Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Microintreprindere fara salariati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Microintreprindere fara salariati

60 replies to this topic

#41 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 06 November 2006 - 11:39 AM

Art. 109, alin (3) din codul fiscal:
"(3) In cazul in care, in cursul anului fiscal, una dintre conditiile impuse nu mai este indeplinita, microintreprinderea are obligatia de a pastra pentru anul fiscal respectiv regimul de impozitare pentru care a optat, fara posibilitatea de a beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile prezentului titlu, chiar daca ulterior indeplineste conditiile prevazute la art. 103."

dgfp poate verifica foarte usor statele de salarii :angry:
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#42 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 November 2006 - 03:58 PM

nici nu trebuie sa verifice statul de palta
iti verifica declaratia 100
daca ai dclarat 0 e clara treaba :good:




#43 yulya

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2006 - 04:03 PM

Vezi postareamarcopolo, la Nov 2 2006, 04:42 PM, a spus:

vreau sa aflu parerea voastra, si daca nu pot sa ma trezesc cu vreo inspectora de la fisc interpretand altfel lucrurile decat am zis eu.
Legea nu e foarte explicita totusi. Se contrazic niste chestii.
Poate mai e careva care s-a confruntat cu problema asta recent, practica ne omoara...


M-am lovit eu de aceeasi problema de curand (acum vreo 3 luni), la AFM 3 si fara discutii m-au pus sa intocmesc 010 cu modificare de la microintreprindere la platitor de impozit pe profit cu amenda de 250 Ron.
Un alt exemplu: mi-a adus cineva acum 2 sapt. o firma care a fost declarata platitor de impozit pe profit "cu angajati de la infiintare". A incheiat un contract de munca dupa 1.5 luni (zicea ca e in termen), si nu a depus nici o decl. la Adm. Fin. Cu prima ocazie cu care am ajuns la AFM 2 mi-au spus din start ca trebuia sa depuna decl 100 inca din prima luna si am primit amenda 250 RON pentru depunere decl. retroactiv.



#44 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 16 November 2006 - 07:08 PM

la Constanta nu accepta ca, daca ai fost inregistrat ca microintreprindere, nu ai angajat in termen si revii la impozit pe profit de la infiintare, sa devii ulterior, prin optiune, microintreprindere - desi daca legal nu ai fost niciodata, ar trebui sa poti deveni mai tirziu. in rest, e clar ca daca nu ai angajat trebuie sa depui 010.
eu ridic alta problema: daca asta s-a intimplat la trecerea dintre ani, ce te faci cu declaratia de impozit pe profit?

problema privind concediul fara plata e simpla: concediul fara plata reprezinta intreruperea contractui de munca, de altfel ITM Constanta chiar cere decizie de incetare pentru perioada concediului fara plata. asa ca e clar ca echivaleaza cu a nu avea angajati. apropo, poti sa treci 6 luni pe cineva in concediu fara plata?



#45 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 16 November 2006 - 07:46 PM

problema privind concediul fara plata e simpla: concediul fara plata reprezinta intreruperea contractui de munca, de altfel ITM Constanta chiar cere decizie de incetare pentru perioada concediului fara plata. asa ca e clar ca echivaleaza cu a nu avea angajati. apropo, poti sa treci 6 luni pe cineva in concediu fara plata?
[/quote]


Cine nu te lasa? Eu stiu ca la cererea angajatului poti.

Una e sa ai CIM suspendat si alta e sa ai decizie de incetare ! Daca poti argumenta suplimentar, astept parerea ta si a colegilor.

Mersi.



#46 stelu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 04 December 2006 - 05:24 PM

de unde pot afla si eu cum este inregistrata firma? micro sau imp 16%?
[/i]orice succes a fost mai intai un vis[i]



#47 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2006 - 05:27 PM

Intri pe mfinante si il cauti dupa codul fiscal.Acolo vezi toate datele firmei.



#48 stelu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 04 December 2006 - 05:39 PM

merci frumos Diana! am vazut

succese

.....Daiana.....
mielu' de Paste.....
[/i]orice succes a fost mai intai un vis[i]



#49 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2006 - 12:16 AM

Am si eu o problema de acest gen.... o microintreprindere are un singur salariat, dar incepand cu data de 1 ale lunii acel salariat pleaca (ii inceteaza contractul conform art.55 lit b). Dupa 15 zile angajeaza pe altcineva...Problema mea este: daca 15 zile nu a avut salariati, conform Art. 109, alin (3) din codul fiscal:
"(3) In cazul in care, in cursul anului fiscal, una dintre conditiile impuse nu mai este indeplinita, microintreprinderea are obligatia de a pastra pentru anul fiscal respectiv regimul de impozitare pentru care a optat, fara posibilitatea de a beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile prezentului titlu, chiar daca ulterior indeplineste conditiile prevazute la art. 103.", anul urmator mai sunt micro sau devin platitor de impozit pe profit?

Multumesc anticipat
irina



#50 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 05 December 2006 - 12:47 AM

Cfrm normelor de aplicare a codului fiscal, tu indeplinesti in continuare conditiile de microintreprindere.

2. La analiza indeplinirii conditiei privind numarul de salariati nu se iau in considerare cazurile de incetare a raporturilor de munca ca urmare a pensionarii sau desfacerii contractului individual de munca in urma savarsirii unor acte care, potrivit legii, sunt sanctionate inclusiv prin acest mod. Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisioneaza in cursul unei luni, conditia prevazuta la art. 103 lit. b) din Codul fiscal se considera indeplinita daca in cursul lunii urmatoare este angajat un alt salariat.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#51 irina_ciurla

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2006 - 11:43 AM

Multumesc frumos!
irina



#52 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2007 - 08:01 AM

Buna ziua am si eu o intrebare: pentru o firma noua de pe data de 28 decembrie 2006. ce am de facut? trebuie intai sa merg la ITM sa angajez cel putin o persoana, apoi la administratie pentru 010? care sunt primii pasi? Si va mai rog sa-mi spuneti daca contractul de munca poate sa fie pe mai putin de 8 ore/zi . eventual persoana angajata sa aiba deja CM inscrisa la o alta firma.



#53 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2007 - 09:10 AM

iar daca firma are sediul in Ilfov, ITM-ul e tot cel din Grozavesti? iar AFinanciara a judetului Ilfov, stie cineva unde o gasesc?



#54 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 16 January 2007 - 01:54 PM

Am si eu un caz de microintreprindere cu un salariat care este in concediu de crestere copil , deci are CIM suspendat. Totusi de la Finante (Brasov) mi s-a spus ca daca apare in declaratia de la sanatate si pe declaratia de la Camera de Munca , conditia este indeplinita. Mai are cineva cazul asta?



#55 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 19 January 2007 - 05:07 PM

Am o mare dilema.
Am preluat o firma infiintat in 2003 , asociatul unic nu mai stie cum a declarat-o: pe venit sau pe profit...ok...am intrat pe mfinante.ro sa vad...acolo nu e trecuta la nici un sistem de impozitare, nici la micro , nici la profit.
Ideea e ca omul vrea sa fie micro...angajati nu are...
Daca firma a fost pe profit pt ca nu a indeplinit conditiile de micro...stiu ca pana in 31.01 am voie sa depun la Adm.Fin. decl.010 cu trecerea prin optiune la micro.Ideea e ca la depunerea declaratiei imi cere si primul contract de munca ...lucru normal...
Ce fac? Angajez un om pana pe 31.01 si depun 010 ?
Vreau pareri va rog...
Multumesc mult!



#56 ruxandra micu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 January 2007 - 07:04 PM

Vezi postareafirjinia, la Jan 16 2007, 09:10 AM, a spus:

iar daca firma are sediul in Ilfov, ITM-ul e tot cel din Grozavesti? iar AFinanciara a judetului Ilfov, stie cineva unde o gasesc?

Administratia financiara ilfov se afla pe str Lucretiu Patrascanu sector 3.
ruxandra



#57 grigore simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 19 January 2007 - 10:42 PM

am o imcrointreprindere la care am uitat sa depun raportul pentru casa de marcat la administratia financiara (cel in care scrie ca societatea x nu a avut activitate) luna trecuta. era pe 0. ce sa fac acum?



#58 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 19 January 2007 - 11:40 PM

:lostit (13): fratilor!acum ca nu mai e legal ca adiministratorul sa figureze in statele de plata...acolo unde era doar administratorul pana acum angajat..daca nu angajeaza repede pe cineva devine platitor de impozit/profit??? asa au gasit calea de a cadea in plasa cat mai multi?sau ma insel eu......?
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#59 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 20 January 2007 - 05:52 PM

Vezi postareaAlina_h, la Jan 19 2007, 05:07 PM, a spus:

Am o mare dilema.
Am preluat o firma infiintat in 2003 , asociatul unic nu mai stie cum a declarat-o: pe venit sau pe profit...ok...am intrat pe mfinante.ro sa vad...acolo nu e trecuta la nici un sistem de impozitare, nici la micro , nici la profit.
Ideea e ca omul vrea sa fie micro...angajati nu are...
Daca firma a fost pe profit pt ca nu a indeplinit conditiile de micro...stiu ca pana in 31.01 am voie sa depun la Adm.Fin. decl.010 cu trecerea prin optiune la micro.Ideea e ca la depunerea declaratiei imi cere si primul contract de munca ...lucru normal...
Ce fac? Angajez un om pana pe 31.01 si depun 010 ?
Vreau pareri va rog...
Multumesc mult!


Chiar nimeni nu-si da cu parerea ?!
Va rog !
:lostit (13):



#60 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 20 January 2007 - 05:58 PM

e tare spetza ta!!!!!!!!!!
Dar daca in 60 de zile de la infiintare nu a angajat un salariat ,trebuia si erai OBLIGAT sa depui 010 cu trecere la profit!!!
Mai bine da o fuga la administratie cu copie cui si vezi cum figureaza in vectorul fiscal ,in calculatorul lor!!!!!!!!!!!!!
ocoleanui






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL