Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
compensari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


compensari

20 replies to this topic

#1 lara_ro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 December 2006 - 07:02 PM

Mi-a aparut zilele acestea urmatoarea problema legata de compensari: un client de-al firmei la care lucrez obisnuieste sa-si plateasca facturile cu mare intarziere (cea mai veche e din 1.09). S-a incheiat insa recent cu el un contract de furnizor, astfel ca de saptamana aceasta am si eu de achitat la el facturi. Problema mea este urmatoarea: pentru factura emisa de noi in septembrie (de 9.100 RON) am primit un bilet la ordin, cu scadenta 15.12.; intre timp a aparut si factura emisa de el catre mine, cu data de 04.12, in valoare de 5.600 RON. Ei isi vor acum biletul la ordin inapoi si sa compensam cele 2 facturi, ca si cele care vor mai veni. Am cautat pe forum subiectele legate de compensari, si am vazut ca pt facurile depasite cu 30 zile trebuie sa merg la IMI pt compensare, dar este valabil si in cazul acesta? Adica factura pe care vreau eu o am de achitat este in termen, si sub 10.000 RON. Pentru compensare trebuie neaparat sa ajung la IMI, din cauza facturii lor depasite sau pot compensa doar cu ordinele de compensare emise intre noi?

Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns pt ca nu stiu ce sa fac.

Si inca o intrebare mica: care sunt amenzile pt nerespectarea prevederilor HG 685/1999, ca acolo nu am vazut asa ceva?

Multumesc anticipat pt ajutor.



#2 Liviu Canja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2006 - 11:36 AM

Lasand la o parte daca este legal sau nu si in functie de relatia pe care o aveti cu respectiva firma, eu i-as incasa biletul la ordin si i-as plati facturile cu aceeasi intarziere cu care ma "trateaza" si el.




#3 gemello

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:cluj

Postat 06 December 2006 - 03:52 PM

Scumpa mea , eu cred ca ar trebui sa compensezi ce se poate sa nu ramai fara bani, pentru ca daca bagi biletul in banca s-ar putea sa ai surpriza unei neincasari si cum este Bilet la ordin si nu Cec nu il afecteaza cu nimic ca-ti refuza plata! Mai bine fa compensarea si cere plata numai pe diferenta , poate te poti intelege cu el .Apoi pentru urmatoarele facturi ce le veti emite reciproc mai poti accepta compensari , pe asta convinge-l sa plateasca (adica diferenta ) . Eu am avut destule "surpize" de la clienti, ajungand si in instanta cu nu CEC de 100 milioane in 2001 care nu s-a solutionat nici astazi ! Succes !
lili



#4 lara_ro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 December 2006 - 12:08 PM

Si eu ma gandesc ca "ce e in mana nu-i minciuna". Multumesc pt raspunsuri. Nu stiu pana la urma ce o sa fac, mai depind si de cum se inteleg directorul meu cu al lor.
Are totusi cineva idee daca un control considera o compensare nefacuta conform normelor legale ce se intampla? Cat e amenda? In ce act e stipulata, ca HG 685 nu are asemenea precizari. :thumbup:



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 08 December 2006 - 04:25 PM

Nici controlul de fond nu s-a complicat sa calculeze vechimea facturilor la compensari.



#6 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2006 - 12:41 PM

Va rog o sugestie daca se poate: firma pt care lucrez face export in comision si facturile de comision le compenseaza din valoarea ce ar tb sa o vireze furnizorilor de marfa. problema este ca pana anul acesta facea compensarea pe baza unui PV de compensare emis pe calculator si semnat de cele 2 parti. De anul acesta l-am convins sa cumpere Ordine de compensare. Problema este ca nici unul din cei cu care se compenseaza nu a emis la randul lui un Ordin de compensare cu facturile noastre ci dimpotriva ne cer sa trecem si aceste facturi tot pe ordinul de compensare emis de noi. I-am spus sa le explice care este procedura dar firmele respective sunt din provincie si reactioneaza greu la modificari sau deloc.
Nu stiu ce sa fac. Pot sa fac compensarea daca ei au acceptat Ordinul nostru de compensare dar nu l-au emis pe al lor?
Pe viitor sa trec si facturile mele pe OC?



#7 ina78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 12 December 2006 - 03:13 PM

Vezi postareacristalex, la Dec 10 2006, 12:41 PM, a spus:

Va rog o sugestie daca se poate: firma pt care lucrez face export in comision si facturile de comision le compenseaza din valoarea ce ar tb sa o vireze furnizorilor de marfa. problema este ca pana anul acesta facea compensarea pe baza unui PV de compensare emis pe calculator si semnat de cele 2 parti. De anul acesta l-am convins sa cumpere Ordine de compensare. Problema este ca nici unul din cei cu care se compenseaza nu a emis la randul lui un Ordin de compensare cu facturile noastre ci dimpotriva ne cer sa trecem si aceste facturi tot pe ordinul de compensare emis de noi. I-am spus sa le explice care este procedura dar firmele respective sunt din provincie si reactioneaza greu la modificari sau deloc.
Nu stiu ce sa fac. Pot sa fac compensarea daca ei au acceptat Ordinul nostru de compensare dar nu l-au emis pe al lor?
Pe viitor sa trec si facturile mele pe OC?


Poti sa faci un PV intre voi si sa le dai un OC de la tine s-l completeze cu facturile tale.



#8 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2006 - 12:13 PM

Vezi postareaina78, la Dec 12 2006, 03:13 PM, a spus:

Vezi postareacristalex, la Dec 10 2006, 12:41 PM, a spus:

Va rog o sugestie daca se poate: firma pt care lucrez face export in comision si facturile de comision le compenseaza din valoarea ce ar tb sa o vireze furnizorilor de marfa. problema este ca pana anul acesta facea compensarea pe baza unui PV de compensare emis pe calculator si semnat de cele 2 parti. De anul acesta l-am convins sa cumpere Ordine de compensare. Problema este ca nici unul din cei cu care se compenseaza nu a emis la randul lui un Ordin de compensare cu facturile noastre ci dimpotriva ne cer sa trecem si aceste facturi tot pe ordinul de compensare emis de noi. I-am spus sa le explice care este procedura dar firmele respective sunt din provincie si reactioneaza greu la modificari sau deloc.
Nu stiu ce sa fac. Pot sa fac compensarea daca ei au acceptat Ordinul nostru de compensare dar nu l-au emis pe al lor?
Pe viitor sa trec si facturile mele pe OC?


Poti sa faci un PV intre voi si sa le dai un OC de la tine s-l completeze cu facturile tale.

Esti sigura ca e legal?



#9 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 13 December 2006 - 12:29 PM

nu e prevazut nicaieri ca ar fi ilegal. Si ce nu este ilegal...este legal.

si noi "practicam asta". Adica luam un set de OC de la un partener. (tb unul roz si unul albastru) si nimeni nu a facut nici o observatie (ma refer aici la controale)



#10 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2007 - 11:44 AM

Am vrut sa fac asa insa s-a pus problema ca sunt cu regim special si nu pot fi emise de ei catre noi. Sa fie asa?



#11 ina78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 17 January 2007 - 01:34 PM

Faci un PV pe care sa-l pui la"catastif" in blocul de compensari .

Crezi ca sta cineva sa verifice seriile la PV de compensare?



#12 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2007 - 03:57 PM

Vezi postareacristalex, la Dec 10 2006, 12:41 PM, a spus:

Va rog o sugestie daca se poate: firma pt care lucrez face export in comision si facturile de comision le compenseaza din valoarea ce ar tb sa o vireze furnizorilor de marfa. problema este ca pana anul acesta facea compensarea pe baza unui PV de compensare emis pe calculator si semnat de cele 2 parti. De anul acesta l-am convins sa cumpere Ordine de compensare. Problema este ca nici unul din cei cu care se compenseaza nu a emis la randul lui un Ordin de compensare cu facturile noastre ci dimpotriva ne cer sa trecem si aceste facturi tot pe ordinul de compensare emis de noi. I-am spus sa le explice care este procedura dar firmele respective sunt din provincie si reactioneaza greu la modificari sau deloc.
Nu stiu ce sa fac. Pot sa fac compensarea daca ei au acceptat Ordinul nostru de compensare dar nu l-au emis pe al lor?
Pe viitor sa trec si facturile mele pe OC?
eu procedez in felul urmator: completez OC in doua exemplare ( rosu si albastru ) si le trimit pe amandoua partenerului, urmand ca acesta sa mi-l trimita semnat si stampilat pe cel care ramane la mine-adica cel rosu ( ca la facturi ). pe OC, trec atat facturile mele, cat si facturile partenerului.
Am avut controale, si nu am avut probleme.
loredana



#13 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 January 2007 - 09:53 AM

Am avut control incrucisat pe compensari, s-a sesizat faptul ca fusesera emise compensarile din acelasi carnet si la furnizor si la client, nu va mai spun ca nu am sacpat de amenda pentru utilizarea ilegala a formularelor cu regim special! Deci se mai pot verifica si seriile!
iuliana



#14 uruma

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:cluj

Postat 26 April 2007 - 02:19 PM

Buna ziua!

Doresc putin ajutor sa ma lamuresc si eu cum functioneaza compensarea in cazul serviciilor, as dori sa ma contactati pe e-mail la: ela_ralu@yahoo.com, si va voi explica situatia, specific ca nu sunt contabila...


Multumesc mult!



#15 sweet anca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 May 2007 - 09:06 PM

Eu am o intrebare: se pot face compensari cu parteneri straini?
Am un client caruia ii vindem produsele noastre iar el imi da produsele lui.
La ei se poate sa platesti doar diferentele fara atatea harti.La noi trebuie ompletat ordinul de compenssare.Intrebareae : pot sa il utilizez in relatie cu o persoana juridica straina?



#16 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 May 2007 - 09:51 AM

Vezi postareasweet anca, la May 3 2007, 10:06 PM, a spus:

Eu am o intrebare: se pot face compensari cu parteneri straini?
Am un client caruia ii vindem produsele noastre iar el imi da produsele lui.
La ei se poate sa platesti doar diferentele fara atatea harti.La noi trebuie ompletat ordinul de compenssare.Intrebareae : pot sa il utilizez in relatie cu o persoana juridica straina?
Se pot face compensari cu parteneri externi, dar nu se completeaza ordine de compensare. Faci un proces verbal de compensare, in dublu exemplar. Pentru compensarile externe, se declara la bnr, pana pe data de 20 a lunii urmatoare lunii in care ai facut compensarea.
loredana



#17 valentinaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 May 2007 - 03:59 PM

Aveti cumva vreun model de proces verbal de compensare (externa)?



#18 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 May 2007 - 08:46 PM

Vezi postareavalentinaB, la May 28 2007, 04:59 PM, a spus:

Aveti cumva vreun model de proces verbal de compensare (externa)?
sa-mi dai te rog adresa ta de email si iti voi trimite un model :smile:
loredana



#19 valentinaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 30 May 2007 - 01:31 PM

Adresa de mail este: vbordea@yahoo.com. Multumesc anticipat!



#20 cmfarkas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov, Sf.Gheorghe

Postat 01 June 2007 - 09:30 AM

Vezi postarealoredana19, la May 16 2007, 10:51 AM, a spus:

Vezi postareasweet anca, la May 3 2007, 10:06 PM, a spus:

Eu am o intrebare: se pot face compensari cu parteneri straini?
Am un client caruia ii vindem produsele noastre iar el imi da produsele lui.
La ei se poate sa platesti doar diferentele fara atatea harti.La noi trebuie ompletat ordinul de compenssare.Intrebareae : pot sa il utilizez in relatie cu o persoana juridica straina?
Se pot face compensari cu parteneri externi, dar nu se completeaza ordine de compensare. Faci un proces verbal de compensare, in dublu exemplar. Pentru compensarile externe, se declara la bnr, pana pe data de 20 a lunii urmatoare lunii in care ai facut compensarea.

unde anume la BNR? Stii cumva cum se procedeaza? Si care e baza legala la chestia asta?
mersi






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL