Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturare in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturare in valuta


4 replies to this topic

#1 Nagy Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 06 November 2006 - 03:20 PM

Pentru activitatea de selctie si plasare de forta de munca se pot emite facturi in valuta? Stiu ca la transport extern asa se factureaza, dar unde m-as putea interesa pentru ce activitati pot factura in valuta?! Agentiile de turism pot emite facturi in valuta?



#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 November 2006 - 04:14 PM

...da, pot, dar clientii trebuie sa fie persoane fizice sau juridice straine...n-as putea sa-ti dau un nr al unui act normativ, dar iti pot spune in mod sigur ca in cazul unui hotel asa se procedeaza...si acesta are ca obiect de activitate tot servicii-turism...imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult...




#3 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2006 - 11:32 AM

Nu poti sa emiti facturi fiscale in valuta. In cazul in care trebuie sa faci factura pentru o firma nerezidenta, atunci faci invoice in euro pe care il trimiti respectivei firme si factura fiscala cu contravaloarea in lei(in contabilitate te inregistrezi cu factura fiscala). Nu uita de TVA (sa fie inclus in invoice) daca esti firma platitoare de TVA si serviciile sunt pe terit.Romaniei.

Aceasta postare a fost editata de Sakura: 07 November 2006 - 11:34 AM




#4 Nagy Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 08 November 2006 - 11:34 AM

dar serviciile isi au efectul in afara tarii, pe teritoriul altui stat, desi clientii mei sunt romani. e vorba de ceva similar agentiilor de turism, sunt serviii de intermediere, si eu am primit de la o agentie de turism factura in valuta. e complicat, nu stiu in ce lege sa ma uit... Oricum multumesc mult pt raspunsuri, e bine sa poti discuta cu oameni care se implica!



#5 elizadb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 03 April 2008 - 06:59 PM

Buna!
Am vazut ca aveti o firma de selectie si plasare a fortei de munca si poate ma ajutati cu cateva informatii. Tin contabilitatea la o astfel de firma si clientul meu a incasat taxa de mediere de la angajatii pe care ii plaseaza in strainatate. Apoi a primit o chitanta, de la o alta agentie care preia oamenii, prin care plateste sumele incasate pt mediere. Stiti cumva cum pot evidentia aceste sume? Le pot inregistra ca garantii pentru ca, clientul meu incaseaza bani de la oamenii pe care ii plaseaza si apoi da banii acestia mai departe agentului care ii va plasa la angajatorul final.
O alta intrebare ar fi ce trebuie sa declar trimestrial la ITM pentru activitatea de plasare a fortei de munca si unde trebuie sa mai declar si ce anume?
Clientul meu a depus o declaratie la ITM precum ca plaseaz forta de munca dar totusi nu este in lista cu agentiile de plasare a fortei de munca.
Va rog mult sa ma ajutati.
Multumesc mult.
elizadanabugean@yahoo.com






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL