Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Microintreprindere fara salariati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Microintreprindere fara salariati

60 replies to this topic

#21 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 02 November 2006 - 05:42 PM

Nu stiu ce ziceti voi, dar mie situatia mi se pare simpla ca buna ziua. Nu are cum sa pastreze statutul de microintreprindere pana la sfarsitul anului fiscal pentru ca, in fapt, de vreme ce nu a angajat salariati, nu a avut acest statut niciodata. Optiunea facuta la inregistrare este optiune, care devine fapt in momentul in care sunt indeplinite conditiile pentru a fi micro.



#22 karautopia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2006 - 07:47 PM

Vezi postareamarcopolo, la Nov 2 2006, 05:42 PM, a spus:

vreau sa aflu parerea voastra, si daca nu pot sa ma trezesc cu vreo inspectora de la fisc interpretand altfel lucrurile decat am zis eu.
Legea nu e foarte explicita totusi. Se contrazic niste chestii.
Poate mai e careva care s-a confruntat cu problema asta recent, practica ne omoara...


pregateste-te de amenda: 250 ron la plata pe loc, pentru nedepunerea declaratiei 010 la timp :D




#23 velcont

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:satu mare

Postat 02 November 2006 - 09:28 PM

Vezi postareakarautopia, la Nov 2 2006, 07:47 PM, a spus:

Vezi postareamarcopolo, la Nov 2 2006, 05:42 PM, a spus:

vreau sa aflu parerea voastra, si daca nu pot sa ma trezesc cu vreo inspectora de la fisc interpretand altfel lucrurile decat am zis eu.
Legea nu e foarte explicita totusi. Se contrazic niste chestii.
Poate mai e careva care s-a confruntat cu problema asta recent, practica ne omoara...


pregateste-te de amenda: 250 ron la plata pe loc, pentru nedepunerea declaratiei 010 la timp :D

...asta asa e 250 ron!
Ecce ancilla Domini.Fiat mihi secundum verbum tuum



#24 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 02 November 2006 - 09:48 PM

mai este o solutie....daca doresti sa ramai micro,cauta un contabil care tine cu tine,care te poate ajuta,in nici un caz firma respectiva de audit si de impachetat pixuri,vorba lui Septimiu....
Count your life by friends,not years!



#25 topolino

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 02 November 2006 - 09:56 PM

Este definitiva,daca sunt respectate conditiile.Daca nu,faci rectificative.
Apropo,si eu sunt tot din Constanta!



#26 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 03 November 2006 - 08:49 AM

[/quote]


O sa-i spun lu GIGI sa-ti transmita parerea lui despre BODU
[/quote]
Daca ai stii ce ma intereseaza pe mine parerea lui GIGI.......
vivi



#27 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 03 November 2006 - 09:03 AM

Vezi postareaina_cont, la Nov 2 2006, 09:48 PM, a spus:

mai este o solutie....daca doresti sa ramai micro,cauta un contabil care tine cu tine,care te poate ajuta,in nici un caz firma respectiva de audit si de impachetat pixuri,vorba lui Septimiu....


adica kum ma poate ajuta?
pot sa angajez acu un om, dar e deja tarziu. si declaratiile la cas, somaj, itm , etc ,oricum nu le pot depune retroactiv fara amenda

si as putea sa stau asa ani buni, ca nu o sa ma intrebe nimeni de sanatate, poate nici nu se prind cei de la fisc

pile la Adm Fin la sect 6 cineva????

Aceasta postare a fost editata de marcopolo: 03 November 2006 - 09:05 AM




#28 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 03 November 2006 - 11:17 AM

CITITI, DAR MAI SI COMENTATI, CA VREAU SA VAD CAT MAI MULTE PARERI... :angry:



#29 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 November 2006 - 11:28 AM

omule, nu te mai agita atat... daca vrei sa fii micro intai trebuie sa angajezi pe cineva acum o luna-2 ... asta inseamna pile la camera de munca; depuse declarati la pensii, somaj, sanatate, itm.. etc.
astea inseamna bani.. gandeste-=te daca merita banii astia sau mai bine platesti impozit pe profit...

ca trebuie sa platesti si taxe la stat pt angajat si majorari din urma la aceste taxe
nu inteleg ce vrei de la noi... vrei sa te ajutam sa nu mai platesti nimic ?
pt chestia asta apeleaza la cineva si da niste bani sa te ajute... asa cum presupun ca ai dat la firma de impachetat pixuri... dar vezi la cine apelezi sa nu ti-o furi iar :angry:



#30 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 03 November 2006 - 11:53 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Nov 3 2006, 11:28 AM, a spus:

omule, nu te mai agita atat... daca vrei sa fii micro intai trebuie sa angajezi pe cineva acum o luna-2 ... asta inseamna pile la camera de munca; depuse declarati la pensii, somaj, sanatate, itm.. etc.
astea inseamna bani.. gandeste-=te daca merita banii astia sau mai bine platesti impozit pe profit...

ca trebuie sa platesti si taxe la stat pt angajat si majorari din urma la aceste taxe
nu inteleg ce vrei de la noi... vrei sa te ajutam sa nu mai platesti nimic ?
pt chestia asta apeleaza la cineva si da niste bani sa te ajute... asa cum presupun ca ai dat la firma de impachetat pixuri... dar vezi la cine apelezi sa nu ti-o furi iar :angry:


Asta cu pixurile e tare, adica firma inscrisa la CECCAR, ACCA etc, habarnare. Am mai vazut si la Big 4 faze din astea, dar am crezut ca nu e chiar generalizata chestia.
Nu vreau sa mai fiu micro, asta e clar. O sa trec pe la Adm Fin sa vad cum ma fofilez cu amenda. Poate daca sunt in 90 zile de la infiintare nu sunt chiar in intarziere cu 010. Naspa e ca nu prea am cheltuieli deductibile pe firma, dar asta e, o sa fac de acuma incolo.
Chiar ies mai bine fara sa fiu micro, mai ales ca m-ar costa o gramada numai trimiterea prin posta a declaratiilor, numai vorbesc de platile de 1 leu la stat...



#31 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 03 November 2006 - 11:58 AM

Fiind prima abatere insista sa-ti dea doar avertizare si scapi de amenda.

Aceasta postare a fost editata de vrinceanu: 03 November 2006 - 12:07 PM

vivi



#32 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 November 2006 - 12:00 PM

simplu :good:
s-a rezolvat :angry:



#33 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 03 November 2006 - 12:08 PM

cu drepturile de autor stie cineva cum se procedeaza?
sau cu achizitii de la persoane fizice?? Daca achizitionez un instrument de la o pf, si il vand la acelasi pret, nu mai platesc impozit pe profit. Persoana fizica plateste ceva???

Vezi postareavrinceanu, la Nov 3 2006, 11:58 AM, a spus:

Fiind prima abatere insista sa-ti dea doar avertizare si scapi de amenda.


tot nu inteleg care e abaterea? zice undeva ca tre sa depui 010 in termen de "x" zile ???



#34 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 03 November 2006 - 02:02 PM

vezi tot la firma autorizata, ca pe noi vad ca nu vrei sa ne crezi.



#35 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 03 November 2006 - 02:44 PM

Vezi postareaciprian, la Nov 3 2006, 02:02 PM, a spus:

vezi tot la firma autorizata, ca pe noi vad ca nu vrei sa ne crezi.


Pai mi se pare normal sa masor de 10 ori si sa tai o data, nu crezi?
Am mai platit o amenda aiurea la Adm Fin. Cand am avut nevoie de un certif fiscal, un inspector mi-a dat amenda, urmatorul m-a intrebat de ce am platit?? Nu as vrea sa mai repet experienta...



#36 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 November 2006 - 02:50 PM

afacerile nu se fac pe forum
afacerile se fac cu cineva care este platit pt ati da sfaturi legale si corecte



#37 BMaria

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 05 November 2006 - 08:55 PM

Vezi postareavrinceanu, la Nov 3 2006, 11:58 AM, a spus:

Fiind prima abatere insista sa-ti dea doar avertizare si scapi de amenda.


Se mai dau avertismente?

Eu am auzit un caz- patronul a dus decl 100,300 la data de 30 (intarziere din vina lui) si i-au dat amenda de 250 (Cod procedura fiscala art.189 alin2 lit.d) A si platit pe loc fara sa se consulte cu nimeni. In codul de procedura fiscala nu exista "avertisment"-dar practic? Nu ma refer la cazul cand avertismentul este "verbal"-deci scapi fara amenda, ci avertisment scris.

Acum la orice intarziere se da amenda de 250?



#38 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 05 November 2006 - 11:37 PM

Pt Septimiu
Referitor la subiect, as dori sa stiu si eu daca o soc care a angajat in termen pt a fi micro, a dat salar o perioada dar dupa aceea a trecut salariatul in CFS peste 30zile, avnd contractul de munca suspendat dar nu invhiat, mai poate fi considerata micro ?

Vezi postareawalker, la Nov 5 2006, 11:35 PM, a spus:

Pt Septimiu
Referitor la subiect, as dori sa stiu si eu daca o soc care a angajat in termen pt a fi micro, a dat salar o perioada dar dupa aceea a trecut salariatul in CFS peste 30zile, avnd contractul de munca suspendat dar nu invhiat, mai poate fi considerata micro ?


am vrut sa scriu cim nu este desfacut (incheiat).
Mersi.



#39 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 November 2006 - 12:03 AM

pt a fi micro trebuie sa existe cheltuieli cu salariile in fiecare luna
daca e in fara plata nu ai cheltuilei cu salariile
lasa-l macar o zi la munca si rezolvi problema



#40 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 06 November 2006 - 11:25 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Nov 6 2006, 12:03 AM, a spus:

pt a fi micro trebuie sa existe cheltuieli cu salariile in fiecare luna
daca e in fara plata nu ai cheltuilei cu salariile
lasa-l macar o zi la munca si rezolvi problema



Te inteleg ca si principiu, dar au cadru legal cei de la dgfp sa am faulteze. Repet initial cateva luni au existat state de plata cu sume, dar o perioada de vreo 6 luni angajatul a fost trecut, la cerere, in CFS.

So ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL