Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amenda bilant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


amenda bilant

32 replies to this topic

#21 danacretu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 29 January 2007 - 11:01 PM

Eu am depus pt. o firma infiintata in 2006 ce am enumerat mai sus, azi, in urma primirii unei notificari de la Finante. Amenda am platit pt. nedepunerea declaratiei pt. inactivitate la 30.06.2006 (100 lei ron), iar pt. declaratii nedepuse(pt.perioada iunie-sept.2006)am primit avertisment, intrucat declaratiile pt.dec.2006(100+300) le-am depus pana in 25.01.2007.



#22 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 31 January 2007 - 11:14 AM

Bilantul de 30.06.2006 trebuie depus la Reg. Comertului, sau numai cel de sfarsit de an?




#23 invatacel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 31 January 2007 - 05:38 PM

Vezi postareasisgog, la Jan 31 2007, 11:14 AM, a spus:

Bilantul de 30.06.2006 trebuie depus la Reg. Comertului, sau numai cel de sfarsit de an?
doar cel de sfarsit de an :lostit (13):
soarta nu-i ajuta pe cei lipsiti de curaj



#24 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 01 February 2007 - 08:36 AM

MULTUMESC



#25 alyj

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 February 2007 - 01:41 PM

Multumesc frumos.

Mai o intrebare, tinand cont ca nu am capitalul social varsat - deci nici cont deschis pe persoana juridica - pot sa deschid acest cont in alt judet decat cel in care e sediul social al firmei??



#26 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 05 February 2007 - 01:35 AM

Nu ai nici un fundament pentru a face acest lucru,doar daca ai punct de lucru in acel judet
Cel mai bine intreaba la banca,dar nu cred ca banca va accepta.Ei iti vor cere absolut toate documentele firmei,pt.deschiderea de cont-inclusiv extrasul de la Reg.Comertului.



#27 invatacel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 17 February 2007 - 08:51 PM

pentru 2006 pana la ce data se depune bilantul?... tot in 120 de zile de la finele anului?


ati reusit sa descarcati programul de bilant?
soarta nu-i ajuta pe cei lipsiti de curaj



#28 menu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 19 February 2007 - 06:54 AM

Termenele de depunere:
- 60 de zile (1 martie) de la incheierea exercitiului financiar,
pentru declaratiile persoanelor juridice care de la constituire nu au
desfasurat activitate, precum si a persoanelor juridice care se afla
in curs de lichidare;

- 120 de zile (30 aprilie) de la incheierea exercitiului financiar
pentru situatiile financiare anuale.


Vezi postareainvatacel, la Feb 17 2007, 10:51 PM, a spus:

pentru 2006 pana la ce data se depune bilantul?... tot in 120 de zile de la finele anului?


ati reusit sa descarcati programul de bilant?




#29 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 19 February 2007 - 06:16 PM

cine-mi spune si mie ce inseamna sintagma " nu a desfasurat activitate de la infiintare pina la sfarsitul anului" din normele de la bilant?
cheltuielile de constituire, depunerea capitalului social, eventuale alte cheltuieli cu contabilul - factura si chitanta lunara in baza contractului, declaratii depuse ( deoarece este obligatoriu 100 si 300 trimestrial) reprezinta cheltuieli pe care le are orice firma sin momentul in care se inregistraeaza la ORNC. Aceste cheltuieli trebuie inregistrate in balanta ctb a firmei la data la care se efectueaza. Deci ce firma din Romania s-a infiintat si nu a avut aceste cheltuieli ? Asta ce inseamna ca au avut sau nu activitate ? In mod normal activitatea unei firme incepe in momentul in care ea incepe sa produca, ca doar asta este menirea ei nu? Si atunci pentru o firma care nu produce ce se depune bilant sau declaratie ca nu a avut nici odata activitate?



#30 anis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 14 March 2007 - 02:04 PM

dar amenda de nedepunere la RC stie cineva cat este?
anis



#31 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 01 May 2007 - 01:10 PM

Si daca nu depui pana la termen la Adm Fin, atunci ce se intampla?



#32 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2007 - 03:19 PM

Nedepunerea la termen la administratia financiara se lasa cu amenda
Nedepunerea la timp la Reg. Com nu e cu amenda



#33 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 May 2007 - 08:35 AM

la Reg Com se pot depune bilanturile pe 2006 pana la sfarsitul anului. mi-a zis o tipa de la ghiseul de depuneri.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL