Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incadrare microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


incadrare microintreprindere

50 replies to this topic

#1 Silver

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 December 2006 - 09:25 PM

Buna,
dupa cum prevede Codul fiscal valabil pentru 2007 ca sa fii microintreprindere (cu impozitarea de rigoare) trebuie sa indeplinesti urmatoarele:

TITLUL IV
Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor


ART. 103

Definiția microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele din consultanță și management, în proporție de peste 50% din veniturile totale;

b) are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;

c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro;

d) capitalul social al persoanei juridice este deținut de persoane, altele decât statul, autoritățile locale și instituțiile publice.

bun...acum studiu de caz: o firma are drept obiect de activitate
7222 cod CAEN, care reprezinta:

Cod :7222
Denumire:Consultanta si furnizare de alte produse software
Detalii :Aceasta clasa include: - analiza, proiectarea si programarea sistemelor la cheie (gata pentru utilizare); - analiza cerintelor si problemelor utilizatorului, consultanta privind solutia optima; - elaborarea, producerea, furnizarea si documentarea soft-ului la comanda, bazat pe cerintele utilizatorilor; - scrierea de programe, urmand indicatiile utilizatorului; - proiectarea de pagini web.


deci, daca interpretez ad literam alineatul a) care precizeaza consultanta si corelez cu codul CAEN al firmei ar trebui ca incepand cu 2007 sa ma consider platitor impozit profit cu 16%, ceea ce nu prea imi convine....

este corecta interpretarea mea, si daca da ce solutie ar fi sa imi pastrez in continuare statutul de micro?

multumesc!



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 December 2006 - 10:38 AM

Codurile caen la care cred eu ca se refera legea sunt:
7414 Activități de consultanță pentru afaceri și management
7415 Activitățile de management ale holdingurilor


Dar ... cu metehnele fiscului te poti astepta la orice ...

Recomandarea mea este ca ar trebuii evitate cele doua cuvinte buclucase din orice documente: contacte, facturi, procese-verbale, sit.de lucrari, etc..




#3 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 09 December 2006 - 01:25 PM

Vezi postareaSilver, la Dec 8 2006, 09:25 PM, a spus:

Buna,
dupa cum prevede Codul fiscal valabil pentru 2007 ca sa fii microintreprindere (cu impozitarea de rigoare) trebuie sa indeplinesti urmatoarele:

TITLUL IV
Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor


ART. 103

Definiția microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele din consultanță și management, în proporție de peste 50% din veniturile totale;

b) are de la 1 până la 9 salariați inclusiv;

c) a realizat venituri care nu au depășit echivalentul în lei a 100.000 euro;

d) capitalul social al persoanei juridice este deținut de persoane, altele decât statul, autoritățile locale și instituțiile publice.

bun...acum studiu de caz: o firma are drept obiect de activitate
7222 cod CAEN, care reprezinta:

Cod :7222
Denumire:Consultanta si furnizare de alte produse software
Detalii :Aceasta clasa include: - analiza, proiectarea si programarea sistemelor la cheie (gata pentru utilizare); - analiza cerintelor si problemelor utilizatorului, consultanta privind solutia optima; - elaborarea, producerea, furnizarea si documentarea soft-ului la comanda, bazat pe cerintele utilizatorilor; - scrierea de programe, urmand indicatiile utilizatorului; - proiectarea de pagini web.


deci, daca interpretez ad literam alineatul a) care precizeaza consultanta si corelez cu codul CAEN al firmei ar trebui ca incepand cu 2007 sa ma consider platitor impozit profit cu 16%, ceea ce nu prea imi convine....

este corecta interpretarea mea, si daca da ce solutie ar fi sa imi pastrez in continuare statutul de micro?

multumesc!

În Legea nr. 343/2006 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 662 din 1 august 2006, se fac următoarele rectificări (care nu aparțin Redacției "Monitorul Oficial", Partea I):
-la art. I pct. 8, cu referire la art. 20 lit. b) teza a II-a, în loc de: "... data transmiterii cu titlu gratuit a cesionării, ..." se va citi: "... data transmiterii cu titlu gratuit, a cesionării, ...";
-la art. I pct. 12, cu referire la art. 21 alin. (4) lit. m), în loc de: "... necesitatea prestării acestora, în scopul activităților desfășurate ..." se va citi: "... necesitatea prestării acestora în scopul activităților desfășurate ...";
-la art. I pct. 46, cu referire la art. 67 alin. (7), în loc de: "... alin. (3) lit. a) și d), ..." se va citi: "... alin. (3) lit. a) și c), ...";
-la art. I pct. 79, cu referire la art. 1247 alin. (2) lit. e), în loc de: "... art. 1245 alin. (1) lit. b) și d): ..." se va citi: "... art. 1245 alin. (5): ...";
-la art. I pct. 262, cu referire la art. 2941, în loc de: "... în prezentul articol ..." se va citi: "... în prezentul capitol ...";
-art. IV se elimină;
-art. V, VI și VII devin art. IV, V și, respectiv, VI.


Atentie art IV SE ELIMINA !(din legea 343)

LEGE 343

Art. IV. -
(1) La data aderării României la Uniunea Europeană, prevederile titlului IV - Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu cele aduse prin prezenta lege, se abrogă.
(2) La data prevăzută la alin. (1) se abrogă alin. (1) lit. f) și alin. (2) lit. b) ale art. 52, prevederile art. 52 alin. (3) referitoare la termenul de virare reglementat potrivit titlului IV, precum și art. 86 alin. (7) și (8) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu cele aduse prin prezenta lege.



#4 Silver

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 10 December 2006 - 09:02 PM

@marian.apetre - la aceiasi interpretare m-am gandit si eu, respectiv consultanta financiara nu cea legata de soft, dar in cazul unui control nu cred ca se poate merge pe presupuneri....

@RI - ma tem ca nu inteleg... din ce spui tu pare ca s-au eliminat conditiile de clasificare a microintreprinderilor... poti sa detaliezi, te rog...

multumesc!



#5 mickyyyy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2006 - 09:26 PM

Hotararea pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de
aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, aprobate
prin Hotărârea Guvernului nr.44/2004:

D. Titlul IV œImpozitul pe veniturile microîntreprinderilorœ
1. După punctul 3 se introduce un punct nou, punctul 31, cu următorul cuprins:
Codul fiscal:
œArt.103. - În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană
juridică română care îndeplinește cumulativ următoarele condiții, la data de 31 decembrie
a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele din consultanță și management, în
proportie de peste 50% din veniturile totale;[...]”
Norme metodologice:
62
„ 31. Condiția prevazută la lit.a) a art.103 din Codul fiscal, care intră în vigoare la
1 ianuarie 2007, trebuie verificată pentru anul fiscal 2008 pe baza veniturilor realizate de
contribuabili în anul fiscal 2007. Pentru anii fiscali următori condiția va fi verificată pe
baza veniturilor realizate în anul fiscal precedent. Încadrarea în categoria veniturilor din
consultanță și management se efectuează prin analiza contractelor încheiate. ”
A conclusion is simply the place where you got tired of thinking!



#6 Silver

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 11 December 2006 - 08:23 PM

@mickyyyy -multumesc de precizare...
intradevar am fost la fisc la asistenta contribuabili si mi-au dat acelasi raspuns ca se aplica in 2008 pentru 2007...multumesc pentru raspunsuri.



#7 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 12 December 2006 - 04:18 PM

Vezi postareaSilver, la Dec 11 2006, 08:23 PM, a spus:

@mickyyyy -multumesc de precizare...
intradevar am fost la fisc la asistenta contribuabili si mi-au dat acelasi raspuns ca se aplica in 2008 pentru 2007...multumesc pentru raspunsuri.
Totusi eu cred ca 7221 se poate incadra la micro. pt. ca poate vinde programe si oferi service la programe.Daca vanzarea programe este mai mare decat service atunci poi fi micro.Asa vad eu s-ar putea sa nu vad bine(am ochelari :biggrin: )
ddd



#8 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 17 December 2006 - 03:31 PM

In Clasificarea activitatilor din Economia Nationala - CAEN exista mai mult de 30 de activitati care s-ar incadra in acest profil, cum sunt:
• activitati de consultanta in urbanism, inginerie si alte servicii tehnice; consultanta in domeniul echipamentelor de calcul (hardware);
• consultatii referitoare la tipul si configuratia echipamentului de prelucrare automata a datelor si la sistemul de operare asociat;
• consultanta si furnizare de programe informatice (software); activitati juridice, de contabilitate si revizie contabila, consultanta in domeniul fiscal;
• activitati de studii de piata si de sondaj;
• consultanta pentru afaceri si management;
• consultanta si reprezentare in procese civile;
• consultanta si reprezentare in procese de crima;
• consultanta si reprezentare in legatura cu litigiile de munca;
• servicii de consultanta si reprezentare (alta decat cea juridica) a clientilor in fata organelor fiscale;
• activitatile de management ale holdingurilor;
• managementul in comertul exterior, cat si in probleme financiare etc.

ocoleanui



#9 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2006 - 10:54 AM

La cursul de fiscalitate la care am fost vineri ne-a fost accentuat foarte clar faptul ca nu are importanta mare codul CAEN ci ceea ce scrie in contract, ca sa putem determina daca este consultanta sau nu.
Asta ne-a fost explicat de sefa directie legislatie impozite directe ....



#10 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 28 December 2006 - 02:20 PM

Se pare ca a aparut o ordonanta de urgenta care modifica unele aspecte di codul fiscal si care abroga stabilrea la 01.01.2008 pentru anul 2007 , si spune ca in trimestrul in care ai mai mult de 50% din consultanta treci la imp. pe profit. Aceasta oronanta a fost votata in guvern pe 21 sau 22 decembrie.
Nu am gasit-o inca in abonamentul meu la monitor care este actualizat pana la data de 22.12.2006.
















Vezi postareaSilver, la Dec 11 2006, 10:23 PM, a spus:

@mickyyyy -multumesc de precizare...
intradevar am fost la fisc la asistenta contribuabili si mi-au dat acelasi raspuns ca se aplica in 2008 pentru 2007...multumesc pentru raspunsuri.




#11 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 January 2007 - 09:35 PM

Cei cu microintreprinderi care sunt in pericol sa treaca de la imp. pe ven. la imp. pe profit din cauza ca obtin ven din consultanta, ati gasit vreo solutie de a evita lucrul asta?
Si socoteala se va face la trimestru sigur? (ar fi bine sa avem un respiro pana in martie) In CF parca scrie ca daca pe parcursul anului.....nu se mai indepl. cond. ......la revedere microintreprindere. Daca are cineva vreun pont va rog sa-mi dati si mie un mp.



#12 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 05 January 2007 - 09:42 AM

si toate aceste noutati se vor aplica si pentru anul 2006?



#13 daniro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 January 2007 - 03:30 AM

Buna seara ca este destul de tarziu.
Am si eu o mici nelamuriri
1)Anul 2006 "ma prins" ca fiind platitor de impozit pe venit, adica 3%, in luna septembrie 2006 am depasit cifra de afaceri trecand peste 200.000 euro.
Pana la finele anului fiscal adeca 31.12.2006 cum ar fi normal sa platesc impozitul? tot pe venit sau trebuie obligatoriu schimbat pe profit?
2)Am achizitionat o masina pt firma cu bani jos, fiind platitor de imp pe venit, cum ar trebui sa fac amortizarea ? liniara pe o perioada de 5 ani? sau accelerata(si oare ce inseamna acest lucru, ca poate fi amortizata masina intr-o luna?)?care ar fi avantajele si dezavantajele in cele doua cazuri?
3)profitul nerepartizat aferent anului 2005 cum poate fi impartit?total in dividende? total in capital?sau si in dividende si in capital intr-o oarecare proportzie



#14 romeodum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 09 January 2007 - 10:31 PM

Vezi postarearoxana marin, la Jan 5 2007, 09:42 AM, a spus:

si toate aceste noutati se vor aplica si pentru anul 2006?
Bineinteles ca nu..intra in vigoare la 01.01.2007..
Problemele mele legate de impozitul pe venitul microintreprinderilor sunt urmatoarele:
1.Pina la urma s-a eliminat punctul prin care se specifica situatia in care daca aderam la UE, tot capitolul privind microintreprinderile se abroga? pentru ca eu nu am gasit nicaieri ca s-ar fi eliminat, si in situatia asta..nu mai avem microintreprinderi..
2.Daca totusi mai avem micro...care e situatia pt 2007 a celor care au peste 50% activitate de consultanta, realizata in 2006? Ramin in continuare micro tot anul 2007, urmand sa se reglementeze in anul 2008 situatia lor in functie de activitatea desfasurata in 2007, asa cum specifica in norme? (ca sa nu zic faptul ca in Codul fiscal, se referea la conditiile existente la 31.dec ale anului precedent, iar in norme specifica faptul ca pt 2008 se va lua in calcul situatia din 2007..dar in 2007 cum ramine? Intrebind la o administratie, mi s-a spus ca nu mai este micro..
Cu multumiri (stiu ca aceste subiecte tot s-au invartit..dar nu am gasit un rapuns clar..si sper sa-l primesc aici)



#15 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 10 January 2007 - 12:18 PM

Buna ziua! am fost la un curs organizat de societatea (revista)ContaPlus in decembrie 2006 cu tema fiscalitate -Codul fiscal si la care s-a mentionat ca vor fi platitoare de impozit pe profit incepand cu 2008 pe baza analizei bilantului aferent 2007. intrebarea era pt societatile de consultanta si management considerate microintreprinderi in prezent.



#16 waveturn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:marketing, PR, juridic

Postat 10 January 2007 - 07:21 PM

Buna ziua !
Ne poate ajuta cineva cu urmatoarea problema: Daca in 2007 se mai aplica prevederile art.104 alin 4 din lg.571/2003. In speta daca la 01.01.2007 aveai 1 angajat si in 25 ianuarie ramai fara nici unul (celelalte conditii sunt indeplinite), pentru anul 2007 se considera tot microintreprindere sau trece din trim I (aprilie '07) pe profit (16%).

Multumim.

Aceasta postare a fost editata de waveturn: 10 January 2007 - 07:25 PM




#17 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 11 January 2007 - 08:30 AM

Treci la profit cu 01.01.2007.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#18 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2007 - 12:21 AM

Treci doar dac nu angajezi in luna urmatoare, februarie, alt salariat ca sa ai continuitate.



#19 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 January 2007 - 08:31 AM

Vezi postareawaveturn, la Jan 10 2007, 07:21 PM, a spus:

Daca in 2007 se mai aplica prevederile art.104 alin 4 din lg.571/2003. In speta daca la 01.01.2007 aveai 1 angajat si in 25 ianuarie ramai fara nici unul (celelalte conditii sunt indeplinite), pentru anul 2007 se considera tot microintreprindere sau trece din trim I (aprilie '07) pe profit (16%).
Articoul 104 alin.(4) a ramas nemodificat:
In speta, trecerea la impozit pe profit se va face începând cu anul fiscal urmator (2008) anului în care nu mai este îndeplinita conditia de numar salariati, respectiv capital social de stat.

Exceptia cu trecerea la profit din trimestrul urmator a fost introdusa prin art.107 indice 1 si se refera doar la 2 conditii: depasirea plafonului de 100.000 euro, respectiv a ponderii de 50% consultanta.


-



#20 waveturn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:galati
  • Interests:marketing, PR, juridic

Postat 12 January 2007 - 09:23 AM

Articoul 104 alin.(4) a ramas nemodificat:
In speta, trecerea la impozit pe profit se va face începând cu anul fiscal urmator (2008) anului în care nu mai este îndeplinita conditia de numar salariati, respectiv capital social de stat.

Exceptia cu trecerea la profit din trimestrul urmator a fost introdusa prin art.107 indice 1 si se refera doar la 2 conditii: depasirea plafonului de 100.000 euro, respectiv a ponderii de 50% consultanta.


-
[/quote]


Multumim mult !
Nici noi n-am vazut vreo modificare fata de legea 571/2003 cu exceptia veniturilor din consultanta si depasirea plafonului de 100 de mii de eur. In plus CF nu se aplica retroactiv deci daca ar exista totusi vreo modificare care noua ne-a scapat, asta s-ar aplica din 2008 nu din 2007. Scrie clar ca pana la 31.12.2006 insa CF are aplicare cu 01 01. 2007.

Sunt atatea schimbari dintr-o data ca nici noi nu mai stim ce sa credem. Din nou, multumiri pentru ajutor.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL