Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facerea de bine - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


facerea de bine

39 replies to this topic

#1 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 October 2006 - 03:56 PM

Acum aproximativ o luna am vazut la TV o emisiune in care o familie cu 3 copii, din care unul grav bolnav (imobilizat la pat) iar o fetita pe cale sa isi piarda vederea la ambii ochi solicita ajutor. M-am hotarat sa le trimit niste haine acum in prag de iarna. Am sunat sa imi dea adresa. La telefon o doamna care imi spune ca au si un cont deschis si sa imi mai intreb prietenii care vor sa ii ajute.M-a deranjat, totusi l-am trimis un pachet....sa va citesc mesajul primit: "Azi am primit pachetul. Multumim din suflet. Va dorim tot binele din lume. Am crezut in oameni cu suflet dar noi tot murim de foame, frig si medicamente. Va iubim, alina s-a bucurat mult si va pupa".

Uneori stau si ma intreb daca merita sa ajuti pe cineva...indiferent cat le-ai dai si ce le-ai da, daca nu le dai bani nu sunt multumiti. Oare de ce?



#2 Virgona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Jurnalismul profesionist, in materie de: social, educational, medical-sanitar, dar mai ales cultural (aici primind SF-ul).

Postat 31 October 2006 - 07:26 PM

Vezi postareacristianamatache, la Oct 31 2006, 03:56 PM, a spus:

Acum aproximativ o luna am vazut la TV o emisiune in care o familie cu 3 copii, din care unul grav bolnav (imobilizat la pat) iar o fetita pe cale sa isi piarda vederea la ambii ochi solicita ajutor. M-am hotarat sa le trimit niste haine acum in prag de iarna. Am sunat sa imi dea adresa. La telefon o doamna care imi spune ca au si un cont deschis si sa imi mai intreb prietenii care vor sa ii ajute.M-a deranjat, totusi l-am trimis un pachet....sa va citesc mesajul primit: "Azi am primit pachetul. Multumim din suflet. Va dorim tot binele din lume. Am crezut in oameni cu suflet dar noi tot murim de foame, frig si medicamente. Va iubim, alina s-a bucurat mult si va pupa".

Uneori stau si ma intreb daca merita sa ajuti pe cineva...indiferent cat le-ai dai si ce le-ai da, daca nu le dai bani nu sunt multumiti. Oare de ce?

Eu, unul, am fost ajutat, la vremea mea, si am fost recunoscator; nu am crezut vreodata ca totul mi se cuvine. Dar aici depinde si de nivelul de pregatire educationala al oamenilor. Pe de alta parte, inseamna ca acea familie avea/are, intr-adevar, nevoie de ajutor insa vreo situatie de viata - moarte nu este... inca. Oricum, disperarea poate impinge omul la iratiune si la desconsiderarea, in consecinta, a tuturor normelor de politete.


P.S.: DA, merita sa ajutam, chiar si asa, insa cu ce si cind putem.

P.P.S.: Doamna in cauza se referea la o situatie generala; nu la ajutorul oferit de d-voastra ("oameni cu suflet" = firme mari, banci etc.).


Va multumesc pentru atentie.

Aceasta postare a fost editata de Virgona: 31 October 2006 - 07:28 PM

Suntem doar suma acțiunilor noastre...



#3 zeno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Codlea

Postat 01 November 2006 - 12:55 AM

Vezi postareacristianamatache, la Oct 31 2006, 04:56 PM, a spus:

Acum aproximativ o luna am vazut la TV o emisiune in care o familie cu 3 copii, din care unul grav bolnav (imobilizat la pat) iar o fetita pe cale sa isi piarda vederea la ambii ochi solicita ajutor. M-am hotarat sa le trimit niste haine acum in prag de iarna. Am sunat sa imi dea adresa. La telefon o doamna care imi spune ca au si un cont deschis si sa imi mai intreb prietenii care vor sa ii ajute.M-a deranjat, totusi l-am trimis un pachet....sa va citesc mesajul primit: "Azi am primit pachetul. Multumim din suflet. Va dorim tot binele din lume. Am crezut in oameni cu suflet dar noi tot murim de foame, frig si medicamente. Va iubim, alina s-a bucurat mult si va pupa".

Uneori stau si ma intreb daca merita sa ajuti pe cineva...indiferent cat le-ai dai si ce le-ai da, daca nu le dai bani nu sunt multumiti. Oare de ce?

Daca va spun un caz real,cunoscut indeaproape ,n-o sa va vina sa credeti ca mai exista si astfel de oameni care te fac sa nu stii cand este cazul sa ajuti si cand nu.O familie din jud.Brasov a solicitat ajutor prin intermediul preotilor de la cele trei biserici din oras,sa adune de la enoriasi bani pentru operatia fiului lor.S-a adunat sume presupun ca nu prea mari ,deoarece multa lume e saraca,si-si rupe din bucatica de paine sa ajute dupa puteri,iar solicitantii au un apartament in care locuiesc si-l renoveaza cu oarecare lux,au o casa mostenita care pot sa o vanda,daca n-au vandut-o deja (care le-ar fi permis sa-si rezolve foarte bine problemele ) ,deci nu era nevoie sa apeleze la mila altora ,care nu stau asa bine.Pana acum nu au mers cu copilul la operatie.Sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc!



#4 Virgona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Jurnalismul profesionist, in materie de: social, educational, medical-sanitar, dar mai ales cultural (aici primind SF-ul).

Postat 01 November 2006 - 01:19 AM

Propun ca cine doreste sa ajute, fara sa fie circotas in afirmatii doar, sa se intereseze mai intii de situatia acelor persoane si de mersul procedural pentru efectuarea operatiei (daca e nevoie) sau pentru reconstruirea cladirilor afectate de varii cataclisme (exemplul oferit de managerul Pavel). Oricum, sunt de parere ca trebuie sa ajutam, chiar de suntem, uneori, "trasi in piept"...
Suntem doar suma acțiunilor noastre...



#5 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 November 2006 - 07:45 PM

Se spune ca nu trebuie sa ne pese daca ajutorul nostru nu e folosit cum trebuie, e pacatul lor. Dar parca nu-ti vine sa dai din putinul tau cuiva care-si bate joc de el... Parca te simti si tu mai bine sufleteste daca ce oferi e bine primit si folosit cu drag.
Julia S



#6 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 02 November 2006 - 07:31 AM

Eu locuiesc la tara si vad multe familii cu probleme. Nu au nici o reactie daca primesc haine sau incaltaminte pentru ca toata lumea le da. Sunt familii cu unul sau doi copii care dau saci de haine aprope noi dupa ce au crescut acestia. Cei saraci nu dau importanta decat banilor cu care cumpara mancare sau de baut. Eu nu ii judec pentru ca am vazut cum traiesc si de mici sunt invatati sa cerseasca. Asta inseamna ca se imbraca si se comporta in asa fel incat sa inspire mila. Personalitatea le este deformata inca de la 3-4 ani, asa ca nu va mirati daca o familie intreaga este dispusa sa puna la cale o inselatorie ca sa va ia banii. Inainte sa va indignati ganditi-va ca este poate singura metoda pe care pot imagina pentru a castiga bani. Noi le spunem sa se duca la munca, dar daca la biroul vostru ar veni cineva care abia stie sa-si spuna numele, miroase, poate are si purici, l-ati angaja? In Suceava incepuse la un moment dat un proiect al ONG-urilor din oras prin care se facea consiliere de catre voluntari pentru persoane de acest gen. Li se explica de ce este importanta igiena, cum sa se comporte intr-o institutie, cum sa faca o cerere. Erau vizati mai ales copii institutionalizati care se apropiau de 18 ani si stiu ca s-au obtinut rezultate bune. Acum nu am timp, dar sunt dispusa sa dau lunar niste bani pentru proiecte de acest gen.



#7 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 03 November 2006 - 03:49 PM

Am citit parerile dar si dezamagirile voastre in legatura cu ajutorul oferit unor ,,oameni "
si va pot da un sfat pentru ca am oarecare experienta de viata...
- daca ajuti un om , sa nu te astepti la recunostinta sau multumiri ;
- daca vrei recunostinta sau multumire sufleteasca ajuta un animal sau o pasare
Eu am ales a doua varianta si ma simt mult mai bine .
Va doresc numai bine la toti cei care ajutati ( indiferent pe cine! )



#8 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 November 2006 - 06:30 PM

Am primit o scrisoare de la familia careia i-am trimis pachetul si incep sa ii inteleg....sunt mult prea disperati acum in prag de iarna si de aia insista atat pe ajutorul banesc si mai putin pe cel material....

Au nevoie urgenta de lemne de foc si ceva materiale de constructie (desi acum nu prea mai pot construi din cauza vremii) intrucat le cade un perete din singura camera care adaposteste 5 suflete: mama, tata, 2 fete si un baiat cu handicap.

Daca cineva de aici mai vrea sa ii ajute sa imi scrie pe cristianamatache@yahoo.com sa ii dau adresa acestor oameni pt a le trimite haine si nr de cont (eu nu sunt adepta ajutorului banesc dar poate altii sunt...)



#9 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 November 2006 - 07:55 PM

De foarte multa vreme si eu am adoptat pozitia Cosmiei, mi se pare cea mai sincera recunostinta a celor care nu cuvanta.



#10 Virgona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Jurnalismul profesionist, in materie de: social, educational, medical-sanitar, dar mai ales cultural (aici primind SF-ul).

Postat 04 November 2006 - 04:52 AM

Vezi postareacosmia, la Nov 3 2006, 03:49 PM, a spus:

Am citit parerile dar si dezamagirile voastre in legatura cu ajutorul oferit unor ,,oameni "
si va pot da un sfat pentru ca am oarecare experienta de viata...
- daca ajuti un om , sa nu te astepti la recunostinta sau multumiri ;
- daca vrei recunostinta sau multumire sufleteasca ajuta un animal sau o pasare
Eu am ales a doua varianta si ma simt mult mai bine .
Va doresc numai bine la toti cei care ajutati ( indiferent pe cine! )


Cheia virtutii... Hmm, sa fie, totusi, a NU TE ASTEPTA la vreo recompensa? Da, cred ca asta este...
Suntem doar suma acțiunilor noastre...



#11 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 09 November 2006 - 11:18 AM

Vezi postarealilianarodica, la Nov 3 2006, 07:55 PM, a spus:

De foarte multa vreme si eu am adoptat pozitia Cosmiei, mi se pare cea mai sincera recunostinta a celor care nu cuvanta.
Un intelept spunea ca "e mai usor sa vezi neputinta unui seaman de-al tau decat neputinta din sufletul tau". Oare alegand calea cea mai simpla pentru noi, nu inseamna de fapt o recunoastere a neputintei noastre in a oferi la randu-ne recunostinta pe care stim ca o asteapta ceilalti de la noi ?
Si citind mai departe, vorbind despre acea "oarecare experienta de viata" nu este de fapt o limitare a individualitatii noastre (care ar trebui in conditii firesti sa fie dupa Chipul si Asemanarea lui Dumnezeu) in fata cunoasterii si cresterii noastre ca indivizi? Eu zic sa ne mai gandim, si sa facem totul cu constiinta curata si impacata ca ne-am facut datoria si sa avem credinta si nadejdea ca rasplata si recunostiinta se va intoarce la noi negresit, de acolo de unde nici nu ne asteptam.

Doamne ajuta tuturor!

p.s. este ceea ce simt eu....doar atat.
(am invatat ca sfaturile sa le caut la cei intelepti si curati cu inima)
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#12 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 10 November 2006 - 11:39 AM

Adevarul e ca e tare sarac sufleteste sa te gandesti ca cel ce a primit un ajutor n-a fost recunoscator, eu am cerut sange pentru o mama ...ea a murit inainte sa apuce sa spuna multumesc...ideea este ca atunci cand faci un bine ar trebui sa-l faci dezinteresat si adevarul este ca intodeauna cand o faci din suflet si nu astepti nimic ....primesti :angry:



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2006 - 05:48 PM

Vezi postareamadata, la Nov 10 2006, 11:39 AM, a spus:

.. eu am cerut sange pentru o mama ...ea a murit inainte sa apuce sa spuna multumesc...
dar ai spus tu, de mai multe ori (daca imi amintesc corect), tu ai cerut, tu ai multumit... imi pare rau pt. pierderea suferita :angry:

iertati-ma, dar si eu sunt de parere ca cel mai bine este sa acordam ajutor NUMAI celor care il merita. cine nu stie sa aprecieze un ajutor, acela nu il merita !! nimeni nu e obligat sa dea ceva de la el pt. a ajuta pe altcineva si daca o face, e pt. ca exista ceva superior in cel ce daruieste. daca cel care primeste nu apreciaza darul, e fie pt. ca nu are nevoie de el, fie pt. ca o considera obligatie din partea celuilalt, fie ca isi spune " l-am fraierit si pe asta"... din proprie experienta va spun ca atunci cand am ajutat oameni care au meritat, ei au stiut sa spuna macar un "multumesc". in schimb, niciodata nu am primit o vb buna de la ceilalti... ca sa nu zic mai rau.

puteti sa ma judecati, dar eu nu mai fac parte cam de mult din categoria celor care intorc si obrazul celalalt si va marturisesc ca viata mea e mai buna din aceasta cauza fiindca prea mult timp am fost luata de proasta nu de buna si eu n-o mai fac !
s-o faca cine-o vrea ...



#14 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 November 2006 - 08:46 AM

nu stiu ce sa mai cred....nu astept sa imi multumeasca nimeni...dar nici sa fiu "frecata" dupa ce te ajut....ti-am trimis pachet, il ridici de la posta si folosesti daca iti trebuie ce e acolo daca nu nu....dar la posta nu primeste coletul decat si cu adresa ta pe el....asa ca in urma trimiterii lui am primit scrisoarea in care ma rugau sa fac cunoscuta drama lor poate se mai gasesc si altii sa ii ajute....azi am primit un mesaj cu nr Andreei Marin sa sun acolo ca sa ii faca aia o surpriza....De asta ce ziceti?



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2006 - 04:50 PM

eu zic o adaptare la un proverb, draga mea, si anume : "buna ziua le-ai dat, belea ti-ai capatat"

de ce nu suna ei ? sau de ce nu scriu ei, ca la mesaje se pricep ... ce esti tu, centralista de serviciu ?

despre asta vorbim aici, dragilor, despre lipsa de apreciere sau chiar abuzuri ulterioare :angry: din partea unora pe care ne pune pacatul sa-i ajutam. nu degeaba exista zicala cu facerea de bine, nu credeti ?

ce am patit noi or mai fi patit si multi altii... de s-a nascut aceasta zicere !



#16 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 November 2006 - 09:27 PM

OBRAZNICIE SI LIPSA DE BUN SIMT !



#17 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 14 November 2006 - 12:37 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Nov 11 2006, 04:50 PM, a spus:

eu zic o adaptare la un proverb, draga mea, si anume : "buna ziua le-ai dat, belea ti-ai capatat"

de ce nu suna ei ? sau de ce nu scriu ei, ca la mesaje se pricep ... ce esti tu, centralista de serviciu ?

despre asta vorbim aici, dragilor, despre lipsa de apreciere sau chiar abuzuri ulterioare :angry: din partea unora pe care ne pune pacatul sa-i ajutam. nu degeaba exista zicala cu facerea de bine, nu credeti ?

ce am patit noi or mai fi patit si multi altii... de s-a nascut aceasta zicere !

"Întru împărăția Ta când vei veni, pomenește-ne pe noi Doamne,
Fericiți cei săraci cu duhul (spuiritul,sufletul) , că a acelora este împărăția cerurilor.
Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
Fericiți cei ce flămânzesc și însetoșază de dreptate, că aceia se vor sătura.
Fericiți cei milostivi, că aceia milă vor afla.
Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Fericiți cei progoniti (asupriți) pentru dreptate, că a acelora este împărăția cerurilor.
Fericiți sunteți, când vă vor ocari (batjocori) pe voi și vă vor prigoni (asupri), și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mintind pentru mine.
Bucurați-vă și vă veseliți, că plata voastră multă este în ceruri."

Ce spuneti?

Doamne ajuta tuturor!
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2006 - 03:09 PM

Vezi postarearobertantal, la Nov 14 2006, 12:37 PM, a spus:

Ce spuneti?
ce-am zis si inainte, insa atentie : nu vorbesc aici de ajutorul dat (dar apreciat cat de putin, din motivele pe care le-am aratat), ci de abuzurile ce ii urmeaza !! cine poate accepta sa fie exploatat de catre altcineva, s-o faca ! eu nu mai pot ! si nici nu mai vreau sa pot !

sa aveti o zi frumoasa.



#19 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 14 November 2006 - 10:53 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Nov 14 2006, 03:09 PM, a spus:

Vezi postarearobertantal, la Nov 14 2006, 12:37 PM, a spus:

Ce spuneti?
ce-am zis si inainte, insa atentie : nu vorbesc aici de ajutorul dat (dar apreciat cat de putin, din motivele pe care le-am aratat), ci de abuzurile ce ii urmeaza !! cine poate accepta sa fie exploatat de catre altcineva, s-o faca ! eu nu mai pot ! si nici nu mai vreau sa pot !

sa aveti o zi frumoasa.
Otilia draga, si toti cei care aveti ochi sa vedeti si urechi sa auziti! Daca ar fi un forum de pareri sau controverse, de idei sau expuneri crestin ortodoxe, as deschide un subiect de discutie care cu siguranta ar atrage mult mai multi interesati. Dar fiind un topic in cadurl unui forum de contabilitate, vreau sa spun numai atat:
cred ca ar trebui sa ne depasim conditia de neputinta si sa acceptam ceea ce ne iese in cale pentru ca nimic nu e la voia intamplarii. Daca am fi pe o barca noi insine si cu o alta persoana, pierduti in imensul infinit al oceanului, si daca fiecare din noi am putea zari soarele rasarind dinspre miazazi, iar colegul nostru de suferinta nu ar fi capabil sa-l vada din cauza deznadejdii si a groazei ce-l cuprinde gandindu-se ca e pierdut pentru totdeauna, nu ar fi acesta un semn ca posibilitatea de a vedea ne-a fost ingaduita noua - si nu la intamplare, ci dupa o ratiune aproape imposibil de gandit, dar reala si fireasca -, pentru a-l putea imbarbata si pe seamanul nostru ca impreuna sa izbandim in final si sa ajungem la mal? Zic acest lucru mai cu seama ca fiecare din noi isi doreste sa ajunga la acel mal binecuvantat si nu sa se inece sau sa fie mancat, devorat de cine stie ce rechini. Oare in acest caz, nu s-ar cuveni mai indreptatit ca NOI insine sa multumim celui pe care l-am ajutat pentru ca ne-a dat prilejul (prin simpla lui existenta in apropierea noastra) sa savarsim o fapta care in aparenta ne duce cu gandul la salvarea acestuia dar cautand in profunzime si gandindu-ne la ceea ce am realizat, sa ne dam seama ca de fapt ne-am ajutat pe noi insine. ACEASTA cred eu ca e forma de recunostinta pe care trebuie sa o asteptam: CEA DE LA NOI INSINE PENTRU FIECARE FAPTA BUNA PE CARE O SAVARSIM. (Personal eu numesc acest lucru ca fiind singura forma de "egoism" acceptata de Dumnezeu).
Eu zic sa reflectam si sa ne gandim ca recunostinta este daca nu "cel mai greu lucru posibil" omului, macar cel mai de pret dar de la Dumnezeu special pentru noi atunci cand ajutam un seaman al nostru.

Numai bine!
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#20 marina gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 15 November 2006 - 09:09 AM

Nu ma pot abtine sa nu spun ca ideile crestin ortodoxe se potrivesc ca nuca-n perete cu profesia contabila exercitata in jungla economiei de piata din Romania primului deceniu din secolul 21.Scuza-ma,dar cu astfel de idei dumneata nu ai nici o sansa de supravietuire.De regula, NICIO FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA(una din legile lui Murphy).
Nu mai am nimic de adaugat...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL