Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrarea facturii externe in decont tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


inregistrarea facturii externe in decont tva

50 replies to this topic

#41 roxi_iv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 November 2006 - 11:17 PM

multumesc frumos. foarte prompt.



#42 Iulia Neagu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2006 - 10:01 PM

As dori si eu modelul de import Multumesc ADRESA DE E-MAIL IULIA_NEAGU@PCNET.RO. :good:

iulia



#43 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 03 December 2006 - 11:42 PM

Vezi postareaIulia Neagu, la Dec 4 2006, 12:01 AM, a spus:

As dori si eu modelul de import Multumesc ADRESA DE E-MAIL IULIA_NEAGU@PCNET.RO. :good:
Ti-am trimis docum.,pe mail,dar sper ca din greseala ai scris aici cu majuscule,nu? Verifica-ti mesajele



#44 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 29 December 2006 - 07:35 PM

Probabil ca este cam tarziu, dar acum am vazut si eu acest subiect... Daca se mai uita cineva aici as dori si eu programul pentru importul de marfuri la adresa dianamarmureanu@yahoo.com. Multumesc



#45 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 December 2006 - 01:17 AM

Vezi postareaanaid, la Dec 29 2006, 09:35 PM, a spus:

Probabil ca este cam tarziu, dar acum am vazut si eu acest subiect... Daca se mai uita cineva aici as dori si eu programul pentru importul de marfuri la adresa dianamarmureanu@yahoo.com. Multumesc
Eu iti trimit documentul cu placere,dar acum,cu noul cod fiscal,va suporta modificari,pe care nu le-am facut pana la aparitia normelor de aplicare. Mai bine astepti pana dupa anul nou,ca sa pot face modificarile.



#46 Kumpel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 January 2007 - 02:55 PM

As dori si eu acel exemplu de import daca se poate,stiu ca e tarziu.....Adresa mea de mail este vertraute_wahr@yahoo.it



#47 geanina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 05 January 2007 - 12:22 PM

dupa ce actualizezi, ai putea sa mi-l trimiti si mie. mii de multumiri. geanina
davideanu_geanina@yahoo.com



#48 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2007 - 03:17 PM

Daca poti varianta actualizata o vreau si eu , te rog !

cristina5859@yahoo.com

Multumesc !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#49 cristineee

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 18 January 2007 - 09:24 PM

[quote name='GAMA' post='104763' date='Oct 25 2006, 04:40 PM'][quote name='claudia2006' post='104750' date='Oct 25 2006, 02:30 PM']
Daca ai TVA, pai baza impozabila unde se trece pe decont?[/quote]

Imi pare rau ca nu m-am facut inteleasa...era vorba de factura externa..nu de dvi..
:lostit (13):
[/quote]
Exact-baza impozabila in cazul unui import,este formata din valoarea in lei-RON a facturii externe+cheltuieli externe in valuta(cele legate de aducerea auto in tara,cum ar fi schimbarea jnumerelor,asigurarea pana la granita RO,cazarea persoanei care aduce auto in RO,etc)+taxe in vama(taxe vamale,comision vamal,accize)Deci,toate acestea se trec la baza impozabila.La aceste valori declarate in vama,se aplica TVA,care se trece in jurnal.Iti pot trimite prin mail un model de calcul pt.import,pe care eu il practic de ani de zile si prin verificare cu soft-ul cu care lucrez,totul este OK.Da-mi o adresa de mail,sau spune-mi cum doresti sa-ti trimit
[/quote]

Buna!

As avea si eu o nedumerire in ceea ce priveste inregistrarea unui DVI de la sfarsitul anului 2006.
E vorba de marfa importata din zona libera la noi in tara. S-a intocmit o declaratie in vama, care din pacate nu corespunde cu valoarea importata a marfii. De ex. pe declartie este valoare in valuta de 1000 euro, iar la import de fapt a fost de 1100, deci s-a imporat mai mult cu 100, dar nu i mod deliberat... afost o nreatentie din ambele parti. Eu ce fac cu diferentele inregistrate: Diferenta de valoare in valuta, percum si TVA-ul aferent receptiei interne, pt ca daca creste valoare in lei fata tva, va creste in mod firesc si tVA-ul aferent.
Am compensat in vama toate taxele: Taxe vam, com vam accize si tva, dar in contabilitate am aceste diferente...cum fac sa iasa bine?

Sin inca o rugaminte...as dori si eu programelul acela miraculos pt calculul importurilor pe adresa cristine_mladin@yahoo.com

Multumesc!!! :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de cristineee: 18 January 2007 - 09:33 PM




#50 cristineee

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 20 January 2007 - 04:44 PM

se paote un raspuns la problema mea? Va rog...

Numai bine!!!!



#51 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 22 January 2007 - 04:14 AM

informativ te rog,
monstef2001co2003@yahoo.com
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL