Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturare transporturi pe teritoriul Romaniei pentru client UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Facturare transporturi pe teritoriul Romaniei pentru client UE

facturare servicii transport
9 replies to this topic

#1 sabaroiu cristina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 January 2022 - 09:07 AM

Buna ziua,
Am vrea sa stim cum se factureaza serviciile de transporturi rutiere de marfuri pe teritoriul Romaniei pentru un client UE(Olanda) si care este baza legala .
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2022 - 01:18 PM

Uite un ghid practic pentru servicii de transport, elaborat de catre MFP in 2018 (nu-i chiar asa de vechi, eu cred ca e valabil inca).
Poti vedea mult mai bine la ce situatie te incadrezi privind punctul de plecare si cel de sosire a marfii.. :smile:

Fisiere atasate





#3 sabaroiu cristina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 January 2022 - 02:37 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 04 January 2022 - 01:18 PM, a spus:

Uite un ghid practic pentru servicii de transport, elaborat de catre MFP in 2018 (nu-i chiar asa de vechi, eu cred ca e valabil inca).
Poti vedea mult mai bine la ce situatie te incadrezi privind punctul de plecare si cel de sosire a marfii.. :smile:
Multumesc :smile:



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2022 - 02:49 PM

Ti-am modificat statusul in forum, ca sa poti descarca fisierul; a mers descarcarea ?

Eventual, da un refresh.



#5 sabaroiu cristina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 January 2022 - 02:47 PM

Buna,
Am reusit sa descarc,
Multumesc



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2022 - 04:18 PM

Uff, ce bine ! Ca nou venit nu puteai descarca/incarca nimic pana nu adunai 10 postari - e o masura anti-spam, asa ca te-am trecut direct la status de membru chiar daca nu ai nr de postari pt acest status. Asta a fost tot, nu mare lucru.

Cu drag si alta data. :smile:



#7 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 January 2022 - 04:07 PM

buna
legat de facturarea transportului intracomunitar
am fost "certat" de un contabil cu experienta pentru faptul ca emit facturi (pe stil romanesc cod fiscal) catre clientul din UE in baza unor note de transport (caculul pe care il fac ei )
din punctul lui de vedere nu mai trebuie sa emit factura fiind suficient acel calcul pentru a inregistra veniturile in contabilitate .
deci trebuie sau nu sa emit facturi?
multumesc



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2022 - 04:50 PM

ART. 319 - Facturarea
(1) În înțelesul prezentului titlu sunt considerate facturi documentele sau mesajele pe suport hârtie ori în format electronic, dacă acestea îndeplinesc condițiile stabilite în prezentul articol.
(2) Orice document sau mesaj care modifică și care se referă în mod specific și fără ambiguități la factura inițială are același regim juridic ca o factură.

Sa vedem care sunt conditiile :
(20) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informații:
a) numărul de ordine, în baza uneia sau a mai multor serii, care identifică factura în mod unic;
b) data emiterii facturii;
c) data la care au fost livrate bunurile/prestate serviciile sau data încasării unui avans, în măsura în care această dată este anterioară datei emiterii facturii;
d) denumirea/numele, adresa și codul de înregistrare în scopuri de TVA sau, după caz, codul de identificare fiscală ale persoanei impozabile care a livrat bunurile sau a prestat serviciile;
e) denumirea/numele furnizorului/prestatorului care nu este stabilit în România și care și-a desemnat un reprezentant fiscal, precum și denumirea/numele, adresa și codul de înregistrare în scopuri de TVA, conform art. 316, ale reprezentantului fiscal;
f) denumirea/numele și adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum și codul de înregistrare în scopuri de TVA sau codul de identificare fiscală al beneficiarului, dacă acesta este o persoană impozabilă ori o persoană juridică neimpozabilă;
g) denumirea/numele beneficiarului care nu este stabilit în România și care și-a desemnat un reprezentant fiscal, precum și denumirea/numele, adresa și codul de înregistrare prevăzut la art. 316 ale reprezentantului fiscal;
h) denumirea și cantitatea bunurilor livrate, denumirea serviciilor prestate, precum și particularitățile prevăzute la art. 266 alin. (3) în definirea bunurilor, în cazul livrării intracomunitare de mijloace de transport noi;
i) baza de impozitare a bunurilor și serviciilor ori, după caz, avansurile facturate, pentru fiecare cotă, scutire sau operațiune netaxabilă, prețul unitar, exclusiv taxa, precum și rabaturile, remizele, risturnele și alte reduceri de preț, în cazul în care acestea nu sunt incluse în prețul unitar;
j) indicarea cotei de taxă aplicate și a sumei taxei colectate, exprimate în lei, în funcție de cotele taxei;
k) În cazul în care factura este emisă de beneficiar în numele și în contul furnizorului, mențiunea "autofactură;"
l) În cazul în care este aplicabilă o scutire de taxă, trimiterea la dispozițiile aplicabile din prezentul titlu ori din Directiva 112 sau orice altă mențiune din care să rezulte că livrarea de bunuri ori prestarea de servicii face obiectul unei scutiri;
m) În cazul în care clientul este persoana obligată la plata TVA, mențiunea "taxare inversă";
n) În cazul în care se aplică regimul special pentru agențiile de turism, mențiunea "regimul marjei - agenții de turism";
o) dacă se aplică unul dintre regimurile speciale pentru bunuri second-hand, opere de artă, obiecte de colecție și antichități, una dintre mențiunile "regimul marjei - bunuri second-hand", "regimul marjei - opere de artă" sau "regimul marjei - obiecte de colecție și antichități", după caz;
p) În cazul în care exigibilitatea TVA intervine la data încasării contravalorii integrale sau parțiale a livrării de bunuri ori a prestării de servicii, mențiunea "TVA la încasare";
r) o referire la alte facturi sau documente emise anterior, atunci când se emit mai multe facturi ori documente pentru aceeași operațiune. Norme metodologice
______________________________________________________

Nu stiu cum arata documentele tale, daca acele calcule pe care ti le trimite clientul satisfac conditiile de mai sus (aplicabile) - desi ma indoiesc sincer, atunci nu mai trebuie factura tip, DAAAR eu as fi prudenta si as emite-o ca sa stau linistita cu Fiscul, sa nu trebuiasca vreodata sa am discutii si explicatii cu organele de control, ca deh ... asa-i in Romanica !
Factura-i "sfanta", iar in cazul tau este chiar necesara ! :smile: Parerea mea ...



#9 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 January 2022 - 06:30 PM

Multumesc frumos
asa zic si eu :)



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2022 - 08:38 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL