Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Am nevoie de un model de decizie de desfacere contract de munca agreat de ITM ALBA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Am nevoie de un model de decizie de desfacere contract de munca agreat de ITM ALBA

7 replies to this topic

#1 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 22 November 2006 - 01:56 PM

... Cred ca am spus totul in titlu...
Daca sunt colegi din Alba si au asa ceva, as avea nevoie urgent, va rog.
Adresa mea de mail este: izaroman@transimart.ro
Multumesc!

PS: Toti cei care lucreaza cu ITM-uri din mai multe judete au constatat diferente remarcabile in opisurile de documnte care se car la intocmiri sau la desfacerile de contracte de munca si in generel la tot ce e legat de ITM - urile judetene?!?



#2 Lili Dardac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tulcea
  • Interests:resurse umane, management, contabilitate

Postat 24 November 2006 - 09:31 AM

buna
asta e o tampenie
toate modelele de acte si documente utilizate in activitatea de resurse umane sunt orientative....le personalizezi cum vrei tu dar trebuie sa tii cont de informatiile de baza...
am sa incerc sa-ti atasez un model aici.

Cu bine
Lili
Inspector resurse umane :)

desfacere adika concediere sau ce??? din ce motiv desfacere mare atentie ca la desfacere trebuie facuta o cercetare prealabila a desfacerii, motive bla bla...
iti atasez si cu acordul partilor...:)

...gata deja ti-am pus cam multe, sunt mult prea dragutza azi...mai am o gramada de modele pe care le-am intocmit ptr fiecare motiv (art.) din codul muncii...pentru consultanta in domeniul resurselor umane online pe messenger damiana20 (scrieti-mi chiar daca unt offline ... eu vad tot :) )
o zi excelenta...fara concedieri :)

Fisiere atasate





#3 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 November 2006 - 11:12 AM

Merci, dar pana la urma am gasit la un fel de papetarie amarata de langa ITM Alba "modelul" agreat de ei.
Cred ca in marea graba am uitat sa precizez ca e vorba de decizie de desfacere cu acordul partilor.
Inca nu il am in format electronic dar de indata ce il introduc in calculator promit sa il atasez. Sa nu mai ajunga nimeni in situatia mea. Mai ales ca termenul de depunere a acestor documente este foarte scurt.
Oricum, multumesc mult pentru ajutor.

Aceasta postare a fost editata de izaroman: 24 November 2006 - 11:15 AM




#4 Lili Dardac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tulcea
  • Interests:resurse umane, management, contabilitate

Postat 24 November 2006 - 11:47 AM

buna din nou
deci 1. nu exista de desfacere cu acordul partilor, desfacere se refera la concediere ...ok..exista decizie de incetare cu acordul partilor....
ai grija
pa



#5 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 November 2006 - 01:10 PM

Whatever... Eu precis te cred pe tine.
Obiectii la decizia de incetare a contractului de munca prin acordul partilor pe care mi l-ai trimis:
1. Persoana insarcinata cu transmiterea catre angajatul caruia i se desface contractul de munca trebuie numita explicit (adica nume, prenume, functia pe care o are in firma respectiva).
2. Trebuie precizat la finalul deciziei ca in cazul in care persoana careia i se desface contractul de munca are "obiectii" la decizia respectiva, se poate adresa Tribunalului Alba (in cazul meu) in termen de 30 de zile de la datarea deciziei respective.
No, io ce sa fac daca lor asa le place... :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de izaroman: 24 November 2006 - 01:12 PM




#6 aaaSEN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 May 2007 - 02:59 PM

acea decizie pe care o ceri ar trebui sa fie "agreata" de Tribunalul Alba si nu de ITM, care nu poate decat sa ia act de desfacere nefiind organ jurisdictional si neavand nici un drept de cenzura asupra actelor emise de catre o societate comerciala. Daca acel ITM iti impune un model si acel model nu e corect, ce te faci cand il ataca pe instanta? "Asa era modelu' domne'...!" - buna aparare. Mai bine citeste legea si o sa vezi acolo modelul de decizie. iti dau si bibiliografie Legea 53/2003, care pun pariu ca nu o sa stii ce e decat dupa ce verifici. PA

Aceasta postare a fost editata de floris: 21 May 2007 - 07:53 PM




#7 aaaSEN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 May 2007 - 03:02 PM

Vezi postareaizaroman, la Nov 24 2006, 01:10 PM, a spus:

Whatever... Eu precis te cred pe tine.
Obiectii la decizia de incetare a contractului de munca prin acordul partilor pe care mi l-ai trimis:
1. Persoana insarcinata cu transmiterea catre angajatul caruia i se desface contractul de munca trebuie numita explicit (adica nume, prenume, functia pe care o are in firma respectiva).
2. Trebuie precizat la finalul deciziei ca in cazul in care persoana careia i se desface contractul de munca are "obiectii" la decizia respectiva, se poate adresa Tribunalului Alba (in cazul meu) in termen de 30 de zile de la datarea deciziei respective.
No, io ce sa fac daca lor asa le place... :tongue:

Foarte destept raspunsul si foarte bine fundamentat legal


:smile:



#8 Iulia_ro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 January 2008 - 04:01 PM

http://www.itmalba.ro/evmunci.htm

aici sunt modele agreate de itm alba si nu numai. Toate modele de decizii si alte hartzoage.
Pa pa






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL