Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cocediu sarcina si lauzie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cocediu sarcina si lauzie

11 replies to this topic

#1 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 04 December 2006 - 08:29 PM

Stiu ca durata ac concediu este de 126 de zile,din care sunt obligatoriu de efectuat min 42 zile,dar eu as dori sa mi le efectuez toate, dar dupa ce nasc... asa este mai avantajos pt mine.
Stiu ca in mod normal se acorda 63 zile inainte de nastere(conc. de sarcina) si 63 dupa nastere (concediu lauzie) dar eu as dori sa fac 2 sapt inainte de nastere si restul pana la 126 de zile dupa ce nasc.
Ma poate ajuta cineva ? Se poate face ceea ce vreau eu sau am voie numai 63 de zile dupa ce nasc(respectiv min 42 de zile -max 63 de zile)
Am tot citit pe forum si nu m-am clarificat in acest sens ...
De asemenea vreau sa stiu ce retineri sunt in cazul acestui concediu de maternitate,cine il suporta (si despre asta am citit dar nu am priceput mare lucru) :thumbup: Poate ma ajutati voi...

Multumesc


Tot eu va deranjez... referitor la intrebarea de mai sus...cea cu efectuarea concediului de maternitate as dori si o baza legala.. :lostit (13):
Mersi
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#2 alinastrugaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:curtea de arges

Postat 06 December 2006 - 04:08 PM

Vezi postareadana77, la Dec 4 2006, 08:29 PM, a spus:

Stiu ca durata ac concediu este de 126 de zile,din care sunt obligatoriu de efectuat min 42 zile,dar eu as dori sa mi le efectuez toate, dar dupa ce nasc... asa este mai avantajos pt mine.
Stiu ca in mod normal se acorda 63 zile inainte de nastere(conc. de sarcina) si 63 dupa nastere (concediu lauzie) dar eu as dori sa fac 2 sapt inainte de nastere si restul pana la 126 de zile dupa ce nasc.
Ma poate ajuta cineva ? Se poate face ceea ce vreau eu sau am voie numai 63 de zile dupa ce nasc(respectiv min 42 de zile -max 63 de zile)
Am tot citit pe forum si nu m-am clarificat in acest sens ...
De asemenea vreau sa stiu ce retineri sunt in cazul acestui concediu de maternitate,cine il suporta (si despre asta am citit dar nu am priceput mare lucru) :thumbup: Poate ma ajutati voi...

Multumesc


Tot eu va deranjez... referitor la intrebarea de mai sus...cea cu efectuarea concediului de maternitate as dori si o baza legala.. :lostit (13):
Mersi


Ai dreptul la toate cele 126 de zile de concediu de sarcina si lauzie. concediul de sarcina este de 63 de zile si cel de lauzie de 63 de zile. ele se pot compensa intre ele in functie de recomandarea medicului sau de dorinta beneficiarului

alinastr.



#3 gruion27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 06 December 2006 - 04:13 PM

Vezi postareadana77, la Dec 4 2006, 10:29 PM, a spus:

Stiu ca durata ac concediu este de 126 de zile,din care sunt obligatoriu de efectuat min 42 zile,dar eu as dori sa mi le efectuez toate, dar dupa ce nasc... asa este mai avantajos pt mine.
Stiu ca in mod normal se acorda 63 zile inainte de nastere(conc. de sarcina) si 63 dupa nastere (concediu lauzie) dar eu as dori sa fac 2 sapt inainte de nastere si restul pana la 126 de zile dupa ce nasc.
Ma poate ajuta cineva ? Se poate face ceea ce vreau eu sau am voie numai 63 de zile dupa ce nasc(respectiv min 42 de zile -max 63 de zile)
Am tot citit pe forum si nu m-am clarificat in acest sens ...
De asemenea vreau sa stiu ce retineri sunt in cazul acestui concediu de maternitate,cine il suporta (si despre asta am citit dar nu am priceput mare lucru) :thumbup: Poate ma ajutati voi...

Multumesc


Tot eu va deranjez... referitor la intrebarea de mai sus...cea cu efectuarea concediului de maternitate as dori si o baza legala.. :lostit (13):
Mersi

Poti sa efectuezi toate zilele de concediu dupa nastere
Manuela



#4 aura1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sv
  • Interests:MUZICA, PC

Postat 17 December 2006 - 05:54 PM

[/quote]

Poti sa efectuezi toate zilele de concediu dupa nastere
[/quote]


DA, eu am avut asa, am plecat cu doua sapt. inainte de a naste.



#5 kikic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 18 December 2006 - 10:55 AM

concediu de maternitate se suporta din FNUASS.
angajatul plateste doar CAS 9.5% PENTRU CONCEDII MEDICALE.......deci pe perioada concediului de maternitate trebuie sa iei mai multi bani decat atunci cand mergeai la serviciu(chiar daca medicalul se plateste cu 85%).
citeste OU 158/2005



#6 RadoiM.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 07 January 2007 - 01:45 PM

poate intru peste topicul acesta insa e relativ, in situatia in care mamica a lucrat , a intrat in cic 2 ani , revine la servici !! dupa 2ani direct cu concediu medical !! ce baza de contributie are? de unde se calculeaza? a trecut cineva prin asa ceva?

si in continuare aduce cm pana la urmatoarea nastere - 3-4 luni :)



#7 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2007 - 05:12 PM

pai se iau in considerare ca baza de calcul salariile(inclusiv medicalele) din ultimile 6 luni lucrate inainte de a intra in concediul pentru cresterea copilului.
Cu respect,
Alinutza



#8 alinamelter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 07 January 2007 - 05:57 PM

si eu am avut cazul acesta si am luat ca baza indemnizatia de 8 milioane de lei. Am intrebat undeva, la sanatate, si au zis ca este bine asa.



#9 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2007 - 06:07 PM

Undeva, la sanatate ti-au spus tampenii.
Citeste legea 19/2000 + modificari si completari (OUG 158...)
Cu respect,
Alinutza



#10 RadoiM.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 07 January 2007 - 11:19 PM

eu am intrebat guru in ru si au spus sa trimit femeia sa ia adeverinta de la primarie cu indemnizatii primite si sa iau in calcul ultimile 6 luni din adeverinta respectiva ... alt guru a spus ca tine Alina_C

multumesc de raspunsuri



#11 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2007 - 03:06 PM

Vezi postareaAlina_C, la Jan 7 2007, 07:12 PM, a spus:

pai se iau in considerare ca baza de calcul salariile(inclusiv medicalele) din ultimile 6 luni lucrate inainte de a intra in concediul pentru cresterea copilului.

"salariul minim", vezi L19 si oug158

Aceasta postare a fost editata de goreXP: 10 January 2007 - 03:07 PM




#12 iuliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:iasi

Postat 23 January 2007 - 09:46 PM

Buna ziua!
Am si eu o intrebare, la care sper sa primesc raspuns.
Daca am contract de munca cu 2 ore/zi, mai mult de un an inainte de a naste, am dreptul la acel concediu platit de 6 mil.?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL