Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
JURNAL DE CUMPARARI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


JURNAL DE CUMPARARI

19 replies to this topic

#1 DEEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 17 November 2006 - 01:43 AM

[size=1]Sa ma lamureasca si pe mine cineva, am tot citit , dar nu am gasit nimic clar.
In jurnalul de cumparari trebuie sa-mi apara o cheltuiala de pe un bon fiscal ( diverse materiale nestocate) 604, daca am inregistrat cheltuiala direct prin casa??

604=5311(total bon fiscal)
...cum este corect ? sa apara in jurnalul de cumparari sau nu??..si unde ? la scutite banuiesc, nu??
..sa ma lamuresca si pe mine cineva cu ceva baza legala. Eu pana acun faceam inregistrarile fara sa-mi apara, programul asta nou ma intreaba daca vreau sa-mi apara in jurnal sau nu...aici am tot citit tot felul de pareri, dar nimic convingator
va rooog!!
multumesc



#2 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 17 November 2006 - 09:30 AM

Daca este inregistrata direct in casa pe baza unui bon fiscal nu poate aparea si in jurnalul de cumparari.In JC apare doar ce cumperi cu factura fiscala pt. a deduce TVA.Singura exceptie sunt bonurile fiscale de combustibil din care se poate deduce TVA fara factura. A aparut la sf.lui 2005 dar nu stiu baza legala.Poate ne poate ajuta cineva.




#3 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 November 2006 - 08:02 PM

-------

Fisiere atasate





#4 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 19 November 2006 - 04:58 PM

Vezi postarearamona_demeter, la Nov 18 2006, 08:02 PM, a spus:

-------

A aparut o modificare la acest ordin (imi cer scuze, nu stiu nr. inca) unde spune ca se acepta bonurile emise de taxi si cele sub 100 lei (la deducere tva si bagare pe jurnalul de cumparari). Cele de la benzinarii, care reprezinta combustibil, pot avea orice valoare, binenteles, dar tb stampilate si completate cu soc beneficiara si nr autoturismului.



#5 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 19 November 2006 - 05:17 PM

Ordinul 293 postat de ramona modifica ordinul 1714 si este ultimul aparut, uita-te mai atenta la punctele "b" si "d", acolo scrie ceea ce spui tu.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#6 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 20 November 2006 - 08:17 AM

Vezi postareaCris Raicu, la Nov 19 2006, 05:17 PM, a spus:

Ordinul 293 postat de ramona modifica ordinul 1714 si este ultimul aparut, uita-te mai atenta la punctele "b" si "d", acolo scrie ceea ce spui tu.

scuze, nu am deschis doc atasat mai sus.



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 November 2006 - 06:31 PM

Vezi postareaDEEA, la Nov 17 2006, 01:43 AM, a spus:

In jurnalul de cumparari trebuie sa-mi apara o cheltuiala de pe un bon fiscal ( diverse materiale nestocate) 604, daca am inregistrat cheltuiala direct prin casa??
604=5311(total bon fiscal)
...cum este corect ? sa apara in jurnalul de cumparari sau nu??..si unde ? la scutite banuiesc, nu??
Jurnalul pentru Cumparari este formular financiar-contabil comun pe economie, privind taxa pe valoarea adaugata, pentru inregistrarea achizitiilor de bunuri si servicii.
Pentru a intocmi Decontul de TVA este necesara inregistrarea in Jurnalul pentru cumparari a tuturor documentelor de achizitii, cu TVA sau fara. Valoarea totala a sumelor datorate trebuie sa le achit furnizorilor, prin casa sau cont curent. Contabilitatea furnizorilor se tine pe fiecare persoana fizica sau juridica – conform Ordinului 1752/2005. In concluzie, fiecare document de achizitie bunuri sau servicii (factura, bon fiscal) trebuie trecut in Jurnalul pentru Cumparari si contabilizat intr-un cont de furnizori. Achitarea furnizorului se face prin casa, nu achitarea cheltuielii prin casa, ca in cazul inregistrarii tale.



#8 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 12 December 2006 - 02:44 PM

In jurnalul de cumparari se inregistreaza direct prin casa o plata sau se foloseste contul de furnizori urmand apoi sa se achite furnizorii?
In Jurnalul de cumparari se trec toate achizitiile?



#9 janika0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 January 2007 - 07:52 PM

Vezi postareamihails2005, la Dec 12 2006, 12:44 PM, a spus:

In jurnalul de cumparari se inregistreaza direct prin casa o plata sau se foloseste contul de furnizori urmand apoi sa se achite furnizorii?
In Jurnalul de cumparari se trec toate achizitiile?
In jurnalul de cumparari se trec toate achizitiile, eu trec inclusiv chitantele de la posta(contin TVA). Nu se inregistreaza direct prin casa.
JaNik@ :wink:



#10 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 23 January 2007 - 06:30 PM

si bonurile de benzina se trec in jurnal?firma nu e platitoare de TVa dar probabil tot trebuie tinut acest jurnal



#11 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 23 January 2007 - 07:30 PM

Vezi postareamihails2005, la Jan 23 2007, 06:30 PM, a spus:

si bonurile de benzina se trec in jurnal?firma nu e platitoare de TVa dar probabil tot trebuie tinut acest jurnal


normal. fiecare societate are jurnal de cumparari/achizitii
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#12 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 24 January 2007 - 09:17 AM

Eu trec in jurnalul de cumparari numai facturile, bonurile nu le-am trecut niciodata (exceptie cele de benzina) - adica numai documentele purtatoare de TVA - si ani de zile am avut controale de TVA (faceam export si ceream rambursare lunar) si din zeci de echipe de control nimeni nu mi-a zis ca nu e bine.



#13 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 24 January 2007 - 01:55 PM

Vezi postareasisgog, la Jan 24 2007, 09:17 AM, a spus:

Eu trec in jurnalul de cumparari numai facturile, bonurile nu le-am trecut niciodata (exceptie cele de benzina) - adica numai documentele purtatoare de TVA - si ani de zile am avut controale de TVA (faceam export si ceream rambursare lunar) si din zeci de echipe de control nimeni nu mi-a zis ca nu e bine.
Si eu procedez asa la o firma si , tot la fel, nu am avut obiectii din partea nimanui!
iuliana



#14 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 28 January 2007 - 03:30 PM

Daca firma nu e platitoare de TVA nu trebuie tinut jurnalul de cumparari!!!



#15 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2007 - 04:30 PM

Cum adica, daca nu tii jurnal de cumparari, pe ce jurnal iti inregistrezi facturile fiscale? Doar BF carora nu le deduci TVA se inregistreaza direct pe Registrul de casa, in rest toate facturile si bonurile care dau drept de deducere TVA trebuie sa apara pe JC, indiferent daca esti platitor sau nu. In cazul in care nu esti platitor nu iti mai inregistrezi TVA, este singura diferenta.
Cu respect,
Alinutza



#16 PALADAM

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 January 2007 - 03:39 PM

Cine poate sa-mi trimita noile jurnale de TVA? Am nevoie urgenta de ele. Nu sunt afisate inca pe internet. Mii de multumiri .



#17 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 29 January 2007 - 04:24 PM

Le gasesti in Ordinul 2.217 din 22.12.2006. daca cineva le-a si inteles deja 100% as fi extrem de multumit sa ni le explice si noua... :lostit (13):
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#18 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 29 January 2007 - 07:40 PM

Cine poate sa-mi trimita noile jurnale de TVA?
[/quote]

Depinde si de activitatea desfasurata de firma.
Daca nu face achizitii sau prestari servicii intracomunitate, poate folosi
in continuare vechile jurnale de vinzare sau cumparare.
Daca DA - obigatoriu trebuie sa aibe cele 4 registre:vinzare, cumparare,
nontransferuri, bunuri achizitionate din stat membru;
Modelele din ordin 2217 sunt f.cuprinzatoare, pentru toate situatiile posibile.
Atentie f. mare la intelegerea legii , pentru a incadra corect fiecare situatie
in parte! (este ceva cam complicat....) .



#19 remi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 29 January 2007 - 08:00 PM

[quote name='oma' post='118780' date='Jan 29 2007, 07:40 PM']Cine poate sa-mi trimita noile jurnale de TVA?[/quote]

Depinde si de activitatea desfasurata de firma.
Daca nu face achizitii sau prestari servicii intracomunitate, poate folosi
in continuare vechile jurnale de vinzare sau cumparare.
Daca DA - obigatoriu trebuie sa aibe cele 4 registre:vinzare, cumparare,
nontransferuri, bunuri achizitionate din stat membru;
Modelele din ordin 2217 sunt f.cuprinzatoare, pentru toate situatiile posibile.
Atentie f. mare la intelegerea legii , pentru a incadra corect fiecare situatie
in parte! (este ceva cam complicat....) .
[/quote]


atasez noile jurnale de TVA. este pentru prima data si daca gresesc ceva rog rabdare.

Fisiere atasate





#20 bbcris_bb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:home

Postat 05 February 2007 - 11:26 PM

E bun jurnalul de vanzari ?

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL