Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Controale peste controale (Garda, Administratie)... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Controale peste controale (Garda, Administratie)...

32 replies to this topic

#21 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 19 February 2009 - 01:34 PM

Nu stiu din experienta, dar parca am citit pe acest forum de o amenda in jur de 3000 RON pentru ca nu a trecut punctul de lucru pe factura



#22 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 07 May 2009 - 08:10 PM

E foarte stresant sa citesti cu mare interes anumite postari in functie de titlu...si sa tot dai de asemenea anunturi si reclame care se repeta in fiecare topic. Nu pot fi postate sau nu li se pot atribui spatii speciale???? Nu sunt eu administrator sa hotarasc asta...dar...chiar e necesar sa citim la fiecare 5 minute ce produs nou mai are acum pe piata Banca Transilvania????
Imi pare rau pentru postarea mea, poate sunt si putin obosita...dar nu ma pot abtine...




#23 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 May 2009 - 01:10 PM

Vezi postareaCornny, la Feb 19 2009, 02:34 PM, a spus:

Nu stiu din experienta, dar parca am citit pe acest forum de o amenda in jur de 3000 RON pentru ca nu a trecut punctul de lucru pe factura


si unde scrie??????????????? :sad:



#24 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 June 2009 - 01:44 PM

Politia a dat amenzi pentru faptul ca : soc.comerciala nu avea incheiat un contract cu o firma specializata pentru transportul baniilor in siguranta la banca .Stiti ceva ? Eu singura Lege care am gasit-o este :
LEGE nr. 333 din 8 iulie 2003
privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor
EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 525 din 22 iulie 2003
Aici nu-mi spune nimic din ce ma intereseaza pe mine.Inteleg pentru firmele mari dar ,ptr.buticul SA ?
Multumesc.



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2009 - 04:56 PM

draga DR, :biggrin:

pana iti raspunde cineva, incearca o cautare, parca-parca imi amintesc ca s-a mai discutat despre asta ... sau era despre seiful obligatoriu la firme ... :sad:



#26 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2009 - 12:39 PM

Da...si pe noi ne-a atentionat ca, ar trebui sa avem un contract cu o firma specializata pentru transportat banii la banca sau in masina , facut un loc special pentru transportul de valori (cum zic ei !) ...numai ca, banca este la 5 minute de mers pe jos......dureaza mai mult sa scoti masina si s-o parchezi la banca ! :biggrin:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#27 roxanita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 February 2010 - 12:20 PM

ajutor!!!! Spuneti-mi va rog daca se poate asa ceva:
acum 2 saptamani am avut control, finalizat cu o amenda de 1500 ron. Si astazi dimineata, surpriza, au venit doi domni de la garda in control. Se poate asa ceva?



#28 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 25 February 2010 - 12:54 PM

Daca au venit cu teme de control diferite, se poate. In registrul de control trebuie sa scrie scopul controlului, care trebuie sa fie diferit.
Oricum nu-ti pot da amenda pentru aceeasi neregula.
Chiar ai o scuza ca deja ai platit o amenda si nu mai ai bani pentru alta, asa ca mai bine sa revina alta data.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#29 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 March 2010 - 04:56 PM

Activitatea firmelor ar putea fi verificata si de politia locala, din initiativa MAI

Reprezentantii Consiliului National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii (CNIPMM) afirma ca Ministerul de Interne a initiat un act normativ de modificare a legii Politiei Locale, prin care sa se dea posibilitatea oricarui politist din cadrul acestei structuri sa controleze firmele, masura care "ar fi aberanta".

Ovidiu Nicolescu, presedintele CNIPMMR, a declarat astazi ca proiectul de act normativ nu a fost facut public, deocamdata "circuland intre ministere".
chinchile

"Sper sa nu se adopte o astfel de prevedere pentru ca ar fi o aberatie. Prevederea ar urma sa dea politiei locale atributii in verificarea activitatii economice, adica politistii locali sa se verifice contabilitatea, bilantul, inventarul", a spus Nicolescu.

Exista deja patru structuri distincte care controleza activitatea firmelor, respectiv Garda Financiara, Directia de Investigare a Fraudelor, Autoritatea Nationala a Vamilor si Directia Generala Coordonare Inspectie Fiscala din cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, a mai spus oficialul.

Sursa: Mediafax

si aberaatiile legislative nu contanesc... :thumbup: :smile:
The art of knowing is knowing what to ignore.



#30 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 March 2010 - 08:55 PM

IDIOTI!!!



#31 Diana_89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 July 2011 - 07:23 PM

Imi cer scuze intai daca nu am ales topicul corect.

Intrebarea mea : In cazul in care nu facturam o mai mare perioada de timp penalizarile pentru o creanta neincasata de la un client si respectiv nu inregistram penalizarea lunar, in cazul unui control putem fi amendati? Trebuie neaparat inregistrate si facturate lunar aceste penalizari? Nu de alta dar clientul e mai "sucit" si daca i-am trimite o factura cu penalizarile cumulate ar zice ca-l amenintam sa plateasca datoria si ar renunta la noi ca furnizori.
As fi recunoscatoare daca m-ar ajuta cineva.



#32 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 July 2011 - 10:21 PM

In cazul unei institutii publice, aceasta e obligata sa calculeze si sa factureze penalitatile de intarziere la plata, altfel are probleme cu Curtea de conturi.
In cazul unei firme private nu esti obligat sa ceri/facturezi penalitati clientului. Cel mai adesea ii intelegi greutatile si-l ierti 1-2 luni pana trece de necazul care-l face sa nu poata plati. Doar in cazuri exceptionale se factureaza penalitati si de regula nu dupa o singura luna de intarziere. Mai sunt si firme care nu platesc pana nu-i bati la cap de cateva ori, desi au bani. Cu asta se aplica o tactica care credeti ca da rezultat. Firmele care sunt excesiv de riguroase in aplicarea contractului sau cele care au suficient de multi clienti incat nu mai pot sta la discutii de negociere a platii, factureaza lunar penalitatile. Asa fac firmele de telefonie, cablu TV, energie electrica.
In concluzie, daca ai mai mult de 20 de clienti, poate e bine sa facturezi lunar penalitatile. In rest stai la discutii cu ei cerand explicatii si promisiuni (ca luna viitoare vor plati minim jumatate din restanta etc.).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#33 ceauca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 February 2012 - 02:55 PM

Am si eu o intrebare.Exista o lege care sa permita unu inspector de la garda financiara,protectia consumatorului etc. sa intre intr-un magazin sau stand fara permisiunea proprietarului sau a angajatului? sau este o zona "gri"? multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL