Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
01 01 2007 regim special de scutire la TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


01 01 2007 regim special de scutire la TVA

37 replies to this topic

#1 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 07 December 2006 - 03:59 PM

Buna

o Soc. Com. ... S.R.L., presteaza servicii si este platitoare de TVA, am inteles ca din data de 01 01 2007 poate solicita scutirea de TVA daca cifra de afaceri anuala este inferioara plafonului de 35.000 euro la data aderarii.
Ce stiti de asta ???

cu multumiri.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#2 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 08 December 2006 - 10:48 AM

chiar nu stie nimeni ... :thumbup:

Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#3 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 December 2006 - 11:16 AM

Eu stiu ca nu, dar vezi codul fiscal actualizat.

Cand au mai fost ridicari de plafon TVA , s-a putut reveni la neplatitor de tva DACA inregistrarea ca platitor s-a facut prin depasirea plafonului, si nu prin optiune. Daca s-a devenit platitor TVA prin optiune, ramai platitor tva pana la lichidare.

Daca tii sa devii neplatitor tva, deschide alta firma, inchide firma existenta ( sau cesioneaza partile altei persoane), alta solutie nu exista.
Julia S



#4 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 08 December 2006 - 11:26 AM

[Daca tii sa devii neplatitor tva, deschide alta firma, inchide firma existenta ( sau cesioneaza partile altei persoane), alta solutie nu exista.
[/quote]
Din pacate deocamdata asa e cum zice Iulia. Eu am intrebat la finante si au zis ca deocamdata nu este nimic, nici macar zvon ca s-ar putea trece la neplatitor de TVA.

[quote name='lyv' post='111380' date='Dec 8 2006, 11:24 AM'][Daca tii sa devii neplatitor tva, deschide alta firma, inchide firma existenta ( sau cesioneaza partile altei persoane), alta solutie nu exista.[/quote]
Julia 607 , mii de scuze , cred ca te-am botezat Iulia.



#5 euro1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:formare profesionala,cursuri de calificare si specializare

Postat 08 December 2006 - 11:39 AM

Poti deveni neplatitor daca desfasori activitati scutite fara drept de deducere,ex:jocuri de noroc,asigiurari,etc.



#6 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 08 December 2006 - 11:45 AM

Vezi postareaeurodeal, la Dec 8 2006, 11:39 AM, a spus:

Poti deveni neplatitor daca desfasori activitati scutite fara drept de deducere,ex:jocuri de noroc,asigiurari,etc.
Asta da. Dar noi (cel putin eu ) ma refeream la orice societate platitoare de TVA. Asa cred ca a fost postata intrebarea de la inceput.



#7 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 08 December 2006 - 01:43 PM

eu am gasit in Codul Fiscal acest articol:

Codul Fiscal la l ianuarie 2007

Art. 152: Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
(1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operațiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepția livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).

Art. 126: Operațiuni impozabile
(1) Din punct de vedere al taxei sunt operațiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) operațiunile care, în sensul art. 128-130, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în sfera taxei, efectuate cu plată;
b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi în România, în conformitate cu prevederile art. 132 și 133;
c) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizat ă de o persoană impozabilă, astfel cum este definită la art. 127 alin. (1), acționând ca atare;
d) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor să rezulte din una dintre activitățile economice prevăzute la art. 127 alin. (2);

de aici te trimite inca la ~ articole.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#8 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 December 2006 - 01:58 PM

Nu va fi nici o schimbare, ca si acum:

"Dupa atingerea sau depasirea plafonului de scutire ... persoana impozabila nu mai poate aplica din nou regimul special de scutire, chiar daca ulterior realizeaza o cifra de afaceri anuala inferioara plafonului de scutire."

art.152, alin.(7)



#9 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 08 December 2006 - 02:21 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Dec 8 2006, 01:58 PM, a spus:

Nu va fi nici o schimbare, ca si acum:

"Dupa atingerea sau depasirea plafonului de scutire ... persoana impozabila nu mai poate aplica din nou regimul special de scutire, chiar daca ulterior realizeaza o cifra de afaceri anuala inferioara plafonului de scutire."

art.152, alin.(7)

da asa este, dar pana in prezent societatea nu a solicitat scutirea de taxa, nici nu putea pentru ca Art. 152 din Codul Fiscal intra numai din 01 01 2007 in vigoare.
Eu asa inteleg Art. 152, alin. (7) ca se refera la cei care vor solicita scutirea de taxa o data incepand cu 2007, dar a doua oara nu mai au dreptul, (sa zicem in anul 2008) chiar daca ulterior realizeaza o cifra de afaceri anuala inferioara plafonului de scutire.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#10 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 December 2006 - 05:20 PM

Pana la 31.XII.2006 suntem sub incidenta vechii proceduri, deci nu pot sa ma scot.

Tot pana atunci, fara voia lor, vor deveni impozabile înregistrate în scopuri de TVA:
"Toate persoanele juridice plătitoare de TVA înregistrate în evidențele fiscale până la data de 1 noiembrie 2006 vor fi înregistrate, din oficiu, de către organele fiscale competente, în evidența persoanelor juridice impozabile înregistrate în scopuri de TVA și li se va elibera certificatul de înregistrare în scopuri de TVA" Omf.901/2006

Prin urmare, la 1 ian 2007, nu mai au la ce sa opteze ...



#11 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 11 December 2006 - 11:44 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Dec 8 2006, 05:20 PM, a spus:

Pana la 31.XII.2006 suntem sub incidenta vechii proceduri, deci nu pot sa ma scot.

Tot pana atunci, fara voia lor, vor deveni impozabile înregistrate în scopuri de TVA:
"Toate persoanele juridice plătitoare de TVA înregistrate în evidențele fiscale până la data de 1 noiembrie 2006 vor fi înregistrate, din oficiu, de către organele fiscale competente, în evidența persoanelor juridice impozabile înregistrate în scopuri de TVA și li se va elibera certificatul de înregistrare în scopuri de TVA" Omf.901/2006

Prin urmare, la 1 ian 2007, nu mai au la ce sa opteze ...


nu e corect
daca am acesta optiune de la 01.01.2007, de ce se bate codul fiscal cu omf 901/2006?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#12 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2006 - 03:20 PM

Eu cred ca optiunea se va putea face : cf. art 1 alin 3 din codul fiscal acesta prevaleaza asupra altor acte normative, in caz de conflict.
salut!



#13 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 December 2006 - 03:23 PM

Verificati la:

http://ec.europa.eu/...en/vieshome.htm

Ati fost deja inregistrati in scopuri de tva.



#14 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 14 December 2006 - 12:57 AM

am verificat. sunt inregistrata in scopuri TVA.
cred ca toti cei inregistati ca platitori de TVA se afla in lista
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#15 hucka

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:iasi

Postat 06 January 2007 - 02:25 PM

Codul Fiscal:
Art. 153. - (8) Organele fiscale competente pot anula înregistrarea unei persoane în scopuri de TVA, conform prezentului articol, dacă, potrivit prevederilor prezentului titlu, persoana nu era obligată să solicite înregistrarea sau nu avea dreptul să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol. De asemenea, organele fiscale competente pot anula din oficiu înregistrarea unei persoane în scopuri de TVA, conform prezentului articol, în cazul persoanelor impozabile care figurează în evidența specială și în lista contribuabililor inactivi. Procedura de scoatere din evidență este stabilită prin normele procedurale în vigoare. După anularea înregistrării în scopuri de TVA persoanele impozabile pot solicita înregistrarea în scopuri de TVA numai dacă încetează situația care a condus la scoaterea din evidență

Norme metodologice:
66. .............
(8) Anularea se va efectua în prima zi a lunii următoare celei în care persoana impozabilă a solicitat anularea înregistrării sau înregistrarea este anulată în condițiile art. 153 alin. (8) din Codul fiscal.



#16 C_Cristiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 06 January 2007 - 04:45 PM

Dar o firma neplatitoare de tva cat timp poate ramane asa daca nu depaseste plafonul?



#17 euro1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:formare profesionala,cursuri de calificare si specializare

Postat 06 January 2007 - 05:08 PM

Vezi postareaC_Cristiana, la Jan 6 2007, 04:45 PM, a spus:

Dar o firma neplatitoare de tva cat timp poate ramane asa daca nu depaseste plafonul?
nelimitat



#18 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 07 January 2007 - 04:23 AM

dar o firma care este platitoare de tva poate sa anuleze acum acesta optiune?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#19 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 January 2007 - 08:48 PM

nu
Julia S



#20 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 08 January 2007 - 01:53 AM

a ramas in picioare declaratia pentru plata trimestriala a tva sau lunara, dupa caz?
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL