FACTURA CU AVANSUL?SI CE CHELTUIELI SCAD?
HAIDETI,VA ROG CA TREBUIE SA FAC SI EU DECONTUL!!! SI DECLARARIA 100!!!




#3 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2006 - 03:15 PM

Nu am inteles prea bine : Ce facturi ai? Inregistrezi tva - ul doar din facturi - cea de avans , daca o ai. Apoi va urma prima factura a contractului de leasing - prima rata, dobanda, comisioanele - abia atunci scazi. Da-mi mai multe informatii.
salut!



#4 dana dima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:focsani

Postat 24 October 2006 - 04:40 PM

Vezi postareaanamaria9878, la Oct 24 2006, 04:15 PM, a spus:

Nu am inteles prea bine : Ce facturi ai? Inregistrezi tva - ul doar din facturi - cea de avans , daca o ai. Apoi va urma prima factura a contractului de leasing - prima rata, dobanda, comisioanele - abia atunci scazi. Da-mi mai multe informatii.

pentru leasing financiar:
trebuie sa ai unn contract de leasing in care este stipulat absolut tot:
-valoarea masinii,dobinda aferenta contractultui si un curs istoric
transformi valoarea in lei si inregistrezi
2124 = 167 masina
471 = 168 dobinda
nu ai nici o treaba cu avizul
cand ai platit avansul vezi ce curs ai daca nu este la fel cu cel istoric diferenta o inregistresi in 658 saqu 758 dupa caz .Daca nu urmaresti acest luceru la final patesti ca si cu imprumutul
daca cursul este la fel
167 = 404
4426= 404
daca nu adaugui si contul 658 sau
este posibil sa ai si asigurare in contract
in fiecare luna faci amortizare banuiesc ca stii
in fiecare luna iti va veni factura cu rata,dobinda poate si asigurare atenta curs istoric
167=404
168=404
4426=404
658 sau 758
666= 471
cred ca ai inteles
daca easte leasing operational este chrie nu inregistrezi masina
in legatura cu imprumutul 5121 este cont curet trebuia sa inregistrezi in alt cont si tot la fel sa urmarestu cursul cu care ti-a daqt imprumutul acum vezi ce ti-a ramas ori este cheltuiala ori este venit.
atentie gradul de indatorare
la revedere
did



#5 ninica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 24 October 2006 - 05:16 PM

sunt varza!
ma desteptai si eu acum!
multumesc mult dana! esti o persoana deosebita daca ai avut atata rabdare!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL