Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
preturi de vanzare productie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


preturi de vanzare productie

38 replies to this topic

#1

  • Guests

Postat 28 January 2005 - 02:05 PM

buna... am si eu o intrebare si ca sa o intelegeti mai bine va explic pe scurt cazul meu.
am o firma de productie care a inceput activitatea in decembrie... am produs 2 bucati mobilier si le-am vandut la pretul X... la finalul lunii, dupa repartizarea cheltuielilor indirecte, costul de productie a iesit mai mare decat pretul de vanzare. am vandut sau nu sub pret? in ce fel intru eu sub incidenta legii?
inca o intrebare... diferentele de pret se calculeaza si la productia vanduta, sau numai la cea stocata???
multumesc mult...



#2 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 January 2005 - 02:36 PM

Cheltuielile indirecte le repartizezi in functie de gradul de activitate.
Ex: grad activitate 100% - inseamna sa produci 50 de piese de mobilier
Tu ai produs numai 2 piese deci gradul de activitate este 4%, procent care il aplici la repartizarea cheltuielilor indirecte.
Sper ca te-am ajutat
O zi buna!




#3 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 28 January 2005 - 02:48 PM

gradul de activitate il stabileste cine si cum? se normeaza productia?



#4 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 January 2005 - 02:57 PM

Iti faci un calcul la capacitate de productie. Banuiesc ca activitatea este mica. Calculul tau ar trebui sa fie cam asa:
nr salariati--x---X piese de mobilier/ salariat x nr de zile lucratoare= capacitate maxima.

Calculul facut trebuie sa fie real. Incearca sa vezi cat le-a luat sa faca piesele de mobilier care le-ai vandut si produs, fa un calcul in functie de ele.
Toate calculele sa le ai la dosar semnate de persoana care se ocupa de productie sau administrator.



#5 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 28 January 2005 - 03:07 PM

merci mult, ioana...

ceea ce nu mai inteleg eu e sub care pret nu am voie sa vand... si altceva: la productia vanduta se calculeaza dif. de pret? sau numai la cea stocata...



#6 elena2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 28 January 2005 - 03:09 PM

Legat de subiectul in discutie am si eu o intrebare:
ma obliga legea sa lucrez cu diefernta de pret?



#7 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 January 2005 - 03:25 PM

Sub costul de productie. Va referiti la 348??
Daca da atunci sa o luam pe rand.

348 se foloseste cand lucrezi cu cost antecalculat, si vii pe diferenta la sfarsitul lunii pentru toata productia din luna respectiva. Probabil ca voi faceti raportul de productie lunar. Nu stiu cum lucrati. Cel mai corect este sa lucrezi cu antecalculat si cu fise de produs (retetare).

Nu stiu ce anume v-ar mai interesa.... Daca mai aveti intrebari despre acest subiect....oricand....

Pentru elena2003.. poti lucra cu postcalculat, dar nu ai cum sa stii ce cheltuieli sa incluzi. Poti merge numai pe cost materie prima si mat aux si la sf lunii inregistrezi diferenta de cheltuieli indirecte... Nu scrie nicaieri ca trebuie sa lucrezi cu diferente de pret (cel putin eu nu stiu si lucrez productie de 6 ani ...)



#8 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 28 January 2005 - 03:36 PM

noi lucram mobila la comanda si ciclul de productie e ft scurt... maxim 1-2 zile!! si mobila pe stoc este putina, cea din showroom...

am voie sa fac 345=711 la pretul materiilor prime si al materialelor auxiliare? apoi la vanzare sa fac 711=345 cu aceeasi valoare si concomitent 4111= %701/4427...

ceea ce as vrea eu e sa elimin diferentele de pret. dar revin cu ceea ce ma obsedeaza... nu poate sa vina fiscul sa-mi spuna ca am vandut sub pret??? asta in cazul in care dif. dintre 345 si 701 nu acopera chelt. indirecte...



#9 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 January 2005 - 04:06 PM

Este cam greu sa elimini diferentele de pret, ca sa nu ai batai de cap cu controale cel mai bine este sa lucrezi cu antecalculat pe fisa de produs. EX: acum te poti apuca sa faci fisele de produs cu costuri antecalculate in functie de cheltuielile indirecte din luna precedenta. Si in fisa inregistrezi inclusiv ceva cheltuieli indirecte. La sf lunii pe diferente. Faci raport de productie antecalculat la sf fiecarui ciclu de productie 1-2 zile cum zici tu iar la sf lunii faci raport de productie postcalculat in functie de cheltuielile indirecte inregistrate in cursul lunii, pe care le distribui dupa gradul de activitate.Pe raportul de productie poti calcula costul pe fiecare produs. In felul asta vezi si tu daca ai vandut sub cost sau nu si controalele (din experienta proprie) s-au uitat numai pe raportul de productie. Oricum putini stiu productie nu este ceva la indemana lor cum ar fi reg de casa si sa vada daca ai datorii sa mai scoata si ei ceva majorari....Daca ai toate documentele in regula nu ai de ce sa iti faci probleme.

Pt productie:
1. bon consum materie prima si mat auxiliare
2. Fise de produs ( retetare) antecalculat
3. Note de predare produse finite
4. Raport de productie pe fiecare ciclu de productie (cost antecalculat)
5. Raport de productie lunar postcalculat

Sper ca nu am uitat ceva....

Sper ca nu



#10 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 28 January 2005 - 04:30 PM

MERCI MULT, IOANA... AI CUMVA VREUN MODEL DE RAPORT DE PRODUCTIE?



#11 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 January 2005 - 05:12 PM

Imi pare rau dar nu mai am, a ramas pe calculator unde am lucrat inainte. Era facut in Excel de mine in functie de necesitati si activitate. Un cap de tabel pe orizontala sau verticala produsele si cheltuielile pe verticala sau orizontala in fuctie de ce ai mai mult produse sau cheltuieli.

Cheltuieli

1. Cheltuieli directe
- Materie prima
- materiale auxiliare
- manopera ( salariile angajatilor din productie)
- cheltuieli cu taxele angajatorului aferente salariilor din productie

2. Cheltuieli indirecte

- Chirii
- alte servicii administrative....

Nu mai tin minte exact tot am ceva vreme decand nu am mai lucrat productie, dar poti lua o carte de conta de gestiune si gasesti acolo exact ce si cum iti intra si iti poti face capul de tabel.

Sper ca te-am putut ajuta!
O seara frumoasa



#12 Orbu Tatiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:galati

Postat 24 February 2005 - 02:05 PM

addina, iti trimit eu luni cand ajung la birou model de raport de productie. lasa adresa de mail pe site.
tatiana



#13

  • Guests

Postat 25 February 2005 - 02:30 AM

Va rog,sa-mi trimiteti si mie un model de raport de productie.
Cu multumiri,lela
e-mail:gospodarul@yahoo.com



#14 AncaCer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2005 - 02:29 PM

Daca se poate, va rog sa-mi trimiteti si mie un model de raport de productie si de retetar la ancav@go.ro .

Multumesc, Anca.



#15

  • Guests

Postat 01 March 2005 - 04:12 PM

Iuliana Craiu a spus:

Te rog daca poti sa-mi trimiti model de calcul pentru confectii textile pe e-mai iulia_wsc@yahoo.com.




#16 clau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Sibiu, HOME

Postat 02 March 2005 - 11:40 AM

daca se poate trimite si la adresa asta: claudiu.muntean@ctrnet.ro

multumesc mult



#17 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 02 March 2005 - 12:06 PM

probabil toata ziua vei trimite mail-uri
Te rog si la crist_ivan@yahoo.com



#18 nausica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 02 March 2005 - 10:20 PM

Indraznesc si eu sa cer un raport de productie :)

adresa este nausica.p@personal.ro

Multumesc mult.



#19 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 04 March 2005 - 05:49 PM

va rog muuuuuuuuult, vreau si eu model de raport de productie... desi eu am deschis subiectul am ramas fara :)).
multumesc anticipat.
adinelro@yahoo.com



#20 raipol2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 March 2005 - 01:16 PM

Am avut un control pe aceasta tema si culmea cunosteau foarte bine utilizarea conturilor extracontabile (9....)chiar au verificat notele contabile (tematica: contabilitatea intreprinderilor indrumar practic , autori L. POSSLER GH. LAMBRU;Contabilitatea Financiara , autori: Mihai Ristea Corina-Graziella Dumitru)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL