Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
COMPENSARI EXTERNE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


COMPENSARI EXTERNE


1 reply to this topic

#1 raduci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 11 March 2010 - 10:10 AM

Buna Ziua,

Va rog frumos sa-mi indicati care este procedura de stingere a unei creante externe cu o datorie externa.
Avem in vedere ca atat clientul cat si furnizorul este aceeasi persoana juridica straina.
Firma din Romania lucreaza cu aceeasi pers juridica straina atat ca furnizor cat si client si dorim sa evitam plimbatul banilor prin banca cat si costul unor comisioane bancare considerabile.
Exista posibilitatea efectuarii unor compensari externe ?
Daca DA care este reglementarea legala ?

va multumesc
raduci



#2 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 11 March 2010 - 10:26 AM

Noi nu practicam aceasta compensare, facem plati si incasari pe toata suma. Am auzit totusi ca se pot face astfel de compensari si nu e foarte complicat, se face doar o raportare la BNR.
Anexez modelul si informatiile legate de compensare.

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL