Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
01 01 2007 regim special de scutire la TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


01 01 2007 regim special de scutire la TVA

37 replies to this topic

#21 euro1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:formare profesionala,cursuri de calificare si specializare

Postat 08 January 2007 - 07:03 AM

Vezi postareamony23, la Jan 7 2007, 04:23 AM, a spus:

dar o firma care este platitoare de tva poate sa anuleze acum acesta optiune?
Doar daca desfasori numai activitati scutite fara drept de deducere .



#22 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 12 January 2007 - 10:58 PM

Vezi postareaeurodeal, la Jan 8 2007, 07:03 AM, a spus:

Vezi postareamony23, la Jan 7 2007, 04:23 AM, a spus:

dar o firma care este platitoare de tva poate sa anuleze acum acesta optiune?
Doar daca desfasori numai activitati scutite fara drept de deducere .

care sunt activitatile scutite fara drept de deducere?

Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#23 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 12 January 2007 - 11:03 PM

Vezi postareamony23, la Jan 12 2007, 10:58 PM, a spus:

care sunt activitatile scutite fara drept de deducere?
cele de la art.141 alin 1 si 2

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 12 January 2007 - 11:04 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#24 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 12 April 2007 - 08:35 PM

Am urmatoarea situatie:
Societate noua - platitoare de TVA - achizitioneaza teren de la persoana fizica. Pe acest teren va construi un bloc prin intermediul unei firme de constructii. Apartamentele vor fi vandute la finalizare, dar se vor incasa avansuri de la clienti (majoritatea persoane fizice). Cf. art 141 din CF aceasta activitate este scutita cu exceptia:
"Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea unei construcții noi, a unei părți a acesteia sau a unui teren construibil, dacă este efectuată de o persoană impozabilă care și-a exercitat ori ar fi avut dreptul să-și exercite dreptul de deducere total sau parțial a taxei pentru achiziția, transformarea sau construirea unui astfel de imobil."

Cum se poate mentine scutirea de TVA si cum trebuie sa fie facturate lucrarile de constructie de catre constructor ca sa nu se beneficieze de deducere?

Multumesc anticipat pentru ajutor.



#25 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 13 April 2007 - 09:14 AM

Oare nimeni nu a mai avut situatia de mai sus?



#26 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 13 April 2007 - 05:56 PM

Vezi postareavioricapop, la Apr 13 2007, 10:14 AM, a spus:

Oare nimeni nu a mai avut situatia de mai sus?

Va rog frumos, o sugestie pentru intrebarea de mai sus. Multumesc.



#27 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 14 April 2007 - 11:32 AM

Vezi postareavioricapop, la Apr 12 2007, 09:35 PM, a spus:

Am urmatoarea situatie:
Societate noua - platitoare de TVA - achizitioneaza teren de la persoana fizica. Pe acest teren va construi un bloc prin intermediul unei firme de constructii. Apartamentele vor fi vandute la finalizare, dar se vor incasa avansuri de la clienti (majoritatea persoane fizice). Cf. art 141 din CF aceasta activitate este scutita cu exceptia:
"Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea unei construcții noi, a unei părți a acesteia sau a unui teren construibil, dacă este efectuată de o persoană impozabilă care și-a exercitat ori ar fi avut dreptul să-și exercite dreptul de deducere total sau parțial a taxei pentru achiziția, transformarea sau construirea unui astfel de imobil."

Cum se poate mentine scutirea de TVA si cum trebuie sa fie facturate lucrarile de constructie de catre constructor ca sa nu se beneficieze de deducere?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Chiar nici un raspuns? Nimeni n-are macar vreo idee?



#28 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 23 April 2007 - 06:43 PM

Vezi postareavioricapop, la Apr 14 2007, 12:32 PM, a spus:

Vezi postareavioricapop, la Apr 12 2007, 09:35 PM, a spus:

Am urmatoarea situatie:
Societate noua - platitoare de TVA - achizitioneaza teren de la persoana fizica. Pe acest teren va construi un bloc prin intermediul unei firme de constructii. Apartamentele vor fi vandute la finalizare, dar se vor incasa avansuri de la clienti (majoritatea persoane fizice). Cf. art 141 din CF aceasta activitate este scutita cu exceptia:
"Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea unei construcții noi, a unei părți a acesteia sau a unui teren construibil, dacă este efectuată de o persoană impozabilă care și-a exercitat ori ar fi avut dreptul să-și exercite dreptul de deducere total sau parțial a taxei pentru achiziția, transformarea sau construirea unui astfel de imobil."

Cum se poate mentine scutirea de TVA si cum trebuie sa fie facturate lucrarile de constructie de catre constructor ca sa nu se beneficieze de deducere?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Chiar nici un raspuns? Nimeni n-are macar vreo idee?

Oare s-a mai gandit cineva? Am cerut opinie si de la "asistenta contribuabili", dar fara nici un raspuns pana acum.



#29 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 07 May 2007 - 07:12 PM

Pentru cei interesati, intr-un final, am aflat raspunsul... - nu se poate:
"Urmare e-mail-ului Dvs. transmis la Ministerul Finantelor Publice pentru solutionare si inregistrat la DGFP Cluj sub nr. ... va comunicam urmatoarele:
Potrivit prevederilor art.141 alin.2 lit.f) din Codul fiscal, actualizat,este scutita de TVA livrarea de către orice persoană a unei construcții, a unei părți a acesteia și a terenului pe care este construită, precum și a oricărui alt teren. Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea unei construcții noi, a unei părți a acesteia sau a unui teren construibil, dacă este efectuată de o persoană impozabilă care și-a exercitat ori ar fi avut dreptul să-și exercite dreptul de deducere total sau parțial a taxei pentru achiziția, transformarea sau construirea unui astfel de imobil.
Daca pentru construirea imobilului veti incheia contracte cu firme de constructii si acestea sunt inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 ,pentru lucrarile de constructii montaj care se incadreaza in prevederile art. 160 din Codul fiscal,societatile sunt obligate sa aplice taxarea inversa.
Avand in vedere cele de mai sus, pentru apartamentele vandute catre persoane fizice veti intocmi factura cu TVA,iar pentru cele vandute catre persoane juridice platitoare de TVA veti aplica masurile de simplificare prevazute la art. 160 din Codul fiscal."



#30 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 07 May 2007 - 11:08 PM

multumim Viorica
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#31 Bogdan B

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 August 2007 - 06:51 PM

Sunt intr-o situatie destul de dubioasa.
Am o firma platitoare de TVA. Acum doresc sa infiintez o scoala de soferi. Problema apare daca activitatea de instruire pentru obtinerea permisului de conducere se incadreaza la art. 141, alin 1, lit. f: "activitatea de invatamant prevazuta in Legea invatamantului nr. 84/1995, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, formarea profesionala a adultilor, precum si prestarile de servicii si livrarile de bunuri strans legate de aceste activitati, efectuate de institutiile publice sau de alte entitati autorizate". Din pacate, contabilul firmei mi-a dat cel mai simplu raspuns: "Nu stiu." (in acel moment nu citisem CF).

Va multumesc pentru timpul alocat.



#32 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 August 2007 - 09:17 PM

Un raspuns la fel de simplu: da, activitatea se incadreaza la art. 141, alin 1, lit. f
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#33 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 18 August 2007 - 10:13 PM

O firma care desfasoara numai activitati scutite de TVA ( da in chirie un imobil ) si depaseste cifra de afacere / an 35000 eur in 2007, trebuie sa se inregistreze ca platitor de TVA?



#34 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 August 2007 - 08:22 AM

Da.

Inchirierea bunurilor imobile este scutita conform 141 alin. (2) lit. e).
Cifra de afaceri care se ia in calculul depasirii plafonului de 35.000 euro
include și operațiunile prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. a), b), e) și f),
dacă acestea nu sunt accesorii activității principale.
Art.152 alin. (2)



#35 levi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Reghin

Postat 28 November 2007 - 05:35 PM

Cand am citit prima data art. 152 din CF, (nov-dec 2006) am sperat ca pot sa renunt la TVA, deoarece am o cifra de afaceri sub 35.000 EUR.

Firma are ca obiect de activitate comertul cu amanuntul, si cum vindem la populatie trimestrial am de platit TVA.
In 2001 cand cei destepti au renuntat, pe mine contabila nu ma lamurit ca e bine sa renunt, si asa am ramas platitor. :smile:

Acum regret, dar din pacate timpul nu se poate duce inapoi.

Pana azi tot am asteptat niste informatii, eram convins ca voi renunta din ianuarie 2008.

Am sunat la Asistenta Contribuabili sa cer informatii, am prezentat situatia, iar doamna mi-a spus ca daca sunt platitor de TVA, nu mai pot renunta. Nu mi-a explicat destul de clar, dar am ajuns la concluzia ca art 152 se referea doar la cei scutiti, sau neinregistrati ca platitor.

Nu sunt jurist, dar din textul legii "...poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operațiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepția livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b). ", se intelege ca daca firma este platitoare, si are CA sub 35.000 EUR, poate solicita renuntarea la taxa. Deci nu se explica clar situatia.

Daca cineva stie raspunsul 100% va rog sa ma lamuriti.
Va multumesc



#36 Nanty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Harghita

Postat 11 December 2007 - 09:39 PM

Am si eu urmatorul caz:
Soc. com are activitate care intra sub incidenta scutirii de TVA. Dar din pacate a depasit pragul de 35.000 de euro. Fiind vorba de magazin, in momentul respectiv am marfa si toate din astea. Inrebarea mea ar fi: ce sa intampla cu toate astea? Presupun ca dupa ce am depus cererea la Finante (vrand nevrand) ca vreau sa devin platitor de TVA, sunt obligat sa facturez, si sa vand numai cu TVA. Dar ce se intampla cu marfa care am in stoc, si la care nu a fost dedus TVA-ul. Tot profitul meu merge acum la TVA?

Multumesc.
Asta-i tot



#37 Diana W

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 January 2008 - 04:54 PM

Vezi postareaBogdan B, la Aug 18 2007, 08:51 PM, a spus:

Sunt intr-o situatie destul de dubioasa.
Am o firma platitoare de TVA. Acum doresc sa infiintez o scoala de soferi. Problema apare daca activitatea de instruire pentru obtinerea permisului de conducere se incadreaza la art. 141, alin 1, lit. f: "activitatea de invatamant prevazuta in Legea invatamantului nr. 84/1995, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, formarea profesionala a adultilor, precum si prestarile de servicii si livrarile de bunuri strans legate de aceste activitati, efectuate de institutiile publice sau de alte entitati autorizate". Din pacate, contabilul firmei mi-a dat cel mai simplu raspuns: "Nu stiu." (in acel moment nu citisem CF).

Va multumesc pentru timpul alocat.


Am si eu scoala de soferi si ma trezesc in situatia de a depasi plafonul de 35.000 euro. Din nou aceiasi problema: TVA. Potrivit art. 141 alin 1- f suntem scutiti.
Intrebarea mea este: trebuie sa fac o adresa la Finante pentru a mi confirma aceasta chestiune? dat fiind faptul ca e o notiune fortata in cazul nostru de "sistem de formare profesionala" sau "conversie profesionala"; insa precizez ca functionam dupa plan de invatamant, programa scolara, etc elaborate de Ministerul Educatiei.

Va multumesc.



#38 andreas7777

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 23 January 2008 - 02:15 PM

A AFLAT CINEVA daca se mai poate renunta la TVA cu 01.01.2008 la o cifra de afaceri sub 35000 euro????????






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL